• 2025. április 24., csütörtök

Keresés


768 db találat a következő kifejezésre: Fogy

Ismerjük fel az allergiát!

2025.04.17

Az elmúlt 20 évben hazánkban megkétszereződött azoknak a gyerekeknek a száma, akik valamilyen allergiával küzdenek. Fontos tudni, hogy milyen fajtái vannak az allergiának.

A megnagyobbodott garatmandula is okozhat hiperaktivitást a gyermeknél

2025.04.17

Gyermekkori hiperaktivitást, koncentrációzavart és nagyfokú fáradékonyságot is okozhat az obstruktív alvási apnoé, melynek hátterében igen gyakran – a megnagyobbodott orrmandula mellett – a megnagyobbodott garatmandulák állnak. Mi a teendő, ha a szülő azt tapasztalja, hogy gyermeke nyugtalanul alszik vagy horkol? Dr. Holpert Valériát, a Fül-orr-gége Központ szakemberét kérdeztük a gyermekkori obstruktív alvási apnoéról.

Derékfájdalommal küzd?

2025.04.16

A derékfájdalom egy gyakori panasz, amelyet szinte bárki megtapasztalhat élete során. A megerőltetés és a mozgásszegény életmód gyakran hozzájárul a deréktáji panaszok kialakulásához. A leggyakoribb betegségek az isiász és a lumbágó - de mi is a különbség a kettő között?

Hasi vagy gyomorfájdalom gyötri éjszaka?

2025.04.16

Az éjszakai hasi fájdalomnak számos oka lehet. A leggyakoribb, étkezésből adódó problémák mellett akár súlyos emésztőrendszeri betegségek is állhatnak a háttérben, amelyeket érdemes minél előbb felderíteni.

Mit tegyünk a jobb anyagcseréért?

2025.04.15

Ideje odafigyelni a rendszeresebb étkezésre, az anyagcsere megfelelő működésére, mert ez is segíti a felkészülést a megterhelőbb őszi napokra.

Hatékony megoldások térdízületi porckopásra

2025.04.15

A térdízületi porckopás, más néven artrózis, jelentősen befolyásolja a páciensek életminőségét: az erős térdfájdalom sok esetben már az otthonuk elhagyását is megakadályozza. Nem kell azonban beletörődni az állandó gyötrelmekbe, hiszen egyre több hatékony terápia áll rendelkezésünkre.

Késleltessük a szarkalábak megjelenését!

2025.04.15

Az évek múlásának természetes velejárói a szarkalábak, amivel előbb-utóbb mindannyiunknak meg kell barátkozni. Némi odafigyeléssel azonban késleltethetjük az első finom vonalak és ráncok megjelenését és elmélyülését.

Idősebb korban is eredményesen lehet fogyni!

2025.04.14

Jó hírünk van azoknak a hatvan év felettieknek, akik szeretnének néhány kilótól megszabadulni: egy új tanulmány szerint nekik sem nehezebb elérni az egészséges testsúlyt, mint a fiatalabbaknak.

Itt a jó idő, mégis fáradtak és betegek a gyerekek

2025.04.13

A tavasz és a kellemes időjárás jó hatással van lelkünkre és közérzetünkre, mégis sok szülő fordul még áprilisban is orvoshoz, mert a gyerek fáradt, köhög, rosszul van. Mit tehetnek a szülők a tavaszi fáradtság és a vírusok leküzdésében, és hogyan segítik a házi gyermekorvosokat az innovatív műszerek a különböző betegségek felismerésében?

Lehet egészségesebb is a húsvéti lakoma

2025.04.13

Jézus Krisztus feltámadása és mennybemenetele - a legtöbbünknek ez jut eszébe, ha a húsvétról esik szó, bár gyökerei jóval régebbre nyúlnak vissza a keresztény tanításoknál. Az ünnep valójában a tavaszi napéjegyenlőség idejére eső, a természet tél utáni megújulását, feltámadását ünneplő pogány termékenységi ünnepek továbbélése, amiket a kereszténység sikeresen emelt liturgiájába, és egészített ki saját üzenetével.

Terítéken a húsvét

2025.04.13

A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: ezen a napon ünnepeljük Krisztus feltámadását. Húsvét vasárnap véget ér a nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése is: húst veszünk újra magunkhoz. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, az alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Az idei húsvét bizonyosan minden szempontból más lesz, mint a többi, csakúgy, mint a múlt évi.

Húsvét az asztalnál

2025.04.12

Az ünnepi ételek a hagyományokról és a szokásokról szólnak. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, a húsvéti alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Hangolódjunk a húsvétra és engedjük szabadon a fantáziánkat!

Húsvétkor is egészségesen!

2025.04.12

A húsvéti ünnepeken összeül a család, finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra. Az elengedhetetlen sonka, a kalács, a tojásból készült ételek megterhelőek lehetnek a szervezet számára. Megosztunk néhány tippet, ami segíthet megőrizni szív- és érrendszer egészségét.

Húsvét utáni tünetek? Hisztamin intolerancia is okozhatja!

2025.04.12

Könnyen lehet, hogy nem csak a túlevés miatt érzi rosszul magát az ünnep utáni napokban. Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa  elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán gyanakodjunk.

Húsvéti allergének: mire figyeljenek az allergiások az ünnepen?

2025.04.09

Sokan tisztában vannak azzal, hogy milyen típusú allergiájuk van, és hogy húsvétkor is körültekintőnek kell lenniük például a tojással vagy a magas hisztamin tartalmú füstölt húsokkal. De az talán már kevésbé ismert, hogy a barka, a locsolókölni vagy a plüssökben megbújó poratkák is allergének lehetnek. A leggyakoribb húsvéti allergéneket dr. Somogyi Éva, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa mutatta be.

Így ismerhető fel a csalánkiütés gyerekeknél

2025.04.08

A csalánkiütés kivizsgálását nehezíti, hogy a tünetek gyakran elmúlnak, mire a kis beteg orvoshoz kerül. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Gyermekgyógyászati Központ orvosa elmondta, hogy milyen tünetek utalnak csalánkiütésre és hogyan készüljünk a kivizsgálásra.

A böjt nem méregtelenítés!

2025.04.07

A böjtölésnek többféle fajtája és célja van. A vallási böjtöket meggyőződésből, meghatározott időben, meghatározott időtartamig, szigorú vagy lazább előírások szerint végzik a hívők már hosszú évszázadok óta, így a böjtre vonatkozó előírások pontosan ismertek és általában mentesek a káros túlzásoktól. A gyakran extrém fogyókúrára vagy méregtelenítésre használt böjtöket azonban már nem javasolják a szakemberek.

Az erek védelmében

2025.04.07

Magyarországon sajnos népbetegségnek számít a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, és az ezzel összefüggő szív- és érrendszeri problémák. A jó hír az, hogy ezeknek a betegségeknek egy része megelőzhető, ha odafigyelünk az immunrendszerünk megerősítésére, a változatos táplálkozásra, a rendszeres, legalább napi fél óra mozgásra. A gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez.

Tanácsok a helyes vízfogyasztáshoz

2025.04.07

Már akár 2 százalékos dehidratáltság is jelentős negatív hatással van az állóképességünkre, beleértve a kitartást és az erőkifejtés mértékét, valamint a szellemi teljesítményünkre, így a memóriánkra, a koncentrálóképességünkre és a kreativitásunkra egyaránt.

Ezeket okozza az E-vitamin hiány

2025.04.06

A zsírban oldódó vitaminok közé tartozik az E-vitamin, számos növényi eredetű élelmiszerben megtalálható. Lényeges szerepet játszik az idegek, az izmok és az immunrendszer működésében, így a hiánya elsősorban ezeket érinti.

Sütési tippek inzulinrezisztenciával küzdőknek

2025.04.05

Az inzulinrezisztencia (IR) egyre több embert érint manapság, amiből, ha nincs megfelelően kezelve, könnyen 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki. Éppen ezért fontos, hogy már ekkor megkezdjük a szükséges kezelést, amelynek az alapja a megfelelő életmód betartása. Ennek egyik pillére a személyre szabott étrend követése. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy le kell mondani a finom ételekről, ám fontos, hogy betartson az ember ilyenkor néhány fontos szabályt. Az IR-eseknek szóló sütési tippjeit Vajdovich Dorottya, az Endokrinközpont dietetikusa osztotta meg.

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket

2025.04.02

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelenik meg az idei Egészségügyi világnapon, április 7-én!

Előzze meg a gyomorégést!

2025.03.31

Sokaknak ismerős a gyomorban vagy a torokban jelentkező égő érzés étkezés után. Az esetek többségében a gyomorégés természetes reakció, mégis nagyon zavaró, és tehetünk is ellene.

A kávéfogyasztás és a koffein egészségügyi hatásai

2025.03.30

Napi fél és 3 csésze közötti kávé elfogyasztása kedvező hatású a szív- és érrendszerre, sőt a vizsgálati csoportban csökkentette az összhalálozás és a stroke kialakulásának kockázatát is – derül ki a Semmelweis Egyetem és a Queen Mary Egyetem közös vizsgálatából.

Szelíd, de hatásos: gyógynövényekkel a stressz ellen

2025.03.29

Felmérések szerint a felnőttek kétharmada hetente legalább egy-két alkalommal intenzív stresszhelyzetbe kerül, százból tizenöten pedig a krónikus stressz hatásaként fellépő betegségektől szenvednek. Többféle szelíd gyógymód létezik a szorongásos panaszok kezelésére, s épp ez az a terület, ahol fitoterápiával is nagyon jó eredményeket lehet elérni.

Idős korban több törődést kíván az immunrendszer

2025.03.29

Az életkor előrehaladtával számos változás zajlik a szervezetben, ami az immunrendszer működését is befolyásolja. Ezért különösen fontos, hogy az idősebbek a fertőző betegségekre időszakokban a szokásosnál is jobban odafigyeljenek immunrendszerük karbantartására.

Ezek a horkolás rizikófaktorai

2025.03.28

A horkolás nem csak a hálótársat zavarja, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve, elsősorban az alvási apnoé kialakulása miatt. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa a horkolás szempontjából jellemző rizikófaktorokra és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén

2025.03.27

Felmérések szerint minden ötödik szívrohamon átesett ember öt éven belül újabb infarktus miatt kerül kórházba. Emiatt komolyan kell venni a felépülést, majd a megelőzést, aminek fontos része az egészséges étrend kialakítása.

Ízületet támogató tápanyagok

2025.03.27

Minél jobb állapotban vannak az ízületeinek, annál jobb egészségnek örvendenek a csontjaink is. Hiszen az ízületek két csont között kapcsolatot alakítanak ki, lehetővé teszik a csontvázrészek hajlítását, forgatását és mozgathatóságát.

Hangulatjavító tippek depresszió ellen

2025.03.25

A leggyakoribb mentális betegség, a depresszió világszerte mintegy 250 millió embert érint. Súlyos állapot, amely orvosi kezelést igényel, de bizonyos életmódbeli változtatások is segíthetnek a tünetek enyhítésében.

Fáj a fejem, front közeleg?

2025.03.24

Az időjárás globálisan egyre szeszélyesebb, ráadásul a Kárpát-medence fölött hetente akár több légköri front is áthalad. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre vagy ízületi fájdalmaik erősödésére panaszkodnak.

Lerí rólad a cinkhiány

2025.03.24

A cink a libidó, és az immunrendszer működésében is fontos szerepet játszik, és szokták szépségvitaminnak is nevezni, mert segít megőrizni a bőr, a haj, a fogak, és a körmök egészségét is, ezért nem túlzás azt állítani, hogy lerí rólad, ha nincs elég belőle a szervezetedben.

Mit együnk a máj egészségéért?

2025.03.23

A máj az egyik legsokoldalúbb szervünk, amely méregtelenítő funkciója révén a szervezetbe bejutó legtöbb káros anyaggal kapcsolatba kerül. Hosszan tartó terhelés hatására regenerációs képessége kimerülhet, ezért fontos, hogy működését megfelelő táplálkozással is támogassuk.

A vegetáriánusok kisebb eséllyel betegszenek meg rákban

2025.03.23

Egy nagyszabású brit kutatás szerint a növényi étrenden élők 14 százalékkal kisebb eséllyel betegszenek meg rákban, mint a húsevők; a halat is fogyasztók kockázata 10 százalékkal kisebb.

Vérszegénység: hogyan kerüljük el?

2025.03.22

A vérünk feladata az oxigén, a szén-dioxid, a tápanyagok, a víz, az oldott anyagcseretermékek szállítása, és fontos szerepe van az immunreakcióknál, a hormonok szállításában, továbbá a testhőmérséklet-szabályozásban. A vörösvértestjeink felelősek az oxigén szállításért, hiányukat vérszegénységnek, anémiának nevezzük.

Tavaszi allergiaszezon: nem csak az alma lehet tiltott gyümölcs

2025.03.20

Nyakunkon a tavasz, és egyre többen észlelik magukon a klasszikus szénanátha tüneteket, a szem- és torokviszketést, könnyezést, orrdugulást és orrfolyást, tüsszögést. Az allergiaszezon megpróbáltatásait fokozza, hogy sokaknál jelentkezik az úgynevezett orális allergia szindróma is.

Tízből kilenc magyar nem eszik elég zöldséget, gyümölcsöt

2025.03.19

Csupán 10%-unk eszi meg zöldségből és gyümölcsből az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott mennyiséget, azaz a napi legalább 5 adag zöldséget és gyümölcsöt – mutatják a STADA Palánta Programjának keretében végzett friss, reprezentatív felmérésének adatai. Sőt, a felmérés alapján csak minden 2. ember van tisztában egyáltalán az ajánlással. Kiderült, hogy a többségünknek sokat jelent ugyan a szezonalitás, de kb. minden 4. magyar olyan zöldséget és gyümölcsöt vesz, amit épp megkíván vagy ami olcsó.

Elmúlt 50 éves? Ezekre a betegségekre figyeljen!

2025.03.18

Ötvenéves kor felett megnő bizonyos betegségek kialakulásának kockázata: az idősebb felnőttek mintegy 90 százaléka legalább egy, 80 százalékuk több krónikus egészségi problémával küzd. Nézzünk a leggyakoribb betegségek közül néhányat, amelyekre a megelőzés miatt is érdemes odafigyelni.

Hormonok az álomalak útjában

2025.03.18

A túlsúllyal rendelkezők gyakran kemény edzésekbe, diétákba kezdenek, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól. Igen ám, viszont azok, akik valamilyen hormonzavarral küzdenek, sokszor nem érik el a kívánt hatást. Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusát arról kérdeztük, hogy vajon milyen hormonok befolyásolják a testsúlyt, és hogy milyen módszereket lehet segítségül hívni a súlycsökkenés érdekében.

Koszorúér-betegség kezelése életmóddal? Ezek a szabályok

2025.03.17

Koszorúér-betegségen a koszorúerek érelmeszesedését, illetve az ennek kapcsán kialakult kórképeket – többek közt szívritmuszavart, szívelégtelenséget, szívinfarktust - értik a szakemberek. A kezelés alapját az orvos által rendelt gyógyszerek, esetleg a sztent beültetés jelenti, de dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy mindez csak a megfelelő életmóddal együtt érhet el tartós eredményt.

Így segíthet az AI a pajzsmirigybetegség felismerésében

2025.03.16

A pajzsmirigyet érintő betegségek Magyarországon népbetegségnek számítanak, a lakosság 10-15 százalékát érintik. Különösen érintettek a hölgyek, a pajzsmirigy betegséggel élők 75-80 százaléka ugyanis nő. A tünetek sokfélék és sokáig észrevétlenek lehetnek, így elsőre nem mindig beazonosíthatóak. A SYNLAB új vizsgálatával, a mesterséges intelligencia segítségével már egyetlen vérvételből felmérhető a hat leggyakoribb pajzsmirigyet érintő betegségcsoport kockázata, így megelőzhető a súlyos tünetek kialakulása.

Gyógynövényes meglepetések

2025.03.15

Egy gyermek legyen akárhány éves is, mindig a szülei gyermeke marad. Az anyák napja minden gyermek számára egy csodálatos ünnep kell hogy legyen, hiszen ezen a napon még inkább kimutathatjuk hálánkat és szeretetünket édesanyánknak, aki életet adott nekünk, felnevelt bennünket és gondoskodott rólunk.

Bőrápoló szerek házilag

2025.03.15

Aki nem akar vegyi anyagokat használni, kerülné az illat- és tartósítószereket, festékanyagokat, viszont szereti az egyszerű és olcsó bőrápolókat, annak természetes sebkezelésre, szárazság vagy viszketés ellen a következő házi szereket ajánljuk.

Természetes megoldások vágyfokozásra

2025.03.15

A szervezetünk mely területeit kell egyensúlyba hozni, hogy szerelmi életünk harmonikussá váljon, és hogyan lehet természetes módszerekkel feltüzelni a vágyat. A libidó fokozása, a vágykeltés már a füves asszonyok és szerelmi varázslók kínálatában is előkelő helyen szerepelt. Az ősi egyiptomiak még a krokodil péniszéből is hajlandók voltak enni, hogy felpörgessék szexuális kedvüket. Dr. Szuromi András szülész-nőgyógyász, homeopata szakorvos állítja, ennél egyszerűbb megoldások is léteznek ma már a libidó növelésére.

Így csökkentheti a demencia kialakulásának esélyét

2025.03.14

A demencia világszerte mintegy 50 millió embert érint, és ez a szám 2050-re várhatóan több mint háromszorosára emelkedik. Különösen veszélyeztetett az alacsony és közepes jövedelmű országok lakossága, ahol az érintettek mintegy kétharmada él. Figyelem: a nők körében nagyobb a demencia kockázata, mint a férfiaknál!

Táplálkozással is támogathatjuk az immunrendszer működését

2025.03.14

Régóta tudjuk, hogy bizonyos ételek fogyasztásával természetes módon erősíthetjük szervezetünk védekezőképességét. A következő immunerősítő élelmiszereket akár hetente többször is érdemes beiktatni az étrendbe.

Májbetegségek és előjeleik

2025.03.12

A máj egyike a létfontosságú szerveinknek, az agyunk után a legbonyolultabb szervünk. Fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, részt vesz a szervezet méregtelenítésében, segít fenntartani a normális glükóz szintet, a máj termeli az emésztést segítő epét is, stb. Ha valami nem stimmel ezeken a területeken, akkor nagy valószínűséggel májprobléma állhat a háttérben. Cikkünkből megismerhetsz néhány intő jelet, amit érdemes komolyan venned, ha óvni szeretnéd a májadat, és a leggyakoribb májbetegségek kapcsán is bepillantást nyerhetsz.

Túlsúllyal küzd, nem mozog? Ezzel a máját is tönkreteheti!

2025.03.12

Az egyik leggyakoribb májbetegséggel, a zsírmájjal is számolniuk kell azoknak, akik túlsúlyosak és nem mozognak eleget. Ezzel pedig a súlyos májkárosodás kockázatának is kiteszik magukat, holott megfelelő táplálkozással és mozgással ezt a rizikót is kiiktathatják az életükből – hívja fel a figyelmet dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológusa, a májbetegségek kezelésének specialistája.

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén

2025.03.11

Felmérések szerint minden ötödik szívrohamon átesett ember öt éven belül újabb infarktus miatt kerül kórházba. Emiatt komolyan kell venni a felépülést, majd a megelőzést, aminek fontos része az egészséges étrend kialakítása.

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek!

2025.03.11

Egyes étrendekről tudományosan bebizonyították, hogy védik a szív- és érrendszer egészségét. Ezek közé tartozik a mediterrán étrend, a magasvérnyomás elleni DASH diéta, a növényi alapú étrendek egyes változatai és a kevésbé ismert HND, az egészséges skandináv diéta, ami a korszerű élelmiszeralapú étrendi javaslatok és a fenntarthatóság jegyében született, a helyi élelmiszerek preferálásával. Ezen alapszik a hazai táplálkozási ajánlás, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által kidolgozott OKOSTÁNYÉR® is, és erről szólnak a szakmai szervezet e heti Facebook és Instagram postjai is a nemzetközi Táplálkozás és Hidratáció Hete alkalmából.

Nem tud lefogyni? PCOS vagy IR is lehet az oka!

2025.03.10

A túlsúly elsősorban életmód hibáink miatt alakul ki: túl sok energia-, szénhidrát- és zsírbevitel; túl kevés testmozgás – egyenes út az elhízáshoz! Azonban van olyan eset, amikor hormonális probléma áll a túlsúly hátterében, és a bevált fogyókúrás módszerek már nem hoznak eredményt. A PCOS, illetve az IR gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, ezért javasolt kivizsgáltatni az okokat. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

Miért veszélyesek a csodadiéták?

2025.03.09

A csodadiéták olyan fogyókúrás vagy étkezési módszerek, amelyek azt ígérik, hogy gyors és látványos eredményeket hoznak. Esetükben gyakran divatokról is beszélhetünk, amiket sokszor influencerek vagy hírességek nevével adnak el. Jellemzőjük, hogy általában nem tarthatók hosszú távon, és sok esetben nem alapulnak tudományos bizonyítékokon. Általában radikálisan korlátozzák a kalóriabevitelt, vagy bizonyos élelmiszercsoportokat teljesen eltávolítanak az étrendből, ami hosszú távon káros lehet az egészségre – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

Már az idegeire megy a fülzúgás? Ne halogassa a megoldást!

2025.03.08

A fülzúgás, vagy tinnitus, egy olyan rejtélyes tünet, amely elsőre ártalmatlannak tűnhet, de hosszú távon megkeserítheti a mindennapokat. Egyesek számára csupán egy halk ciripelés vagy zúgás, másoknak azonban folyamatos és zavaró hangélmény, amely akadályozhatja a koncentrációt, megnehezítheti az alvást, sőt, akár szorongást vagy depressziót is okozhat. De vajon mi állhat a háttérben és mit lehet tenni ellene? Dr. Flautner Ildikó, a Fül-orr-gége Központ szakorvosa segít eligazodni a témában.

Mi történik velünk szénhidrát nélkül?

2025.03.08

A gyors fogyás reményében sokan még mindig kipróbálják a szénhidrátmentes diétát. Pedig a szénhidrát a szervezetünk számára nélkülözhetetlen tápanyag. Mi történik a testünkkel, ha teljesen elhagyjuk a szénhidrátot? 10 pontban összeszedtük miért ne próbáld ki.

Méltósággal fogadjuk el az öregedést!

2025.03.07

Minél idősebbek vagyunk, annál nehezebb szembenézni az idő múlásának nyomaival. A lelkünk mélyén még fiatalnak érezzük magunkat, de nehezebben megy a mozgás, a tükörből is egyre ismeretlenebb arc néz velünk farkasszemet, és bizony egyre több egészségügyi probléma nehezíti a mindennapokat. Vajon mit tehetünk, hogy jobban érezzük magunkat?

12 pont minden gyerekekért!

2025.03.07

 Az UNICEF  12 pontban foglalta össze a gyermekek egészséges testi és lelki fejlődéséhez szükséges feltételeket.

A koffein nem pótolja az alvást!

2025.03.07

Már régóta keveset alszik? Hiába indítja jó erős kávéval a napot, tartós alváshiány esetén a koffein sem segít a helyzeten, sőt a túlzott kávéfogyasztás a koffein káros mellékhatásait is felerősíti.

Gyógynövényekkel az ízületi fájdalmak ellen

2025.03.05

Az ízületi gyulladásnak rendkívül kellemetlen tünetei lehetnek, például az érintett ízületek merevsége, fájdalma, a mozgás beszűkülése, a fáradékonyság, az izomgyengeség. Több dolog okozhatja ezeket, például kopás, gyulladás vagy autoimmun betegség. Szerencsére néhány gyógynövény segítségével sokat javíthatunk az állapotunkon.

Illóolajok a tavaszi megfázásra

2025.03.05

A tavaszi időjárás nagyon csalóka, hiszen az egyik nap hét ágra süt a nap, másnap pedigismét fel kell vennünk a nagykabátot, annyira hideg van. Az illóolajok ilyenkor issegítségünkre lehetnek, így megfázás és köhögés esetén is jó szolgálatot tehetnek.

Aminosavak: az élet építőkövei

2025.03.04

Az emberi test 20 százalékát alkotó fehérjék döntő szerepet játszanak szinte minden biológiai folyamatban. Apró építőköveik a nélkülözhetetlen aminosavak, amelyek fehérjetartalmú tápanyagokkal jutnak a szervezetünkbe.

A partnerek külön alvása akár erősítheti is a kapcsolatot

2025.03.04

Nem csak az egyedül élők és a társ nélküliek alszanak egyedül esténként, ugyanis a felmérések szerint egyre több pár dönt úgy, hogy külön ágyban, illetve hálószobában piheni ki a mindennapok fáradalmait. A sleep divorce-nak, magyarul alvási válásnak nevezett jelenség hazánkban is megfigyelhető, de ez nem feltétlenül jelent rossz óment a kapcsolatra nézve. Március 14-e, az alvás világnapja alkalmából az Egyedülfekvők.hu szakértő segítségével járta körbe a témát, és megfogalmazott néhány jó tanácsot arra vonatkozóan, mit tehetünk a minőségi alvásért, akár egyedül aludjunk, akár a párunkkal.

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások

2025.03.02

A hüvelyesek kiváló növényi fehérjeforrások, fogyasztásuk előnyeire és jótékony tulajdonságaikra  magyar gasztronómiában is elindult egy újító egészségtrend, azonban még az út elején járunk a többi európai országhoz képest.

Tiltott gyümölcsök a terhesség alatt

2025.02.28

Azt tudjuk, hogy egyes élelmiszerek nem tesznek jót a kismamáknak. A nyers húsok, a nyers tojás vagy éppen a tengeri herkentyűk ilyenkor a kerülendők listájára vándorolnak, de sokan néhány gyümölcsöt is tiltólistára tesznek. Tényleg vannak olyan gyümölcsök, amiket kerülni kell a terhesség alatt?

Ez a májkárosodás 5 fő rizikófaktora

2025.02.27

Az emberi máj egy számos életfontosságú funkcióval bíró, hihetetlen teherbírású szerv, amelyet azonban változatos módokon tudunk károsítani, sokszor akartunkon kívül. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus azokat a tényezőket összegezte, amelyek a leginkább májkárosító hatásúak, és szűrés, kivizsgálás jelentőségére is felhívta a figyelmet.

Egy titokzatos betegség: az irritábilis bél szindróma

2025.02.26

Magyarországon szinte népbetegség lett az irritábilis bél szindróma (IBS), amelynek tüneteitől a lakosság mintegy 20-30 százaléka szenved. A szakemberek az IBS-t egyre inkább a ma terjedő „menedzserbetegségek” egyikének tartják.

Öt tévhit a ráncokról

2025.02.26

A ráncok kialakulása természetes folyamat, mégis normális, ha tenni szeretnénk ellenük. Csakhogy nem könnyű megítélni, hogy a rengeteg szépségápolási eljárás közül mi segít valójában, és mi az, amire feleslegesen költenénk. A Penn Medicine egészségügyi szakportál cikke alapján segítünk eloszlatni a ránctalanításhoz fűződő legfőbb tévhiteket.

Hogyan hozzuk formába magunkat?

2025.02.26

Sokan csak halogatják az első lépéseket egy egészségesebb, teljesebb élet felé. Azonban drasztikus lépések nélkül, kisebb változtatásokkal is sokat tehetünk azért, hogy formába hozzuk magunkat. Az alábbi tippeket követve javíthatjuk az általános közérzetünket.

9 ok, amely hajlamosít a térd ízületi gyulladására

2025.02.25

Az ízületi gyulladás, vagyis az ostheoarthritis komoly fájdalmat és mozgáskorlátozottságot is okozhat. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nem szabad kétségbeesni, a fájdalom csökkenthető, a gyulladás enyhíthető.

Megelőzni a mozgásszervi bajokat

2025.02.24

A világon szinte mindenütt nő az emberek átlagéletkora, köszönhetően az orvostudomány haladásának. Ezzel párhuzamosan azonban egyre nagyobb figyelmet kell fordítani azon krónikus betegségekre, amelyek megjelenése az életkor előrehaladtával egyre valószínűbb. Ezek közé tartoznak a mozgásszervi betegségek is – mit tehetünk azért, hogy idős korunkban is aktívak maradhassunk?

Borsmenta: 2024-ben az év gyógynövénye volt

2025.02.24

2024-ben az év gyógynövénye a sokak által kedvelt borsmenta (Mentha × piperita) lett, mely gyógyteák, mellkastisztító krémek és koktélok kedvelt alapanyaga.

11 érvédő hatású szuper élelmiszer

2025.02.23

Vannak élelmiszerek, amelyek kifejezetten érvédőhatásúak, és mivel az étrendünk az egészségünk alapja, ezért összegyűjtöttünk élelmiszereket amelyeket bevethetünk, ha az ereinket szeretnénk egészségesen tartani, vagy javítani az állapotukat.

Fogyókúrás gyógyszert használ? Ügyeljen a fehérjebevitelre!

2025.02.23

A fogyókúrás gyógyszerek egyik kevésbé ismert mellékhatása lehet a tápanyaghiány. Különösen a fehérjebevitelre kell odafigyelni azoknak, akik gyógyszerek segítségével szeretnének megszabadulni a felesleges kilóktól.  

10 tipp, hogy könnyebben átvészelje az óraátállítást

2025.02.22

Idén március 30-án állunk át a nyári időszámításra, azaz szombatról vasárnapra virradóan egy órát veszítünk az alvásidőből. Az óraátállítás miatt sokan a szokásosnál fáradtabbnak, levertebbnek érezhetik magukat. Mutatunk néhány tippet, amivel könnyebb átvészelni ezt az időszakot, és hosszútávon is javulhat az alvásminőség.

Tavaszi feltöltődés – kezdd apró lépésekkel a megújulást!

2025.02.22

Itt a tavasz, a megújulás és a feltöltődés időszaka. De ne csak otthonunkat rázzuk fel, vagy a kertünket tervezzük virágzóvá az első napsugarak beköszöntével, hanem magunkra, legfőképp testi-lelki harmóniánk elérésére is szánjunk kellő energiát!

A testsúly, a vérnyomás és a koleszterinszint is csökkentő így

2025.02.21

A mozgás, különösen a szakszerű, szakember által vezetett, speciális céllal felépített edzés bizonyítottan csökkenti a testsúlyt, a vérnyomást és a koleszterinszintet. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája szerint nem mindegy, hogyan épülnek fel a célzott edzések.

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy?

2025.02.21

Ha krónikussá válik a hasnyálmirigy-gyulladás, akár sokkos állapotot is okozhat, ezért különösen érdemes ismerni a tüneteit.

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele

2025.02.20

Hazánkban minden második ember szív- és érrendszeri betegségbe hal bele, pedig a betegség megfelelő életmóddal, szűréssel, kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel jó eséllyel elkerülhető. Terápia és odafigyelés nélkül a vénák állapota folyamatosan romlik, a betegség legsúlyosabb stádiumában nem gyógyuló fekélyek alakulnak ki elsősorban az alsóvégtagon. Kezeletlen állapotban, a folyamat előrehaladtával a végtag amputálására lehet szükség.  Az évente végzett amputációk számát tekintve Magyarország az európai lista élén áll.

Folyadék, rost, mozgás: előzzük meg a székrekedést!

2025.02.19

A székrekedést a legtöbb ember úgy határozza meg, hogy jellemzően kevés és kemény széklettel járó emésztési probléma. Pedig az orvosi értelemben vett székrekedés ennél egy kicsit bonyolultabb.

Gyógynövények a vércukorszint-csökkentésre

2025.02.19

Napjainkban világszerte nagyon sokan küzdenek 2-es típusú cukorbetegséggel. Ezt az állapotot megelőzhetjük azzal, ha ügyelünk arra, hogy milyen táplálékokat fogyasztunk, ha vigyázunk arra, hogy ne ugorjon meg drasztikusan, ne ingadozzon a vércukorszintünk.

Levesdiéta: így lesz egészséges a fogyás

2025.02.18

A nem megfelelő fogyókúra jó esetben csak nem működik, rosszabb esetben azonban az egész szervezet működését felboríthatja. Az egyes divat-diéták azonban akár hatásosak is lehetnek, ha betartjuk az alapvető szabályokat.  A fogyni vágyókat jó ideje foglalkoztatja már a kérdés, hogy vajon lehet-e levessel fogyni. A válaszok ellentmondásosak, ám most a táplálkozási szakértő tiszta vizet önt a pohárba.

A D-vitamin nyomában

2025.02.18

Felmérések szerint tél végére hazánkban a lakosság 90 százalékának  D-vitamin-szintje elmarad a kívánatostól, nagyjából minden harmadik embernél pedig súlyos hiányállapot alakul ki. Ilyenkor sok szó esik a vitaminpótlásról, de csak ritkán gondolunk arra, hogyan fedezték fel ezeket a nélkülözhetetlen mikrotápanyagokat.

Mit tegyünk keringésünk védelméért?

2025.02.17

Bár az elmúlt években javult valamennyit a helyzet, a várható élettartam szempontjából hazánk még mindig az utolsók közé tartozik az Európai Unióban. A rossz eredmény egyik oka, hogy Magyarországon a mai napig kiugróan sokan halnak meg valamilyen szív- és érrendszeri betegségben: a halálozások feléért ez a betegségcsoport felel. Ez viszont azt is jelenti, hogy az elszomorító helyzet ellen mi magunk is tehetünk. Hogyan?

Testre szabott egészség

2025.02.17

Az tudott tény, hogy a vitaminok nagyon fontosak. Az elmúlt évek kutatásai és a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy egyes vitaminoknál eltérés mutatkozik a férfi és a női szervezet igényei között.

Hogyan éljünk sokáig egészségesen?

2025.02.16

Az emberiség mindig is kutatta a hosszú és egészséges élet titkát, de az orvostudomány fejlődésével és a technológiai innovációk, valamint a különféle terápiák elterjedésével egyre felkapottabb téma lett a longevity. Köztudott, hogy az egészségtudatos életmód a betegségek megelőzésének egyik kulcsa, ez azonban már nem csak a megfelelő étrendről és testmozgásról szól. A rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatoknak is óriási szerepe van a prevencióban: kutatások szerint akár 25-30 százalékkal is csökkenthetik a halálozási kockázatot bizonyos betegségek esetében. A Budai Egészségközpont belgyógyász-kardiológusa, dr. Bencze Ágnes azt is elárulja, miért, és melyek azok a vizsgálatok, amelyeket mindenkinek minden évben érdemes elvégeztetnie.

A görög ízek varázsa – miért imádjuk a gyrost?

2025.02.15

A napok egyre hosszabbak, a hőmérséklet emelkedik, a városok nyüzsgő éttermei pedig megtelnek a gyros illatával. De mi is az a titokzatos varázslat, ami ezt a görög ételt ennyire ellenállhatatlanná teszi? Tegyünk egy rövid kirándulást a görög ízek birodalmába, és fedezzük fel a gyros 5 titkát!

A csontok és ízületek egészségét fokozó kovaföld

2025.02.15

Az utóbbi években egyre több az egészségtudatos ember. Nagyon sokan figyelnek oda a csontjaik és a bőrük egészségére. Vannak, akik az egészséges táplálkozást még egyes étrend-kiegészítőkkel egészítik ki. Ilyen étrend-kiegészítő például a kovaföld is, amely nemcsak a csontokat, az izmokat, a hajat és a körmöt erősíti meg, hanem sok más pozitív tulajdonsága is van.

A szájüregi betegségek kockázatot jelentenek

2025.02.14

A száj, más néven szájüreg (szakkifejezéssel: cavum oris) tápcsatornánk azon része, melyen keresztül magunkhoz vesszük az élelmiszert és a folyadékot. Másodlagos funkciói közé tartozik a légzés segítése – hiszen kapcsolódik a garathoz –, és szerepet játszik az emberi kommunikációban és a szexualitásban is. Több gyakori megbetegedése is ugyanazon okokra vezethető vissza.

A fogyásban is segíthet a bélflóra helyreállítása

2025.02.13

A túlsúlytól is segít megszabadulni és többek között a puffadás, hasmenés és székrekedés leküzdésében is megoldást jelenthet a bélflóra helyreállítása.

Milyen gyógynövényeket fogyasszunk megfázásra?

2025.02.13

A tél a megfázás és az influenza évszaka.  A köhögés, a torokfájás, a rekedtség, a bedugult orr ellen sok gyógynövény nyújthat hathatós segítséget, lerövidítve így a kellemetlen tünetekkel járó betegség lezajlását.

Magnézium az izomgörcsök, a magas vérnyomás ellen?

2025.02.10

Ha nehezen koncentrál, izomgörcsöket tapasztal, vagy magas vérnyomással küzd, előfordulhat, hogy a szakorvosi kezelésen túl a magnézium bevitel is segíthet. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a magnézium és a vérnyomás összefüggéseire hívta fel a figyelmet.

Aludjon többet az egészségéért!

2025.02.10

Mikor ébredt fel ma reggel?  Rendesen kialudta magát? Nem? Lehet, hogy ön is azok közé tartozik, akik alvásproblémákkal küzdenek, de nem ismerik fel, vagy nem akarják tudomásul venni.

Nem biztos, hogy a járvány okozza a rekedtségét

2025.02.09

Az elmúlt hetekben már közel 300 ezer ember fordult orvoshoz akut légúti fertőzéssel, amelynek velejárója lehet a rekedtség is. Előfordulhat azonban, ha ez a tünet a betegség gyógyulása után is megmarad, és tartós problémát okoz. Lehetséges, hogy a rekedtség nem is az akut fertőzés vagy gégegyulladás tünete, hanem valami másra utal? Mikor érdemes orvoshoz fordulni a zavaró panasszal? Dr.  Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ szakorvosa válaszolt a kérdésekre.

Tanácsok, amivel megúszhatjuk az influenzát

2025.02.08

Az új év idén az influenzajárványnak is lendületet adott hazánkban, így az ünnepi kikapcsolódás után sokakat hamar és váratlanul döntött le a lábáról a vírus. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint a légúti megbetegedések közül a negyedik héten is egyértelműen az influenza vezette a listát 43,7 százalékkal.

A jó, a rossz és a szénhidrát

2025.02.06

A szénhidrátok a növények által termelt, szén-, oxigén- és hidrogéntartalmú szerves vegyületek, a szervezetünk számára szükséges erőforrások legalább felét ezek adják. Egyáltalán nem mindegy azonban, milyen formában fogyasztjuk őket.

Ön helyesen mossa meg a zöldségeket?

2025.02.06

A friss zöldségek és gyümölcsök jót tesznek a szervezetünknek, és ilyenkor nyáron végre bőségesen fogyaszthatunk belőlük. De vajon tudjuk, hogyan kell helyesen megmosni őket?

Kevesebb cukorral a jobb közérzetért

2025.02.05

A túlzott cukorfogyasztás nem csupán az elhízás, az anyagcsere- vagy a szívbetegségek előidézője, de a bőrre gyakorolt káros hatása miatt a ráncok idő előtti megjelenéséért is felelős lehet. Az egész testünk meghálálja, ha csökkentjük a napi cukorbevitelt.

Ezekkel a szembetegségekkel vigyázzon 50 felett

2025.02.05

Világszerte 1,3 milliárd ember él valamilyen szembetegséggel, 80 százalékuk esetében megelőzhető lenne a látásromlás, ami a kor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel lép fel. A közepes vagy súlyos látáskárosultak 65, a vakoknak pedig 82 százaléka 50 éven felüli.

Egy korty erő

2025.02.05

Úgy érezzük, bujkál bennünk valami? Ne engedjük, hogy a nátha ágynak döntsön, de lehetőségünk szerint pihenjünk sokat, és egy csésze gyógyteával bízzuk magunkat a természet erejére!

Mozgással az egészségért!

2025.02.04

A hűvösebb, esősebb idő, gyakoribbak az időjárási frontok. Az ízületi problémákkal küzdők jó, ha felkészülnek erre, hiszen a levegő lehűlésével szinte biztos, hogy felerősödnek a panaszok az arra érzékenyeknél. A krónikus ízületi gyulladásra egyelőre nincs gyógymód, ám sokféle enyhítő terápia közül lehet választani. Az egyik legpraktikusabb, legolcsóbb és legegészségesebb módszer a rendszeres mozgás.

Milyen tünetek esetén lehet fontos a 7 napos EKG?

2025.02.04

Vannak olyan szív-érrendszeri tünetek, amelyek kiszámíthatatlan időszakokban, esetleg csak éjszaka vagy terhelés kapcsán jelentkeznek. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont szakorvosa azokra a panaszokra és állapotokra hívta fel a figyelmet, amelyek kapcsán fontos diagnosztikai eszköz a 7 napos EKG.

Hogyan legyen fitt 50 felett?

2025.02.04

Életmódváltáshoz sosincs késő: a több testmozgás, az egészségesebb táplálkozás és a lelki-szellemi egyensúly fenntartása 50 felett is komoly változásokat hozhat. Egy kis odafigyeléssel megőrizhető a jó erőnlét, a fiatalos külső, és csökkenhet a szívbetegségek, a rák, a csonttörések és a mentális problémák kockázata.

Túlsúllyal küzd, nem mozog? Ezzel a máját is tönkreteheti!

2025.02.03

Az egyik leggyakoribb májbetegséggel, a zsírmájjal is számolniuk kell azoknak, akik túlsúlyosak és nem mozognak eleget. Ezzel pedig a súlyos májkárosodás kockázatának is kiteszik magukat, holott megfelelő táplálkozással és mozgással ezt a rizikót is kiiktathatják az életükből – hívja fel a figyelmet dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológusa, a májbetegségek kezelésének specialistája.

Így lesz egészséges a bélflóra

2025.02.03

Az emberi testben mikroorganizmusok milliárdjai élnek, többségük a bélflóra része. Nagy részük nélkülözhetetlen a szervezet egészséges működéséhez: többek között lebontják a rostokat, vitaminokat termelnek, megelőzik a fertőzéseket, csökkentik a gyulladást, és védik a bélnyálkahártyát.

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött

2025.02.03

A puffadás olyan általános probléma, hogy szinte nincs ember, aki ne tapasztalta volna már valaha. De nem minden esetben a túl sok evés vagy a puffasztó élelmiszerek okozzák a kellemetlen tünetet, dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ gasztroenterológusa, hepatológus arra hívta fel a figyelmet, hogy bizonyos esetekben akár betegség is állhat a háttérben.

Pajzsmirigy betegség? Kérdezze az orvost a T3-szint ellenőrzése előtt!

2025.02.02

A trijód-tironin, vagyis a T3 egy olyan hormon, amit a pajzsmirigy termel, és amelynek alacsony vagy magas értéke alul- vagy felülműködésre utalhat. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológusa arról beszélt, mikor érdemes ellenőriztetni a T3-szintet és miért fontos a laborvizsgálat előtt az orvosi iránymutatás.

Milyen okok állhatnak az immungyengeség mögött?

2025.01.30

Az immunrendszer arra szolgál, hogy a szervezet képes legyen felismerni és megsemmisíteni az olyan idegen (és saját) anyagokat és sejteket, amelyek az egészséges működést veszélyeztetik. Bizonyos tényezők azonban felborítják az egyensúlyt, és legyengítik az immunrendszert.

Reflux és fel nem ismert allergia is okozhat nyelőcsőgyulladást

2025.01.30

Rendszeresen úgy érzi, mintha az étel elakadt volna a nyelőcsövében? Csak nagyobb mennyiségű folyadék elfogyasztásával képes egy-egy falattal megbirkózni? Az étkezések előtt apró darabokra vágja az ennivalót, hogy le tudja nyelni? Ha a fenti kérdésekre igennel válaszolt, akkor elképzelhető, hogy a nyelőcső krónikus gyulladásos betegségében, az úgynevezett eozinofil nyelőcsőgyulladásban szenved – hívja fel a figyelmet dr. Pászthory Erzsébet, az Allergiaközpont gasztroenterológusa, belgyógyász szakorvosa, aki a háttérben álló okokról és a kezelési lehetőségekről is beszélt.

Szemészeti problémákat is okozhatnak a hormonzavarok

2025.01.29

Az elhúzódó szemészeti problémák hátterében olykor hormonális zavarok is húzódhatnak, ezért érdemes ilyenkor endokrinológus orvost is felkeresni, ugyanis az alap probléma kezelése hiányában a panaszok továbbra is megmaradnak. Hogy milyen hormonális betegségek okozhatnak szemészeti problémákat, arról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

A hasfájást kiváltó okok

2025.01.27

A hasi vagy gyomorfájdalom hátterében az egészen hétköznapinak számító okoktól a súlyos betegségekig több tényező is állhat. A hasi kivizsgálás egy komplex algoritmus, a terápiák abszolút diagnózis függőek, nem igazán lehet általánosítani.

Ismerjük fel időben a csontritkulást!

2025.01.27

A csontritkulás világszerte emberek százmillióit érinti. Kialakulásának esélyét számos kockázati tényező növeli, ugyanakkor a megfelelő életmód sokat segíthet az egyik leggyakoribb csontbetegség és a nyomában járó csonttörések megelőzésében.

Hogyan előzhetjük meg a csontritkulást?

2025.01.26

Sajnos legtöbbször csak akkor gondolunk bele abba, hogy meg is előzhetnénk a bajt, amikor már nincs mit tenni. A csontritkulás egyike a visszafordíthatatlan betegségeknek. Még szerencse, hogy odafigyeléssel időben megelőzhető. Cikkünkből megtudhatod, mire érdemes odafigyelned, hogy elkerülhesd ezt a komoly következményekkel járó kórt.

Vegyük komolyan az ízületi problémákat!

2025.01.24

Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, más néven arthrózis, amely a felnőtt lakosságból majdnem minden ötödik embert érint.

Székrekedés – időskorban gyakoribb?

2025.01.24

Az anyagcserénk milyensége nagy egyéni eltéréseket mutat, de életmódunkkal, táplálkozásunkkal és folyadékfogyasztásunkkal nagyban befolyásolhatjuk bélműködésünket.

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet

2025.01.23

Az akut gyomorproblémák tünetei az egyszerű telítettségérzettől az émelygésen és hányingeren át a gyomorégésig terjedhetnek. A kellemetlen közérzet néhány óra vagy egy-két nap alatt többnyire magától elmúlik, elhúzódó panaszok esetén azonban mindenképpen orvosi kivizsgálás szükséges. Nézzük, milyen okok állhatnak a visszatérő gyomorégés hátterében.

5 egyszerű tipp az ízületek védelmében

2025.01.22

Az ízületi gyulladásban szenvedők gyakorta kerülik a fizikai aktivitást, mert attól tartanak, hogy a mozgás fokozódó fájdalommal jár, és tovább károsítja az ízületeiket. Pedig a mozgásszervek egészségének megőrzésében és javításában a kíméletes testedzés kulcsfontosságú.

Allergénkerülő diéta a várandósság alatt: megelőzhető vele az ételallergia kialakulása?

2025.01.22

Vajon a várandósság alatti étrendi megszorításokkal, a potenciálisan allergizáló élelmiszerek elhagyásával csökkenthető a magzat későbbi allergiakockázata? Sok elavult és káros tévhit kering a témával kapcsolatban – mutat rá Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa, aki szerint az allergén prevenció szemlélete gyökeresen megváltozott az elmúlt évtizedben.

6 önellenőrzés, amit minden nőnek el kellene végeznie

2025.01.22

A rendszeres szűrővizsgálatok létfontosságúak ahhoz, hogy az egészségünket minél tovább megőrizhessük. Ugyanakkor ezekre a vizsgálatokra jó esetben csak bizonyos időközönként, évente kerül sor, rosszabb esetben pedig akkor sem. Két szűrővizsgálat között azonban te is sokat tehetsz azért, hogy szinten tartsd az egészségedet. Íme, néhány egyszerű ellenőrzés, amit otthon is elvégezhetsz.

Egészséges vénák a terhesség idején is - szakértői tippek a kismamáknak

2025.01.22

A hideg hónapok beköszöntével a bőrünk különleges törődést igényel. A téli szél, a száraz beltéri levegő és a hormonális változások egyaránt kihívást jelenthetnek, különösen a várandós nők számára. Az érzékenyebb bőr, a striák, a visszérproblémák vagy a cellulit megjelenése gyakori jelenség ilyenkor, de a megfelelő bőrápolási rutin és néhány egyszerű lépés sokat segíthet.

Soványan is lehet cukorbeteg

2025.01.19

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kizárólag az elhízott embereket sújtja. Valójában azoknál is kialakulhat ez az anyagcserezavar, akik optimális testsúllyal rendelkeznek. A TOFI (Thin Outside Fat Inside, sovány kövér) típusú testalkattal rendelkező emberek belső szerveik elzsírosodása miatt vannak kitéve a prediabétesz és a cukorbetegség kockázatának. A jelenség hátterében pedig nem meglepő módon az inaktív életmód és az egészségtelen táplálkozás érhető tetten – hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Meg tud szakadni a szív?

2025.01.18

Halálesetek egész sora kísérte a karácsonyi ünnepeket, tini korunk ikonjaitól kellett búcsúznunk épp az év legszebb napjain. Mind közül talán a legmegdöbbentőbb azonban egy családi tragédia volt: Carrie Fisher halálhírének hallatán még fel sem ocsúdtak rajongók százezrei, másnap édesanyja, Debbie Reynolds elhunytával lett tele a sajtó. És elindult, az egyáltalán nem alaptalan találgatás: vajon tényleg megszakadt a színésznő, édesanya szíve gyermeke elvesztésétől?

Milyen teát igyunk télen?

2025.01.17

Sajnos számítanunk kell arra, hogy a megfázás, nátha, köhögés vagy súlyosabb esetben az influenza nem várt vendégként nálunk is megfordul majd. Mit tehetünk ellene? Miháldy Kinga, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésegészségügyi Intézet dietetikusa, élelmiszerminőségbiztosító agrármérnök elmondja.

Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét

2025.01.17

Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb odafigyelés időszaka. Egy friss hazai kutatás szerint* azonban a magyarok jelentős része tanácstalan, ha emésztési jóllétük javításáról van szó, annak ellenére, hogy minden negyedik ember szeretne ezen változtatni.

Természetes módon az öregedés ellen

2025.01.16

Antioxidánsoknak azokat az anyagokat nevezik, amelyek védik szervezetünket az úgynevezett szabadgyökök, illetve más oxidáló anyagok káros hatásától. Az antioxidánsok lehetnek az élő szervezetben, illetve a táplálékban található természetes vagy mesterséges vegyületek. Miért fontos a pótlásuk?

Vitaminokkal a téli egészségért

2025.01.16

Kevés napfény, a friss zöldségek és gyümölcsök szűkebb választéka, a hideg, nedves idő miatti gyakoribb meghűléses betegségek – a téli hónapokban sok szülő dönt gyermeke immunrendszerének erősítésére valamilyen vitaminkészítmény mellett. Mire ügyeljünk, amikor ilyen terméket választunk?

Mennyi az ideális vércukorszint?

2025.01.14

A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását – magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

Izzadj jól! 6 tipp a hatékony szaunázásért

2025.01.14

Úgy tartják, hogy a hidegebb hónapokban fogékonyabbak vagyunk a betegségekre, a vírusok támadása ellen azonban számos módszerrel védekezhetünk. Az egyik leghatásosabb ellenszer a szervezet állóképességének erősítése. A rendszeres vitaminpótlás mellett testmozgással, wellnessprogramokkal, szaunázással segíthetünk immunrendszerünket magasabb fokozatba kapcsolni. Ebben a cikkben bemutatjuk a hőfürdőzés jótékony hatásait, és néhány hasznos tippet is adunk, hogy egy szaunavilágban eltöltött nap minden esetben pozitív élmény legyen.

Ünnep után is könnyedén!

2025.01.14

A feldíszített fenyőfán és az ajándékokon kívül a terített asztal a karácsony legünnepibb kelléke. A menü általában nem diétás, így év végén szembesülhetünk néhány hirtelen felszaladt plusz kilóval, esetleg puffadással vagy rossz közérzettel. Dietetikusok szerint azonban nem a koplalás a megoldás, hanem egy kis diéta sporttal.

Miért érzi mindig, hogy éhes?

2025.01.13

Mivel a szervezetünk számára az étel jelenti az energiaforrást, teljesen természetes, hogy ha egy ideig nem jutunk energiához, éhesnek érezzük magunkat. De ha a gyomrunk szinte folyamatosan korog, gyakran még evés után is, ha sóvárgunk az étel után, az tünet is lehet.

Szerencsét hoz és egészséges is

2025.01.12

A lencsét régebben a szegények eledelének gondolták, de manapság inkább úgy tartják az emberek, hogy aki újév első napján lencséből készült ételt fogyaszt, akkor abban az évben mellé szegődik a szerencse.

Gluténmentes diéta: ne divatból kövesse!

2025.01.11

Az új évi fogadalmak többsége az életmódváltáshoz és a diétához, fogyókúrához kapcsolódik. De ki, miben látja a hatékony megoldást annak érdemes utánanézni. Sokan a gluténmentes diétára esküsznek.

Légúti megbetegedések is okozhatnak gombócérzést

2025.01.11

Úgy érzi, mintha valami megakadt volna a torkán? A nyakkendő és a sál szinte bilincsként szorítja a nyakát? A gombócérzéstől krákogással, torokköszörüléssel és bőséges folyadékfogyasztással igyekeznek megszabadulni az érintettek, általában hasztalanul – a hideg  hónapok légúti megbetegedései is gyakran váltanak ki hasonló panaszokat.

A csemegekukoricának az egészség megőrzésében játszott szerepe

2025.01.10

A csemegekukorica termésmennyiségének növelését, illetve az emberi egészség megőrzésében, javításában játszott szerepét vizsgálták a Debreceni Egyetem (DE) kutatói.

Négy dolog, amin az újévi fogyási fogadalmak elbuknak

2025.01.09

Az újévben a legtöbben a fogyást tűzik ki céljukként: januárban megtelnek az edzőtermek, mindenki a diétás recepteket bújja. Aztán valahogy elfogy a lelkesedés, és az év végén a legtöbben ugyanott tartanak, mint 365 nappal korábban. Miért van ez így, hol bicsaklanak meg az újévi fogyási fogadalmak?

A visszerek ellen

2025.01.09

Ahogy közelednek a meleg hónapok, egyre több figyelmeztetést olvashatunk-hallhatunk arról, mennyire fontos hidratáltnak maradni, és kerülni a túlzott napsütést. Ezek a tanácsok – és még néhány alább felsorolt javaslat – különösen megfontolandók mindenkinek, aki visszerességgel küzd.

Mit tehetünk a téli ekcémafellángolások ellen?

2025.01.08

Az ekcéma fő tünete a bőrpírral, hólyagképződéssel, pörkképződéssel és hámlással járó, erősen viszkető bőrgyulladás. A téli időszak több szempontból sem kedvez az ekcémás bőrnek, amely ilyenkor a szokásosnál is több gondoskodást igényel.

A szülők elismerik, hogy gyermekeik nem mosnak fogat elégszer

2025.01.08

Az ünnepi szezon a vidámság, a családi hagyományok és a különleges finomságok időszaka. Ugyanakkor kihívásokat is jelent az egészséges szokások, különösen a szájhigiénia fenntartásában. A Sensodyne fogkrémet gyártó Haleon legfrissebb kutatása szerint a szülők 26%-a beismeri, hogy gyermekei az ünnepek alatt gyakran nem mosnak naponta kétszer fogat. Hogyan birkóznak meg a magyar szülők a fogmosás adta kihívásokkal? A kutatás eredményeiből az is kiderül, hogy milyen újévi fogadalmakat tettek gyermekeik szájápolásának javítására.

Blue Monday: mitől érezzük rosszul magunkat januárban?

2025.01.07

Húsz éve ültették el az emberek fejében a hiedelmet, miszerint január harmadik hétfője az év legszomorúbb napja. A Blue Monday kikiáltása azonban csak marketingfogás, tudományos megállapításnak kevésbé mondható. Az viszont tagadhatatlan, hogy januárban sokkal lehangoltabbak vagyunk, mint az év más időszakában, ilyenkor nagyobb a valószínűsége a szezonális depresszió kialakulásának is. Mindez az egyedül élőket nehezebben érintheti, ezért az Egyedülfekvők.hu szakértő bevonásával járta körbe a témát, és megfogalmazott néhány jó tanácsot arra vonatkozóan, mit tehetünk azért, hogy jobban érezzük magunkat.

Íme 5 pofonegyszerű tipp a januári életmódváltáshoz

2025.01.07

Európa egyik legnagyobb étrendkiegészítő és speciális élelmiszer gyártó- és forgalmazójaként, a BioTechUSA  több évtizedes tapasztalatával konkrét javaslatokat hoz arra, hogy hogyan lendülj csúcsformába 2025-ben is! A vállalat januári, “Franco sportos. Legyél te is frankó!” elnevezésű integrált nemzetközi kampányának tanácsait megfogadva ugyanis bárhol is tartasz most - legyen az karácsony utáni visszatérés vagy éppen teljes újrakezdés -, Te is kihozhatod magadból a maximumot az életmódváltás területén.

Vasban gazdag táplálékok növelik az energiaszintet

2025.01.06

A szervezetünknek vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége a megfelelő működéshez. Az egyik legfontosabb a vas, amely sok funkciót lát el a szervezetben. Nagy szerepe van a megfelelő légzésfunkció biztosításában, de az egészséges immunrendszert és anyagcsere-folyamatokat is segíteni tudja.

Mozgásszervi panaszokat is okozhat a menopauza

2025.01.05

Nehéz felsorolni, mennyi változáson megy át a női test a menopauzához közeledve vagy belépve ebbe az időszakba; többnyire a hangulatingadozást, a hőhullámokat, a testsúly-gyarapodást emlegetik leggyakoribb kísérő tünetként.

Így lehet sikeres az újévi fogadalmunk

2025.01.04

Sokan az újrakezdés lehetőségeként tekintenek az új évre. Úgy vélik, itt az idő, hogy megváltoztassák rossz szokásaikat, és olyan gyakorlatokat alakítsanak ki, amelyek segítenek az érzelmi, szociális, fizikai vagy intellektuális fejlődésben. De mi kell ahhoz, hogy a fogadalmakból valóban új életforma legyen?

Az ingadozó vérnyomás fáradtságot, fejfájást is okozhat

2025.01.03

A zárt térben való tartózkodás, a gyakoribb fertőzések, a stressz mind indokolhatják az olyan általánosabb jellegű tüneteket, mint a fáradtság, a szédülés, a rossz közérzet, a fejfájás. Mikor érdemes tehát szakemberhez fordulni ilyen panaszokkal, és miért érintheti ez gyakrabban a magas vérnyomás betegeket?

Kezdje az új évet mértékletesebben!

2025.01.03

Ha az ünnepek alatt túl sokat evett-ivott, és úgy érzi, szüksége lenne szervezete méregtelenítésére, a népszerű, de sok esetben kockázatos tisztítókúrák helyett kövesse a következő egyszerű és kíméletes módszereket.

3 újévi fogadalom, amit különösen nehéz betartani

2025.01.02

Jól ismerjük a leggyakoribb újévi fogadalmakat: egészségesebben fogunk élni, lefogyunk, munkahelyet váltunk, csökkentjük a stresszt, abbahagyjuk a dohányzást, több időt töltünk a családdal. Ezekből az elhatározásokból azonban ritkán lesz új életforma. Nézzük, mik a legnehezebben betartható fogadalmak, és mi segíthet a célkitűzések megvalósításában.  

Januári fogyókúra: az újévi fogadalom után

2025.01.02

Január a nagy fogadalmak időszaka, amikor is a legtöbben a súlyfeleslegüktől szeretnének megszabadulni. Februárra azonban mégis elfogy a lendület, és a kitűzött célokat csekély mértékben vagy egyáltalán nem sikerül elérni. De vajon mi lehet ennek az oka és mit tehetünk ellene? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének alábbi tanácsaival sikerre viheti a fogadalmát. Ezért nem szabadulunk a kilóktól

Ez az étrend segíthet epepanaszok esetén

2025.01.01

Magyarországon az étkezési szokások kedveznek az epekőképződésnek. Megelőzésében segíthet a rendszeres, kiegyensúlyozott, rostdús táplálkozás és a megfelelő folyadékpótlás. Következetes diétával a már kialakult panaszok is jó eséllyel enyhülnek.

Immunerősítés tél végén

2025.01.01

A hideg téli hónapokban egyre több időt töltünk zárt térben, és sajnos a nyáron, kora ősszel megszokott gyümölcs- és zöldségdömping is már a múlté. Mit tegyünk, hogy mégis szinten tartsuk szervezetünk ellenálló képességét és elkerüljük a szezonális betegségeket?   

Melyek a leggyakrabban panaszt okozó ételféleségek?

2024.12.29

Hányinger, gyomorfájdalom, felfújódás és puffadás – csak néhány tünet azok közül, amelyeket az ételintolerancia okozhat. Mely ételek felelősek leginkább ezekért a kellemetlenségekért?

Hogyan melegítsük fel testünket?

2024.12.28

Télen szervezetünket számos hűvös, hideg és nedves behatás éri, amelyek hatására testünk jellegzetes tüneteket produkál: folyik az orr, fáj a torok, fázik a kéz és a láb…

Így maradhat télen is hidratált és ápolt a kezünk

2024.12.28

A kézfejünk bőre árulkodik leginkább az életkorunkról: a fizikai munkavégzés, az UV-sugárzás, a kézmosás szárító hatása mind összeadódik életünk során. Idővel a kézfejünk bőre jóval szárazabb, durvább tapintású lehet, ráadásul a téli időszakban a hideg idő, a szél és a fűtött belterek száraz levegője is gyakran okoz kézszárazságot. A regenerálásához épp úgy célzott hatóanyagokra van szükség, mint az arcbőr esetén.

Néma gyilkos: jelek, amelyek cukorbetegségre figyelmeztethetnek

2024.12.27

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is. A  cukorbetegség alattomos kór, amely éveken, évtizedeken át rombolja a szervezetet anélkül, hogy komolyabb fizikális tüneteket okozna, azaz nem fáj, nem érezzük, hogy bajunk lenne. Ezért is nevezik néma gyilkosnak – magyarázza prof. dr. Somogyi Anikó az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus, endokrinológus szakorvosa.

Töltsük meg gyógyító illatokkal a lakást

2024.12.27

Az illóolajokat az ókor óta nagy becsben tartjuk és számtalan formában használjuk. Messze túlmutatnak a kellemes illaton: segíthetnek a közérzetünk javításában, és gyógyhatásuk is figyelemre méltó. Hét olyan illóolajat gyűjtöttünk csokorba, amelyek a zord télben is energiával töltenek fel a hétköznapokra.

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos

2024.12.26

A köszvény egy fájdalmas rohamokkal járó betegség, amely gyulladást okoz főként a nagylábujjakban, a kezekben, a lábfejekben, térdekben és a könyökben. A közkeletű tévedéssel szemben itt nem autoimmun eredetről van szó, ugyanis a köszvény anyagcsere- és immunológiai eredetű, ezért a kezelési módja is eltér az autoimmun forrású gyulladásos ízületi betegségekétől. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa az étkezés szabályaira és az orvosi segítség lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Miért nélkülözhetetlen a fizikai aktivitás?

2024.12.26

Sokan az újévet, mások az ihletet várják, de változni sohasem késő. Igaz, nem megy egyik napról a másikra, de lépésről-lépésre, kitartással, elérhetjük a céljainkat.

Új év, új esély – a tudatosság tanulható

2024.12.26

Egészséges táplálkozás, a korábbinál több testmozgás, mértékletes alkoholfogyasztás, a dohányzás mellőzése, káros szokásaink felszámolása. Az új esztendő sokaknál fogadalmakkal indul, de hogy ezek valóra is válhassanak, tudatosságra van szükség. Ha a terveket tettek követik, a testi-lelki harmóniát is megtalálhatjuk.

Ha többet ittunk a kelleténél, utána legalább igyunk eleget!

2024.12.24

Az alkoholfogyasztás nem ajánlott, de néha előfordul, különösen az év végi bulik és szilveszter idején, hogy az ember kirúg a hámból, és a kelleténél több alkoholt iszik. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy ilyenkor milyen élettani folyamatok zajlanak le a szervezetben, és hogyan segítheti a folyadékpótlás, hogy gyorsabban túljussunk a másnaposságon – tanácsolja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. 

Legyen az önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!

2024.12.24

Az új év beköszöntésével remek lehetőséget kapunk arra, hogy újult erővel formáljuk át az életünket, a meglévő szokásainkat, valamint hogy tiszta lappal indulhassunk az önmagunkhoz való viszonyunkban is. Már néhány egyszerű rutin kialakításával is sokat tehetünk azért, hogy nagyobb szeretettel és gondoskodással legyünk önmagunk felé, melynek hála javíthatjuk, illetve könnyebben őrizhetjük meg a testi-lelki egészségünket. Az AVON szakértői összegyűjtöttek nekünk néhány tippet, amelyeket érdemes lehet megfogadnunk a következő évben ahhoz, hogy elindulhassunk az önszeretet olykor rögös, de felemelő útján.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

2024.12.23

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók – mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Hirtelen kiugró vagy lassan emelkedő pulzus? Ez lehet az oka

2024.12.23

Meglehetősen ijesztő jelenség, ha hirtelen erős szívdobogást érzünk, de arra is fel kell figyelnünk, ha lassan, fokozatosan emelkedik magasba a pulzusunk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa az indokokat és a kivizsgálási lehetőségeket vette számba.

Miért éppen a só emeli meg a vérnyomást?

2024.12.22

A magas vérnyomás kialakulása számos okra vezethető vissza, amelyek közül jónéhány döntés kérdése. Az egyik ilyen sófogyasztás, amelynek visszaszorítására dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája hívta fel a figyelmet. 

50 felett jár? Megfelelő életmóddal elérhető a sikeres öregedés

2024.12.21

Az idő múlásának látható nyomait ma már számtalan módszerrel kendőzhetjük, de jó tudni, hogy a szervezetünkben lejátszódó változások ellen is tehetünk. Dvorák Márton, a Your Power Med Health Center mozgásterápia szakmai vezetője arról beszélt, mit nevezhetünk sikeres öregedésnek és mit tehetünk ezért.

Keveset iszom, de kínoz a másnaposság

2024.12.20

Valahányszor megiszom, akár csak egy kis mennyiségű bort is, irracionálisan komoly másnapos tüneteim lesznek. Az ünnepi időszakomat is végig kísérte a hányinger, migrén, hasfájás és rosszullét. Ha a fenti mondatok ismerősen csengenek, dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának sorai magyarázatot adhatnak a zavaró tünetekre.

Hogyan tartsuk formában magukat az ünnepek alatt?

2024.12.19

A karácsony egyik legjobb része a családi összejövetelek, ebédek és vacsorák, és persze a végtelen evés. Ezeket az ünnepi étkezéseket nem is érdemes kihagyni, hiszen ki tudna ellenállni egy finom húslevesnek, töltött káposztának vagy a frissen kisült mézeskalácsnak?

Karácsonykor sem kell lemondani a kedvenceinkről

2024.12.19

Az ünnepek alkalmából legtöbb háztartásban megszokott menüsort tesznek az ünnepi asztalra. Sokan már előre tudják, hogy súlyfelesleggel zárják a decembert. Az egészséges táplálkozás jegyében nem kell semmiről lemondani, de nem árt, ha betartunk az ünnepek alatt is néhány aranyszabályt.

Az étrend is segítheti az ízületi fájdalmak csökkentését

2024.12.19

Csontjaink, az izmok, az inak és az ízületek együtt alkotják testünk tartószerkezetét, és minden mozdulatunkhoz bonyolult összjátékuk szükséges. Életünk minden szakaszában oda kell figyelnünk ezek egészségére, amiben a megfelelően összeállított étrend is a segítségünkre lehet.

5 immunerősítő megfázás ellen

2024.12.18

A hűvösebb napokkal és a nulla fok körüli hajnali hőmérséklettel a náthaszezon is megérkezett. Ez a decemberi hideg és nyirkos időjárás különösen kedvez a betegségek terjedésének, azonban egy kis odafigyeléssel, immunerősítő ételek rendszeres fogyasztásával a téli megfázás is könnyen elkerülhető.

Túl sokat evett? Így segíthet rajta

2024.12.18

Megesik, hogy a karácsonyi ünnepek idején többet eszünk a kelleténél, s ezzel túlterheljük az emésztőrendszerünket. Ha megtörtént a baj, a következő tanácsok segíthetnek a gyomor- és bélrendszer egyensúlyának helyreállításában.

Karácsony után kiütések? Ez is lehet az oka!

2024.12.17

Ha az ünnep óta kellemetlen bőrtüneteket tapasztal, érdemes átgondolni, hogy milyen ételeket fogyasztott, milyen új kozmetikumokat használt vagy ékszereket viselt, amikor a panaszok először jelentkeztek. Az allergiás bőrtüneteknek több kiváltó oka is lehet, ezek egyike a fémallergia, melyet gyakran az ajándékba kapott ékszerek okoznak. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.

Így éljük túl a karácsonyt! Baleseti kisokos az ünnepekre

2024.12.17

Beigli az asztalon, pislákoló fények, fahéj és süteményillat a levegőben – a legtöbbünk számára ilyen az ideális karácsony, addig azonban el is kell jutni, és az ajándékvásárláson, faállításon és sütés-főzésen át vezető út olykor rögös is lehet. Dr. Sebő Zsuzsa mentőorvos-homeopata elárulta, melyek a legjellemzőbb karácsonyi balesetek az előkészületek és a nagy ünneplés közepette, és mit tehetünk, ha már megvan a baj.

Magabiztos mosoly az ünnepek alatt is

2024.12.17

Családlátogatások, vidám fotózások, lakomák: a karácsonyi időszak pihenés a léleknek, de megterhelő lehet a testnek. Általában a megszokottnál többet és többfélét eszünk, így érdemes odafigyelni fogaink védelmére és arra az alapvető tényre, hogy az emésztés már a szájban elkezdődik.

Gyomorégető ünnepek

2024.12.16

A felnőttek közel fele legalább havonta egyszer küzd gyomorégéssel. Ez az arány azonban decemberben, az ünnepek környékén a többszörösére emelkedik. Ennek fő okai a túlevés, a gyorsan evés, a zsíros, fűszeres és savas ételek, a szénsavas üdítők, a cukros sütemények, az édességek és a dohányzás. Sajnos az ízletes magyar konyha és a tipikus ünnepi fogások nem segítenek a megelőzésben.

Karácsony túlevés nélkül!

2024.12.16

Az év legszebb napjai és az ünneplés is gyorsan rémálommá válhat, ha a túlevés miatt emésztési problémákkal kell küzdeni. Másnaposság, haspuffadás, gyomorégés. Ha ismerősek ezek a fogalmak, készüljünk előre kímélő fogásokkal!

7 tipp karácsonyra, cukorbetegeknek

2024.12.15

Az év végi ünnepi időszak közeledtével talán még nehezebb eligazodniuk a cukorbetegségben érintetteknek a kalóriák és szénhidrátértékek útvesztőjében, nem is beszélve a bőséges karácsonyi fogásokról és az egymást követő rokonlátogatásokról. Senkinek sem kell azonban idegesen várnia a januári orvosi ellenőrzést, ha odafigyel a megfelelő ételek fogyasztására, a kiadós vacsorák után egy kellemes sétát is beiktat, valamint a nagyobb étkezések előtt és után is ellenőrzi vércukorszintjét.

Rost vagy soha! Legyen könnyű a karácsonyi étkezés!

2024.12.15

Szinte közhelyszámba megy, hogy az egészség megőrzésének alapvető feltétele a minőségi táplálkozás. De nemcsak minőségi zsírokra, fehérjékre és szénhidrátokra, hanem élelmi rostokra is szüksége van szervezetünknek. Az ünnepi idején is érdemes figyelni a minőségre és a mennyiségre!

Hogyan lesz az ünnepi menü fenntarható és egészséges?

2024.12.14

A karácsonyi ünnepek időszaka legtöbbek számára a családi körben eltöltött meghitt pillanatokról szól, melynek elmaradhatatlan eleme a megterített asztal mellett elfogyasztott finom ételek sokasága. Gyakran túlzásba esünk, ami nemcsak az egészséget, hanem a környezetet is terheli. Vásárlás során az élelmiszerek felhalmozása valamint ételkészítéskor az elnagyolt adagok a túlevésen túl, élelmiszerpazarláshoz is vezetnek, melyet tudatos lépésekkel megelőzhetünk.

A csontritkulás Magyarországon is népbetegség

2024.12.13

A világon mintegy kétszázmillióan, Magyarországon pedig legalább egymillióan – kezdődő stádiummal együtt kb. hárommillióan – élnek a „néma kórként” is emlegetett csontritkulással. Ez az egészségi probléma elsősorban az ötven év feletti nőket érinti, de a férfiak körében is komoly mértékben növeli a csonttörések kockázatát. A csontritkulás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont szakorvosa összefoglalja a betegséggel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, tüneteket és megelőzési lehetőségeket.

A demencia a magas vérnyomás talaján is kialakulhat

2024.12.12

A kezeletlen magas vérnyomás számos problémát okozhat azáltal, hogy hosszútávon szűkíti és merevebbé teszi az ereket. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista az úgynevezett vaszkuláris demencia jelenségére és az összetett kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Ne ijesszenek meg a striák: így tudod őket kezelni

2024.12.12

Bőrünknek megvan az a képessége, hogy szükség esetén megnyúlik. Ha azonban ez túl gyorsan történik meg, előfordulhat, hogy a bőr nem elég rugalmas ahhoz, hogy kibírja, és striák jelenhetnek meg. Jó hír azonban, hogy ezeket a striákat meg is lehet előzni, vagy éppen kezelni, ha már kialakultak.

Az ételallergiás számára az ünnepi asztal egy aknamező

2024.12.11

Szabó Magda szerint a karácsony egy lelkiállapot, nem pedig étkezés. Az ünnepi asztalnak és ételkülönlegességeknek azonban mégiscsak szimbolikus jelentősége van a családdal és szeretteinkkel való találkozáskor. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroenterológusa szerint az ételallergiások esetében karácsonykor még fontosabb az éberség, a sok veszély miatt. A doktornő egyúttal arra is kitért, hogy milyen jelek alapján különböztethetjük meg a diétahibát egy esetleges ételmérgezéstől.

Az időskori egészség titka: kevesebb ücsörgés, több mozgás

2024.12.09

Kisebb eséllyel következik be a csípőtáji törés – combnyaktörés és pretrochanter, azaz a tokon kívül, a combcsont felső végén létrejövő törés – azoknál az idősebb nőknél, akik naponta végeznek valamilyen könnyű mozgást, például sétálnak.

Az étrend is segíthet a rák megelőzésében

2024.12.07

Számos kutatás összesített eredménye azt mutatja, hogy az étrendnek szerepe lehet a rákos megbetegedések megelőzésében. Meggyőző adatok szólnak amellett, hogy a gyümölcsök, zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonafélék rendszeres és bőséges fogyasztása csökkenti egyes ráktípusok – a tüdőrák, az emlő- és vastagbélrák, a szájüregi- nyelőcső- gége- és gyomorrák – kialakulásának kockázatát. Ételeink rosttartalma, vitamin- és nyomelemtartalma, illetve antioxidáns hatása egyaránt szerepet játszhat a megelőzésben. A védőhatás elsősorban valamely sejt rákos sejtté való átalakulásának gátlásában nyilvánul meg.

8 tipp, hogy télen is megőrizzük az egészségünket

2024.12.07

Míg nyári időben a szabadban, friss levegőn, aktívan töltött idő és a friss gyümölcsöknek és zöldségeknek köszönhetően a vitamindús táplálkozás is könnyebben megvalósítható, az őszi-téli időszakban erre fokozottan és tudatosan figyelnünk kell. Hogy hogyan? Rudnay-Peters Krisztina személyi edző, táplálkozási tanácsadó 8 tippet oszt most meg az olvasókkal.

Muskátliolaj: külsőleg is hatásos

2024.12.06

A muskátliolaj nemcsak az egészségünket védheti, hanem a szépségápolásban is nagy hasznát vehetjük. Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy eredményesen csökkenti a depressziós tüneteket, illetve a szorongást is jól oldja.

Gesztenye: a megosztó dióféle

2024.12.04

A gesztenye nagyon megosztó, mert sokan nagyon kedvelik, míg nagyon sokan már a sült gesztenye illatától is rosszul vannak. Pedig kiemelkedőek a táplálkozási előnyei és a benne található hasznos tápanyagok miatt az egészségügyi előnyei is.

Mi okozza az őszi szorongást?

2024.12.03

A diabétesz (vagy cukorbetegség) egy magas vércukorszintet okozó anyagcsere-zavar, mely során a szervezet nem megfelelő módon termeli vagy használja fel az inzulint, vagyis azt a hormont, amely a táplálékból nyert glükóz (cukor) feldolgozását segíti a szervezetben.

Normális, ha erősen érezzük a szívdobogásunkat?

2024.12.03

A szívdobogás érzés általában ártalmatlan, és ahogyan jött, el is múlik. Bizonyos esetekben azonban betegségek, állapotok miatt érezzük az erős szívverést, de nem mindig könnyű eldönteni, milyen irányban érdemes elindulni, ha tudni szeretnénk az okot. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus a viszonylag gyakori okok, a szorongásos zavarok és a szívbetegségek kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Vissza a mindennapokhoz trombózis után

2024.12.03

Mélyvénás trombózis után sokakban felmerül a kérdés, hogy mikor és hogyan térhetnek vissza a mindennapokhoz, a megszokott életvitelükhöz. Mi lesz a munkával? A mozgással? Ezeket és még sok mást is megválaszol prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

Miért érdemes növényi alapú fehérje-kiegészítőt fogyasztani?

2024.12.01

Sokan azt gondolják, hogy növényi fehérjéket csak vegetáriánus vagy vegán sportolók fogyasztanak, és míg számtalan cikk születik az interneten arról, hogy miért és milyen állati eredetű fehérjét érdemes választani, hogy elérjük a vágyott teljesítményt és formát, addig a növényi eredetű fehérjeforrásokról még mindig kevesebb szó esik. Pedig rendszeres fogyasztásuk bárki számára számtalan előnnyel járhat - szakértő tippjeivel.

A krónikus fejfájás természetes gyógymódokkal

2024.11.30

Amennyiben a fájdalom naponta jelentkezik, akkor krónikus fejfájásról beszélünk. Az nem olyan érzés, mint a migrén, mert ott a betegek fény-, hang- és szagérzékenységet tapasztalnak, illetve hányinger, szédülés és rendkívüli fáradtság is jellemzi őket.

5 őszi és téli gyógytea

2024.11.29

Jólesik a lakásban olyan tevékenységeket végezni, amelyek feltöltenek, megnyugtatnak, miközben odakint hideg van, vagy süvölt a szél. Mivel fokozhatjuk még a hangulatunkat, mi segíthet még a stressz oldásában és a feszültség levezetésében?

Hogyan lassíthatjuk az öregedést?

2024.11.29

Bár az örök fiatalság titkát máig nem ismerjük, egy kis odafigyeléssel mindannyian tehetünk azért, hogy fiatalosabban, egészségesebben és hosszabb ideig éljünk. Ebben segíthetnek a következő, szakértők által is jóváhagyott tanácsok.  

Hogyan működik az éhséghormon?

2024.11.29

A jóllakottságot vagy az éhségérzetet hormonok is befolyásolják. Ilyenek például a leptin és a ghrelin, amelyek a zsírok raktározásában és az anyagcserében is fontos szerepet játszanak. De vajon mi az összefüggés az éhséghormonnak is nevezett ghrelin és a nemkívánt súlygyarapodás között?

A jobb felhasi fájdalom epehólyag problémára is utalhat

2024.11.28

A hasi fájdalom igen gyakori panasznak számít, melynek hátterében számtalan ok állhat. Ezek lehetnek banálisak, de akár komoly problémára is utalhatnak. Olykor a diagnózis nem egyszerű, és ehhez különböző képalkotó vizsgálatok is szükségesek lehetnek. Dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa a leggyakoribb epehólyag problémákat ismerteti, melyek fontos diagnosztikai módszere a hasi ultrahang.

Melyek a leggyakoribb férfias problémák?

2024.11.28

Minden évben van egy hónap, amikor a férfiaké, pontosabban a férfiegészségé a főszerep. Ez a hónap a november, amely egyben a Movember elnevezésű nemzetközi mozgalom hónapja is, melynek célja, hogy felhívja a férfiak figyelmét a szűrővizsgálatok fontosságára. De miért is van szükség erre a figyelemfelkelő akcióra és miért fontos, hogy az urak ne csak novemberben figyeljenek magukra?

Sikeres a menü választási lehetőség a tesztelő kórházakban

2024.11.27

A Delirest Magyarország 2024 májusától egy teszt-program keretében menü választási lehetőséget kínált a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház, illetve a Váci Jávorszky Ödön Kórház szülészetén fekvő páciensek számára. A kezdeményezés nagy sikert aratott a kismamák körében, akik sokkal szívesebben fogyasztották a maguk által választott ételeket. Néhány napja a Dunaújvárosi kórházban is elindult a szolgáltatás, és hamarosan további kórházakban is bevezetésre kerül.

Az egészséges életmód 3. pillére lehet a hideg-meleg terápia

2024.11.26

A fizikai aktivitás és a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a szaunázás és a hideg fürdő, a jégkamra lehetnek azok az elemek, amelyek jelentősen hozzájárulnak a gyógyuláshoz, az egészség fenntartásához. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája elmagyarázza, miért.

Íme, a 8 legjobb élelmiszer ízületi gyulladás esetén

2024.11.25

Több érintett megfigyelhette már, hogy bizonyos ételek, étrend képes csökkenteni az ízületi gyulladás tüneteit. Szarka Dorottya, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa az erre vonatkozó kutatási eredményekről beszélt.

Viszlát, székrekedés!

2024.11.24

Mindenkivel előfordult már legalább egyszer az életben, hogy problémát okozott a székletürítés, idős korban pedig még gyakoribb ez a probléma. Nézze meg, mit tanácsol a gyógyszerész, hogy simán menjenek a dolgok!

Az 5 leggyakoribb tévhit a visszérbetegségről

2024.11.23

Kezdetben a legtöbben betudjuk egy-egy hosszú nap, vagy a növekvő éveink számának az ólomsúlyt a lábunkban, az éjszakai lábgörcsre ébredést, vagy a bokaduzzanatokat. Pedig a keringési zavarok nem feltétlenül életkorfüggőek, és nemcsak a hosszú álldogálás következtében okoznak kellemetlenségeket. Számoljunk le a visszérbetegséggel kapcsolatos tévhiteinkkel! Vegyük komolyan a jeleket!

Időskori székrekedés: nem elhallgatni, hanem kezelni kell!

2024.11.23

A székrekedés gyakori, mégis alig merjük megemlíteni az orvosnak vagy a gyógyszerésznek. A bent ragadt széklet okozta  kellemetlenségekről való beszédet nem tartjuk illendőnek, pedig van megoldás a megszüntetésükre!

Nagy veszélyeket rejt a kezeletlen hüvelygyulladás

2024.11.21

A hüvelygyulladás szinte a leggyakoribb intim probléma a nők körében, melyet jellemzően valamilyen fertőzés okoz. Szinte nincs is olyan nő, aki ne esett volna már át életében legalább egyszer rajta, és sajnos sokaknál visszatérő kellemetlenségeket okoz. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze ennek okait és kezelését ismerteti.

1-es típusú cukorbetegség-mikre figyeljenek a betegek?

2024.11.20

Bár az 1-es típusú cukorbetegséget gyakran gyerekkori diabetesnek is nevezik, az igazság az, hogy sokszor felnőtteknél diagnosztizálják ezt a - többnyire- autoimmun betegséget. Sokan rémülten fogadják a hírt, mikor kiderül a kórkép fennállása, ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta, mi mindenre szükséges ügyelniük az érintetteknek.

Nátha, megfázás: mikor forduljunk orvoshoz?

2024.11.20

Több mint 200 vírus okozhat megfázást, ezért sem meglepő, ha felnőtteknél évente több alkalommal is náthás tünetek jelentkeznek. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orrgégeközpont orvosát h arról kérdeztük, vajon elég otthoni praktikákat bevetni megfázás esetén, vagy javasolt inkább orvoshoz fordulni?

Felismerni és megelőzni a vashiányt

2024.11.19

Egy felnőtt férfi szervezete mintegy 3, a nőké kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz — ugyanakkor a testtömeghez viszonyítva elenyésző mennyisége ellenére a vas szó szerint létfontosságú az embernek.

Egészségünk és az ásványi anyagok

2024.11.19

Testünk mindössze 4-5%-át alkotják ásványi anyagok – miközben például (nemtől és életkortól függően) a víz aránya 50-70% körül változik. A szervezetünkben megtalálható ásványi anyagokat szokás makro-, illetve mikroelemekre csoportosítani: előbbiek több, utóbbiak kevesebb mint 0,005%-át  teszik ki a testtömegnek. Fontosságukat e számok nem mutatják meg – hiányuk ugyanis súlyosan veszélyezteti szellemi-testi jóllétünket. Mit tehetünk a hiánybetegségek ellen?

Prosztataproblémák – vigyázzunk az apákra!

2024.11.19

A prosztatagondok sokaknál  már 40 éves kor körül jelentkeznek, 80 körül pedig már 5-ből 4 férfi érintett. Ha időben felismerjük és kezeljük a problémát, sokat javíthatunk az érintett életminőségén.

Evolúciós okok miatt nehéz fogyni?

2024.11.18

Aki próbált már diétázni, tudja, milyen nehéz. Végre megszabadulunk pár kilótól, pár napig nem figyelünk oda, és már vissza is jött.  Miért van ez így? Valójában az a kérdés, miért nem segít szervezetünk egy olyan folyamatot, ami neki is abszolút hasznos lenne?

Támogassa immunrendszerét!

2024.11.18

Immunrendszerünk minden nap szorgos munkával védelmez minket a kórokozók, baktériumok, gombák és vírusok garmadájával szemben. Ez a roppant bonyolult és komplex védekezőrendszer szervezetünk elsődleges védőbástyája. Vértezze hát fel magát a hideg évszakokra az alábbi tanácsok megfogadásával!

Nyugtató, immunerősítő és bőrápoló

2024.11.17

Rohanó világunkban egyre többen szenvednek a szorongás és a depresszió tüneteitől, és  problémájukkal rögtön nyugtatókhoz és antidepresszánsokhoz fordulnak. Sok esetben azonban a gyógynövények ereje is hatékony lehet.

A klimax tünetei speciális étrenddel enyhíthetők

2024.11.17

Nemcsak az elhízás megelőzésében, hanem a változókorral járó egyéb tünetek csillapításában is segíthet az az étrend.

Mitől lehet sikeres az őszi életmódváltás?

2024.11.17

Nyáron gyakran kevesebb figyelmet fordítunk az egészséges étkezésre, a vakációs diéta viszont nincs jó hatással az egészségünkre. Éppen ezért ősz elején sokan kezdenek életmódváltásba. Érdemes azonban szakember véleményét kikérni a folyamatról és a javaslatokról, hiszen a formába lendülésnél nem a mérleg kijelzője a mérvadó.

Sokakat érintő valódi betegség: generalizált szorongás

2024.11.16

A 2020-as években nem nehéz olyan élethelyzetre gondolni, amikor erősebben szorongunk a szokásosnál. Elég csak a ránk zúduló hírek és tévhírek (fake news) özönére gondolni, amelyeket még ellenőrizni sem tudunk, és könnyű beleesni a szorongás csapdájába.

A gluténmentes étkezés buktatói

2024.11.16

Egy autoimmun gluténérzékenységgel rendelkező esetében élethosszig gluténmentes étkezést kell tartani, ezért a bevásárlás, főzés, a konyha eszközök használata és az alapanyagok tárolása során is több mindenre oda kell figyelni. Ezeket foglalta össze Varga Dóra dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember a Prima Medica Szakmai Napon tartott előadásában.

A tagadás már nem macsó - november a férfi egészség hónapja

2024.11.15

 November a férfi egészség hónapja - ez a kezdeményezés is jele a lassan lebomló társadalmi sztereotípiáknak, amelyek szerint az igazi férfi mindig erős, sosem panaszkodik és nem jár orvoshoz, hiszen a betegség gyengeség.

Mit tehetünk, ha a stressz felborítja a hormonális egyensúlyt?

2024.11.14

Mi az összefüggés a hormonális egyensúly és a stressz között? Hogyan hat ránk az „üss vagy fuss” mechanizmus? Milyen hosszú távú hatásai lehetnek a kezeletlen stressznek a hormonrendszerünkre és van-e mód ezek korrekciójára? Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a kérdésekre.

Szorongás, depresszió? Az életmód is támogathatja a gyógyulást

2024.11.14

A szorongásos zavarok és a depresszió valódi pszichiátriai betegségek, amelyek kezelése gyógyszeres támogatásra és pszichoterápiára épül. Az utóbbi években, évtizedekben azonban egyre több bizonyíték támasztotta alá, hogy a megfelelő életmód megelőző és akár gyógyító hatású is lehet, és több oldalról is támogathatja az érintettek felépülését. Dr. Szekeres György PhD, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, egyetemi docens járta körbe a témát.

Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatrák-szűrést?

2024.11.13

Világszerte 1,3 millió, Európában 450 000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte.

3 ok, amiért hasznos lehet a folyamatos szöveti glükózmonitor használata

2024.11.11

A szöveti glükózmonitor (CGM- continuous glucose monitor) egzaktabb képet ad a beteg szénhidrát-anyagcsere állapotáról. A napi 24 órás monitorozással nyert adatok ismeretében pedig a vércukor-ingadozások is megelőzhetővé válnak – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa, aki a CGM három jelentős előnyét emelte ki a cukorbetegek terápiájában.

Késik a menstruáció? Ilyen okai lehetnek

2024.11.10

A menstruációs ciklus általánosságban 28 napos, bár minden normálisnak tekinthető, ami a 21-40 napos határon belül mozog. A nők azonban egy idő után tudják, náluk milyen hosszú általában egy ciklus, ezért észreveszik, ha a menzeszük késik. A késés oka azonban nem mindig egyértelmű, dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész most a gyakori indokokat vette számba.

Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg

2024.11.09

A krónikus vesebetegség és az elhízás világszerte jelentős közegészségügyi problémának számítanak, amelyek egyenként is egyre több embert érintenek, és szoros kapcsolatban állnak egymással. Az elhízás nemcsak a vesebetegség kialakulásának egyik fő oka, hanem a betegség lefolyását is súlyosbítja, és bonyolultabbá teszi annak kezelését. Alábbi összeállításunkban a vesebetegség és az elhízás összefüggéseit, valamint megelőzési és kezelési lehetőségeit vizsgáljuk.

HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

2024.11.09

Mivel a Humán Papilloma Vírus 16-os genotipusa felelős egyes szájüregi és gége rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, ill. a 6-os és a 11-es genotípus egyes jóindulatú elváltozások kialakulásáért, ezért még panaszok nélkül, megelőzésképpen is fontos a fül-orr-gégészeten a rendszeres szűrővizsgálat! A különböző rizikócsoportokba tartozó személyeknél ez még nagyobb jelentőségű!

Mozgással csökkenthető a testsúly és a koleszterinszint is

2024.11.08

Érdemes komolyan venni és kezeltetni a magas koleszterinszintet, ez ugyanis – az elhízással karöltve - közvetve kiváltója lehet az infarktusnak, a stroke-nak és a végtagi trombózisnak. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája a hatékony koleszterinszint-csökkentés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Diabétesz – együtt élni a betegséggel

2024.11.07

1991 óta minden évben november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és tagszervezetei világszerte e napon hívják fel a figyelmet a betegségre, illetve megelőzésének lehetőségeire. Mi okozza a diabéteszt, és mit tehetnek az érintettek életminőségük megőrzéséért?

November a fogászat hónapja!

2024.11.06

A szép mosoly, az egészséges fog, a kellemes lehelet alapvető egészségügyi és esztétikai elvárás. Mi magunk is sokat tudunk tenni érte a hétköznapokban, ha figyelünk a részletekre és nem felejtjük el a szájápolás fontosságát. Fogaink épségét a genetikai adottságokon túl szokásaink is meghatározzák.

November a nemzetközi Tüdőrák Hónapja

2024.11.06

A tüdőrák- és a dohányzásellenes szervezetek világszerte minden év novemberében tartják a Tüdőrák Hónapját, hogy felhívják a figyelmet a betegséget okozó tényezőkre, az ellene folytatott küzdelemre, az új diagnosztikai eljárásokra, a gyógyulás esélyeire.

Gyógyító szerek őszi megfázásra

2024.11.05

Már az ősz kezdetekor sokan megfáznak, gyakoriak a légúti megbetegedések. Sok olyan házi módszer van, amely lehetővé teszi, hogy sokkal hamarabb kilábaljunk a betegségből és újra olyan hatékonyak legyünk a mindennapjainkban, mint korábban.

Miként birkózzak meg a pajzsmirigyzavar okozta túlsúllyal?

2024.10.31

A pajzsmirigy alulműködés egyik vezető tünete a túlsúly, mely sok egyéb más problémát is generálhat. Sok beteg szinte végeláthatatlan harcot folytat a plusz kilók ellen, ezért megkérdeztük dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját, vajon miként lehet megszabadulni a súlyfeleslegtől akkor, ha valakinek a pajzsmirigye túl kevés hormont termel.

5 fontos információ, ha nem fogyaszt tejterméket!

2024.10.30

A tejtermékmentes diéta kapcsán gyakran felmerülő kérdésekre ad választ Szarka Dorottya, a Budai Allergiaközpont dietetikusa.

Az ősszel kiújult refluxa vagy a szíve miatt van mellkasi fájdalma?

2024.10.30

A mellkasi fájdalom olyan jelzés, amelynek mindenképpen ki kell deríteni az okát, hiszen gyakran kezelést igényel. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azt ismertette, melyek a szív eredetű és a reflux-ból következő mellkasi fájdalom jellegzetességei.

Mit keres a koffein a fájdalomcsillapítóban?

2024.10.29

A koffein a legelterjedtebb, világszerte legálisan alkalmazható pszichoaktív drog. Sehol sem tiltják, sok helyen inkább javallják, az emberek többsége leginkább kávé vagy tea formájában fogyasztja. Sokan nem is tudják, hogy több, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító szer hatóanyagaként is találkozhatunk vele.

Szívritmuszavar – biztos benne, hogy önnek nincs?

2024.10.28

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy szívritmuszavaruk van, így az őket fenyegető kockázatokról sem tudnak, s azok elkerüléséért sem tesznek semmit.

Tudatos tervezéssel a sikeres babavárásért

2024.10.26

Ma már egyre több pár tudatosan hozza meg a döntést: kisbabát szeretnének. Erre azonban testileg és lelkileg is érdemes felkészülni. Már a várandósság időszakában elvégzendő teendőkről, kötelező vizsgálatokról, ajánlott életmódbeli változásokról sokat hallhatunk, pedig már a fogantatást megelőzően sokat tehetünk azért, hogy kisbabánk egészségesen születhessen.

Legyen a szívügye!

2024.10.25

Magyarországon a halálozások több mint felét szív- és érrendszeri megbetegedések okozzák. Gyakran halljuk, hogy az étrend megváltoztatása, a rendszeres testmozgás és a dohányzás elhagyása segíthetnek a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében. De van néhány további dolog, amit ugyancsak érdemes megtenni szívünk egészségéért.

Óvjuk ősszel is a hajunk egészségét!

2024.10.24

Nem kell kémiai szereket használnunk, hiszen rengeteg természetes alternatíva is létezik a hajtisztítás és a hajápolás céljára. A lakk, a szintetikus illatanyagok, a szilikonos hajfények, sőt, a fodrász által használt készítmények is ronthatják a haj minőségét.

Harcoljunk az öregedés ellen!

2024.10.23

Mindenki arra vágyik, hogy egészségesen öregedjen meg, azaz ne kínozzák betegségek és semmilyen egészségügyi gond, amely nagyon megkeseríti és megnehezíti a mindennapokat. Sokan nem is gondolják, hogy valójában mi gyorsítja fel a szervezetben az öregedési folyamatokat. Ilyen például a gyulladás.

Zavar a bal szívkamra működésében

2024.10.23

A szív a keringési rendszerünk központja, fő feladata, hogy tápanyagban gazdag vérrel és oxigénnel lássa el szervezetünk összes létfontosságú szervét.

Nem az akaraterőd kevés a fogyáshoz!

2024.10.22

Az elhízást számos tényező befolyásolhatja, amelyek közül talán a két legegyértelműbb a túlzott kalóriabevitel, illetve a mozgásszegény életmód. Azonban van egy gyakran figyelmen kívül hagyott oka a túlsúlynak vagy a sikertelen fogyásnak, ez pedig a hormonháztartás valamilyen zavara.

Útmutató az élelmiszerek glikémiás indexéhez

2024.10.20

A glikémiás index (GI) az a mérőszám, amely a szénhidrátokat tartalmazó élelmiszereket aszerint rangsorolja, hogy fogyasztásuk mennyire befolyásolja a vércukorszintet. Ha tudjuk, mely alapanyagok rendelkeznek alacsony, illetve magas GI-vel, könnyebben összeállíthatjuk a számunkra legmegfelelőbb étrendet.

Áfonyával az őszi betegségek ellen

2024.10.19

Ősszel és télen nagyon ügyelnünk kell a felfázásra, ami oka lehet a húgyúti fertőzések kialakulásának. Az áfonya nagyszerűen beilleszthető az étrendünkbe, nem mellesleg rendkívül sok előnnyel rendelkezik az egészségünkre nézve. Mutatjuk is, melyek ezek, illetve egy csodálatos áfonyareceptet is olvashatnak a kedves olvasók.

5 ital, ami segíthet a vérnyomás csökkentésében

2024.10.19

Régi igazság, hogy a megfelelően összeállított étrend támogatja az egészséget. A Gyógyhír Magazin hasábjain sokszor foglalkoztunk már a szív- és érrendszer működését segítő táplálkozással, most öt olyan italra hívjuk fel a figyelmet, amelyek kedvező hatással lehetnek a vérnyomásra.

Az úszás oldja a feszültséget és jót tesz a mentális egészségnek

2024.10.18

Az úszás szinte mindenkinek ajánlható. Az egészséges embereknek, azoknak, akik valamilyen mozgásszervi betegségben szenvednek és azoknak is, akik nagy túlsúllyal küzdenek és szeretnének lefogyni, hiszen az úszás egyáltalán nem viseli meg az ízületeket.

Mellrákmegelőzési tippek

2024.10.18

Amilyen táplálékokat fogyasztunk meghatározza, hogy milyen egészségi állapotnak örvendünk. Mint ahogyan az is meghatározó, hogy mozgunk, sportolunk-e, mennyit alszunk, minőségi-e ez az alvás, hogyan reagálunk a stresszre és milyen eszközeink vannak az elme megnyugtatására. Mindezek nagyon hatékonyak lehetnek például az emlőrák megelőzésében is.

Mi állhat a hangulatingadozás mögött?

2024.10.18

Hirtelen hangulatváltozást testi és lelki tényezők egyaránt kiválthatnak. Sokszor házilag is orvosolható, például a táplálkozást vagy az életmódot érintő okok állnak a háttérben, míg vannak olyan esetek, amikor szakszerű kezelésre van szükség.

Antihisztamin: különböző tünet, eltérő hatóanyag

2024.10.15

Az antihisztamin tablettát általában nem önállóan szedjük, rendszerint használunk mellette orrspray-t vagy szemcseppet is a szénanáthás tünetek enyhítésére. Ha orvos írja fel az antihisztamint, akkor rendszerint több készítmény kombinációjából, a tüneteink kezelésére legoptimálisabb kezelést állítja össze.

Ősszel fokozódnak a reflux tünetei

2024.10.15

Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság, böfögés és kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. A panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.

Tombor Nelli mellrák elleni küzdelméről

2024.10.14

Túlélésünk napja címmel érkezik Tatár Csilla 17. saját gyártású sorozata, melyben Tombor Nelli modell és privát séf mellrák elleni küzdelmét és történetét dolgozza fel.

Fruktóz felszívódási zavar is okozhat puffadást

2024.10.13

A friss gyümölcsök fogyasztása a kiegyensúlyozott táplálkozás része, hiszen nemcsak rengeteg vitamint és ásványi anyagot, de sok rostot is tartalmaznak, így a gyomor- és bélrendszer egészséges működéséhez is hozzájárulnak. Kedvező tulajdonságaik ellenére, fruktóz intolerancia esetén fogyasztásuk csak mértékkel javasolt.

Teljes értékű étrend tejmentesen – gyermekeknek

2024.10.13

Előfordulhat, hogy allergia vagy intolerancia miatt a tejtermékeket akár hosszabb időre is mellőzni kell a gyermek étrendjéből. Rajcsik Enikő dietetikust, a Budai Allergiaközpont gyermek táplálkozási szakértőjét arról kérdeztük, hogy mire kell figyelni a tejtermékek helyettesítése kapcsán.

Negatív lelet ellenére is okozhatja búzaallergia a tüneteit

2024.10.12

Orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés, esetleg asztma, hasfájás, hasmenés, hányás, csalánkiütés? Ha régóta szenved a felsorolt, gyakran jelentkező tünetektől, akkor érdemes utána járni, hogy mi okozza a panaszait. A tünetek hátterében ugyanis búzaallergia is állhat, mely fizikai terhelés mellett, egyeseknél súlyos esetben anafilaxiát is okozhat. A kivizsgálás során a hagyományos allergiatesztek nem adnak választ, a diagnózishoz speciális, multiplex allergiateszt elvégzésére van szükség.

Jód: barát vagy ellenség pajzsmirigyzavar esetén?

2024.10.11

A jód igen fontos anyag a pajzsmirigy egészséges működése szempontjából, így sokan úgy gondolják, a szerv bármely problémája esetén csak jót tehetnek vele, ha pluszban beviszik, pl.étrendkiegészítő formájában vagy várandós vitamin egyik alkotójaként. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája elárulja, vajon a jód használ vagy inkább árt pajzsmirigyzavarok fennállásakor?

Milyen fázisokra számíthat a migrénnél?

2024.10.11

Aki megélte már a migrént, sokszor az első, legapróbb tüneteknél tudja, mi vár rá. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa, fejfájás specialista szerint éppen ezért a rohamkezelésre és a megelőzésre is van lehetőség.

Téli vitaminforrásaink

2024.10.10

A téli időszakban még fontosabb odafigyelnünk a vitaminpótlásra, mint a többi évszakban, ugyanis nehezebb vitamindús ételekhez jutnunk. Napi 400-600 gramm gyümölcs és zöldség elfogyasztása javasolt, több adagban.

Így fokozza a hideg a felfázás esélyét

2024.10.09

Van összefüggés az időjárás és az úgynevezett felfázás közt, bár valójában nem a fázás miatt alakul ki a hólyaghurut. Íme, a legfontosabb orvosi tanácsok a felfázás megelőzése érdekében. 

Őszi immunerősítés, ami egész évre kihat

2024.10.08

A meleg nyári napokat felváltotta a hűvösebb és borongósabb ősz. Nem csoda, hogy akárcsak tavasszal, ebben az időszakban is olykor enerváltnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. Az évszakváltás megterheli a szervezetet, de idézzük fel a nyár energiát adó erejét!

5 kérdés a fülzúgásról

2024.10.08

A fülzúgás, fülcsengés gyakori panasz. Mi okozhatja és miért fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk, ha panaszaink vannak? Többek közt erről is kérdeztük dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát.

Menopauza világnap: megfelelő életmóddal csökkenthetők a kellemetlen tünetek

2024.10.07

A női hormonális működés ívének vége, a klimax időszaka, az úgynevezett "változókor".  Sokféleképpen nevezzük ezt a minden nőt érintő időszakot, melynek október 18. a világnapja. A menopauza azonban nemcsak a menstruáció végét jelenti, hanem hormonális változások egész sorát, amelyek hatással lehetnek az egészségre is. Ebben az időszakban megnő bizonyos betegségek, például a szív- és érrendszeri problémák, valamint a cukorbetegség és csontritkulás kockázata is. A SYNLAB orvosszakértőjével beszélgettünk.

Zöldségekkel csökkenthető a szívbetegségek rizikója?

2024.10.07

Bizonyos zöldségek csökkenthetik az érelmeszesedés és ezzel összefüggésben a szív-érrendszeri betegségek kockázatát. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint sosem késő egészségesebb szokásokat kialakítani és időben kell meggyőződni az érelmeszesedés mértékéről is.  

Mi okozhat fájdalmas nyelést?

2024.10.06

Elhúzódó panaszok esetén a beteg akár látványosan le is fogyhat, hiszen nyelési panaszai miatt az evés is nehezére esik. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a nyelési zavarok okairól kérdeztük.

Őszi hajhullás: tápanyaghiány, stressz, napkárosodás

2024.10.06

Az őszi hajhullás a haj természetes életciklusához köthető, de ha ehhez a természetes jelenséghez hozzáadódnak más tényezők, például a nyári túlzott napsugárzás utóhatásai; a napi folyadék- és tápanyagbevitel csökkenése vagy a stressz, akkor a hajszálak gyengülése fokozottabban jelentkezhet. Őri Katalin természetgyógyász-trichológus minden évben készül erre az időszakra, különösen idén, az extrém meleg nyár miatt is. A hajgyógyász segítségével összegyűjtöttük, milyen tényezők okozzák a hajproblémákat, és otthoni körülmények között hogyan orvosolható a haj gyengülése, ritkulása.

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

2024.10.05

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.

Hogyan győzzük le a fáradtságot?

2024.10.05

Még hűvösek a hajnalok, de már nem csak fénye, ereje is van a napnak. Miközben a természet kivirul, mi azt tapasztalhatjuk, fogytán az erőnk. Ez a tavaszi fáradtság jele is lehet, de nem kell megijedni. Az, hogy gyengébbnek érezzük magunkat, az szervezetünk természetes reakciója a megváltozott körülményekre.

Vértezzük fel szervezetünket antioxidánsokkal!

2024.10.04

Az antioxidánsok gátolják az oxidációs folyamatokat, azaz védelmeznek minket a szabad gyökökkel, az oxidatív stresszel szemben. De mik is azok a szabad gyökök? Rendkívül reakcióképes molekulák, melyek szervezetünk normális lebontó folyamatai alatt, illetve külsőleges hatások, mint például dohányzás vagy sugárzás hatására keletkeznek.

Antihisztamin: különböző tünet, eltérő hatóanyag

2024.10.02

Az antihisztamin tablettát általában nem önállóan szedjük, rendszerint használunk mellette orrspray-t vagy szemcseppet is a szénanáthás tünetek enyhítésére. Ha orvos írja fel az antihisztamint, akkor rendszerint több készítmény kombinációjából, a tüneteink kezelésére legoptimálisabb kezelést állítja össze.

A menopauza egy természetes folyamat, készüljünk fel rá!

2024.10.02

A változókor, más néven klimax, minden nő életének természetes szakasza, amely hormonális változásokkal jár. A petefészkek ösztrogén- és progeszterontermelése fokozatosan csökken, ami végül a menstruáció elmaradásához, azaz a menopauzához vezet. Ám a változókor elérésével ennél sokkal több történik a női testben és lélekben. A női egészséghónap alkalmából a Budai Egészségközpont összefoglalja a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, és felhívja fel a figyelmet a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok fontosságára.

Hány órát bírsz a mobilod nélkül?

2024.09.30

Európa más országaihoz képest sokkal kevésbé foglalkozunk a lelki jóllétünkkel. Bár a közéletben a mentális egészség egyre inkább fókuszba kerül, mégis nehéz pontos képet kapni a magyarok valódi mentális állapotáról, részben azért is, mert lelki problémák esetén még mindig szégyellünk segítséget kérni. Egy friss kísérlet tapasztalatai azt mutatják, hogy a hírnyomás enyhítése is segíthet a stresszcsökkentésben.

Lássunk tisztán, ha a szemünkről van szó

2024.09.30

Október a látás hónapja - de mit mutatnak az adatok globális és hazain szinten? Mik a leggyakoribb látásromlási okok és milyen tévhitek keringenek szemünkkel kapcsolatban? A látásproblémák jelentős része kezelhető vagy megelőzhető - mégis magas a velük élők száma. Az Alensa körképe.

Mi tegyünk afta ellen?

2024.09.29

Az afta a szájüregi nyálkahártya betegsége, általában tízből két ember tapasztalta már. Jellemzően otthon is kezelhető, de ha az evés vagy akár a beszéd fájdalmassá válik, mindenképpen célszerű fogorvoshoz menni. Sokan azt hiszik, hogy az afta vírus- vagy baktériumfertőzés miatt alakul ki, de ez nem így van: valójában a szervezet autoimmun reakciója váltja ki. Megfigyelések szerint az apró seb gyakrabban alakul ki B12-vitamin-hiány esetén, gluténérzékenyeknél, valamint olyan embereknél, akik állandó stresszben élnek. Most sorra vesszük az afta okait, tüneteit, és azt, hogy mit tehetünk ellene. 

Csíp, szúr a vizelet? Felfázás vagy valami más?

2024.09.28

Sok nő tapasztalja a hólyaghurut kellemetlenségeit, amit a legtöbben „felfázásként” ismernek, és a hideggel hoznak összefüggésbe. A vizelet kiválasztása és elvezetése a szervezeten belül zárt rendszerben történik, tehát egészséges emberben steril, azaz szinte elenyésző számú kórokozó van benne. A hólyaghurut (orvosi nevén cisztitisz) a húgyhólyag szöveteinek gyulladásos állapota, mely az esetek többségében valamilyen kórokozó, többnyire baktérium felszaporodásából származik.

(T)együnk a feledékenység ellen!

2024.09.27

Koncentrálóképességünk az idő múlásával romlik, minél idősebb az ember, annál könnyebben hagy ki a figyelme. De ennek nem feltétlenül kell így lennie: szellemi teljesítményünk javulásához többféleképpen hozzájárulhatunk, az egyik lehetőség az „okos” étrend bevezetése.

Amit a felfázásról tudni érdemes

2024.09.27

A hólyaghurut vagy közismert nevén a felfázás, húgyúti gyulladás következménye, és elsősorban valamilyen bakteriális fertőzés  eredménye. A húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba került idegen kórokozók megtelepednek, elszaporodnak és gyulladást okoznak.

Őszi vitaminpótlás

2024.09.25

Ősszel különösen fontos, hogy szervezetünk megfelelő mennyiségű vitaminhoz jusson, hogy az immunrendszerünk erős maradjon.

„Egészség skála” az ételekre?

2024.09.25

Gyakran szóba kerül, hogy milyen fontos az egészséges táplálkozás. Garmadával találkozhatunk étkezési tanácsokkal és irányzatokkal; ki a hús elhagyására esküszik, ki az ősi étrendre, ki a kevesebb szénhidrátra, kevesebb sóra, kevesebb cukorra. Pedig nem az a legfontosabb tényező az egészségünk megőrzése érdekében, hogy milyen dolgokat hagyunk ki ételeinkből, hanem az, hogy amit magunkhoz veszünk, az jó minőségű élelmiszer legyen.

Cukorbetegek is ihatnak alkoholt, ám körültekintőnek kell lenniük

2024.09.24

A nyári hónapokban igen sokan tartanak -és mennek el- kerti partikra, ahol a bogrács és a grill mellett különböző alkoholok is előkerülnek. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy vajon koccinthatnak-e velük a cukorbetegek, vagy inkább mást töltsenek a poharukba? A kérdést Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszolja meg.

Kockázatok és mellékhatások

2024.09.24

Minden évben január körül éri el Magyarországot az influenza, és október végén kezdődik a kampányszerű oltás. Az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, lázzal, a megfázás vagy nátha tünetei viszont fokozatosan alakulnak ki. Ez az egyik legjellemzőbb különbség a két megbetegedés között. Az előbbi súlyos szövődményekkel is járhat, a nátha kevésbé veszélyes.

Ezért okoz hízást az inzulinrezisztencia

2024.09.23

Az inzulinrezisztenciában szenvedők gyakran küzdenek súlyfelesleggel, így gyakran a fogyásra való képtelenség viszi a betegeket orvoshoz, ahol a kezükbe kapják a diagnózist, magyarázatként szolgálva a plusz kilókra. Hogy mégis miként függ össze az IR és a túlsúly, arra dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája adott magyarázatot.

Glutén – a szakemberek szerint sem divat, hanem valós probléma

2024.09.22

A gluténmentesen étkezők gyakran szembesülnek azzal, hogy étkezési szokásukra a közvélemény divatdiétaként tekint annak ellenére, hogy sok esetben szerteágazó, az életminőségüket negatívan befolyásoló panaszaikat egyértelműen a glutén fogyasztása okozza. Hogy a gluténmentes étkezés nem divat, hanem valós probléma, arra a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság (MAKIT) héten megrendezésre kerülő, éves kongresszusán több szakember előadása is felhívja a figyelmet.

Mi az a szérum koleszterin és mikor kell csökkenteni?

2024.09.22

Sokan hallhatták már a szérum koleszterin kifejezést, amit meg kell különböztetni a HDL és az LDL koleszterintől. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa megvilágítja, pontosan mi is a szérum koleszterin, mitől lehet magas és hogyan hat ez a szervezetre.

Azt hiszi, helyesen ápolja a fogait? Most ellenőrizheti!

2024.09.21

A nyár a szabadság, a pihenés és a szabadtéri kikapcsolódás időszaka. A forró hónapokban sem szabad azonban megfeledkeznünk fogaink ápolásáról. A hőség, a megváltozott étkezési szokások és a szabadidős tevékenységek ugyanis mind hatással lehetnek szájhigiéniánkra. Ráadásul sokan meg vannak győződve arról, hogy helyesen ápolják a fogaikat. A fogmosás azonban olyan, mint a kerékpározás: alaposan meg kell tanulni.

Ez lehet a titka a földimogyoró-allergia elkerülésének?

2024.09.21

Érdemes minél hamarabb bevezetni a mogyorót a gyermek étrendjébe? Egy nemrégiben közzétett vizsgálat eredményei arra engednek következtetni, hogy a korai hozzátáplálás során adott földimogyoró hosszú távon is segíthet megelőzni a földimogyoró-allergia kialakulását. Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa összegezte a földimogyoró korai bevezetésének előnyeit.

9 nem tipikus tünet, ami daganat gyanúját is felvetheti

2024.09.20

A daganatos betegségek olyan sokfélék lehetnek, hogy nem lehetséges egyetlen, mindenkire érvényes check-listát összeállítani a tünetekről. Nem is szokatlan, hogy bizonyos daganattípusok a „radar alatt” maradnak, vagy összetévesztik azokat más betegségekkel.  Dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont klinikai onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel nem minden esetben vannak nyilvánvaló és egyértelmű tünetek, a ritkább panaszok hátterének is fontos utánajárni.

Édesgyökér: mennyi a napi dózis, ami még biztonsággal szedhető?

2024.09.20

Az édesgyökér kedvező hatásai a népi gyógyászatban és a kínai orvoslásban is ismertek. Az évnek ebben az időszakában a légúti betegségek megelőzésére miatt is érdemes, de a pajzsmirigybetegeknek jótékony hatásai miatt, orvosi ellenőrzés mellett akár hosszabb ideig is javasolt szedniük. Adagolásával azonban nem árt vigyázni, mert túlzott mennyiségben akár kellemetlen szövődményeket is okozhat.

Túlsúly és minőségi alultápláltság - kéz a kézben járnak

2024.09.20

A túlsúly veszélyes, az ideális testsúlyt elérni azonban nem éppen egyszerű feladat - ráadásul a hazai lakosság körében nagyon magas, 60%-ot is meghaladó a jelenléte. A fogyás elérésében a diéták gyors eredménnyel, jelentős súlyvesztéssel is kecsegtetnek, de ez nagyon sok esetben vezet komoly tápanyaghiányokhoz, úgynevezett minőségi alultápláltsághoz. A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre!

Amikor a fagyievés öröm, de utána órákig kínlódik a gyerek

2024.09.17

Sokaknál azonban a tejből készült hideg finomság a pillanatnyi élvezet után akár keserves órákat okozhat a hasfájás, haspuffadás, hasmenés miatt. A rosszullét oka lehet laktózérzékenység is, ami a táplálkozástól és attól is függhet, hogy földrajzilag hol élünk. Szerencsére ma már modern orvosi készülékekkel gyorsan és fájdalommentesen kideríthetjük, valóban erről van-e szó – ilyen például az a hidrogén monitor, amelyet a 2023-as K&H gyógyvarázs pályázat keretében kapott az egyik kelet-magyarországi kórház gyermekosztálya.

A lupin miatt is rosszul érezheti magát a gluténmentes lisztektől

2024.09.16

Ha valaki gluténmentes diétát tart, akkor a sütés és főzés során helyettesítenie kell a sikért tartalmazó liszteket. Erre a célra több termék is kapható, ám ezek összetételükben különbözőek. Némelyek összetevői közt a lupin is megtalálható, mely nem egyszer okoz kellemetlen panaszokat, még szigorú gluténmentes diéta mellett is. Szarka Dorottya, a Budai Allergiaközpont dietetikusa összefoglalta, mit kell tudni lupinallergia esetén a diétáról.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.09.15

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

Sárgás lerakódások a szemnél? Ellenőriztesse a koleszterinszintjét!

2024.09.14

A magas koleszterinszint az esetek zömében csak a következményeivel hívja fel magára a figyelmet, azonban a szem körül látható jelei is lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.

Egy kis szíverősítő

2024.09.13

Szívünk körülbelül 2,5 milliárd alkalommal ver életünk folyamán, biztosítva ezzel az egész szervezet folyamatos vérellátását. Rendületlenül hordja a sejtekhez az oxigént, a tápanyagokat és a hormonokat, miközben a bomlástermékeket elszállítja.

6 tipp a szívbarát mozgáshoz

2024.09.13

Mielőtt bárki belevágna az edzésbe, érdemes átgondolni, pontosan mit is szeretnénk elérni és milyen út vezethet a leghatékonyabb eredményekhez. Dr. Matusovits Andrea, a Budai Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint a mozgás a szív-érrendszer egészségének is egyik legjelentősebb védőfaktora, azonban e téren is fontos a tudatosság.

A jó alvás segíthet a fogyásban is

2024.09.13

Belevágott az életmódváltásba, de nem akarnak olvadni a kilók? Érdemes átgondolnia, mennyit és hogyan alszik. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus egy friss tanulmányt elemezve az összefüggésekre hívta fel a figyelmet.

Ezért kell több vas a nőknek, mint a férfiaknak

2024.09.12

Testünknek számtalan tápanyagra van szüksége a működéshez, közöttük van pár olyan, ami több élettani funkcióban is fontos szerepet játszik. Az egyik ilyen a vas.

Légúti betegségek is jelezhetik az ételallergiát gyermekkorban

2024.09.12

Visszatérő középfülgyulladás és asztmás hörghurut esetén érdemes ételallergia irányába is vizsgálódni. Dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, gasztroenterológus, tüdőgyógyász a táplálékallergiák légúti tüneteire a Prima Medica Szakmai Napon tartott előadásában hívta fel a figyelmet.

Reggel kicsi, este nagy pocak: a puffadás hormonális okai

2024.09.11

A hasi zsírpárnákkal a legtöbb nő állandó küzdelmet folytat, ám sokszor megesik, hogy a nagyobb pocak nem (csak) a sok zsíros és cukros étel eredménye, hanem a puffadásé, melyet valamilyen hormonális probléma okoz. Dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától megtudhatja, vajon milyen kóros állapotok vezethetnek fokozott gázképződéshez.

Székrekedést hormonális probléma is okozhat

2024.09.11

Igen sokan küzdenek időnként vagy krónikus jelleggel székrekedéssel, melynek hátterében állhat nem megfelelő étkezés, mozgáshiány, kevés folyadékfogyasztás, terhesség, klimax, de akár komolyabb hormonális zavar is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a kellemetlen panasz lehetséges okairól beszélt.

Cukorbetegeknél csökkenteni kell a szívbetegségek rizikóját

2024.09.10

A 2-es típusú cukorbetegek közt kétszer valószínűbb a kardiológiai okok miatti halálozás – legyen annak konkrét oka szívinfarktus, stroke vagy szívelégtelenség -, mint a nem cukorbetegek közt. Ugyanakkor a legtöbb ilyen beteg nem kezeli a szívbetegségek rizikóját – áll egy amerikai felmérésben. Dr. Ferenczy Péter, a Kardioközpont kardiológusa, diabetológus arra hívta fel a figyelmet, hogy a cukorbetegséget majdhogynem szív-érrendszeri betegségnek kellene minősíteni, és ezzel összefüggésben rendszeresen kellene kardiológiai szempontból is ellenőrizni.  

Magnézium az izomgörcsök, a magas vérnyomás ellen?

2024.09.10

Ha nehezen koncentrál, izomgörcsöket tapasztal, vagy magas vérnyomással küzd, előfordulhat, hogy a szakorvosi kezelésen túl a magnézium bevitel is segíthet. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a magnézium és a vérnyomás összefüggéseire hívta fel a figyelmet.

Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez

2024.09.09

Itt van az ősz, itt van újra! Ezzel együtt pedig sokaknál az a kellemetlen felismerés is, hogy bizony nem ugyanazt látjuk a tükörben, mint pár hónapja. Mert valahogy sokkal több lángos és fagyi csúszott le és több rozéfröccsöt gurítottunk le a torkunkon, mint azt megfogadtuk, és különben is annyira meleg volt, hogy testmozgásként bőven elég volt csak elsétálni a strandra. Ideje azonban önuralmat gyakorolnunk és visszatérni a korábbi rutinokhoz vagy kialakítani újakat!

Hogy enyhítsem, amikor fáj?

2024.09.09

A fájdalom a leggyakoribb panasz, amivel az emberek orvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulnak. Számos oka lehet, ráadásul a hatóanyagok és gyógyszerformák tengerében nem könnyű megtalálni azt a szert, amivel csillapíthatjuk. Ha elolvassa a szakgyógyszerész tanácsait, könnyebb lesz az eligazodás.

9 gyógynövény az egészségünk szolgálatában

2024.09.09

Beköszöntött az ősz, itt az idő, hogy felvértezzük immunrendszerünket a nátha, megfázás, influenza és társai ellen. Az immunrendszer  alacsony hőmérsékleten tapasztalt csökkent működése okolható elsősorban azért, hogy a hidegebb évszakok beköszöntével gyakrabban szenvedünk felső légúti megbetegedésektől.

Hússal vagy hús nélkül?

2024.09.08

Az utóbbi években egyre inkább népszerű a növényi alapú, húsmentes táplálkozás. A vegetáriánus táplálkozás vallási, filozófiai, ökológiai és egészségügyi aspektusokat is magába foglal.

Ami késik, múlik… Tabuk nélkül a székrekedésről

2024.09.08

Sokan úgy gondolják, illetlenség a székrekedés problémájáról nyilvánosan beszélni, vagy tanácsot kérni, pedig nincs ok a szégyenkezésre, különösen az orvosok előtt!

Férfias ügyek – prosztata és tökmagolaj

2024.09.08

A férfi belső nemi szervekhez tartozó prosztata jóindulatú megnagyobbodása (szakszóval: benignus prostata hyperplasia; BPH) az idősödő férfiak egyik leggyakoribb betegsége; rendszerint 45 éves kor felett jelentkezik, és a 80 év feletti férfiak mintegy 80%-ánál is előfordulhat.  Kezelésére létezik  természetes hatóanyag is.

Ezeket az ételeket érdemes elkerülni

2024.09.06

Az allergiával küzdőknek érdemes résen lenniük, hogy mit esznek vagy isznak , ugyanis a magas hisztamintartalmú gyümölcsök, zöldségek, és italok kellemetlen allergiás tüneteket produkálhatnak.

Súlyosbodó visszérhelyzet

2024.09.06

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak.

A hőségben több tényező is provokálhatja a fejfájást

2024.09.05

A kánikula sok olyan körülményt produkálhat, ami miatt fejfájás alakulhat ki, azoknak pedig, akik eleve fejfájásra hajlamosak fokozhatja a panaszaikat a hőség. Mit tehetünk a kínzó fejgörcs megelőzéséért, a fájdalom csökkentéséért, és hogyan lehet kezelni a tartós panaszokat?

Élelmiszerbiztonság melegben

2024.09.04

Élelmiszerbiztonsági szempontból a nyár mindig kritikus időszak, főleg, ha olyan extrém hőhullám köszönt ránk, mint most. Ilyenkor sokkal könnyebben romlanak az élelmiszerek, mert a nagy külső hőmérséklet kedvez a mikroorganizmusok elszaporodásának. A legnagyobb kockázatot a magas víz- és fehérjetartalmú ételek jelentik: a tojás, a tej- és tejtermékek, a halak és a nyers tőkehúsok – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

Több millió allergiás betegen segíthet egy új vizsgálat

2024.09.04

Hazánkban közel 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben és minden tizedik magyar allergiás a parlagfűre. Sajnos elmondható, hogy az allergiás megbetegedések száma jelentősen emelkedik az elmúlt években, évtizedekben.

5 dolog, amit tudnia kell a hátsó garatfali váladékcsorgásról

2024.09.02

A neve sem hangzik túl jól, az emberek többsége pedig mit sem tud a hátsó garatfaláról, egészen addig, amíg ezt a diagnózist nem hallja az orvosától. Valójában a probléma sokakat érint, különösen, a téli náthás időszakban. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a betegséggel kapcsolatos főbb tudnivalókat.

Tények és tévhitek az aranyérről

2024.09.02

Aranyérrel igen sokan küzdenek, mégis keveset beszélnek róla. A legtöbb ember tisztában van a tüneteivel, viszont kialakulásának okairól és kezeléséről több tévhit is kering. Dr. Tihanyi Balázs, a Trombózisközpont sebésze az aranyérrel kapcsolatos tényeket és tévhiteket ismerteti.

Az ételérzékenységben, vagy cukorbetegségben szenvedő nélkülözőknek is kell a segítség!

2024.09.01

Sokan, sokszor gyűjtenek élelmet a rászorulóknak, különösen ünnepek előtt. Ugyanakkor kevesebb figyelmet kap az, hogy az adományra szorulók között is vannak olyanok, akiknek étrendje speciális odafigyelést igényel, például ételérzékenység, vagy cukorbetegség miatt.

Szénhidrát: barát vagy ellenség?

2024.08.31

Szélsőségesen testsúlycentrikus körökben illik enyhe megvetéssel beszélni a szénhidrátokról. Pedig a teljes szénhidrátmegvonás nem tesz jót a szervezetnek, sokkal okosabb, ha szükség esetén szénhidrátszegény diétával próbálkozunk.

A cukorbetegség árnyékában

2024.08.30

A cukorbetegség sokáig rejtve marad, és csak akkor okoz tüneteket, amikor már előrehaladott szakaszban van. A különösen veszélyeztetetteknek érdemes figyelni a cukorbetegség első, kezdeti tüneteire. A cukorbetegek száma évről-évre nő: ma Magyarországon csaknem 750 ezer diagnosztizált cukorbeteg ember él, és több mint 500 ezren vannak olyanok, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

Laktóz- és tejmentes harapnivalók, amiket a gyerekek imádni fognak

2024.08.30

Hamarosan kezdődik az új tanév, ami sok esetben egyúttal stresszt is jelent a szülőknek. A tanszerek, a kiegészítők beszerzése és a logisztika megoldása mellett kihívást jelent a mindennapokban a változatos és finom harapnivalók kiválasztása és csomagolása. Ez különösen igaz, ha a gyerekek laktóz- vagy tejfehérje-érzékenyek, vagy ha a család szeretné növelni a tejmentes ételek arányát az étrendben. Bakk Brigitta, a Rama dietetikusa most pár hasznos tanáccsal segít abban, hogyan készítsünk egyszerre tápláló, ízletes és tejmentes uzsonnát vagy tízórait a gyermekeinknek.

Gyönyörűek és gyógyítanak

2024.08.29

A virágok szimbolikus jelentését évszázadok óta ismerik nemcsak Európában, de még Ázsiában is. Már az ókori görögök, rómaiak és egyiptomiak is hittek a virágok gyógyító hatásában és érzelmekre ható erejében.

Repülőútra készül? Kerülje ezeket az élelmiszereket!

2024.08.29

A hosszabb repülőút kellemetlen tünetei közé tartozik a puffadás. Érdemes odafigyelni arra, hogy mit eszünk utazás előtt és a repülőgépen, hogy ezzel is csökkentsük a felfúvódás kockázatát.

A kollagén szerepe a bőr- és hajvédelemben:

2024.08.28

Egyre többet süt a nap, egyre kevesebb ruha van rajtunk, több időt töltünk a szabadban, azonban ilyenkor is érdemes odafigyelni a megfelelő bőrápolásra. Ahogy beköszönt a nyár, fontos, hogy a bőrünk és hajunk védelmet kapjon a napsugárzás és a nyári környezeti hatások ellen. A hagyományos napvédő krémek mellett számos természetes alapanyag és natúrkozmetikum áll rendelkezésünkre a bőr védelmére. Az egyik ilyen elengedhetetlen segítség a kollagén.

IBD: fontos az elfogadás és a támogató közösség

2024.08.28

Az IBD  (inflammatory bowel disease), magyarul gyulladásos bélbetegséget jelent, Magyarországon közel 45 ezer IBD beteg él, Európában ez a szám eléri a 3 millió főt.

Edzéssel a stressz és a magas vérnyomás ellen

2024.08.27

Ismét komoly bizonyítékok láttak napvilágot az életmód, ezen belül is a mozgás gyógyító, egészségvédő hatásaitól – ezúttal a magas vérnyomás kezelésével kapcsolatban.  Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája segített a tájékozódásban.

Menopauza: hogyan segíthet a táplálkozás?

2024.08.26

A menopauza időszakában a nők többsége számos kellemetlen tünettel kénytelen szembesülni, a hormonszint megváltozását hőhullámok, súlygyarapodás, alvási problémák vagy hangulatingadozások kísérhetik. De nem kell rögtön a gyógyszerekhez nyúlni: az új életszakaszhoz való alkalmazkodásban az életmódváltás és az étrend átalakítása is segíthet. 

Az utazási betegség megelőzése

2024.08.26

Utazási betegségnek (szakszóval: kinetózis) hívjuk azt a tünetegyüttest, melynek kiváltója, hogy a bennünket érő látási ingerek és az egyensúlyérzékelésünk nem áll összhangban. Tengeri vagy légi utazás, autózás, hullámvasutazás stb. egyaránt kiválthatja. Bár a köznyelv betegségnek nevezi, valójában nem az, hiszen nem gyógyítható. Kellemetlen velejárói azonban csökkenthetők. Hogyan?

Így kerülje el a migrént

2024.08.24

Magyarországon körülbelül 1 millió ember szenved a migrén miatt, és az érintettek több mint fele nem fordul orvoshoz. Nem csak nekik, mindenkinek érdemes tudnia, mi váltja ki a migrénes roham kialakulását, és mivel lehet csökkenteni az erősségüket és a gyakoriságukat.

5+1 ok, amiért hasznos a koffein

2024.08.23

Évezredek óta ismeretes, hogy ébren tartó hatása van, de kevesen tudják, hogy nem csak ebben segíthetnek a koffeintartalmú italok. Lássuk, milyen ismert, és kevésbé köztudott pozitív hatásokat tulajdonít a koffeinnek a tudomány!

Mivel főzzünk: zsírral vagy olajjal?

2024.08.23

A válasz nemcsak ízlés dolga, kulturálisan is megosztja a világot. A magyar konyha hagyományosan a szalonna és a sertészsír fogyasztására épül, miközben ma már tudjuk, egészségünk védelmében jobb lenne, ha az állati eredetű telített zsírsavak nagy részét telítetlen zsírsavakra váltanánk. A kérdés azonban ennél bonyolultabb.

A női egészség és a kávé

2024.08.22

Szeptember 29-én ünnepeljük a kávé világnapját. Ennek apropóján utánanéztünk, milyen új eredményekre jutottak a tudósok a világ egyik kedvenc italának egészségünkre gyakorolt hatásairól, és milyen tévhitek élnek a kávéval kapcsolatban.

Nyári felfázás? Nem, ez húgyúti fertőzés!

2024.08.22

Felfázás nyáron? A mosdó használatkor jelentkező égő, fájdalmas érzés, alhasi fájdalom esetén gyakran szoktuk mondani, hogy felfáztunk. Ám a kellemetlen tünetek nem a felfázás miatt, hanem húgyúti gyulladás következtében jelentkeznek, amelynek kialakulásában többféle tényező is szerepet játszhat.

Élőflóra kúra a vidám hangulatért

2024.08.21

A stresszt nehezen tudjuk elkerülni a rohanó világban, a negatív hatásait azonban mérsékelhetjük és sokat javíthatunk a hangulatunkon, ha néhány dologra odafigyelünk.

CLL: Lassabb és kíméletesebb, mint társai

2024.08.21

A leukémia (fehérvérűség) egy vérképzőszervi rákos megbetegedés, amelyet a csontvelőben található fehérvérsejtek kontroll nélküli szaporodása okoz.

Allergiát okozó nyári ételek

2024.08.21

Az allergiával küzdőknek érdemes résen lenniük, hogy mit esznek vagy isznak, ugyanis a magas hisztamintartalmú gyümölcsök, zöldségek és italok kellemetlen allergiás tüneteket produkálhatnak.

Koleszteringyilkos élelmiszertípus

2024.08.19

Van néhány olyan élelmiszer, ami nem csupán az egészséges étrend része, de segít a koleszterincsökkentésben is.

Fontos, hogy a konyhája is gluténmentes legyen!

2024.08.18

A lisztérzékenység (cöliákia) egyetlen kezelési módja a szigorúan betartott gluténmentes diéta. Ez korántsem könnyű feladat az érintettek számára, különösen egy olyan háztartásban, ahol a többi családtag fogyaszt gluténtartalmú ételeket.

Itt a nyár, igyunk változatosan!

2024.08.18

A változatosság nemcsak gyönyörködtet, de a folyadékpótlásban is segít. Ha többféle – magas víztartalmú – italból fedezzük a szervezetünk folyadékigényét, az a tápanyagháztartásunk egyensúlyához is hozzájárul.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.08.17

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

Elkészült az ovisoknak szóló OKOSTÁNYÉR®

2024.08.16

 Elkezdődött a vakáció, nyáron az óvodák is bezárnak egy időre, ilyenkor a szülőknek, nagyszülőknek a szokásosnál is nagyobb feladatot jelent egész nap megoldani a gyerekek étkezését. A felnőtt és a 6-17 éveseknek szóló hazai táplálkozási ajánlás kiadása után most a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) hiánypótló módon az óvodás korcsoportra is kidolgozta a táplálkozási útmutatót, a 4-6 éveseknek szóló OKOSTÁNYÉR®-t. A szakmai szövetség ezzel a kisgyermekes családoknak szeretne segíteni, valamint ideje korán kialakítani a legkisebbeknél is a helyes táplálkozást.

Mit mutatnak a Marsh-értékek?

2024.08.16

A cöliákia diagnózisához szükséges vékonybél biopszia eredményét az ún. Marsh-kritériumok alapján határozzák meg. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát a vizsgálatról és az eredmények kiértékeléséről kérdeztük.

Figyelem: klimax után nő a szívbetegségek kockázata

2024.08.15

A menopauza egy új fejezet a nők életében. Azzal is tisztában kell lenni azonban, hogy ebben az életszakaszban nő a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, főleg azoknál, akiknél az átlagnál korábban köszöntött be a klimax.

Herpesz – kellemetlen, de kezelhető

2024.08.15

A herpeszvírusoknak számos fajtája létezik; hazánkban a legtöbbeket az úgynevezett herpes simplex HS-1 nevű változata fertőz meg, amely az ajakherpesz (herpes labialis) kialakulásáért felelős.

Amikor megszaporodnak a vécére szaladós éjszakák…

2024.08.15

Tapasztalt már gyakori vizelési ingert, ami éjszaka sem hagyja nyugton? Érezte már, hogy nehezen indul meg a vizelete, gyenge a sugár, és hogy az ürítés végén még sokáig csepeg a folyadék? Ráadásul nem érzi úgy, hogy megkönnyebbült volna? Akkor jobb, ha megvizsgáltatja a prosztatáját!

Tabu és titok: a székrekedés

2024.08.14

Manapság alig van ember, aki ne szenvedne időlegesen vagy tartósan valamilyen emésztési zavarban, köztük székrekedésben. Pedig bélrendszerünk egészséges működése nélkülözhetetlen az erős immunrendszerhez és a jó közérzethez.

Amikor elfogynak a könnyeink

2024.08.14

Sírunk vagy nevetünk, vagy csak nézünk ki a fejünkből, nem számít – mindig könnyezünk. Ez a folyadék felelős azért, hogy szemünk külső felülete tökéletesen sima legyen és egészséges maradjon, de gyakran nincs belőle elég.

Lüktet, nyilall, sajog, hasogat

2024.08.13

Murphy törvénye szerint a fogfájás hétvégén, vagy ünnep idején jelentkezik. Amikor belátható időn belül nem tudunk elmenni a fogorvoshoz, jól jöhetnek olyan hétköznapi megoldások a fájdalomcsillapítók mellett, amelyek enyhítik a fogfájást.

A figyelem és körültekintés a jó időben is elengedhetetlen!

2024.08.13

Habár a nyári jó idő a legtöbb embert felvillanyozza, rengeteg veszélyt rejthet a daganatos betegségekkel küzdők számára. A sok napsütés, a hosszú világos nappalok és a meleg idő pozitívan befolyásolhatja a betegségekkel küzdők hangulatát és hozzáállásukat, így segítve gyógyulási folyamataikat, azonban rendkívül fontos, hogy a pozitív hangulat mellett, fokozottan figyeljenek egészségük megőrzésére és a jó idő kínálta lehetőségek esetleges negatív hatásaira.

Táplálékallergiás és külföldre utazna? Ezt az 5 dolgot fontolja meg!

2024.08.12

Ételallergiásként utazni nagy körültekintést igénylő kihívás. Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus szakembere szerint alapos tervezéssel és némi előzetes kutatómunkával azonban biztonságossá tehető a nyaralás akár külföldön is.

Miért érezheti úgy, hogy refluxa rosszabbodik a nyáron?

2024.08.12

A családi nyaralást, baráti összejöveteleket is megzavarhatják a szezon várva várt ételeinek és italainak fogyasztásakor jelentkező refluxos tünetek. Melyek azok a klasszikus nyári finomságok, amelyek panaszokat okozhatnak a refluxos betegeknek? A kérdést dr. Sárdi Krisztina Gasztroenterológiai Központ belgyógyász, gasztroenterológus szakorvosa válaszolja meg.

Így bírja ki a nyarat, ha változókorba lépett

2024.08.11

A nyári hőség sokak számára nagy megterhelést jelent, főleg akkor, ha valaki belépett a változókorba. Ekkor a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik az illetőt, mint az izzadás, hőhullámok, ingerlékenység, alvászavar. Ezeket sajnos csak súlyosbítja, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Hogy miként lehet elviselni a nyári kánikulát klimax idején, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adott hasznos tanácsokat.

Ételekkel a daganatok ellen

2024.08.11

Vannak olyan ételek, amelyek bizonyítottan csökkentik a daganatos betegségek kialakulásának esélyét. Sokat tehet saját és családja egészségéért, ha nagyobb helyet ad ezeknek az étrendben. Hogy pontosan milyen ételekről is van szó? Mutatjuk!

A saját farkát üldözi a stresszes álmatlanság kígyója

2024.08.10

Ön mennyit stresszeli magát a pénzügyi gondokon, a munkaügyeken, a megoldatlan érzelmi problémákon vagy a közeledő sötét és nyirkos téli napokon? Elég sokat ahhoz, hogy ne aludjon jól miattuk? Akkor sajnos jó úton jár, hogy bekerüljön a stresszes álmatlanság ördögi körébe.

Kardiológusok tanácsai hőség esetére

2024.08.10

Nemcsak a bőrünk, de a szervezetünk számára is vészhelyzet a hőség, amely az előrejelzések szerint a következő napokban várható. A Magyar Kardiológusok Társasága egészségeseket és szívbetegeket is óva int a kánikulában: 11 és 15 óra között ne legyünk napon, mert a leégés mellett hőgutát is kaphatunk, keressünk árnyékot és folyamatosan ügyeljünk a víz- és sópótlásra! A rendszeres gyógyszerszedők pedig mindenképp konzultáljanak orvosukkal - a meleg ugyanis azok hatását is módosíthatja.

Erősítik vagy stimulálják a gyógynövények az immunrendszerünket?

2024.08.09

Tél közepén a kevés napfény, a nyirkos, hideg időjárás, a sok, gyakran kevésbé egészséges emberrel négy fal között eltöltött idő, mind alaposan próbára teszik immunrendszerünket. Nem árt tehát, ha teszünk azért, hogy szervezetünk minél felkészültebb legyen.

Emésztésünk védelmében – a vakáción is

2024.08.08

Talán kevesen vannak vele tisztában, de gyomorrontást az arra hajlamosaknál az utazással együtt járó stressz is okozhat, vagy gyengébb gyomrúaknál egyszerűen az is, ha nem az otthon megszokott ételek kerülnek az asztalukra. Így akkor is célszerű felkészülnünk a problémára, ha Magyarországon nyaralunk. 

Nyolc érv a sörivás mellett

2024.08.07

Miért igyunk sört? Elsősorban azért, mert jólesik. Ám akinek ez kevés lenne, annak szolgálunk néhány további érvvel a mérsékelt sörfogyasztás mellett. Tudományosan igazolt állítások következnek a sör egészségre gyakorolt jótékony hatásáról. 

Mikor figyeljünk oda fokozottan a vasbevitelre?

2024.08.07

Mindenki tudja, hogy a vasra nagy szüksége van a szervezetnek. Fontos szerepet játszik a szervezet oxigénellátásában: a vörösvértestek festékanyaga, a hemoglobin felépítéséhez elengedhetetlen, kulcsszerepe van tehát a vérképződésben, és az izmokban található másik oxigénszállító fehérje, a mioglobin előállításához is szükséges. Jelentősen segíti az immunrendszer és az agy fejlődését is.

Ezért is jók a bioélelmiszerek

2024.08.06

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a bio-élelmiszerek. De miket is nevezünk ennek? Azokat az élelmiszereket, amiket ökológiai (vagy organikus) gazdálkodás során megtermelt növényekből, ily módon tenyésztett állatokból állítanak elő. Amikor ezekre gondolunk, jellemzően az egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuk jut eszünkbe, de a bioélelmiszerek nem csak ezért jók. Pár pontban összeszedtük, hogy még miért:

A hólyagrák tünete lehet az akadozó és véres vizelet

2024.08.05

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Puffadás kivizsgálás: hasonló tesztek, de mindkettő mást vizsgál

2024.08.05

A puffadás nagyon gyakori panasz, sokan szeretnék tudni, hogy mi áll a kellemetlen tünet hátterében. A diagnózis megállapításához, a panaszok függvényében több vizsgálatra is szükség lehet. Ilyen a laktóz, illetve a laktulóz teszt is, melyek csak nevükben hasonlóak, azonban mindkettő teljesen eltérő betegségeket vizsgál. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, az Allergiaközpont orvosa elmagyarázza a különbségeket.

Ingadozó testsúly, rossz közérzet, hiányzó nyári csúcsforma?

2024.08.04

Szerencsére ma már leszámoltunk a klisékkel és elfogadtuk, hogy nem a tökéletes beach body, hanem inkább az a lényeg, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. A nyár beköszöntével mégis sokan szeretnének változtatni a külsőjükön, hogy nyaraláskor vagy strandoláskor a lehető legjobb formájukat hozzák. A kiegyensúlyozott étkezéssel kombinált rendszeres testmozgás mellett esély nyílik a változásra, de mi van akkor, ha ez sem válik be?

Miért nem táplálkozunk egészségesen?

2024.08.04

Abban többé-kevésbé konszenzus van, hogy minél kevesebb cukrot, minél kevesebb zsiradékot kellene fogyasztanunk, törekednünk kellene rá, hogy minél több zöldség és gyümölcs jusson szervezetünkbe, minél nyersebb állapotában. Ezek a gondolatok ma már a legtöbb háztartásba eljutottak, mindenki tisztában van velük. Vagy mégsem?

Zárjuk be a nyár ízeit!

2024.08.03

Most van a szezonja a baracknak paradicsomnak, szilvának, paprikának és még megannyi vitamindús és zamatos gyümölcsnek, zöldségnek. Többféle módszerrel tartósíthatjuk ezeket a szezonális finomságokat, ha később is szeretnénk élvezni az ízüket és a bennük található értékes tápanyagokat, vitaminokat. A különböző módszereknek azonban más-más jellegzetességei vannak, és az sem mindegy, melyik, mennyire őrzi meg az eltett gyümölcs vagy zöldség eredeti tápértékét. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége a tartósítási eljárások bemutatásával segít az optimális választásban.   

Matcha – a japán teák császára

2024.08.03

Zöld színű por, amit kevernek teába, kávéba, de akár még fagyiba is, és az elmúlt évek legnagyobb gasztronómiai felfedezettje. Mi az? Bizony nem más, mint a matcha, ez a Japánból érkezett különleges zöldtea, ami nem csak érdekes ízével és állagával, de rendkívül sokoldalú egészségügyi előnyeivel is hódít világszerte. A matcha tulajdonképpen egy speciálisan gondozott zöldtea fajta, ami porrá őrölve kerül kereskedelmi forgalomba.

5 trükk az álmatlanság legyőzésére

2024.08.03

A kényelmes ágy és párna, a csend és a sötétség a jó alvás alapja. De mi tegyen az, aki mégsem tud megfelelően pihenni? Adunk néhány tanácsot.

Szívünk és érrendszerünk védelme

2024.08.02

Évente egy közepes országnyi, több mint  7 millió ember hal meg világszerte valamilyen szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegség következtében az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) statisztikái szerint. A genfi székhelyű WHO adatait böngészve azonban az is kiderül, mit tehetünk személyesen azért, hogy minél kisebb eséllyel legyünk áldozatok.

Tartsuk kordában a kilókat!

2024.08.01

Arról, hogy milyen az ideális és szép test, megoszlanak a vélemények. Szerencsére, hiszen, ahányan vagyunk, annyifélék is. Mindenkinek más a szépségideálja, így valaki a sportos vonalakat, valaki pedig a kerekded idomokat kedveli. Azonban mindkét esetben fontos az egészséges arányok megtartása, így figyelnünk kell, hogy ne essük túlzásba a diétát illetően, illetve vigyáznunk kell a plusz kilókkal is. A túlsúly ugyanis az egészségünkre is káros hatással lehet.

A sok oldalú menta

2024.08.01

A menta méltán az egyik legkedveltebb gyógynövény. Nem csupán az egészségügyi előnyei kiemelkedők, de a konyhában is nagy hasznát vehetjük, hiszen készíthetünk belőle teát, szörpöt, hideg, frissítő italokat, de levesekhez, főételekhez és salátákhoz is bátran hozzáadhatjuk.

Milyen edzési hibákat követhet el?

2024.08.01

Azt mindannyian tudjuk, hogy egy körültekintően felépített edzésterv, a szabályosan végzett gyakorlatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy jó eredményeket érjünk el az alakformálásban. Azonban sokszor egy-egy kimerítő edzés után vagy a mindennapos rohanásban számos olyan hibát követhetünk el, amik negatívan hathatnak az edzés utáni regenerációs időszakban, és ezzel a fejlődésünket is hátráltathatják.

10 életmód tanács a nyugalmi pulzus csökkentésére

2024.07.31

A pulzus, vagyis a percenkénti szívverések száma az általános egészség egyik fontos mutatója. Éppen ezért, ha a normálishoz képest emelkedettebb, az akár betegség, rendellenesség jele is lehet.

Ezért veszélyes, ha légy száll az ételre

2024.07.31

A nyári melegben, amikor tárva-nyitva hagyjuk az ajtót-ablakot, a házi legyek rendszeres látogatói a konyhának és étkezőasztalnak. Jobb távol tartani őket, mert nemcsak kellemetlenek, de a betegségek terjesztésében is élen járnak.

III. Károly hétköznapi szokásai

2024.07.31

Év elején derült ki, hogy Károly királynál prosztatarákot találtak. A diagnózis nyilvánosságra hozását Károly kifejezetten kérte, azzal a céllal, hogy felhívja a közfigyelmet az időbeni kivizsgálások, szűrések fontosságára. A legidősebben trónra lépő brit uralkodót a személyes jóllétén túl mindig is foglalkoztatta globális közösségünk egészsége és jövője.

Nyáron is sokat tehetünk a gyerekek egészségéért

2024.07.30

Gyümölcs- és zöldségnyárs, nyári főzelék, grill húsok, házi készítésű fagylalt. A változatos és vitamindús étrend mind hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek a vakáció alatt is energikusak és egészségesek legyenek. Édességet inkább tízóraira vagy uzsonnára fogyasszanak, a legfontosabb pedig a mértékletesség – mondta Czuppon Krisztina, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének dietetikusa, aki mintaétrendet is ajánl.

A grillezett és füstölt húsok veszélyei

2024.07.30

Egy kutatás szerint a grillezett és a füstölt húsok veszélyesek lehetnek. Egyes feltételezések szerint azok a nők, akik rendszeresen fogyasztanak ilyen táplálékokat, sokkal nagyobb gyakorisággal szenvednek emlőrákban, mint azok a személyek, akik kihagyják az étrendjükből ezeket a táplálékokat.

Így maradjon egészséges utazás alatt

2024.07.29

Végre itt van az egész évben várt vakáció, kár lenne, ha egy váratlan betegség elrontaná. Csak néhány dologra kell figyelnie, hogy ezt megelőzze. Ha útmutatónknak megfelelően viselkedik szabadságán, szinte biztos, hogy a vakáció alatt is egészséges marad. Miért ne próbálná meg? 

Ne hagyja, hogy a reflux tönkre tegye a nyaralását!

2024.07.29

Nyaraláskor kiengedünk, hajlamosak vagyunk keveset pihenni, sok és szokatlan ételeket enni, ami mind kiválthatja, vagy súlyosbíthatja a refluxos tüneteket. Pedig ezek nemcsak a pihenés napjait keseríthetik meg, de súlyos problémákat is okozhatnak — viszont elkerülhetők.

Keringésünk épségéért

2024.07.29

Vérkeringésünk feladata, hogy ellássa a szervezetünket alkotó szöveteket táplálékkal és a működésükhöz nélkülözhetetlen oxigénnel, illetve hogy elszállítsa belőlük a szén-dioxidot és a salakanyagokat. E bonyolult szisztéma zavaraira sokszor olyan tünetek figyelmeztetnek, mint az úgynevezett vénás fájdalom, vagy a hajszálerek (kapillárisok) bevérzése. Mit tehetünk a megfelelő keringésért?

Szálljon szembe a stresszel – egyszerűbb, mint gondolná!

2024.07.29

Sokan szenvedünk a stressztől. Ellepnek az otthoni, munkahelyi kötelezettségek, sokszor azt sem tudjuk, hol áll a fejünk. Lefekvés után is pörög a fejünkben a másnapi feladatlista, egy-egy megoldatlan probléma, kibeszéletlen konfliktus, nehezen teljesíthető elvárás.

Egyen gombát a szellemi frissességért!

2024.07.28

Számottevő mértékben javíthatja időskori szellemi állapotunkat, ha hetente legalább két adag gombás ételt eszünk. A háttérben egy gombákban gyakori aminosavat sejtenek szingapúri kutatók.

Nyári tippek a vénás elégtelenségben szenvedőknek

2024.07.27

Az estére elnehezedő, megdagadó lábak figyelmet érdemelnek.Tapasztalt úgynevezett nehézláb-érzést, ami viszketéssel, bizsergő érzéssel és éjszakai lábgörccsel is együtt járhat? Ha ezek a tünetek rendszeresen jelentkeznek, könnyen lehet, hogy vénás keringési elégtelenség áll a háttérben.

Nagy terhesvitamin-dilemma: Mit, mikor és miért?

2024.07.26

Megoszlanak a vélemények a gyermekvállalásra való felkészülés kapcsán. Vannak, akik szerint "megy majd minden magától, mint a karikacsapás", és vannak, akik szerint érdemes tudatosan készülni a fogantatásra és a terhességre, ezért törekednek az egészséges életmódra. Közülük sokan gondolják úgy, hogy bőven elegendő, ha például több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak. Azonban nem szabad elfeledkezni arról, hogy ajánlott már a fogantatás tervezésétől a várandósságon át a szoptatás végéig megnövekedett vitamin és ásványi anyag szükségletet kielégíteni.

Mi tegyünk, ha szorult helyzetbe kerülünk?

2024.07.26

Életünk során általában többször is kerülünk olyan helyzetbe, amikor szervezetünk székrekedéssel reagál. A nőknél jóval gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál, idős korban pedig különösen gyakori. Tegyünk ellene!

Szemünk védelméért

2024.07.26

Bár már a múlt század 30-as éveiben felismerték az egészségünk megőrzésében, az emberi szervezet megfelelő növekedésében játszott kulcsfontosságú szerepüket, az omega-3 zsírsavak újabb és újabb meglepetéssel szolgálnak a kutatóknak. Alig másfél évtizede igazolták például, hogy e telítetlen zsírsavak a szem egészségének megőrzéséhez is nélkülözhetetlenek.

„Okos” ételek – milyen élelmiszerek fogyasztása segíti a koncentrációt?

2024.07.25

Az ételekkel és étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos híreket olvasva sokszor az a benyomásunk támadhat, hogy az összpontosító  képesség fejlesztésére vagy a memória és az agyműködés javítására egy sor táplálék áll rendelkezésünkre. Bár nincs olyan csodapirula, ami egycsapásra okosabbá tesz minket, apró, hatásos trükkök azért léteznek.

Tartsd szárazon a fürdőruhát!

2024.07.25

Valószínűleg Ön is ismeri az angol hadvezér és államférfi, Oliver Cromwell híres mondását: „Tartsd szárazon a puskaport!”, ami a háborús időkben azt jelentette, hogy sose bízzunk senkiben, mindig legyünk készenlétben bármi támadás esetén. Nem véletlen, hogy cikkünk címe a híres idézet átfordítása békésebb időkre, a lényeg viszont ugyanaz.

Ilyen tüneteket okozhat a hal, vagy tengeri herkentyű allergia

2024.07.24

A nyaralás ideje alatt előszeretettel válogatunk a helyi konyha specialitásai közül. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a halak és a tengeri herkentyűk sokak kedvencei, ám az arra érzékenyeknél fogyasztásuk allergiát okozhat, melynek ellátása azonnali orvosi segítséget igényel.

Fesztiválok, szabad szerelem- a nemi betegségek esélye ilyenkor a legnagyobb

2024.07.24

A nyári hónapokban szinte egymást érik a különböző fesztiválok, nagyszabású koncertek. Sokan ilyenkor jobban elengedik magukat, kiadják magukból az egész évben felgyülemlett stresszt, ráadásul remek alkalom az ismerkedésre is. Viszont nem árt tudni, hogy a gyorsan levetkőzött gátlásoknak megvan az árnyoldala is- az intim nemi fertőzések esélye ilyenkor a legnagyobb. Hogy mikor gyanakodjon rá, azt dr. Karászi Viktóriától, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyászától kérdeztük meg.

Így előzhetjük meg, hogy súlyosbodjon a visszérhelyzet nyáron

2024.07.23

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak. A Budai Egészségközpont érsebész főorvosa, dr. Barta László összefoglalja a visszérrel kapcsolatos tüneteket, a leghatékonyabb megelőzési módszereket és a kialakult betegség kezelési lehetőségeit.

A hangja bánhatja: óvatosan a jeges italokkal!

2024.07.21

Ha valaki elveszti a hangját, annak leginkább hangszalag- és gégegyulladás az oka – mondja dr. Holpert Valéria a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa, akit arról kérdeztünk, hogy a nyári forróságban elfogyasztott jeges italok és fagylaltok befolyásolhatják-e hangszalagjaink egészségét.

Puffad? Ég a gyomra? Rossz az emésztése?

2024.07.20

Egyre több embert érint a rossz emésztés, vagyis dyspepsia, ami kellemetlen tüneteivel az életvitel jelentős romlását eredményezi. A felnőtt lakosság mintegy 40 százaléka (!) szenved rendszeresen tőle.

13 bombabiztos fogyási tipp

2024.07.20

„Ne feledjék: csak az jöhet ki a karanténból, aki kifér az ajtón!” – a közösségi médiában keringett ez a poén, és jót mosolyogtunk rajta, pedig érdemes észrevenni, hogy komoly üzenetet is hordoz. Még akkor is törekednünk kell a fogyásra, amikor olyan kevés mozgásra vagyunk kárhoztatva. 

Így vigyázzunk vénáinkra nyáron!

2024.07.19

Végre itt a jó idő, hétágra süt a nap, minden a természetbe és a vízpartra, na meg a hűs árnyékba szólítja az embert. Arról, hogy pontosan mire kell figyelniük nyáron a vénás betegséggel küzdőknek, illetve hogy mit tehetünk az erek egészségéért ebben az évszakban,  Dr. Tóth Tamást kérdeztük.

Áfonya – egy aprócska, de értékes gyümölcs

2024.07.15

Havasi meggy, boronyica, kakojza, kukajsza, kokojza, molabogyó, afinya. Viccesebbnél viccesebb elnevezések, amik bizony mind az áfonyát rejtik. Manapság szinte mindenhol áfonyaként hivatkoznak rá, ezek a népies elevezések mára jórészt kikoptak. Nem úgy, mint maga a növény, ami hazánkban is egyre elterjedtebb, hiszen a cserje termése nem csak rendkívül finom, de egészséges is. Otthoni termesztése nem annyira egyszerű, hiszen hazánk éghajlata kissé meleg számára, ennek ellenére egyre többen próbálkoznak vele.

Hőségriadó! Így óvhatja meg az egészségét cukorbetegként

2024.07.13

Aki cukorbeteg, annak fokozottan kell figyelnie egészségére és életvitelére, hogy a nyár számára is gondtalanul teljék. A vércukor önkontroll, a megfelelő hidratáció és a hőség elleni védelem elengedhetetlen elemei az önmagunkról való gondoskodásnak és a betegségünkkel járó szövődmények csökkentésének – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a diabéteszesek nyári teendőiről kérdeztünk.  

Beindult a szénanáthaszezon!

2024.07.10

A mogyoró- és égerfélék virágzásával már kora tavasszal megkezdődik az allergiaszezon. Májusban a kőris, a fűz, a nyárfa, áprilistól augusztus elejéig a pázsitfüvek, nyár elején a gabonafélék pollenjei keserítik meg az arra érzékenyek életét.

Zöldségek – másképp

2024.07.10

Egészségügyi szakemberek világszerte azt javasolják, hogy naponta többször fogyasszunk zöldséget. Sokaknak ez nehezére esik, pedig valószínűleg csak nem tudják, hogyan készítsék el ízletesen és változatosan a zöldségféléket. Segítünk néhány egyszerű ötlettel!

Nehéz megemészteni?

2024.07.10

Az emésztés általában csak akkor jut eszünkbe, ha nem működik jól, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről.

Leéghet a szemed? - Tanácsok megelőzéshez

2024.07.09

Különösen a nyári időszakban olvashatunk olyan cikkeket, amelyek azzal foglalkoznak, hogy milyen egészségkárosító hatása lehet az intenzív napon tartózkodásnak és az erős UV sugárzásnak. Mivel a napvédelemnek szemészeti vonatkozásai is vannak, így mi most ezeket szedtük össze szemész szakorvos segítségével.

Így ne maradj éhes az utazás alatt (sem)

2024.07.07

Sokak fejében a nyaralás gondolata együtt jár a finomabbnál finomabb ételek és guszta koktélok sorával, azonban a vegánok vagy más speciális étkezést folytatók számára a külföldi utazás sokszor inkább stresszt jelent. Ugyanis könnyen előfordulhat, hogy egy hosszú túra után a hegytetőn vagy a tengerparti büfében nem találnak olyat, amit el tudnának fogyasztani, és a legrosszabb esetben sem ők, sem a környezetük nem készült B tervvel. A Viodeli most összegyűjtött néhány praktikus tippet, hogy ne legyen ételintoleranciával sem rémálom a vakáció.  

Dióhéjban a makroelemekről

2024.07.06

A testünk felépítéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat makro- és mikroelemekként is ismerjük. Szervezetünk összes ásványianyag-szükségletének mintegy felét a kalcium, negyedét a foszfor teszi ki, az összes többi ásványi anyag a fennmaradó részen osztozik.

Videósorozat a stroke-on átesettek segítésére

2024.07.06

A Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztálya segítségével készült új megközelítésű videósorozat célja a stroke-on átesett nők mindennapi életének megkönnyítése. A videósorozat a mindennapi élet kihívásaira fókuszál, és olyan tevékenységek egykezes kivitelezését mutatja be, mint a körömlakkozás, vasalás, hajápolás, főzés és még sok minden más.

Miért veszélyes a koszorúér meszesedés?

2024.07.05

Az úgynevezett érelmeszesedés a szív koszorúereit is érintheti, ami egyáltalán nem veszélytelen jelenség, ugyanis növeli többek közt a szívinfarktus és a stroke kockázatát. De vajon hogyan lehet egy alapvetően hasznos anyag, a kalcium veszélyes is egyben, és vajon csak ennek az anyagnak a lerakódása vezethet-e a plakkok kialakulásához? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa, belgyógyásza válaszolt a kérdésekre.

Vérszegénység – vashiány

2024.07.05

Krónikus fáradtság, levertség, étvágytalanság, sápadt bőr: ezek a tünetek nagyon gyakran a vashiányos vérszegénység figyelmeztető jelei. A vas mellett azonban a B12-, vagy a B9-vitamin – azaz a folsav – hiánya is okozhatja a fent említett tüneteket.

Bevált tippek lábdagadás ellen

2024.07.05

Hirtelen tört ránk a fullasztó hőség, ami sokak számára elhozta a lábszár és a lábfej kellemetlen feszülésének időszakát. A probléma leginkább azokat sújtja, akiknek sokáig kell egy helyben állniuk, vagy ülőmunkát végeznek.

Miért öregszik a bőrünk?

2024.07.02

A bőr életünk első napjától kezdve veszít rugalmasságából, ez azonban csak a harmincas éveinkben válik láthatóvá. Az öregedés üteme nagymértékben függ az életmódunktól is, ezért némi tudatossággal lassíthatjuk a folyamatot.

Generációs kapcsolatot a dohányzás és a testzsír között

2024.07.01

Azoknak a nőknek, akiknek nagyapja fiatalon kezdett dohányozni, általában több a testzsírjuk – derült ki a Kilencvenes évek gyermekei (Children of the 90s) című tanulmányból, melyet a The Guardian ismertetett.

5+1 ok, amiért a fogyás nyáron sokkal könnyebb lehet

2024.07.01

A fogyókúrát a legtöbbször „jövő hétfőn” kezdjük, amiből aztán megint egy újabb hét várakozás lesz, majd még egy újabb, és így tovább. Halogatni mindig könnyebb, mint belevágni valamibe, különösen, ha egy olyan nehéz dologról van szó, mint az életmódváltás. Ha már fogyókúrázol, vagy épp most gondolkodsz rajta, hogy el kellene kezdeni, van egy jó hírünk: a fogyás nyáron a legkönnyebb!

Ha véralvadásgátló kezelést kap, az INR szintjét is gyakran ellenőrizhetik

2024.06.30

Mire szolgál az INR-szint meghatározása? És miért szükséges gyakran ellenőrizni a véralvadásgátló kezelésben részesülő páciensek esetében? A kérdésekre Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ trombózisspecialista, belgyógyász szakorvosa ad választ.

Akár életeket is menthetnek a várandósság alatti vizsgálatok

2024.06.29

A várandósság alatt minden szervrendszerben lezajlanak egészségesnek tekinthető változások, ez természetes folyamat. Ilyenek például a szív- és érrendszer, a légzőrendszer, az emésztőrendszer, az immunrendszer és a hormonális rendszer változásai. A kismamák kismértékben fogékonyabbá válnak a fertőzésekre is, valamint fáradékonyság léphet fel, és megnő az esélye a terhességi cukorbetegség kialakulásának is. Az idejében felismert problémák jól kezelhetőek, ezért fontos a megelőzés, a rendszeres vizsgálatok, valamint az életmódbeli változtatások. Dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa segítségével gyűjtöttük össze, hogy milyen értékekre érdemes odafigyelni a várandósság alatt és melyek azok a vizsgálatok, amik ugyan nem tartoznak a kötelező protokollhoz, de bizonyos esetekben érdemes elvégeztetni azokat.

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről

2024.06.29

A krónikus vesebetegség mára már népbetegségnek számít, amely a világ lakosságának mintegy 10%-át, azaz több mint 800 millió embert érint. Noha az idősek és a nők között gyakrabban fordul elő, legnagyobb kockázatnak a cukorbetegek és a magas vérnyomásban szenvedők vannak kitéve, az előbbiek közül minden harmadiknak, az utóbbiak esetében pedig minden ötödiknek van valamilyen vesebetegsége. Évente milliók halnak meg a betegség okozta szövődményekben: az előrejelzések szerint 2040-re a krónikus veseelégtelenség lesz az 5. leggyakoribb halálozási ok világszerte.

Napokon belül jön a kánikula - nőhet a szívinfarktus kockázata

2024.06.29

Az előrejelzések szerint a következő napok jelentős felmelegedést, komoly kánikulát hoznak, ami még az egészséges szervezetet is megviseli. Szívbetegeknek azonban fokozott óvatosság szükséges, hiszen dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint ilyenkor növekedhet a szívinfarktus kockázata.

Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

2024.06.28

A nyári nagy melegben mindenki vágyik a frissítő folyadékra, de jó tudni, hogy az üdítők, szénsavas italok, cukrozott gyümölcslevek a kellő mennyiségű vízivást nem tudják helyettesíteni. Az egészséges étrend egyik alapja a megfelelő folyadékbevitel, a szomjúság és a vele járó dehidratáció felelős lehet több megbetegedésért is.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2024.06.28

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

Új módszer segíthet több millió asztmás beteg életén

2024.06.27

Hazánkban is rohamosan növekszik az asztmás betegek száma: a légszennyezés és az egészségtelen életmód is közrejátszik a lesújtó statisztikákban. Az asztma nem gyógyítható betegség, de tünetei sokféleképpen enyhíthetők. A legújabb kutatások szerint a beleinkhez hasonlóan a tüdőben is egy speciális mikrobiom található, ami új terápiás lehetőségeket nyit meg a betegek előtt. A népbetegségnek számító asztma kialakulásának okait, tüneteit és a lehetséges kezelésmódokat tüdőgyógyász szakorvossal jártuk körbe.

Ízületet támogató értékes tápanyagok

2024.06.26

Minél jobb állapotban vannak az ízületeinek, annál jobb egészségnek örvendenek a csontjaink is. Hiszen az ízületek két csont között kapcsolatot alakítanak ki, lehetővé teszik a csontvázrészek hajlítását, forgatását és mozgathatóságát.

Egy újgenerációs vizsgálat segíthet több millió allergiás beteg életén

2024.06.26

Hazánkban közel 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben és minden tizedik magyar allergiás a parlagfűre. Sajnos elmondható, hogy az allergiás megbetegedések száma jelentősen emelkedik az elmúlt években, évtizedekben. A keresztallergia pedig nemcsak kellemetlen tüneteket, hanem a páciensek számára kedvelt ételek teljes elhagyását is szükségessé teheti – sokszor feleslegesen, hiszen az eddig elérhető allergiavizsgálatok nem tudták teljes bizonyossággal kimutatni, hogy pontosan milyen komponensre és milyen mértékben allergiás a beteg. Egy újgenerációs allergiavizsgálat most megoldhatja ezt a problémát. Szakértővel jártuk körbe a keresztallergia okait és a lehetséges terápiás módokat.

Puffadást csökkentő gyógynövények

2024.06.25

A puffadás nagyon sok embert érint világszerte. Az emberek jelentős hányadánál valamilyen ételintolerancia okozza ezeket a panaszokat, míg mások esetében a fokozott bélgázképződés, a bélflóra egyensúlyának a felborulása, a székrekedés vagy valamilyen gyomor- és bélrendszeri fertőzés okozza a tüneteket. Léteznek azonban olyan gyógyteák, amelyek nagyon hatékonyak a puffadás csökkentésében és annak megszüntetésében.

Okozhatja-e családi hajlam a szélütést?

2024.06.25

Akiknek családjában korábban már előfordult stroke eset, azokban felmerülhet a gondolat, vajon ez automatikusan azt jelenti-e, hogy náluk is nagyobb eséllyel alakulhat ki a betegség. Ugyanígy vannak ezzel azok is, akik saját maguk estek át szélütésen: őket az a kérdés foglalkoztatja, hogy az ő gyerekeik esetleg nagyobb veszélyben vannak-e. A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető.

Hajunkat is óvjuk a káros UV-sugárzástól!

2024.06.24

Az extrém nyári napsütés nemcsak a bőrt, de a hajat is károsítja, ráadásul ilyenkor a sós tengervíz és a medencék klóros vize is megviselheti a hajszálakat. Sokan csak későn szembesülnek azzal, hogy fényes, könnyen kezelhető hajkoronájuk a nyár végére szárazzá, fakóvá és töredezetté vált.

Egészséges testsúllyal kisebb a vastagbélrák kockázata

2024.06.23

Sokan tisztában vannak vele, hogy az elhízás a cukorbetegség, a stroke, a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezője, de azt talán kevesebben tudják, hogy az elhízás a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét is növeli. Sajnos a túlsúly egyre többeket érint: a WHO 2016-ban 650 millió elhízott felnőttet tartott számon világszerte.

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete

2024.06.22

A ritka betegségek közé tartozó Addison-kór, vagyis mellékvesekéreg működésének elégtelensége bizonyos hormonok hiánya miatt alakul ki, és az általánosabb tüneteken túl olyan különös jelenségek is felhívhatják rá a figyelmet, mint a só utáni sóvárgás vagy a bőr elsötétedése bizonyos területeken. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus a diagnózis felállításának és a kezelésnek a jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Nyáron megnő a hasmenés kockázata

2024.06.22

A gyermekkori hasmenések jelentős részét vírusos vagy bakteriális fertőzések okozzák. A meleg időjárás kedvez a kórokozók szaporodásának, ráadásul a nyári táplálkozási szokások miatt ismeretlen kórokozók is támadhatják a szervezetet.

Soha nem késő elkezdeni az intenzív mozgást!

2024.06.22

A mozgást bármikor érdemes elkezdeni és idős korban sem késő, hiszen jelentősen javíthatunk egészségi állapotunkon, szellemileg frissen tarthatjuk magunkat, megelőzhetjük a krónikus betegségeket.

A kávé- és teafogyasztás csökkentheti a stroke és a demencia kockázatát

2024.06.21

Jó hírünk van azoknak, akik rendszeresen isznak kávét vagy teát: egy nemrégiben lezárult kutatás szerint a két ital napi fogyasztásával mérsékelhető a stroke és a demencia kialakulásának esélye.

A bélflóra egyensúlya kulcs az egészséghez

2024.06.21

A bélben élő jótékony mikroorganizmusok szerepe jól ismert az emésztőrendszer egészségének fenntartásában. Talán a legfontosabb, hogy gátolják a kórokozók elszaporodását, illetve stimulálják a szervezet védekező rendszerét, többek között hozzájárulnak a mostanában sokat emlegetett T-sejtes immunválasz aktivizálásához.

Életet ment a korai rákdiagnózis

2024.06.20

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a végzetessé váló daganatos betegségek mintegy 30–50 százaléka megelőzhető lenne, ha a prevencióra és a szűrésre mindenütt nagyobb hangsúlyt fektetnének a kormányzatok és az egészségügyi szakemberek.

Bőrápolás és napvédelem

2024.06.20

Nyakunkon a tavasz, a szó valódi és átvitt értelmében is! Végre megszabadultunk a téli kabátoktól, a hideg, szürke napok után igazi felüdülés egy kis napsütés. Összefoglaltuk, mire érdemes figyelni a tavaszi bőrápoláskor.

Minden ízében nyár!

2024.06.20

Az egészséges étrend napi 400-500 g nyers zöldséget, gyümölcsöt tartalmaz, célszerűen napi 3-4 alkalomra elosztva. A nyári hónapokban nagyon sokféle ízletes hazai gyümölcs közül választhatunk, érdemes bátran kísérletezni, akár új recepteket is kipróbálni. Garantáltan beérik a munkánk gyümölcse.

Nyári táplálkozási kisokos: hogyan együnk egészségesen a melegben

2024.06.20

Ahogy beköszönt a nyár, egyre több időt töltünk a szabadban, a hőség pedig megváltoztatja táplálkozási szokásainkat is. A melegben nemcsak hogy más típusú ételekre vágyunk, de a szervezetünk is másképp működik. Fontos tehát, hogy odafigyeljünk arra, mit, hogyan és mennyit eszünk. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat a nyári táplálkozásról, az egészséges életmód legfrissebb trendjeiről és a bikiniszezonra való felkészülésről - a Fitein szakértői tippjeivel.  

Táplálékkiegészítők a meleg időszakban

2024.06.19

Nemcsak télen van szükségünk vitaminokra, ásványi anyagokra és különféle immunrendszert is támogató kiegészítőkre, tápanyagokra, hanem bizony nyáron a melegebb időszakban is nagy hasznát vesszük ezeknek a tápanyagoknak.

Hő és hullámok, avagy klimax nyáron

2024.06.18

A változókorba lépve sokan tartanak a melegebb időjárástól, hiszen panaszaik a hőségben felerősödhetnek. Érdemes időben végig gondolni, mit tehetünk azért, hogy elviselhetőbbé tegyük a kánikulát.

A gombás fertőzéstől a chlamydiáig

2024.06.17

A női hüvelyben jelentkező fájdalmas, égő érzésnek számos oka lehet, amelynek fontos utánajárni. Dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza, bőrgyógyász szakorvos összegzéséből kiderül, hogy az irritációtól a menopauzán át a nemi úton terjedő betegségekig többféle lehetőség is felmerülhet, amelyek kezelése természetesen szintén különbözik.  

Tegye elviselhetőbbé az allergiaszezont!

2024.06.17

Több száz olyan növényfaj létezik, amely finom virágport bocsát a levegőbe, és kora tavasztól késő őszig allergiás reakciót okozhat. Az allergiagyógyszerek szedésén túl az alábbi életmódbeli változtatások is segíthetnek, hogy könnyebben átvészelje az allergiaszezont.

Ne fájjon a feje!

2024.06.14

A fejfájás a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartozik, számtalan típusa van, és az is eltérő lehet, hogy mennyire intenzíven érzi valaki. A diagnózisban sokat segít annak meghatározása, hogy pontosan hol fáj a fejünk. A nőket gyakrabban kínozza ez a probléma, ennek pedig hormonális okai vannak. A lényeg azonban ugyanaz: a fájdalom okát ki kell deríteni, és gondolni kell a megelőzésre, valamint a fájdalomcsillapításra is.

Köszönet azoknak, akik jobbá teszik mások életét

2024.06.14

Éppen húsz éve ünnepelte a világ első alkalommal a Véradók Világnapját, amely nemzetközi egészségügyi szervezetek, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. Azóta minden évben ezen a napon azokra az önkéntes véradókra és plazmaadókra irányul a figyelem, akik a donációjukkal létfontosságú kezelésekhez segítik hozzá a rászorulókat.

Brüll Zsófia: Egy mese mindfelett

2023.12.11

Ady múzsájának, Brüll Adélnak, azaz Lédának a rokona. Brüll Zsófi, a nagy elődhöz mérten vonzó, lenyűgöző személyiség, „csupa nő”. Egy egészségügyi cég fontos embere és a Rádió Bézs műsorvezetője. A Mikulás első díjat hozott neki a Diafilm Mesélő Versenyen. Négy gyermeket nevelt fel.

Gegely Róbert: „Unalmas pasi vagyok, nincs káros szenvedélyem”

2023.12.11

Legendás szülei – Vajek Jutka riporter és Burza Árpád operatőr -, hagyták, hogy a maga választotta úton induljon. Aztán megtalálta őt „a” dal, az Emmanuelle című film zenéje, amit más is el tudott volna énekelni, de így - csak Gergely Róbert.

Für Anikó : Minden az egyensúlyon múlik

2023.12.11

Für Anikó Jászai Mari-díjas, érdemes művész és még számos elismerés birtokosa. Szerencsére sokszor láthattuk filmekben, és televíziós sorozatokban, de összetéveszthetetlen hangját is sokszor kölcsönzi a legnagyobb világsztároknak. A nyár forgatással is telt, de legkedvesebb szerepét az élet színpadán alakítja anyaként, hiszen ez a fajta boldogság későn talált rá, de annál nagyobb teljességgel éli meg.

Az ártalomcsökkentés széles skálán mozog: az egészségedről te döntesz!

2023.12.11

Hajlamosak vagyunk a betegségekre valamiféle kivédhetetlen sorscsapásként tekinteni, pedig a tudomány tényei és a számok egészen mást mutatnak: a személyes döntéseinknek, a tudatos választásainknak meglepően nagy hatásuk van az egészségünkre. Most mutatunk pár olyan tippet, amellyel hatalmasat léphetünk előre az egyéni ártalomcsökkentés útján!

Tegyél érte Te is! – Ártalomcsökkentéssel egy füstmentes városért

2023.05.05

A klímakrízis és az éghajlatváltozás az életünk megkerülhetetlen része. Az üvegházhatás és a felmelegedés már nem új fogalom és nem is a jövő zenéje. A civil hatások miatt ez a helyzet csak fokozódik, hisz a városban élve nem csak a levegőt szennyezzük, hanem az állat- és növényvilágot egyaránt, valamint a talajt és a vizet is sokféle terhelésnek tesszük ki. Mindez persze azt is jelenti, hogy a döntés a mi kezünkben van: rajtunk áll, hogy megtaláljuk-e a városi jólétnek egy olyan formáját, ami mellett a város és a bolygó is élhető marad.

Tegyél érte Te is: ártalomcsökkentéssel egy fenntarthatóbb jövőért!

2023.01.02

Napjaink egyik legsúlyosabb válságát, a klímakrízist az okozza, hogy a civilizációs hatások nyomán túl nagyra nőtt a légkörben az üvegházhatású gázok koncentrációja. De nem csupán a levegőt szennyezzük a városban élve, a vizet, a talajt, a növényzetet és az állatvilágot is sokféle terhelésnek tesszük ki, amikor dolgozunk, munkába vagy iskolába utazunk, kertészkedünk, betonozunk, netán rágyújtunk egy cigarettára. Mindez ugyanakkor azt is jelenti, hogy a kezünkben van a döntés: rajtunk múlik, megtaláljuk-e a városi jólétnek azt a formáját, amely mellett a Föld nevű bolygó is élhető marad.

Egyre több a kamugyógyszertár az interneten

2022.06.04

Tucatszám bukkannak fel a hamis készítmények és a megbízhatatlan webáruházak, a pandémia óta pedig az ilyen átverések valósággal elárasztották az internetet. De honnan tudhatnánk biztosan, hogy megfelelő forrásból szerezzük be a gyógyszereinket?

KLÍMAVÁLTOZÁS : Egy banánféle az új szuperélelmiszer

2022.05.27

A tudósok szerint az enset, egy Etiópiában termő banánféle lehet az új szuperélelmiszer, és életmentő választ adhat az éghajlatváltozásra is - írta a BBC News.

A cickafark az év gyógynövénye

2022.05.21

A cickafark az év gyógynövénye A közönséges cickafark évelő növény, elsősorban legelők, rétek, utak mentén találjuk. A cickafark fehér virágát és a leveleit júniustól kora őszig lehet gyógyászati célra gyűjteni, a föld feletti vastagabb szárrészek nélkül. A barnuló virágú növényt már ne szedjük le!  A gyógyászatban elsősorban gyulladáscsökkentő, görcsoldó és étvágyjavító hatása miatt alkalmazzák.

Tudatos életmódváltással a testi-lelki harmóniáért:

2022.02.14

A globális világjárványt követő időszakban ma az egyik legaktuálisabb téma a mentális egészségmegőrzés. A pandémia szinte mindent megváltozatott körülöttünk az elmúlt időszakban és ezt csak tetézi a korábban megjelent és már hosszú ideje tartó klímaválság miatti aggodalom is. Ezek így, együttesen hatalmas mentális terhet jelentenek mindannyiunk számára. Egyúttal azonban – mint az a különböző válságok esetében általában lenni szokott – a változás és a változtatás lehetőségét is magukkal hozták, hiszen ráirányították a figyelmet az egyéni, a társadalmi és a környezeti ártalomcsökkentés fontosságára. Dr. Petke Zsolt addiktológust kérdeztük, mit tehetünk mentális egészségünk megőrzéséért.  

A Rák Világnapja: globális összefogás a daganatos betegségek ellen

2022.02.02

2020-ban a rák közel 10 millió áldozatot követelt, s ezzel a második vezető halálozási ok világszerte. A betegségre és a megelőzés, a megfelelő kezelés fontosságára szeretné felhívni a figyelmet a Rák Világnapja, amelyet a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) hívott életre.

Téli immunvédelem: fókuszban a D-vitamin

2022.02.01

A D-vitamin a csontoktól az immunrendszer helyes működésén át a szív- és érrendszer egészségéig számos tényezőt befolyásol. Mivel a nyáron felhalmozott D-vitamin-készlet két-három hónap alatt kiürül a szervezetünkből, ilyenkor télen egyre több figyelmeztetést hallunk a „napfényvitamin” szükséges pótlásáról.

Márai Sándor hosszú búcsúja

2022.01.30

Márai Sándor (1900-1989) 89 éves korában, majdnem vakon, az öregségtől végsőkig legyengülve és rettenetes magányban lett öngyilkos. Eddigre már minden közeli rokona, pályatársa, barátja meghalt, nem maradt senkije. 

Ezek voltak a 2021-es év legnagyobb egészségügyi kihívásai

2022.01.03

2020 eleje óta a Föld lakossága pusztító világjárvánnyal küzd. A Covid–19 terjedése becslések szerint 2021 decemberéig több mint 270 millió embert fertőzött meg, és 5,3 millió ember halálát okozta világszerte. Miközben a fertőző betegségek szakértői továbbra is folyamatosan tanulnak az új vírusvariánsokról és a kezelési lehetőségekről, az egészségügynek számos egyéb kihívással is számolnia kell.

Szindbád élete és halála – Krúdy Gyula betegségei

2021.11.27

Krúdy Gyula (1878-1933) egy rég elsüllyedt, boldog világ melankolikus kedvű mesélője, gáláns ködlovagja volt. Borkedvelő bohém, a kasszírnők és kis virágáruslányok nagy barátja, atlétatermetű párbajhős, zsokék és pincérek bizalmasa – a századfordulós Budapest egyik emblematikus alakja. Rendkívül termékeny író volt, de egészségét hamar kikezdte az alkohol és az éjszakázásokkal járó bohém életmód. Édesapjától örökölt szervi szívbaja mellé a kicsapongó életvitelből eredő egyéb bajok társultak, melyek együttesen végül az író korai halálát okozták.

Új népbetegség: a COVID képernyő-szindróma

2021.11.18

Minden második embernél látásproblémákat okozott a pandémia alatti túlzott képernyő-használat. Íme néhány jó tanács, hogy miként védhetjük ki a digitális eszközök használata nyomán kialakuló szempanaszokat.

Többet ésszel! – az impulzus- vásárlásról

2021.11.16

Az impulzusvásárlás olyan fogyasztói magatartás, amikor az érintett személy úgy vesz meg valamit, hogy azt előre nem tervezte meg, a vásárlásról az adott pillanatban dönt. Jellemzően  inkább relatíve kisebb értékű dolgokat vagy szolgáltatásokat veszünk meg ilyen módon. Nagyobb értékű vásárlásokat jobban megfontolunk, de ezekben az esetekben is számos olyan körülmény adódhat, ami korábbi elhatározásunk hirtelen megváltoztatására késztet bennünket.

Kezünkben a jövő: őszintén az ártalomcsökkentés alternatíváiról

2021.11.15

Az ártalomcsökkentés ma már nem csupán az egészségünk kapcsán kiemelkedően fontos szempont. Ha tudatosan, felelősen döntünk, azzal a környezetünket, a családunkat és a természetet is védjük. Ahogyan az élet szinte minden területén, úgy a dohányzás esetében is léteznek ma már olyan alternatívák, melyekkel csökkenthetjük az ártalmakat.  

Füstmentes nap – füstmentes élet

2021.11.10

Magyarországon minden órában három, naponta hetvenhét, évente pedig 28 ezer ember hal meg a dohányzás következményeként.  A WHO által is támogatott Füstmentes Világnap november harmadik csütörtökén arra szólítja fel a dohányosokat, hogy 24 órán át ne gyújtsanak rá, és ezzel tegyék meg az első lépést a leszokás felé.

Resistar Pro: komplex megoldás immunrendszere támogatására

2021.10.29

Az egyre hűvösebb, nedvesebb időjárás, a gyakori közösségi programok és a légúti fertőzések terjedéséről szóló hírek hallatán sokan úgy gondolják, itt az ideje az őszi immunerősítésnek. De hogyan válasszunk a drogériák polcain, valamint az interneten sorakozó számtalan készítmény közül?

Gárdonyi Géza: „Én a halálra elkészültem”

2021.10.11

Gárdonyi Géza (1863-1922) alakja köré már életében is legendák szövődtek: nemcsak személyisége volt meglehetősen különc, de a magyar irodalomban is társtalan volt. „Ő nem utóda senkinek, és őt nem is igen utánozza senki.” – fogalmazta meg találóan Juhász Gyula. Egyetlen akkori irodalmi csoporthoz sem tartozott, bár a maradandó életművet alkotó kortársak mindvégig elismeréssel adóztak műveinek. Magának való, befelé forduló, kevés szavú ember volt, aki viszolygott a tömegtől, a népes társasággal járó összejövetelektől, és leginkább saját kertjében, egri magányában érezte jól magát.

Móricz Zsigmond egészsége: „Én addig bírom, míg van papírom”

2021.09.23

A 20. századi magyar próza legnagyobb óriása, Móricz Zsigmond (1879 – 1942) a kortársak számára leginkább hihetetlen termékenységéről és munkabírásáról volt ismert. Ilyen felfokozott élettempó mellett egészségének ápolására alig maradt ideje – de az is igaz, hogy egészségi állapota sosem kötötte le túlságosan, „nem volt türelme betegnek lenni, hajszolta az izgalom” – írta róla később legidősebb lánya, Móricz Virág, az Apám regényé-ben (1953).

Móra Ferenc „fejedelmi sárgasága”

2021.09.04

Bár Móra Ferenc,  a magyar ifjúsági irodalom nagy klaszikusa egész életében nagyon tevékeny ember és íróként is termékeny volt, sokat küzdött egészségügyi problémákkal is. Már fiatalon jelentkeztek gyomorpanaszai és tüdőbajra utaló tünetek, ám végül hasnyálmirigyrák végzett vele, amit sokáig epebajnak véltek az orvosai. 

Őszi immunerősítés okosan

2021.09.01

A nyárral együtt a lazítás időszaka is véget ért, szeptembertől gyerekekre és felnőttekre egyaránt több feladat vár. Ráadásul rövidülnek a nappalok, csökken a hőmérséklet, ami kedvez a megfázást okozó vírusoknak. Ideje felkészíteni a szervezetet a megterhelőbb őszi napokra.

Erre figyelj, amikor napozol!

2021.08.09

Amikor a Nap csak úgy ragyog, sokkal jobb a kedvünk. A nap sugarainak köszönhetően barnább lesz a bőrünk, és lényegében innen tudja beszerezni a szervezetünk a D-vitamin-szükségletét. Ugyanakkor nem árt körültekintőnek lennünk, hiszen napjainkban nem kevés veszélyt rejt magában a túlzott napozás.

Költő vagyok, költőileg kell végigrohannom az életuton! – Petőfi Sándor betegségei

2021.08.08

Petőfi Sándor (1823-1849) a magyar irodalom talán legismertebb alakja: „A” költő, sőt: „A” nemzeti költő, mi több: költőfejedelem; ragyogó és gyorsan kihunyt üstökös a magyar kultúrtörténet egén, poéta és forradalmár, népét vezető lángoszlop, apostol, nemzeti hős – és még hosszan sorolhatnánk eposzi jelzőit. Élete minden mozzanata aprólékosan kutatott és sokszorosan feldolgozott, a róla szóló szakirodalom könyvtárnyi méretű. Mégis – talán épp korai, hősi halála miatt – általános egészségügyi állapotáról viszonylag kevés szó esett az idők folyamán.

Balassi Bálint halála

2021.06.14

A magyar nyelvű reneszánsz költészet legnagyobb alakja volt Balassi Bálint (1554-1594), aki irodalmunkban először írta le az „édes haza” szókapcsolatot, aki verseiben úgy társalkodik Istennel, mintha a legjobb cimborája volna, akinek csodálatos szerelmes verseiből generációk tanultak meg udvarolni. Pedig a teljes életműve csak három évszázaddal a halála után lett ismert, amikor 1874-ben előkerült az ún. Balassi-kódex, verseinek egy közel korabeli kéziratos másolata. Életében nagyobb közönség csak az Istenes verseit ismerhette – illetve a szerelmes versek terjedtek lapu alatt, kézzel másolva, főleg fiatal, udvarolni készülő férfiak körében, „Balassi Bálint fajtalan éneki” cím alatt, afféle szerelmi sorvezetőként.

Jókai Mór, a sors kegyeltje

2021.05.11

Jókai Mórt (1825-1904), a legnagyobb magyar mesemondót senkinek sem kell bemutatni, életműve és életrajza széles körben ismert. Túlzás nélkül lehet állítani, hogy Jókait az élet a tenyerén hordozta. Az egészségével is szerencséje volt, nem volt beteges ember, különösebb bajok nélkül ért meg igen szép kort. 

Mi történne, ha teljesen eltűnne az oxigén a Földről?

2021.05.04

Az oxigént (O2) természetesnek vesszük, hiszen létezésünk alapja, de amint kevesebb jut belőle a szervezetünkbe, azonnal megérezzük. Talán sokan nem tudják, de az oxigénnek jelentős szerepe van többek között az UV-sugarak blokkolásában is. Hiányában eltűnne a káros sugarak elleni első védőbástyánk és esélyünk sem lenne csökkenteni a bőrünkön keresztül a szervezetünkre ható ártalmakat. Mivel oxigén hiányában sokkal kevesebb olyan részecske lenne a levegőben, amely képes visszaverni a fényt, ezért hirtelen besötétedne az ég, szinte annyira, hogy majdnem koromsötét lenne a nap 24 órájában. Az oxigén eltűnésével egyből elveszítenénk a légnyomás körülbelül 21%-át. Ez pedig elég komoly következményekkel járna: a dobhártyánk sérüléséhez, sőt, akár beszakadásához is vezethetne. 

Itt a tavaszi megújulás ideje

2021.04.27

A téli bezártság után a várva várt tavasz az idősebbeket is a szabadba csábítja. Ilyenkor némi tudatossággal sokat tehetünk azért, hogy a természet újjászületésével együtt fizikai és lelki erőnlétünk is megújuljon.

Csokonai betegsége: „Születésétől fogva gyenge Machina”

2021.04.26

A magyar klasszicista irodalom legjelentősebb szerzője, Csokonai Vitéz Mihály (1773–1805) már életében legenda volt, halála után pedig misztikus történetek éppúgy kötődtek alakjához, mint kacagtató anekdoták. Mondták őt varázserejű garabonciás diáknak, aki a vidéket járva képes szélvihart támasztani; burokban született táltosnak; terjesztették saját kéziratúnak mondott jövendöléseit.

Ezt kell tudni a tavaszi fejfájásról

2021.04.20

A tavaszi időjárás szeszélyes: néhány napon belül hideg- és melegrekordok dőlhetnek meg, hózápor és kellemes napsütés válthatják egymást. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre panaszkodnak.

Nagy László élete és halála

2021.04.12

Nagy László (1925 – 1978) az 1945 utáni költőnemzedék emblematikus alakja volt: feleségével, az ugyancsak költő Szécsi Margittal kifejezetten híresek, népszerűek voltak a hetvenes években, Nagy László gyakran szerepelt a televízióban, rádióban. Költői életműve mellett műfordítói munkássága is jelentős: nemcsak Garcia Lorca vagy Dylan Thomas műveinek volt értő tolmácsolója, de a délszláv népköltészet remekei is az ő fordításában jelentek meg. Emellett képzőművészként is alkotott: 1959-től haláláig, csaknem húsz éven keresztül volt az Élet és Irodalom képszerkesztője, és önálló kiállításai is voltak.

Itt a tavasz: támadnak a pollenek!

2021.04.06

A mogyoró- és égerfélék virágzásával már kora tavasszal beindul az allergiaszezon, amitől majd csak szeptemberben vehetünk búcsút. A szénanátha kellemetlen tünetei, az orrdugulás, az orrfolyás, a szem irritációja sokak életét hónapokra megkeseríthetik.

Kazinczy Ferenc és a koleralázadás

2021.03.01

Kazinczy Ferenc (1759 – 1831) 72 éves volt, amikor hosszú és viszontagságos életének, sikeres és elismerésre méltó életművének végére pontot tett az 1831-es kolerajárvány. Kazinczy ekkor már évtizedek óta a magyar irodalmi élet vezéralakja volt, és bár az utolsó években helyét fokozatosan átvették a romantikus fiatalok (Kisfaludy Károly, majd Vörösmarty és köre), de az idős mester tekintélyét és befolyását senki nem vonta kétségbe, személyét tisztelet és elismerés övezte. 

Erős immunrendszer gyógynövényekkel

2021.02.09

A téli hidegben egyre gyakrabban tapasztalhatjuk a különböző meghűléses betegségek tüneteit. Most bemutatunk néhány növényt, melyek immunerősítő tulajdonságaik mellett a fertőzések elleni védelemben is hatékonyak lehetnek.

Így óvjuk kezünket a kiszáradástól

2021.01.25

A tél egyik kellemetlen velejárója a bőr kiszáradása, amit a hűvös, szeles idő és a fűtés miatti száraz levegő okoz. Leginkább a kéz bőre érintett: ez az időszak sokaknak olyannyira megviseli a kezét, hogy a bőr berepedezik, sőt akár vérzik is.

Tóth Árpád: „Mit ér a földi ember csöpp élete, amelynek rossz kín a fele?”

2021.01.18

„Ha volt valaha ötvösművésze a magyar versnek, ő az.” – írta Tóth Árpádról Babits, aki költészetének legnagyobb rajongója volt, és aki sírva búcsúztatta őt 1928-ban, a Farkasréti temetőben. Tóth Árpád (1886-1928) lírája virtuóz, de mindig melankolikus, sorai zsongítóan dallamosak, de szívszorítók, költői talentuma vitathatatlan, ám életműve egysíkú. Költészetére kezdettől fogva rányomta bélyegét a kínzó szegénység és a súlyos tüdőbetegség. „A fiatal halál beivódott életébe, gondolataiba, rímeibe. A betegség kiemelte őt profán világunkból, megóvta a harcoktól és tévedésektől.” – jellemezte őt találóan ugyancsak Babits. 

Az elfelejtett szerv

2020.12.23

Bélflórának az emberi (és állati) emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok összességét nevezzük. A legnagyobb hasznot azzal hozzák a gazdaszervezetnek, hogy erjesztik a megemésztetlen szénhidrátokat. Ezen felül a bélbaktériumok szintetizálják a B- és a K-vitamint és bontják le az epesavakat. E bonyolult rendszer kiegyensúlyozott működéséért mi is tehetünk. Hogyan?

Függőség vagy napi rutin? Gondoljuk újra rossz szokásainkat!

2020.12.22

Miért olyan nehéz leszokni a tévé előtti nassolásról, a környezetünknek is ártó dohányzásról, vagy miért ragaszkodunk és maradunk benne hosszú hónapokig egy rossz párkapcsolatban? Berögzült, káros szokásainkon változtatni nem egyszerű, de ha van hozzá megfelelő tájékozottság, motiváció és bátorság, akkor nincs lehetetlen!

Palócleves gluténmentes csipetkével

2020.12.15

Egy szürke, hideg napokra ajánlott házias ízvilágú, lélekmelegítő leves Nemes Dóra, azaz Mentes Anyu szakácskönyvéből. Gluténmentes csipetkével készül, úgyhogy a gluténérzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják. 

Mitől fáj?

2020.11.06

Akár ismerjük a fájdalom forrását, akár nem, az biztos, hogy szeretnénk tőle minél előbb megszabadulni. Néha nem is kell túl mélyre ásni: íme, néhány olyan tünet, amin fájdalomcsillapítással könnyen úrrá lehetünk.

Alkoholcsapda lenne az otthoni munkavégzés?

2020.10.27

A koronavírus-járvány hatásait vizsgáló kutatások kimutatták, hogy az Egyesült Államokban a járvány miatt – önkéntesen vagy kényszerből – otthoni munkavégzésre (home office) váltó munkavállalóknak mintegy 32%-a több alkoholt fogyasztott napközben, főként munkaidőben, mint máskor, amikor a munkahelyén dolgozott. Hasonló tendenciákat figyeltek meg Nagy-Britanniában és Ausztráliában is. Hazai adatok sajnos nem állnak rendelkezésünkre, ám valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha feltételezzük, Magyarország sem kivétel.

Depresszió és hipochondria – Pilinszky János

2020.10.26

Pilinszky János (1921 – 1981) nem volt termékeny költő, nem hagyott hátra hatalmas életművet, a 20. század második felének magyar irodalmában versei mégis megkerülhetetlenek. „Nem az a fontos, hogy a madár hányszor csap szárnyaival, hanem hogy íveljen.” – fogalmazott egyszer nagyon találóan, önvallomásnak is beillő és azóta is gyakorta idézett mondatával. Költői világa zárt és gyakran misztikus, öntörvényű, személyes, nagyon szubjektív és individuális; egyszóval nem könnyű Pilinszkyt olvasni. Mégis érdemes, mert egy kivételesen intelligens és érzékeny ember legbensőbb, önmagával folytatott, kínzóan őszinte dialógusaiba tekinthetünk be líráján keresztül.

Komoly pszichés zavarokat okozott a járvány

2020.10.18

A koronavírus-járvány miatti bezártság világszerte erőteljesen hatott az emberek pszichés állapotára, többségüknél több tünet is jelentkezett, sokuknál ráadásul életükben először. 

Őszi vitaminsaláta

2020.10.13

Balogh Ágnes békéscsabai olvasónk receptje. 

Kiadták az orvosi Nobel-díjat

2020.10.06

A hepatitis C vírus felfedezéséért két amerikai és egy brit tudós, Harvey J. Alter, Charles M. Rice és Michael Houghton kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat – jelentették be a stockholmi Karolinska Intézetben.

A mélység titka

2020.10.05

Minden percben és minden mozdulatunkkal dolgoztatjuk őket, mégsem tudunk róluk szinte semmit. Kivéve, ha begyulladnak, mert az nagyon fáj. Az ízületekről van szó, amelyek sokféle panaszt okozhatnak, eltérő okokból. Hideg időben, frontok alatt igazolhatóan erősödnek a mozgásszervi panaszok. Éljünk a gyógyvizek jótékony hatásával!

Ingyenes szűrések Budapesten

2020.09.16

Ingyenes anyajegy- és szájüregi daganatszűrésre, valamint szemészeti vizsgálatra jelentkezhetnek azok, akik időben regisztrálnak és részt vesznek a témákhoz kapcsolódó online előadásokon a Semmelweis Egyetem által szervezett október elsejei Semmelweis Egészség Napon.

Aludjon jól, ébredjen kipihenten!

2020.09.05

A nyárral együtt a lazítás időszaka is véget ért, szeptembertől gyerekekre és felnőttekre is egyre több feladat vár. Ideje, hogy ismét odafigyeljünk a pihentető alvásra – néhány egyszerű szabály betartásával reggelenként újult erővel vághatunk neki a napnak.

„Ne ülj a hideg kőre, mert felfázol!”

2020.09.04

Ugye ismerős az intés, amellyel a fájdalmas, vizelési nehézségekkel is járó húgyúti fertőzések elkerülésére figyelmeztettek bennünket a szüleink? De vajon tudjuk-e, valójában mi a felfázás? És mi köze van a hideghez?

„Olyan voltam, mint egy csikó, ami kinyargalhatott a rétre!”

2020.08.28

Endrei Judit, a legendás hetvenes-nyolcvanas évek bemondója volt a Magyar Televízióban. Később nem „csak” bemondó volt, közreműködött többek között a Homokóra, az Ablak, a TV-Híradó, a Hétvége, a Leporello, a Napközi, a Tízórai és még sok más műsor és dokumentumfilm elkészítésében. 

Orvosi tanácsok az allergiaszezon átvészeléséhez

2020.08.12

Az augusztus az allergiában szenvedők számára az egyik legnehezebben elviselhető hónap, hisz ekkor egyszerre két erősen allergén növény is virágzik: a parlagfű és a fekete üröm. Az allergia tünetei nemcsak a mindennapokat keseríthetik meg, hanem a nyaralást is. Ha azonban megfogadjuk az orvos tanácsait, könnyebben vészelhetjük át ezt néhány hetet, és a vakációra is jó szívvel fogunk emlékezni.

Gondtalan utazás

2020.08.03

Émelygés, szédülés, hányinger? Az utazási betegség sokunk életét megkeserítheti: autóban, hajón, repülőgépen is utolérhet a rosszullét. Mit tehetünk ellene?

„Ha kutyával vagyunk, az emberek elfogadóbbak”

2020.08.03

Vakvezető kutyával mindannyian találkoztunk már, de jóval kevesebben tudnak arról, hogy okos, szakképzett kutyák a hallássérültek, mozgássérültek vagy pánikbetegek életét is teljesebbé tehetik. Mányik Richárddal, a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet vezetőjével a hivatásos négylábú segítőtársakról beszélgettünk.

Kosztolányi Dezső – a boldog, szomorú dalos

2020.07.07

A mindig derűs, bolondozásra bármikor kapható, a társasági életet lételemének tekintő és abban szinte lubickoló Kosztolányiról kevesen gondolták, hogy alapjában véve ideges, szorongásra hajló alkat volt. Felesége, Harmos Ilona visszaemlékezései alapján férje hipochonder volt, állandóan új betegségeket fedezett fel magán, amelyek miatt aztán addig idegeskedett, amíg egy-egy orvos barátja meg nem nyugtatta őt az egészsége felől.

Babits Mihály – egy nyaláb testi fájdalom

2020.06.10

Babits Mihály (1883-1941) életét gyermekkorától kezdve súlyos és igen fájdalmas betegségek kísérték végig. Saját bevallása szerint vézna, alacsony, sápadt gyerek volt, sportolásra alkalmatlan: tornából mindig elégségese volt, csak kegyelemből nem buktatták meg a testnevelő tanárai, mert amúgy minden iskolájában a legkiválóbb tanulók közé tartozott; utóbb – az első világháború idején – katonai szolgálatra is alkalmatlannak találták.

Cházár András, aki létrehozta a magyar siketnéma-oktatást

2020.06.05

Az elesettek szószólójaként ismert ügyvéd 1799-ben látogatta meg a Bécsi Siketnéma Intézetet. A látottak olyan mély hatást gyakoroltak rá, hogy elhatározta, ugyanilyen intézményt alapít Magyarországon. 275 éve született Jólészi Cházár András, az Országos Királyi Siketnéma Intézet megalapítója.

Ne felejtsen hidratálni!

2020.06.03

Az elmúlt néhány hét olyan változásokat hozott mindenki életébe, amit korábban senki sem tapasztalt. A kijárási korlátozás, távolságtartás, tartós otthon maradás nagy hatással van a testi-lelki egészségünkre – nem kivétel ez alól a bőrünk sem, főleg a kiszáradásra leginkább hajlamos testrészek, az arc, a kéz és a lábszár. Most pedig itt a nyár, és a légkondicionálók használata is dehidratálja a bőrt.

Viszlát, puffadás!

2020.06.02

Az elmúlt hónapokban emberek tömegeinek változott meg, lassult le az élete és ezzel együtt az emésztése is. A bezártság és otthon ülés következtében mozgásterünk radikálisan lecsökkent, és az ebből adódó feszültség és félelem sem volt jó hatással az étkezési szokásainkra. Sokaknál jelentkeztek emésztőrendszeri problémák, mint például puffadás, hasfeszülés és diszkomfort érzés.

Az otthoni tanulás mentális terhei

2020.05.29

Bár az élet legtöbb területén fokozatosan visszatérhetünk a normál életvitelünkhöz, az iskolák továbbra is csak nagyon korlátozott formában és tartalommal indíthatják meg a személyes részvételt igénylő foglalkozásaikat, lényegében ennek a tanévnek a végéig a távoktatás marad a diákok tanításának-tanulásának fő eszköze. Gyűlnek a tapasztalatok arról, hogy milyen fizikai, pszichés és szociális hatásai vannak a szülőkre és a gyerekekre a járvány okozta kényszerű életstílus változásoknak.

Az időskorú lakosság egészségvédelmében vállal kiemelkedő szerepet a Richter

2020.05.26

Összefognak a Richter Egészségváros és a Proaktív 19 program szervezői, hogy a leginkább veszélyeztetett 60 év feletti korosztály minél nagyobb részének segítsenek felkészülni egy esetleges koronavírus-fertőzés egészségkárosító hatásainak minimalizálására. A kezdeményezésben részt vevő egészségügyi szakemberek telefonon, térítésmentesen biztosítanak személyre szabott tanácsokat a 60 év felettiek számára.

Regisztrált étrend-kiegészítők listája

2020.05.22

A gyógyszertárakban, drogériákban számtalan olyan termék található, melyek az úgynevezett „Étrendkiegészítő” kategóriába tartoznak. Ezekkel kapcsolatosan azt kell tudni, hogy az étrendkiegészítőkre egész Európában a „gyártói felelősség” elve vonatkozik. Vagyis e termékek esetében a gyártónak nem kell külön hatósági engedélyt beszereznie, hanem elég, ha bejelenti azt az egyes országokban illetékes hatóság részére. Magyarországon ez az Országos Élelemezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI), mely folyamatosan aktualizált listában rögzíti a bejelentett étrendkiegészítőket.

Nyers tej: biztonságos-e a fogyasztása?

2020.05.20

Kutatási eredmények azt mutatják, hogy a nyers tejet fogyasztók körében alacsonyabb az allergiás megbetegedések aránya. Ugyanakkor tudjuk, hogy a pasztörizálatlan tej veszélyes baktériumokat tartalmazhat. Most akkor fogyasszuk-e, vagy sem?

„A bölcsesség mire jó, ha lakása göthös mell?”

2020.05.14

Janus Pannonius az első név szerint is ismert magyar költő, aki mindjárt komoly nemzetközi hírnévvel is büszkélkedhetett: Itáliában is elismert, neves reneszánsz költő, jeles humanista és befolyásos diplomata volt Mátyás király uralkodása idején. Harmincéves koráig valódi reneszánsz életöröm jellemezte, ám attól kezdve egyre többet betegeskedett, és lassan legyőzte szervezetét a tüdőbaj. 

Milyen lesz a jövő fogászata?

2020.05.11

A számítógépes technológiák, modern képalkotó eljárások már ma is sokat segítenek a korszerű fogászati kezelésekben. A sorozatos innovációknak köszönhetően pedig talán nincs messze az idő, hogy a hétköznapi fogorvoslásban 3D nyomtatóból érkezzenek a minden korábbinál pontosabb fogpótlások.

A franciák átlagosan 2,5 kilót híztak a karantén idején

2020.05.06

Április végén végeztek egy felmérést több mint 3000 ember megkérdezésével, amiből az derült ki, hogy a francia férfiak 56, a nőknek pedig 58 százaléka hízott a karantén alatt. A férfiak 2,7, míg a nők általában 2,3 kilót szedtek fel.

Tíz tévhit a koronavírusról

2020.05.05

Még mindig nagyon kevés tudományosan igazolt információval rendelkezünk az új típusú koronavírusról, ezért is röppenhetnek fel újra és újra álhírek a COVID-19 terjedésével, tüneteivel vagy lehetséges megfékezésével kapcsolatban. Tíz, a világhálón keringő tévhit hiteles cáfolata következik.

Tanácsok visszérbetegeknek a járvány idejére

2020.05.04

A késő tavaszi, nyári magasabb külső hőmérséklet hatására sokaknál eleve felerősödnek a visszeres panaszok, a kijárási korlátozás, a mozgásszegényebbé vált életmód pedig még nagyobb terhet ró a vénás rendszerre. Éppen ezért most kiemelten fontos, hogy ne vegyük félvállról lábunk egészségét!

Gondolatok Szilágyi István tragédiája kapcsán

2020.05.04

Az ismert színész, Szilágyi István tragédiája számos kérdést felvet. Mit tehet a bíró, ha egy szülő a végletekig védi a gyermekét? Milyen eszközei vannak a jognak egy ilyen tragédia megelőzésére? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk dr. Kristóf Andrea igazságügyi pszichiáter szakértővel. 

Soha nincs késő: életmódváltással a középkorú nők is csökkenthetik a stroke kockázatát

2020.04.30

Még azok a nők is jó eséllyel kerülhetik el a stroke-ot, akik az ötvenes éveikben döntik el, hogy abbahagyják a dohányzást, megszabadulnak a túlsúlytól, és ezentúl rendszeresen mozogni fognak.

Ady Endre, a magyar Messiás

2020.04.29

Ady életútját ismerve elmondható, hogy nemcsak a szerelemben „fogyasztotta, hamvasztotta” magát a költő: egész személyiségére jellemző volt a végletesség, életmódjára pedig az önpusztító, egészségét korán felemésztő duhajság. Két végén égette a gyertyát, ami – a szerzett bajokon túl – bizonyosan hozzájárult korai halálához.

Életmentő tippek cukorbetegeknek a járvány idejére

2020.04.28

Az eddigi tapasztalok szerint az életkor és a társuló krónikus betegségek is jelentős szerepet játszanak a koronavírus okozta betegség lefolyásában, és a fokozottan veszélyeztetett csoportok közé tartoznak a cukorbetegek is. Vajon mit tudunk eddig a COVID-19 és a diabétesz kapcsolatáról, és hogyan vészelhetik át a járványidőszakot a cukorbetegek?

Hogyan lehetünk idősen is egészségesek?

2020.04.27

A tudósok ma már nem a hosszú élet titkát keresik, hanem arra próbálnak választ adni, hogyan élhetünk sokáig egészségesen. Egy friss kutatás szerint úgy tűnik, a kulcs a testsúly. 

Az alvásspecialista tanácsai: tanuljunk „jól” aludni!

2020.04.14

A világszerte dúló koronavírus járvány nemcsak a testi, hanem a mentális, lelki egészségünket is érinti. Ilyenkor növekszik a bezártság érzése, pánik törhet ránk, tele vagyunk izgalommal. Rosszul alszunk, ami gyengíti immunrendszerünket. Érdemes megtanulni, hogyan kell „jól” aludni. 

Így őrizze meg mentális egészségét a járvány idején

2020.04.05

Mindannyiunkat nagy kihívás elé állítottak az elmúlt hetek történései. Egyik napról a másikra bizonytalanná vált a munkahelyünk, fejreállt az életünk.  Mentális egészségünket  azonban minden körülmények között meg kell őriznünk, ehhez adunk most néhány tippet.

Ne legyen epés!

2020.04.04

A legtöbb ember nem szentel különösebb figyelmet epehólyagjának egészen addig, amíg az el nem kezd gondot okozni neki. Amikor azonban a probléma jelentkezik, általában igen fájdalmas, és azonnali beavatkozást igényel.

Mozogni kell!

2020.03.09

Sok-sok tanulmány szól arról, hogy mennyi kedvező egészségügyi hatása van a mozgásnak. Elkezdeni persze nem könnyű, különösen, ha az embernek nincs jó kondíciója. Ez azonban ez tartson vissza senkit: egy kis kitartással otthon is meg lehet szerezni egy alap-állóképességet, amivel már akár konditerembe is el lehet menni, vagy el lehet kezdeni a komolyabb futást.

Ne adja szájról szájra!

2020.03.06

Télen és a tavaszi vitaminhiányos hónapokban többeknél alakul ki apró, égő fájdalommal járó fekély a szájban. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem tudják az orvosok, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Ami minden 5. embert érint

2020.03.02

Az elmúlt évtizedben a tápcsatorna felső részét érintő betegségek, köztük a gyomorsavtúltengés okozta gyomorégés népbetegséggé vált a fejlett országokban. Becslések szerint minden ötödik felnőtt érintett ma Magyarországon.

Így diétáztunk 2019-ben

2020.02.09

Ismerik a találós kérdést, ki értesül leghamarabb például arról, hogy kitört az influenzajárvány? Nem, nem az ovosok. Az emberek előbb keresnek rá a betegségre az interneten, mint hogy hozzájuk fordulnának. A megfejtés innen már nem nehéz: a Google. Nézzük, mit mond a kereső arról, hogyan diétáztunk tavaly!

6 tanács – így étkezzen egészségtudatosan!

2020.02.06

Az elmúlt években az egészség megőrzése jobban a középpontba került, mint valaha. A diéták és étrend-kiegészítők labirintusában könnyű elveszni. Azonban az alábbi 6 tanács megfogadása hosszú távon segít egészségének a megőrzésében!

Miért fontos a vaspótlás?

2020.02.06

Sokan nem tudják, hogy a vas elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez. A hemoglobin szállítja a szervezetben az oxigént a sejtekhez, szerepe van immunrendszerünk működésében, az idegrendszeri folyamatokban, az agy fejlődésében és a DNS-szintézisben is.

Hangulatfordító február

2020.02.04

Mire beköszönt a február, már hosszú hónapok óta sötétben kelünk, sötétben fekszünk, testünk és lelkünk energiatartalékai kimerülőben vannak, és részben ennek hatására az arra hajlamosak közülünk egyre nyomottabb hangulatról, egyre zavaróbb testi tünetekről számolnak be.

Beleinkben rejlik az egészségünk – így vigyázzunk rá!

2020.02.01

Sokan úgy beszélnek bélrendszerünkről, mint a második agyunkról, ami képes hangulatunk, libidónk, kreatív teljesítményünk befolyásolására. Szervezetünket százbillió apró baktériummal osztjuk meg. Élnek a bőrünkön, testhajlatainkban, körmünk alatt, szőrtüszőinkben, de a legtöbb apró társbérlőnk a bélrendszerünkben található. Segítik hasznosítható alkotóelemeire bontani táplálékunkat, befolyásolják, mennyi vitamin és ásványianyag szívódik fel a szervezetünkbe, hatással vannak arra, hogy milyen hormonok szabadulnak fel, amik kulcsszerepet játszanak hangulatunk alakulásában is.

Önsorsrontó szokásaink

2020.01.07

A boldogságról legtöbben úgy gondolkodunk, hogy az valami olyasmi, ami szerencsés esetben „megadatik” nekünk, vagyis valamiféle passzív viszonyulást feltételezünk, mintha nekünk magunknak vajmi kevés lehetőségünk volna a boldogság előidézésére a rá való vágyakozáson túl.  Pedig a boldogság tanulható.

Mit gondol a lakosság a háztartási gyógyszerhulladékokról?

2019.12.07

A Szinapszis piackutató cég közzétette annak a felmérésnek az eredményét, melyet a lakosság gyógyszerhulladék-kezelési gyakorlatának megismerése céljából végzett. Alábbi összeállításunkban a kutatás legérdekesebb megállapításaiból közlünk részleteket.

Hat egyszerű praktika aranyér ellen

2019.12.07

Nem szívesen beszélünk róla, pedig sokakat érint. Minden második-harmadik ember találkozott már az aranyérbetegség tüneteivel, a férfiaknál kétszer olyan gyakran fordulnak elő a tünetek, mint a nőknél, és az idősebbeknél is gyakoribb. Enyhébb esetekben csak kisebb kellemetlenségeket okoz, súlyosabb esetekben azonban fájdalommal jár, és vérzés is felléphet.

Ősi ösztönök rángatnak bele a karácsonyi vásárlásba

2019.12.06

Ön is érzi a nyomást, hogy most már be kellene szerezni a karácsonyi ajándékokat? Elveszve érzi magát a karácsonyi forgatagban, mégis elégedettséggel tölti el, amikor kicsengeti a megszerzett dolgok árát? Ne aggódjon, mindannyian így működünk, belénk van égetve. Ismerjen meg párat a vásárlási ösztönök közül, hogy ellent tudjon állni, ha akar!

Gyógyítható-e a szürkehályog?

2019.12.06

A szürkehályog – orvosi nevén: katarakta – azaz a szemlencse elhomályosodása nem egy meggyógyítható „betegség”, hanem egy olyan állapot, mely az életkor előrehaladtával fokozatosan alakulhat ki, válhat egyre súlyosabbá, végül akár vakságot is okozhat. A szürkehályogtól szenvedők látása csak egy olyan műtéttel állítható helyre, melynek során a szemlencsét egy szövetbarát lencsével helyettesítik. A szemműtéttől azonban sokan megijednek, s elkezdenek „kompromisszumos megoldás” után kutatni…

Lépések a lejtőn

2019.12.05

Sokunkban él a tévhit, hogy a visszeres panaszok csak idős korban jelennek meg és főleg azoknál, akik folyamatos állómunkát végeznek.  A kellemetlen tünetekkel járó betegség azonban nem válogat. A magyar népesség mintegy 20-30%-a érintett a problémában. A visszerek kialakulása nagy mértékben függ öröklött tényezőktől, így ha a családban már korábban előfordult visszeres megbetegedés, figyeljünk a megelőzésre is. Sokan a várandósság alatt, illetve szülés után tapasztalják visszerek megjelenését.

Leszámolás a felszálló fertőzéssel

2019.12.03

Kevés kellemetlenebb betegség van a felfázásnál, ami a fiatal lányokat éppúgy érinti, mint a változó kor utáni nőket. Tél van, hideg van, itt a hólyaghurut ideje...

Epés megjegyzések

2019.12.02

Halászlé, töltött káposzta, rántott hús, franciasaláta, bejgli, szaloncukor és sorolhatnám még az ételeket, melyeket az átlag magyar ember biztosan fogyaszt decemberben. Az ünnepek környékén hajlamosak vagyunk jobban elengedni magunkat. A munkahelyi rendezvények, családi vacsorák és baráti összejövetelek, mind arra késztetnek minket, hogy többet együnk és igyunk az átlagnál.

Szabad-e vörös húst fogyasztani?

2019.11.12

Lehet, hogy újabb táplálkozási alaptézis dől meg: évtizedeken át azt hallottuk a szakemberektől, hogy vörös hús helyett fehéret kellene fogyasztanunk. Egy új tanulmány viszont megkérdőjelezi ezt az állítást.

Diétával a tüdőrák ellen

2019.11.12

Az amerikai Vanderbilt Egyetemi Orvosi Központ kutatóinak sikerült kimutatni, hogy csökkent a tüdőrák kockázata azoknál, akik több rostot és joghurtot fogyasztottak.

Mit kell tudnunk a vashiányról?

2019.11.10

Magyarországon a népesség 8 százalékánál, kb 600-800 ezer embernél jelentkezik vashiány. A magas vérnyomás és a kettes típusú diabétesz mellett az egyik leggyakrabban előforduló probléma. A vashiány a vérszegénység leggyakoribb oka. Rontja a szervek oxigénellátását, ami hátrányosan befolyásolja a különösen nagy oxigénigényű szervek, mint például a szív és az agy működését.

Időskori székrekedés – életmódváltással enyhíthető

2019.11.09

A 60 év feletti korosztály több mint 30 százaléka küzd székelési panaszokkal. Szokványos táplálkozás mellett a legfeljebb napi három és legalább heti három székelés tekinthető normálisnak.

Egy szelet egészség

2019.11.08

Sok szülő töpreng azon, milyen nasit is adjon gyermekének, ami tápláló, egészséges, cukormentes és persze ízlik a kicsiknek, sőt, akár a felnőtteknek is, egy kapkodós reggelen, vagy a délutáni kávé, tea mellett. A teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek, köztük a teljes kiőrlésű kekszek rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti az elhízás kockázatát, valamint védőhatása van a szív-érrendszeri betegségekkel, és a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben.

Váltson szerves kalciumra csontjai és szervezete is hálás lesz érte!

2019.11.07

A kalcium pótlás sokak számára elengedhetetlen. Mégis egyre többen aggódnak amiatt, hogy a kalcium lerakódik, és nem a megfelelő módon épül be. Valóban nem mindegy, milyen formában pótoljuk?

Hogyan javítsuk refluxos tüneteinket?

2019.11.01

Stresszes, rohanó életmód, elhízás, nem megfelelő, zsíros táplálkozás és káros mindennapi szokásaink – ismerős? Ezek hajlamosítanak a refluxra is, ami jelentősen rontja az életvitelt, ezért mindenképpen életmódbeli változtatások és esetleg gyógyszeres kezelés szükséges.

Afta, herpesz gyors kezelése

2019.10.06

Elég, ha elkapunk egy kisebb náthát, vagy a szokottnál több stressz ér minket, máris jelentkezhet a jellegzetes, égető és viszkető érzés a száj környékén. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának oka azonban még nem ismert, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Áfonyát a szemnek!

2019.10.04

Az életkor előrehaladtával egyre inkább számolni kell a látásromlás kialakulásával, bár a folyamat ellen több, igazolt hatású, mesterséges és természetes táplálék fogyasztásával küzdhetünk. Utóbbiak közül igazoltan a leghatásosabb a fekete áfonya.

Székrekedés – Mi állhat a háttérben?

2019.09.03

A székelési problémák nemcsak az idősebb korosztályt érintik, de kétségtelen, hogy jóval magasabb arányban jelentkezik a kor  előrehaladtával és az életmód megváltozásával. A lassuló élettempó és a szinte száraz koszt elengedhetetlenül magával hozza a székelési nehézségeket.

Nyolc egyszerű tipp, hogy utazásunk gondtalan legyen

2019.07.04

Az utazási betegség – szaknyelven kinetózis – émelygéssel, hányingerrel járó tünetegyüttes, ami a leggyakrabban akkor lép fel, amikor mozgó járművön ülünk. Hajón utazva gyakran tengeri betegségként is emlegetik.

Diabétesszel élni

2019.07.02

Statisztikák szerint hazánkban 2014-ben a 19–70 év közöttiek körében több mint 8% volt a cukorbetegség előfordulási gyakorisága, és  körülbelül ugyanekkora volt az aránya azoknak, akiknél a betegséget megelőző állapotot regisztráltak. Az érintettek táplálkozásukkal is sokat tehetnek életminőségükért. Hogyan?

9 ok a véraláfutás hátterében

2019.07.01

Véraláfutásról akkor beszélünk, amikor vér lép ki a zárt érpályából a szövetek közé. Ez általában duzzanattal, fájdalommal és a bőr  elszíneződésével jár. Kialakulhat a bőr- vagy az izomszövetben, de mélyebben, akár a csonthártya alatt is. Színe a piros-vörösből  liláskékbe, majd zöldbe, végül sárgába megy át, és fokozatosan eltűnik. A színváltozás a vörösvértestek által szállított hemoglobinból és  fokozatos lebomlásából ered.

A néma kór

2019.06.05

Csontjaink folyamatosan épülnek és bomlanak – évente állományuk közel 10 százaléka cserélődik ki. Az osteoporosis vagyis  csontritkulás tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, ami miatt a csont tömege csökkenni kezd, szerkezete megváltozik, és emiatt egyre törékenyebbé válik.

Egész évben C-vitamin!

2019.05.03

Sajnos még mindig sokan gondolják azt, hogy a C-vitamin pótlására a szervezetnek kizárólag télen van szüksége, ezért csak a hideg hónapokban ügyelnek magasabb dózisú bevitelére. Ez azonban egész évben szükséges.

Fogyni okosan

2019.05.01

Már távol a karácsony, még a közelmúlt a húsvét, de csak most jön a kerti partik szezonja. Azt gondolná az ember, hogy tavasz végén, amikor friss zöldségeket, és idénygyümölcsöket ehetünk, nem nehéz kordában tartani a súlyunkat. Mégis érdemes tudatosan odafigyelni rá.

A férfiak egészségéért

2019.03.31

Bár kontinensünkön soha nem volt ilyen magas a férfiak várható életkora, illetve az egészségesen eltöltött éveik száma, még így is sokan halnak meg közülük túl fiatalon. Ennek okait pedig messze nem csak a biológiai tényezőkben kell keresnünk – állapítja meg egy tavaly megjelent, széles körű vizsgálat összefoglalója.

A kutatók sem feledkeznek meg a C-vitaminról

2019.03.30

A C-vitamin nélkülözhetetlen a szervezet működéséhez, és antioxidáns hatásának köszönhetően segít kordában tartani a szervezetbe jutó oxidáns molekulákat, véd a fertőzésektől, elősegíti a sebgyógyulást. Ráadásul a D-vitaminnal együtt enyhíti a tavaszi fáradtságot. 

A tavaszi megújulást a bőrrel és a hajjal kezdjük!

2019.03.10

Az első tavaszi napsugaraktól azonnal lángra lobban bennünk a megújulás vágya. A jó megjelenés pedig az ápolt bőrnél és az egészséges hajnál kezdődik. Fiatalító varázskrém, vagy csodasampon nem létezik, de a hajunk és a bőrünk egészségéért sokat tehetünk tavasszal!

Hogyan küzdjünk hatékonyan a vashiány ellen?

2019.03.05

Már olvashattak a Gyógyhír Magazin hasábjain arról, hogy létezik egy olyan hiánybetegség, ami felett gyakran átsiklunk. A vashiány nagyon sok embert érint, elsősorban a várandós, illetve menopauza előtt álló nőket, valamint a kisgyerekeket, serdülőket. Most annak az okait keressük, miért nem tudják eléggé hatékonyan pótolni a szervezetük által nagy mennyiségben igényelt vasat.

Égető probléma

2019.03.05

Főleg a nők életét keseríti meg a kellemetlen tünetekkel járó hólyaghurut, vagy más néven felfázás. Azonban sokan nem tudják, hogy nem elég a megfelelő öltözet, hiszen általában nem a hideg, hanem bakteriális fertőzés áll a megbetegedés hátterében.

Jaj, de fáj!

2019.03.04

Az ízületi fájdalom szinte egy életen át elkíséri a modern kori embert. Amikor „még” csak a sportolás következtében tapasztalunk ízületi fájdalmat, az általában könnyen kezelhető, ám felhívja a figyelmet a megelőzés fontosságára. Ha pedig már egyre gyakrabban és több ízületünket is érinti a fájdalom, fájdalomcsillapítást és regeneráló terápiákat is igénybe kell vennünk. Az ízületi fájdalom nem válogat, és azonnali kezelést kíván!

Húgyúti fertőzés – mit tehetünk ellene?

2019.02.06

Égető fájdalom vizelés közben, a szokásosnál gyakoribb ürítési inger, rosszabb esetben láz, elesettség – a húgyúti fertőzés az egyik leggyakoribb urológiai megbetegedés, a statisztikák szerint ötből négy nőt érint legalább egyszer életében. Miért alakul ki, és hogyan kezelhető?

Immunrendszerünkért a természet erejével

2019.02.05

Az őszi-téli időszakban tetőzik a légúti megbetegedések esetszáma. Sokat tehetünk e bajok elkerüléséért, ha segítjük immunrendszerünket abban, hogy védekezzen a szervezetünket megtámadó kórokozók ellen. Hogyan?

Beteg a szívünk, pedig könnyen karbantarthatnánk

2019.02.03

Magyarország a sereghajtók közé tartozik az Európai Unióban, ha a szívbetegségek okozta halálozási arányt nézzük. Az EU-ban is százezer lakos közül 127 ember halálát okozzák az ischaemiás szívbetegségek, mint a szívinfarktus vagy a szívelégtelenség, azaz a vezető halálokok között  van, de Magyarországon az uniós átlagnál közel négyszer rosszabb az arány:  100 ezer ember közül 400-an vesztik életüket emiatt.

Ezért nem szabad kezeletlenül hagyni a herpeszt!

2019.02.02

Megint náthás lett? Megint lázasan feküdt napokig? És megint kiújult a herpesze? A téli hónapok gyakori kellemetlensége a herpesz, amivel vigyázni kell. És bár megelőzni nem lehet, de a tüneteket semmiképpen sem szabad kezeletlenül hagyni! Megmutatjuk, miért lehet veszélyes a herpesz, hogyan akadályozhatjuk meg a továbbterjedését, és hogyan gyorsíthatjuk a gyógyulását.

Egy sokoldalú gyógynövény – az édesgyökér

2019.02.02

A népi orvoslás régóta alkalmaz gyógynövényeket – ezek egy részének hatásosságát csak a tapasztalat igazolja, míg másokét tudományos kutatások is alátámasztják. Utóbbiak közé tartozik az élelmiszeriparban és a gyógyászatban egyaránt népszerű édesgyökér.

Csökkentse a menopauza tüneteit!

2019.02.01

A menopauza alatt minden harmadik nő csontritkulásban szenved, az időskorúak között pedig még magasabb ez az arány. Fontos azonban tudni, hogy a csontvesztés lassítható, sőt bizonyos esetekben megállítható folyamat. Cikkünkből megtudhatja, mi az, amit Ön is megtehet.

Változókor – változó megítélés?

2019.02.01

Vajon mi köt össze négy nőt: egy üzletasszonyt, a celebet, egy bio-vega korosodó hippit, és egy háziasszonyt? Bár különbözőek, egy platformra hozza őket koruk, a változó… és a színpadon nincs tabu. A Menopauza című musical, melyet nemrégiben mutattak be a fővárosi Játékszínben, az elmúlt években meghódította a világot. Vajon a színpadon kívül tabu-e a menopauza? Mi is az, amit minden nőnek tudnia kellene róla?

5 tipp viszonylag gyors fogyáshoz

2018.12.26

Nos, ön hány kilogramm súlyt szedett fel a karácsonyi ünnepek alatt? Egyet, kettőt? Tudományosan megalapozott tények szerint többségünk legfeljebb 1 kilogramm plusz súlyt szed fel a karácsonyi időszak alatt. Ez nem is hangzik olyan rosszul, ugye?  Álljon csak még egyszer a mérlegre!

Erős csontok 50 év felett is K2-vitamin, az átütő felfedezés

2018.12.24

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálékkiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Csak nyugodtan a pikkelysömörről

2018.12.06

A pikkelysömör (pszoriázis) – az egyik leggyakrabban előforduló súlyos bőrbetegség – jelen tudásunk szerint nem gyógyítható 100%-osan, de ha a tünetek jól kezelhetők, jelentősen javul az életminőség. A betegség a magyar lakosság 2%-át, mintegy 200 ezer embert érint, s ez az arány a Föld népességére is elmondható, bolygónk lakosságának szintén 2%-a szenved tőle.

Régi idők karácsonyai

2018.12.05

Aprószentek-hordás, kóringyálás, parázsolás – csak néhány azon szokások közül, amelyekkel a karácsonyi időszakot ünnepelte őseink népi kultúrája. E hagyományok többségét ma már csak a néprajz tudományának művelői tartják számon, ám létezik olyan karácsonyi szokás, ami évszázadok alatt sem változott Magyarországon.

Az indiánok főtt tujalevelétől az aszkorbin-savig – kis C-vitamin-történet

2018.12.03

Felfedezése szoros kapcsolatban áll egy sokáig rettegett kórral, de a C-vitamin kedvező hatásai jóval sokrétűbbek, mint a tudományos nevében – aszkorbin-sav – máig őrzött skorbut gyógyítása.

5 gyógynövény diabetesz ellen!

2018.11.14

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember szívügyének tartja a cukorbetegekre való odafigyelést, így november 14-én, a Diabétesz Világnapon a cukorbetegség tüneteit enyhítő gyógynövényekre hívta fel a figyelmet.

Látja? Nem látja? Na látja! A szürkehályog a korral jár

2018.11.06

A szürkehályog név némileg megtévesztő, mert azt sugallja, hogy valamiféle „hártya nő” a szemre. Holott nem erről van szó: a szervezet öregedése során a szemlencse homályossá válik, ami a látásélesség csökkenésével jár. Az ilyen típusú „ködös, felhős” szemlencse a „katarakta”, azaz a szürkehályog. Lassan, fájdalom nélkül jelentkezik, jellemzően 50 éves kor felett, s akár több évig is eltarthat, míg zavaróvá válik. Ám a folyamat akár vaksággal is végződhet.

Védekező rendszerünk épségéért

2018.11.03

Csontvelő, nyirokerek, lép, mandulák, fehérvérsejtek – a felsoroltakon kívül is számos szerv és sejt működteti szervezetünk védekező mechanizmusát, az immunrendszert. E bonyolult szisztéma egyik legfontosabb feladata, hogy megóvjon minket a kórokozók támadásaitól. Erősítéséért mi is tehetünk – különösen olyankor fontos ez, amikor szervezetünket fokozott terhelés éri.

Hogyan válasszunk c-vitamint?

2018.11.01

A C-vitamin az emberiség leghasznosabb felfedezései közé tartozik, hiszen annak rendszeres fogyasztása alapvető eszköz az egészség megőrzéséhez. Amennyiben táplálékunkkal nem biztosítjuk a számunkra szükséges mennyiségű C-vitamin-bevitelt, célszerű valamilyen más forrásból pótolni azt. Az óriási kínálatban azonban egyre nehezebb eligazodni….

Gyógynövénykivonatot tartalmazó krémek – mi a hosszú minőségmegőrzés záloga?

2018.10.07

A köznyelvben a krém és kenőcs szavakat általában szinonimaként használják, azonban ez a két kifejezés alapvetően különböző termékeket fed. A kenőcsök zsíros, a krémek vizes alapú termékek, utóbbiak gyorsabban felszívódnak a bőrről és nem hagynak zsíros nyomot. Épp ezért a hétköznapi használatú termékek zöme krém, kenőcsöket általában akkor készítenek, ha az alapanyag ezt indokolttá teszi (pl. valamely növény olajos kivonata).

A legnagyobb fájdalommal járó betegség

2018.10.04

Akár a többi emlős esetében, az emberi szervezet mozgásrendszere is az aktív szerepet betöltő izom-, illetve a passzív csontrendszeren alapul. Részei ennek a bonyolult szisztémának az inak, a szalagok, az ízületek és a porcok – utóbbiak az ízületi végeket borítják, és az érintkező csontok sima elmozdulását többek között egy speciális kenőanyag, az ízületi folyadék segítségével biztosítják. Mit tehetünk e komplex struktúra megfelelő működésének megőrzéséért?

Szemünk fénye

2018.10.02

Az októberi Látás Hónapja a Magyar Látszerész Szövetség és az optikai szakma által közösen létrehozott kampány, amelynek célja a magyar lakosság látáskultúrájának fejlesztése, az éleslátás iránti igény felkeltése.  

Egészséges csontok 50 év felett is K2-vitamin, az átütő felfedezés

2018.09.28

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálék-kiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Hatásos segítség hasmenés esetén

2018.09.05

A hasmenés olyan kellemetlen, szervezetet kimerítő tünet, melyet mindenki szeretne elkerülni, mégis szinte mindenki megtapasztal élete során, kortól, nemtől függetlenül. Azt jelzi, hogy szervezetünkben valami nincs rendben, a vastagbélben elégtelen a folyadék visszaszívása. 

Ne legyen csípős az ősz!

2018.09.05

Hűvös a reggel, csípős az este – lassan újra beköszönt az ősz, és vele együtt a tipikus őszi betegségek szezonja. De vajon valóban tipikus tünetekkel jelentkezik az esetleg legyengült immunrendszer és egy aktív kórokozó csatája? Az ismétlődő felfázás jeleit észlelve tanácstalanok lehetünk, hogy panaszaink hátterében az elégtelen folyadékfogyasztás, egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy „egyszerű” megfázás áll. 

Az adalékanyag-allergiáról

2018.09.04

Az élelmiszeripar fejlődése nagyban könnyített a háztartások, leginkább a háziasszonyok terhein azzal, hogy a félkész termékekből pillanatok alatt lehet ebédet, vacsorát összeütni. Azzal viszont senki sem számolt, hogy a termék előállításához szükséges adalékanyagok sok embernél allergiás tünetek okozói is lehetnek.

Ahogy a környezet, úgy a gyermek

2018.09.03

Örömteli várakozás és szomorú búcsú. Általában ez a kettősség jellemzi az őszt, az óvodába vagy iskolába induló gyermekek szempontjából. A tanévkezdés a szülőknek is kihívás, érdemes tehát testben és lélekben ráhangolódni.

Zöldségek a daganatos megbetegedések ellen

2018.09.01

Egyes zöldségek, így a káposzta, a kelkáposzta, és a brokkoli olyan vegyületeket tartalmaznak, melyek segítik a bélrendszer egészségének megőrzését, és a vastagbélrák megelőzésében is hasznosnak mutatkoznak – olvasható egy londoni kutatóintézet frissen megjelent, annak kísérleteit ismertető tanulmányában.

Legfontosabb teendő: a folyadékpótlás

2018.09.01

Nagyon kellemetlen, és mindig a legrosszabbkor jön a hasmenés. Sokszor úgy érezzük, tehetetlenek vagyunk és, bár tudjuk, hogy a szervezet így próbál megszabadulni valamilyen méreganyagtól, ez mégsem vigasztal.

„De nehéz az iskolatáska…”

2018.08.30

Ki ne ismerné a címben idézett dalt? A történetben Peti elsősorban egy lány miatt érzi nehéznek a táskát, de manapság valóban nehezek a sok tanszer miatt. Az őszi szezonban talán a legjobban fogyó termék – a füzetek után persze – az iskolatáska, hiszen még a legjobb minőségű is kopik, elhasználódik.

Szívünk bajai a vezető halálok a világban

2018.08.30

Háborúk, rák, HIV-fertőzés? Nem, a legtöbb ember idő előtti halálát nem ezek okozzák, hanem olyan tényezők amiket életmódunk egészen apró megváltoztatásával is el tudunk kerülni.

Egészséges csontok 50 év felett is

2018.08.29

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálék-kiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Előzzük meg a felfázást!

2018.07.31

Nyári hőségben remek kikapcsolódás pancsolni a medencében, csobbanni egyet a hűsítő vízben vagy egy nagyot úszni a habok között, de nem szabad megfeledkeznünk az úgynevezett strandbetegségekről sem. Sajnos nagyon gyorsan fertőznek és legtöbbször éppen a nyaralást teszik tönkre. A folyók, tavak természetüknél fogva tele vannak különféle baktériumokkal, de még a strandok fertőtlenített, klórozott medencéiben sem lehetnek teljes biztonságban az arra érzékenyek. Ráadásul a víz és a nedves környezet ideális közeg a baktériumok szaporodásához.

Bárcsak sokáig tartana ez az állapot!

2018.07.30

Amikor megkérdeztem a feleségét, Laurát, mit szeret benne, Ő Feldmárt idézte: „egyszerűen nem tudom nem szeretni”. Azt mondta, most is a hatalmas focikapu megtartó elemét szereli, hogy nehogy rádőljön a gyerekekre. Abaházi Csaba rádiós-tévés műsorvezető, maga is zenész, a legendás SingSing frontembere. Az egykori rocker ma egészségesen él, két fiú nagyszerű apja, és ahogy Laura nyilatkozott róla, remek férj. Egy kutyával és egy teknőssel teljes a család.

Májméregtelenítés és fogyás

2018.07.04

A máj elsődleges feladata a szervezet méregtelenítése, a bélből felszívott anyagok lebontása és kiválasztása. A máj az anyagcsere egyik legfontosabb szerve, melynek működése fogyókúra idején különösen fontos, hiszen a zsírbontás folyamataiban is nagy szerepet játszik.

Fájós láb és kánikula

2018.06.30

Érrendszerünket három fő értípus alkotja: ezek a szívből a vért elszállító artériák, a vér és a szövetek között a víz és  a vegyi anyagok cseréjét biztosító hajszálerek, valamint  a hajszálerekből a vért a szívhez visszaszállító vénák. Utóbbiak nem megfelelő működése is állhat az úgynevezett nehézláb-érzés mögött. Hogyan enyhítsük a tüneteket?

Megkérdeztük

2018.06.07

Nagyon szeretek utazni, de sajnos a hosszú buszos utazások alkalmával mindig bedagad a lábam, főleg a bokám és a lábfejem.  Hogyan kerülhetem el a lábdagadást?

Csúnya visszerek, nehéz lábak

2018.06.05

Nem szép látvány, és nem is jó érzés. Adunk pár tippet, hogyan segíthet a visszeres végtagnak!

A garcinia kalandos múltja

2018.06.04

Tudta-e, milyen kalandos múltja van a testsúlycsökkentő kapszulák alkotóelemeként felbukkanó trópusi gyümölcsnek, pontosabban gyümölcsfanemzetségnek? 

Készüljünk a nyárra!

2018.06.02

Sokan úgy tartják, hogy a nyár a külsőségeket tekintve olyan, mint a tavasz a lakásfelújítás fanatikusainak. Egyik napról a másikra jön a gondolat, hogy ideje formába lendülni, hogy a szó átvitt és valós értelmében is jól érezzük magunkat a bőrünkben.

Tegyünk a túlsavasodás ellen!

2018.06.02

Indokolatlan fáradtság, romló teljesítő- és ellenállóképesség, fokozott érzékenység a stresszre – de akár komolyabb egészségi problémák, így a csontritkulás (oszteoporózis) hátterében is állhat szervezetünk sav-bázis egyensúlyának felborulása, krónikus túlsavasodása. Mi okozhatja ezt az elváltozást, és mit tehetünk ellene?

A vashiányos állapot ellen

2018.04.29

A felnőtt férfiak szervezete mintegy 3, a nőké ennél kevesebb, kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz. Bár mennyisége elhanyagolható a testtömeghez képest, hiánya mégis súlyos betegségeket okozhat. Miért nélkülözhetetlen egészségünkhöz a vas, és mit tehetünk pótlására?

Prosztatamegnagyobbodás – kockázatok és megelőzés

2018.04.28

A prosztata jóindulatú – vagyis nem daganatos, szakszóval: benignus – megnagyobbodása a leggyakoribb elváltozása a dülmirigy néven is ismert szervnek. Kik tartoznak az elváltozás rizikócsoportjába, és mit lehet tenni a prevenció érdekében?

Az egészségre célszerű áldozni

2018.04.26

Az Eurostat kutatása szerint ma négyből három magyarnak nincs elég pénze egészségügyi szolgáltatásokra. Ezzel szemben az Európai Unióban a háztartások közel háromnegyede könnyedén fizette ki az ilyen szolgáltatások költségeit. A statisztikában a sor végén kullogó Magyarország után a legrosszabb eredményt a görögöknél mutatott ki a szervezet, ahol tízből csak egy ember költ könnyedén egészségére. Hazánk Ciprussal (72%), Lettországgal (64%), Szlovákiával (61%) és Olaszországgal (56%) került egy mezőnybe. Ebben a hat tagállamban a háztartások több mint felének ütközik nehézségekbe e költségek kifizetése.

Jó, ha van a háznál egy orvos Sváby András műsorvezető

2018.04.26

Sváby András kamaszkorában még állatorvos akart lenni, ám főiskolásként váltott, és újságíróskodni kezdett: először a Magyar Rádiónál kapott munkát, a Krónikában volt riporter. Sok évvel később az országos kereskedelmi televíziók 1997-es indulásakor a TV2 egyik alapítója volt, és a legendás Napló szerkesztő-műsorvezetője, illetve főszerkesztő-helyettese lett. Tíz év kihagyás után új, saját műsorral, a Heti Naplóval tért vissza az ATV képernyőjén. András három gyerek apukája, egy gyermekorvos társa és egy intelligens kutyus gazdája.

Tippek allergia ellen

2018.04.18

Most már tényleg itt a tavasz, tárjuk ki az ablakokat, sőt, nyissunk a világra mi is, kiránduljunk, keressünk fel minél több szabadtéri programot.

Mit tehetünk a prosztatamegnagyobbodás ellen?

2018.04.14

Az életkor előrehaladtával a prosztata egyre nagyobb valószínűséggel nagyobbodik meg: míg ez 40 éves kor alatt általában nem jellemző, addig a 60 feletti férfiaknak mintegy a felét érinti, a 80 éveseknek pedig mintegy 80%-át. Hogyan ismerhetjük fel a prosztatamegnagyobbodást, és mit tehetünk ellene?

Mire jó a vadgesztenye?

2018.04.13

A vadgesztenye a szelíddel ellentétben nem ehető, fogyasztása tilos, de a növény nagyon változatosan felhasználható. Készíthetünk belőle például mosószert, gyerekjátékot, de gyógyszeralapanyagként vagy festékként, sőt, Angliában még sporteszközként is alkalmazzák.

Cukor nélkül a minőségi életért

2018.04.12

Modern korunk egyik legalattomosabb étele a cukor, az „édes méreg”, ami – mindamellett hogy függővé tesz – számos egészségügyi problémáért felel.

Sokat költünk egészségünk megőrzésére

2018.04.10

Az öngondoskodásban az egészségpénztárak a legnépszerűbbek. A megkérdezettek legnagyobb része – 25 százaléka – egészségpénztári tagsággal takarékoskodik. Ennek oka nyilván az lehet, hogy annak kiemelt szerep juthat a mindennapos gyógyszertári számlák kifizetése mellett egy-egy tervezett, sőt akár váratlan családi, egészségügyi kiadás során is. Az önsegélyezés keretében már akár a gyerekvállalás, a gyerekek tanulmányai, idős rokonok gondozása, vagy váratlan élethelyzetek kiadásai is fedezhetőek az egészségpénztári tagság révén, ami  a magyar emberek  legfontosabb megtakarítási céljaira mind adókedvezménnyel támogatott megoldást nyújt. 

Télvégi tisztulás - a böjt

2018.04.09

Tavasszal sokan méregtelenítenek, vagy próbálnak áttérni új étrendre. Milyen hagyományai, fajtái vannak a böjtnek? Érdemes-e egészségi okokból böjtölni, és ha igen, akkor hogyan?

Medvehagyma kisokos

2018.04.04

A nyersen fogyasztva és ételek összetevőjeként is rendkívül népszerű medvehagyma Magyarországon sok helyen megtalálható. Gyűjtésének azonban van néhány szabálya, amelyeket fontos betartani.

Betegség helyett megelőzés

2018.02.26

Évente átlagosan 4,1 százalékkal nőnek majd az egészségügyi kiadások 2017 és 2021 között világszerte. A magasabb költés ugyanakkor nem feltétlenül jelent jobb egészségügyi eredményeket, az egészségügyi szolgáltatóknak valószínűleg továbbra is csökkenő nyereséggel és növekvő költségekkel kell számolniuk. A kezelés helyett a megelőzés kerül előtérbe, aminek eredményeképpen az egyszerű „betegek” helyett megszületnek a szolgáltatásokról jól tájékozott „egészségügyi fogyasztók”.  A digitális technológia pedig lehetőséget teremt majd a páciensek személyesebb ellátásra is, derül ki a a Deloitte egészségügyi szektorra vonatkozó tanulmányából.   

Visszatérő baj – a húgyúti fertőzés

2018.02.13

Szerte a világon a nők mintegy 60%-a életében legalább egyszer, míg 15%-uk minden évben átesik húgyúti fertőzésen. A férfiaknál sokkal alacsonyabb az esetszám. Melyek a betegség jellegzetes tünetei, és mit tehetünk ellene?

C-vitaminnal az egészségért

2018.02.13

Statisztikák szerint a fejlett országokban, így hazánkban is az iskolai és munkahelyi hiányzások többségéért a megfázásos betegségek a felelősek. A hideg hónapokban különösen indokolt, hogy felkészítsük ezekre szervezetünket – ehhez lehet jó eszköz a C-vitamin.

Tinnitus – a rejtélyes zúgás

2018.02.12

Az amerikai Betegségfelügyeleti és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) egy 2011-2012-ben végzett országos felmérésre hivatkozva úgy becsüli, az USA-ban az emberek mintegy 15%-ának ismerősek a fülzúgás (tinnitus) tünetei. Mit lehet tenni a betegség ellen?

Pszichiáter és rallyversenyző

2018.02.07

dr. Simon Lajos a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika docense. Lánya dr. Simon Viktória Gyöngyvér, követte édesapját, de nemcsak mint orvos, hanem mint rallye-versenyző is…

Bosszantó vírus – a herpesz

2018.01.05

Pirosló, viszkető bőr, sűrűn egymás mellett kialakuló hólyagocskák – a kitartóan vissza-visszatérő herpesz sokaknak kellemetlenül közeli ismerőse. Az esetek többségében a betegség ártalmatlan, viszont komoly fájdalommal járhat. Megelőzésére egyelőre nincs ismert módszer, ám fel lehet készülni jelentkezésére.

Miért teszünk újévi fogadalmakat, és miért nem tartjuk be őket?

2018.01.04

Ha jobban akarjuk érezni magunkat a bőrünkben, tűzzünk magunk elé egy jól megfogalmazott célt, és kezdjünk el tenni megvalósítása érdekében – az agyunk örömközpontja pozitívan fog reagálni.

„Ehess, ihass, ölelhess, alhass…”

2017.12.13

József Attila címadó gondolatai mai szövegösszefüggésbe helyezve szerethető és bátorító figyelmeztetésként hatnak. Hiszen azon túl, hogy kívánság, arról szól, hogy az alapvető emberi szükségleteket legalább legyen módunkban élvezni, érthetjük úgyis, hogy tegyük az első kettőt mértékkel, hogy a második kettő is megadassék.

Ön is tehet a daganatos betegségek ellen!

2017.12.08

Az American Cancer Society nagyszabású kutatása leírta a különböző típusú daganatos megbetegedések kockázati tényezőit és egyben arra is rávilágított, mik azok az életmódbeli változások, amiket meg kell tennünk, hogy csökkentsük őket.

Tévhitek az egészségről

2017.12.08

Van néhány tévhit, ami annak ellenére évizedek óta makacsul tartja magát, hogy több kutatás is megcáfolta őket. Ön vajon mindent helyesen tud? Tesztelje tudását!

Karácsonyi nagytakarítás környezettudatosan

2017.12.08

Sok tisztítószerről állítják gyártóik, hogy biztonságosabb, környezetkímélőbb alternatívát nyújtanak, mint a hagyományos készítmények. De vajon a „zöldnek” címkézett termékek tényleg hatékonyak, és ha ezeket választjuk, valóban jót teszünk a környezetünknek, és ezáltal saját magunknak?

Visszérgyulladás, nehéz léptek, takargatnivaló lábak – mi a megoldás?

2017.11.27

Gyanút kell fognunk, ha lábunk nehézzé válik, megduzzad a bokánk, a lábszárunk és mindezt viszketés kíséri. Gyakori tünet az izomfáradtság és az éjszakai lábgörcs – ez sajnos visszér. Tudjon meg róla minél többet!

Hinni önmagunkban, a vágyainkban – ez az örök nőiesség titka

2017.11.27

dr. Rusz Edit szexuálpiszhológus, ismert közéleti szereplő, számos rádió- és televízióműsor meghívott szakértője. Immár hetedik éve dolgozik a SOTE által támogatott posztgraduális szexuálterapeuta képzésben. Annak idején a ma már csak emlékként élő Danubius Rádió „Fórum” című műsorának volt gyakori vendége, sokan még ma is onnan ismerik. Életkedve, vitalitása ugyanolyan kortalanná teszi őt, mint amilyenné ő igyekszik tenni azokat az asszonyokat és urakat, akik segítséget kérnek tőle.

Amit az ajakherpeszről és az aftáról tudni érdemes

2017.11.27

Csúnya és kellemetlen és látszik: ajakherpesz – csúnya és kellemetlen, de nem látszik: afta. Először bőrpír és viszketés, majd égő, fájdalmas érzés. Sűrűn egymás mellett elhelyezkedő, duzzadt alapon apró hólyagocskák az ajkak szélén, az orcákon illetve az orr környékén: íme a bizonyosság – herpeszem van!

Diabétesz Világnap 2017

2017.11.20

1891-ben született Sir Frederick Grand Banting kanadai orvos, aki 1923-ban az inzulin társfelfedezőjeként kapott orvosi Nobel-díjat. 1991 óta minden évben, így idén is születésnapján, november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot.

Az egészséges életmód alapjai

2017.11.20

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. Ebben a folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik – mondják a táplálkozástudományi szakemberek.

Vigyázzunk fogainkra!

2017.11.20

November a Fogászat Hónapja. A szájápolás nem csupán a szép mosoly és a friss lehelet miatt fontos. Ha vigyázunk, jelentősen csökkenthetjük a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét.

Vitaminok készenlétben

2017.11.10

Az idő komor, ön pedig egyre lehangoltabb? Jól jönne némi vitamin-utánpótlás, hogy felkészüljön a hideg időszakra? Ha unja a banánt, válasszon más gyümölcsöt és lehetőségei szerint télen is egyen sok friss zöldséget, kiegészítésként pedig hidegen sajtolt olajokat.

A „híd-asszony”

2017.11.08

Harminc éve van a pályán, mindig keresi az újat, de képes egyensúlyt tartani a tradíciók, a gyökerek és a modern lehetőségek között. Magát a gyógyítást, mint folyamatot nézve azt mondja, nem dönteni kell egyik vagy másik lehetőség mellett, hanem párhuzamosan működtetni őket, és az egyén számára megtalálni mindenben a leginkább testhezállót. A Ráckevén létrehozott komplexum egy híd volt a nyugati és keleti orvoslás között, és ő maga is, személyiségével a híd szerepét tölti be.

Egészségesen ősszel is

2017.10.31

Az ősz beköszöntével érdemes gondoskodni arról, hogy a friss zöldségek, gyümölcsök, a napsütés híján is hozzájussunk a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges vitaminokhoz, nyomelemekhez. Hogyan készüljünk fel az őszi-téli hónapokra?

Egy nélkülözhetetlen mikroelem: a vas

2017.10.31

Szervezetünk tömegének 4-5%-át ásványi anyagok alkotják; ezek közül mikroelemeknek nevezzük azokat, amelyek egészen elenyésző mennyiségben (kevesebb, mint 0,005%) vannak jelen testünkben. Utóbbiak közé tartozik a vas is, amelynek hiánya komoly betegségekhez vezethet.

A szükségesnél jóval kevesebb kalciumot fogyasztunk-de mennyit kellene?

2017.10.26

Világszinten tendencia a csonttörések számának növekedése, amelynek egyik oka a nem elégséges kalciumbevitel. Egy friss kutatás szerint Magyarországon a lakosság 70 százaléka a javasoltnál kevesebb kalciumot fogyaszt. A megfelelő ételek, tejtermékek és kalcium tartalmú tabletták mellett a napi javasolt kalciummennyiség pótlásának hatékony formája a magas kalciumtartalmú ásványvíz, amely a laktózérzékenyek számára is megfelelő megoldást jelenthet.

Egészségesen ősszel is!

2017.10.16

Az ősz beköszöntével érdemes gondoskodni arról, hogy a friss zöldségek, gyümölcsök, a napsütés híján is hozzájussunk a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges vitaminokhoz, nyomelemekhez. Hogyan készüljünk fel az őszi-téli hónapokra?

Vigyázzunk a gyermekeinkre!

2017.10.10

Minden szülő aggódik, amikor a gyermeke beteg lesz. Szerencsére ma már a legtöbb betegség megelőzhető, a szövődmények kialakulásának kockázata pedig jelentősen csökkenthető.

Biciklivel a limfómás betegekért

2017.09.15

Szeptember 15 a Limfóma Világnapja, ennek alkalmából a Magyar Rákellenes Liga kerékpáros felvonulással hívja fel a figyelmet a betegségben érintettekre. A limfóma az ötödik leggyakoribb daganatos megbetegedés, Magyarországon évente körülbelül 2000 új beteget regisztrálnak.

Ízületi fájdalmak – szelíd gyógymód

2017.09.14

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) mintegy 150 olyan betegséget, szindrómát tart számon, amelyeket mozgásszervi elváltozások váltanak ki. Közös jellemzőjük, hogy fájdalommal járnak – ennek enyhítésére többféle módszer létezik.

Kihagyható a glutén az étkezésből, ha nem lisztérzékeny az ember?

2017.09.12

„A lányom és családja (egy négy- és egy hatéves kisgyerek) áttért a gluténmentes táplálkozásra, mert a férjéről kiderült, hogy lisztérzékeny. Aggódom értük, hiszen biztosan megvan a szerepe a gluténnak az étrendben. Kihagyható? Nem lesz ebből baj?” Válaszol: Dr. Mák Erzsébet főiskolai docens, Semmelweis Egyetem, Dietetikai Tanszék

A tüdőrák és a B-vitamin

2017.09.12

Egy friss tanulmány összefüggést talált a tüdőrák kialakulása és a magas B-vitamin bevitel között, elsősorban dohányzó férfiaknál. Az ok-okozati viszonyt egyelőre nem mutatták ki, tovább vizsgálják a kérdést.

A mozgás szabadságáért

2017.09.08

Idén tavasszal érdekes adatokat hozott nyilvánosságra az ízületi betegségek előfordulásáról az USA egyik vezető közegészségügyi szervezete. Bár vizsgálataikkal csak az amerikai helyzetről igyekeztek képet adni, a statisztikákból kirajzolódó tendenciák a fejlett világ más országaiban, így hazánkban is érvényesek.

Mit tegyen, hogy ne legyen beteg a gyerek?

2017.09.06

A bölcsőde- és óvodakezdés időszaka igénybe veszi a gyerekek immunrendszerét: szeptember első heteiben megduplázódik a beteg kisgyermekek száma az orvosi rendelőkben. Pedig megfelelő vitamin- és tápanyagbevitellel sokat tehetünk az ún. közösségi betegségek megelőzéséért, és a kisgyermekkori táplálkozás minősége a felnőttkori egészségre is hatással van. A magyar szülők többsége egyéves kor felett ennek ellenére kevésbé ügyel a vitaminpótlásra, és tízből hét baba bölcsődés korára túl kevés D-vitamint és vasat kap1.

A remény színe zöld

2017.08.30

Szeptember 15-én a Föld szinte minden országa zöldbe borul, zöld színű tájékoztató szóróanyagokkal, szalagokkal, léggömbökkel igyekeznek az érintettek felhívni a figyelmet a limfómára, erre a kevésbé ismert rosszindulatú nyirokrendszeri betegségre.

Jogaink a gyógyszertárban

2017.08.08

A gyógyszerész-beteg találkozások magas számára tekintettel — 10 millió alkalom havonta országos szinten — fontosnak tartom e téma részletesebb bemutatását. A betegek jogaira vonatkozó szabályokat nemcsak a kórházakban, orvosi rendelőkben, hanem a gyógyszertárakban is alkalmazni kell. A patikákban az egészségügyi tevékenység más jellegű, jellemzően a gyógyszerek és egyéb termékek kiadására irányul, így ebből adódóan részben más jogosultságok kapnak fontosabb szerepet.

Önfeledten a strandon

2017.08.04

Tapasztalta már, hogy strandolás után egyszer csak gyakrabban kellett wc-re mennie, a vizelete kellemetlenül csípett, ráadásul görcsös fájdalom jelentkezett az alhasában? Ezt a jelenséget az orvosok a bakteriális fertőzések közé sorolják, de a köztudatban csak felfázásként ismerik. Idén nyáron ússza meg az úszást problémák nélkül!

Tegyünk a vashiány ellen!

2017.08.03

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) egyik tanulmánya szerint a vashiány a világ legelterjedtebb hiánybetegsége; a szakszóval anaemiának nevezett betegség több mint 2 milliárd ember gondja. Sajnos hazánkban sem biztató a helyzet. Mit tehetünk a vashiány ellen?

Orvosi tanácsok napozáshoz

2017.07.12

Javában zajlik a nyár, amikor csak tehetjük, igyekszünk a vízparton sütkérezni és D-vitamint gyűjteni. Ahhoz azonban, hogy mi is és bőrünk is biztonságban élvezze a nap sugarait, nem árt néhány dologra figyelnünk, mivel évről-évre egyre magasabb UV-sugárzásról lehet hallani. Mennyit legyünk a napon, mivel, mikor és hogyan kenjük magunkat, mit együnk napozás előtt – az alábbiakban orvos szakértő ad öt tippet az egészséges napozáshoz.

Fogas kérdések
- a fogpótlásról

2017.07.11

Az elveszített fogak pótlásának lehetséges módjaival már az egyiptomiak is foglalkoztak, praktikus és esztétikai okokból egyaránt. Az évszázadok alatt – mint minden tudományban – a fogászatban is tökéletesebb megoldásokra törekedtek. A ma általánosan ismert kivehető műfogsor, melyet anno nagyszüleinknél láttunk, úgy 80 éves múltra tekinthet vissza.

Úti patika tippek - ne legyen szüksége gyógyszerekre!

2017.07.11

A nyaralás, utazás, táborozás mindig sok izgalommal, aggódással jár. A jól összeállított úti patika segíthet abban, hogy felkészüljünk az esetleges balesetekre, egészségügyi problémákra.

Isznak Önök eleget?

2017.06.13

Emésztési problémák, csúnya arcbőr, veseproblémák, fáradtság, fejfájás – íme néhány a kiszáradás következményei közül. A víz majdnem olyan fontos a szervezetünk számára, mint a levegő, éppen ezért komolyan kell venni, hogy minimum napi két litert kell fogyasztani belőle.

Kilencezer pislogás naponta

2017.06.09

Az ember nem is gondolná, hogy pusztán a pislogás mennyire igénybe veszi a bőrt, pedig így van – az úgynevezett mimikai ráncok kialakulásában például jelentős szerepe van. Arcunkkal fejezzük ki érzelmeinket is: csodálkozunk, örülünk, aggódunk, sírunk és nevetünk – ezek mind-mind megpróbáltatást jelentenek a bőrünk számára. S minél jobban halad velünk előre az idő, egyre jelentősebb és látványosabb lesz a változás…

Fő a férfiegészség!

2017.06.07

A szexualitás nem csupán örömforrás: sokkal több annál. A szex az egészség és életminőség igen fontos összetevője. Az aktív nemi élet csökkentheti a stresszt, erősítheti az immunrendszert, a szív- és érrendszert – meghosszabbíthatja az életet. Mindez fordítva is igaz: nem csak a szex járul hozzá a jobb egészséghez, hanem a jó egészségi állapot is javítja a szexualitást.

12 pont a családok lelki egészségéért és a gyermekvállalásért

2017.05.22

A Népesedési Kerekasztal 2017. április végén nyilatkozatot fogadott el, amely tizenkét pontban foglalja össze azokat a legfontosabb javaslatokat, amelyek a családok lelki egészségét erősítik, meghatározzák, ezáltal segítve a gyermekvállalási kedvet, hajlandóságot. E nyilatkozat célja, hogy megállapításaival hozzájáruljon a demográfiai helyzettel kapcsolatos szemléletváltáshoz. A népesedési helyzetet befolyásoló lelki egészség tényezőket a 12 cél meghatározásával közérthető, egyszerű formában a mindennapi párbeszéd témái közé emeli.

Rangos díjat kapott a Széchenyi fürdő

2017.05.08

A korábbi években a Széchenyi fürdő már számos díjjal és elismeréssel büszkélkedhetett, idén pedig elsőként a budapesti gyógyfürdők sorában megszerezte a „EuropeSpa” minősítést „Thermal spa” kategóriában.

Egészségesek-e a gyümölcseink?

2017.03.24

Félezer termelő megkérdezésével végzett felmérést a növényvédőszer-használati szokásokról a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara. A kutatás eredményeinek ismeretében elmondható, hogy pánikra ugyan nincs ok, de mindenképpen ráfér a szakmára a tájékozódás, a fiatalítás és a tévhitekkel szemben a hiteles információforrások követése. Megoldást jelenthetnek továbbá a biztonságosabb biológiai növényvédőszerek, különösen a laikus hobbikertészek körében.

Az életmódnak nagy szerepe van a bélrák kialakulásában

2017.03.07

Az IDIBELL kutatóintézet Víctor Moreno vezette bélrákkutató csoportja spanyol adatok alapján kidolgozta a kolorektális rák kialakulásának kockázati modelljét.A spanyol onkológusok arra a következtetésre jutottak, hogy az életmód nagyobb hatással van a kolorektális daganat (vastag- és végbélrák) kialakulásának kockázatára, mint a genetika.

Természetes antioxidánsok

2017.02.09

Mindannyiunk szervezetében folyamatosan jelen vannak a szabad gyökök és az antioxidánsok, és mind a kettőnek megvan a maga szerepe. Akkor van baj, ha az egyensúly felborul. 

Étkezés változó korban

2017.02.07

A nők ötvenéves koruk körül úgynevezett változó korba lépnek. Ilyenkor lassul az anyagcsere, táncot járnak a hormonok, emiatt kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek.

Védjük fogainkat!

2017.02.06

A fogzománc a legkeményebb anyag, amit az emberi szervezet képes előállítani, mégis vannak olyan savas ételek, italok, melyek gyengítik a felületét. A felpuhult fogzománc fogmosáskor könnyebben kopik, majd idővel elvékonyodik, a folyamat pedig szuvasodáshoz vezethet.

Február 4-án volt a Rákellenes Világnap. Mit kell tudni a betegségről?

2017.02.05

A Rákellenes Világnapot (World Cancer Day) a Union for International Cancer Control (UICC) kezdeményezte és Párizsban, 2000. február 4-én fogadták el. A világ 155 országában több mint 800 tagszervezettel rendelkező szövetség, amelynek tagja a Magyar Rákellenes Liga is, a világnapot kezdeményező Párizsi Kartában (Paris Charter) az onkológiai betegségek és a prevenciós lehetőségek kutatása, az érintetteknek kínált lehetőségek fejlesztése, valamint a közvélemény téma iránti érzékenységének növelése állt. A világnapot azóta is minden év február 4-én tartják.

Mindennapi „energiavámpírjaink”

2017.01.24

Év elején az iskolában és a munkában is jól kell teljesíteni. Nem tud koncentrálni? Megmutatjuk, mit tegyen, hogy ez megváltozzon! Persze nemcsak saját „kútfőből” vagyunk okosak, hiszen a témában sok szakember, sőt újságíró is végzett kutatást.

Nélkülözhetetlen mindenes – a C-vitamin

2017.01.24

A C-vitamin örök slágertéma mindazoknak, akik egészségtudatos életet élnek – ezt jelzi a tény is, hogy a világ egyik legnépszerűbb internetes portálja, a Huffington Post (HP) nemrég hosszú cikket szentelt az aszkorbinsav néven is ismert vegyület jótékony hatásainak ismertetésére. Alábbiakban a portálon megjelent anyagot is figyelembe véve járjuk körül, miért nélkülözhetetlen szervezetünknek ez a vitamin.

Biztos tippek kilók ellen

2017.01.24

Telente rendszerint a megszokottnál bőségesebben étkezünk, és kevesebbet mozgunk – az eredménnyel előbb-utóbb a szűkké váló ruhák és a mérleg is szembesítenek. És hogy mit tehetünk a pluszsúly ellen? A népszerű amerikai egészségügy portál, a health.com nemrég összegyűjtött közel hatvan olyan fogyási tippet, amelyek hatékonysága tudományosan bizonyított – ezekből közlünk néhányat az alábbiakban.

Gyümölcsleves

2017.01.20

Csillag József jászberényi kedves olvasónk receptje

Melyek az alkoholbetegség tünetei, és mit tehet az érintett? 1. rész

2017.01.17

Válaszol: Fróna Erika addiktológiai konzulens, a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió Szociális Szolgáltató Központ Szenvedélybetegek Nappali Intézményének vezetője

Hideg kéz, hideg láb

2017.01.17

Sok nő számára jelent problémát a hűvösebb évszakokban a hideg kéz és láb. Nem puszta kellemetlenségről van szó: időnként komolyabb betegség áll a panaszok hátterében. Nézzük, mi az oka, hogy elsősorban nők szenvednek miatta, és „házilag” mit lehet tenni ellene? 

A lakossági gyógyszerellátás felügyeletének őre vagyok!

2017.01.17

A lakossági gyógyszerellátás őre vagyok! 2016. október 1-től dr. Mike László az Országos Tisztifőgyógy-szerész. Vajon mik a feladatai ezen a poszton, és tevékenysége hogyan szolgálja a betegeket, gyógyszertárlátogatókat? — kérdeztük nem sokkal beiktatása után a szakembert.

Vigyázat, cukor! Már a reggeli rengeteget tartalmaz

2017.01.04

A brit gyerekek túlságosan sok cukrot fogyasztanak reggelire, a napi ajánlott mennyiség csaknem felét megeszik még azelőtt, hogy beérnének az iskolába – figyelmeztetett az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England), hangsúlyozva, hogy a cukros gabonapelyhek, gyümölcsitalok és kenyérre kenhető krémek mind károsak az egészségre.

A koraszülés öt kockázati tényezője

2016.12.19

Hazánkban a csecsemők megközelítőleg 8,5 százaléka koraszülött. Vannak, akik nem érik meg az egy éves kort sem, és vannak, akikre akár élethosszig tartó küzdelem is várhat a maradandó károsodások miatt. A koraszülést leggyakrabban kiváltó kockázati tényezők, előjelek felismerésével azonban lehet tenni azért, hogy elkerüljük a bajt, ezért fontos tudni, hogy mire kell odafigyelni a várandósság alatt.

Szájüregi megbetegedéseket vizsgáló program indult Szegeden

2016.11.29

Uniós és hazai támogatással a súlyos egészségügyi problémát jelentő szájüregi megbetegedéseket molekuláris módszerekkel vizsgáló kutatási program indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

Ehetek-e szalonnát? A nagyapám csak azt ette, és soha nem voltak szív- és érrendszeri problémái...

2016.11.14

Válaszol: Dr. Rostás László kardiológus, a kaposvári Apponyi Magánklinika szakértője

A telefon nem gyógyít, de legyen kéznél!

2016.11.10

Az okostelefonok hamarosan mobil orvosi laborokká válnak. Segíthetik a gyógyítás folyamatát, és még járulékot is spórolhatnak nekünk. Az első lépések tesszük meg egy régi ígéret beváltása felé.

Népszerű a betegszervezetek akadémiája

2016.11.07

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete létrehozta a Betegszervezetek Akadémiáját (BETA), hogy az egészségvédelemmel, betegek jogaival, fogyatékos üggyel, tartósan beteg emberek vagy más betegek érdekeivel foglalkozó magyarországi civil szervezetek fejlesztését segítse. Szeptemberben indult útjára a betegszervezetek számára ingyenes BETA oktató program sorozata, aminek lezajlott a második rendezvénye is.

Kampánnyal ösztönzik a magyar alma fogyasztását

2016.10.31

Elindult a magyar alma fogyasztását és vásárlását ösztönző „Most harapjon rá!” promóciós kampány. Ez a kampány az első olyan szintű együttműködés, amelyben gyakorlatilag az összes érintett szakmai szervezet és legnagyobb létszámú kiskereskedelmi áruházlánc részt vesz.

Hogyan kezeljük az életközepi válságot?

2016.10.26

A korábbi évek trendjétől eltérően tavaly nőtt a válások száma hazánkban, leginkább a 40-es éveikben járó és 50 év feletti házaspárok körében. Az életközepi válság meglehetősen komplex probléma, ami különösen a nők számára nehéz. A szülők ilyenkor szembesülnek az „üres fészek” szindrómával, amikor gyermekek kirepülnek a családi fészekből, ők pedig hirtelen magukra maradnak.

Soha nem éreztem magam kirekesztve....

2016.10.05

Soha nem éreztem magam kirekesztve... Trexler Erik Nem sok annál nagyobb tragédia van, mint amikor egy baba agyvérzéssel születik, és emiatt mozgássérült lesz. A most 18 éves Trexler Erikkel ez történt, de ő olyan napsugaras lélek, hogy a rosszból is lehető legtöbbet hozza ki. Előadásokat tart arról, milyen fogyatékkal élni, és tele van tervekkel.

Mike László az új országos tisztifőgyógyszerész

2016.10.05

Október 1-től dr. Mike László áll az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet Tisztifőgyógyszerészeti Főosztály élén, azaz ő az új országos tisztifőgyógyszerész. A szakember gyógyszerész, jogász, okleveles egészségügyi menedzser és gyógyszerügyi szervezési és igazgatási szakképesítéssel is rendelkezik.

Pihenés testnek, léleknek – a wellness

2016.10.03

Wellnessnek eredetileg az egyénre szabott egészégmegőrző programok összességét nevezzük, melyeket nemegyszer különböző gyógykezelésekkel párosítanak. Egész turisztikai ágazat szerveződött a többnyire erre szakosodott szállodákban elérhető wellness-szolgáltatásokra – hogyan segítenek ezek megőrizni a pszichés és fizikai egészséget?

Férfimeddőség – rajtunk is múlhat

2016.10.03

A férfiak megtermékenyítő képességének csökkenését a legtöbbször az alacsony spermaszám, a spermiumok mozgékonysága, valamint alaki elégtelensége okozza, továbbá hatással lehetnek rá negatív szokásaik, valamint életmódjuk is. Bemutatjuk a leggyakoribb okokat.

Szívből szeretni

2016.10.03

Érdekes a magyar nyelv. Minden kifejezés, amelyben a szív szó szerepel, az érzelmek egészen széles skáláját képes megnyitni bennünk. Talán a legtöbb energia a „szívből szeretni” szókapcsolatból árad. Többször kellene gondolnunk arra, hogy magát a szívet is szívből kellene szeretnünk – azaz jobban ügyelni rá, jobban félteni, többet tenni az szív egészségéért – az életünkért

Nem fog fájni!

2016.10.03

A fogszuvasodás mellett számos olyan egyéb probléma is van, ami odafigyelést igényel. Ha nem vigyázunk a fognyaki kopásokra, a fogkőre és az ínybetegségekre, idővel akár el is veszíthetjük egészséges fogainkat. Ne csak fájó foggal menjünk orvoshoz, hiszen a hétköznapokban ártal - matlannak tűnő problémák komoly gondot okozhatnak

Élő étel, halott étel

2016.09.06

Az elmúlt évek divatja a táplálkozásban a vegán étrenden is túllépő nyers vegán diéta, csakhogy a legtöbb szakember szerint egy egészséges étrendű ember számára a nyers koszt nem jelent előnyt, sőt az étrend  félreértelmezi az emberi táplálkozást.

Gyógyszert csak biztonságos forrásból!

2016.09.06

Tudnivalók a  legális internetes gyógyszer-kereskedelemről

A kávéfogyasztás és a gének

2016.08.30

Ön hány csésze kávét iszik meg egy nap? Azt hiszi, hogy ezt Ön dönti el? Valójában nem: egy friss kutatás szerint a génjei határozzák meg, egészen pontosan az, a PDSS2 génnek melyik variációja található meg a szervezetében.

Az ételmérgezések szezonja: a nyár

2016.08.01

Akár romlott alapanyag okozza, akár a már kész fogásban elszaporodó kórokozók, az ételmérgezés rendkívül kellemetlen – és a statisztikák szerint nyáron a leggyakoribb. Mit tehetünk ellene?

Hogyan együnk a fesztiválokon?

2016.07.20

A nagy melegben, „tábori” körülmények között gyakrabban előfordulnak élelmiszer eredetű megbetegedések, amik elronthatják a fesztiválhangulatot. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) néhány tanáccsal segít, hogy a fesztiválozás valóban a kikapcsolódásról szólhasson.

A NÉBIH elkezdte a nyári ellenőrzéseket

2016.07.04

Július 1. és augusztus 31. között a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és a megyei kormányhivatalok szakemberei közösen ellenőriznek a szezonálisan üzemelő, illetve idegenforgalmi szempontból frekventált helyeken, strandokon működő kereskedelmi és vendéglátó létesítményekben, és kiemelt figyelmet kap az UHT tejek ellenőrzése is.

Divat lett a hűség?

2016.06.23

Közel százezer magyar lépett frigyre tavaly, amivel kis híján megdőlt a 2000. évi házasságkötési rekord. Az is pozitív trendet jelez, hogy egyre több pár fordul szakemberhez, hogy szakítás helyett megoldják problémáikat. Most pedig „Ragaszkodj hozzá!” címmel kampány indult a tartós párkapcsolatokért.

Termékvisszahívás - dm Bio diákcsemege

2016.05.24

Ha ön is vásárolt belőle, ne fogyassza el! Az Európai Bizottság gyorsriasztási rendszerén (RASFF) érkezett információk szerint a dm-ben (dm-Drogeriemarkt) kapható, 200 grammos kiszerelésű bio diákcsemege „Ochratoxin A” penészgomba toxinnal szennyezett.

A kullancscsípés okozta betegségek megelőzhetők

2016.04.24

Az ÁNTSZ arra figyelmeztet, hogy most van a kullancsok aktivitásának egyik csúcsidőszaka: március végétől június elejéig, illetve szeptemberben a legaktívabbak.

Helytelenül tápláljuk a kisgyerekeket

2016.04.11

Az egyéves gyerekek fele vas- és D-vitamin-hiányos, csaknem felének magas a koleszterinszintje és túl sok sót fogyaszt, 10 százalékát pedig az elhízás is fenyegeti – derült ki a Primer Prevenciós Orvosi Egyesület által indított Első 1000 nap program felméréséből.

Milyenek a magyar tinédzserek?

2016.03.17

Kevesebb alkoholt isznak és kevesebbet dohányoznak a magyar tinédzserek, mint 2010-ben, más országokkal összehasonlítva azonban még mindig kedvezőtlenek a magyar adatok – derül ki az Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása elnevezésű friss nemzetközi kutatásból.

Ha ég, feszít, háborog a gyomor

2016.03.02

A karácsony után a húsvét a legveszélyesebb időszak azok számára, akik valamilyen gyomorproblémával küszködnek – ilyenkor a szokásosnál is nehezebb ugyanis ellenállni a finom falatoknak, össze-vissza eszünk és sokat. Összegyűjtöttük a “túlevés” legjellemzőbb tüneteit – ha ezeket tapasztalja, mindenképpen tartson pihenőt!

Saját zöldség kertben teraszon

2016.03.02

Gyakran halljuk ezt a mondatot válaszként, amikor azt kérdezzük ismerőseinktől, miért bajlódnak a kertészkedéssel. Sok igazság van abban, hogy az általunk megtermelt zöldségeknél nemigen van egészségesebb. Persze fontos, hogy megfelelő ismereteink legyenek ehhez, hogy a végeredmény valóban szép és egészséges termés legyen. Ne is fogjunk bele olyan növény termesztésébe, amely túlságosan érzékeny, és komoly szakértelmet kíván. Még szerencse, hogy jó néhány olyan zöldségünk van , amelyeket hamar „megtanulunk és hazaszelídítünk”.

D-vitamin pótlással felére csökkenthető az influenza esélye

2016.02.26

Tél végére a magyarok 95%-a szenved D-vitamin-hiányban – kétharmaduk kritikus mértékben –, mégis mindössze a lakosság 15%-a figyel oda a megfelelő pótlásra. Pedig a D-vitamin nélkülözhetetlen szerepet játszik számos betegség prevenciójában és kezelésében, így például a csontritkulás megelőzésében, valamint az immunrendszer működésében. Egyes kutatások szerint megfelelő pótlással kevesebb mint felére csökkenthető az influenza kialakulásának esélye.

Fogamzásgátlás férfi szemmel: a védekezés a nők dolga

2016.02.25

A férfiak a nemi betegségeknél is jobban tartanak a nem kívánt terhességtől, ennek ellenére több mint negyedük (27%) egyáltalán nem szokott gondoskodni a védekezésről, további 13%-uk pedig rendszeresen megfeledkezik róla. Nemzetközi kutatások szerint a férfiak hozzáállása döntően megváltozik a gyermekvállalást követően: apaként már a saját felelősségüket is látják a tudatos családtervezésben. Későn kapnak észbe: a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozottság leginkább a 35-45 évesekre és a diplomásokra jellemző.

Hitek és tévhitek a székrekedésről

2016.02.25

1. A székrekedés kialakulását kivédhetjük rostokban gazdag étrenddel Attól függ. Különbözőek vagyunk, különbözően reagálunk. Vannak emberek, akiknek a rostban gazdag étrend segít megelőzni a székrekedést, másoknak viszont rosszabbodhat a székrekedése, ha növeli a rostbevitelt, főleg ha mellette nem iszik eleget.

2016-os wellness-szótár

2016.02.24

Mi a különbség wellness és spa között? Mitől bio a bioszauna, és mitől medical a wellness? Nap mint nap találkozunk a különböző idegen kifejezésekkel, némelyikről tudjuk, másokról csak sejtjük, hogy pontosan mit is takarhatnak. A hévízi NaturMed Hotel Carbona wellness-szótára segít rendet tenni a legfontosabb fogalmak között, hogy 2016-ban is magabiztosan wellnessezhessünk.

1 éves kor előtt vérszegénységet okozhat a tehéntej

2016.02.22

Az egyéves kor körül kialakuló allergiás tünetek 40%-át ételallergia okozza, amelyért jelentős mértékben az idő előtt bevezetett tehéntej felelős – hívja fel a figyelmet Dr. Veres Gábor, a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság elnöke. Egy friss kutatásból kiderült: sok édesanya a baba első desszertjeként tekint a különböző tejtermékekre, és már egészen korán, 5-6 hónapos kortól kínálja őket, míg 8-12 hónapos korra többségük a tehéntejet is a hozzátáplálás részéve teszi.

Kuku és barátai – Ismerjük meg a segítőkutyák világát!

2016.02.19

Az író hallássérülten született, jelenleg az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar munkatársa, szabadidejében önkéntesen dolgozik a NEO Magyar Segítőkutya Egyesületnél, ahol a hallássérült-segítőkutya programot, valamint az ún. „érzékenyítő” tréningeket koordinálja. A könyvben található rajzokat készítette: Simon Tibor.

Gyermek neuropathia centrum Miskolcon

2016.02.17

2016. február 11-én a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban nyílt meg az Országos Gyermek Neuropathia Centrum és a felnőttek szűrésével foglalkozó Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Neuropathia Centrum. Az egyesített rendelők megnyitását a Wörwag Pharma támogatta, ahogy a jövőben a működésüket is segíteni fogja.

Nyakig merülni a csokiban

2016.02.16

Több mint 60 autista gyermek próbálta már a Maszat Nap foglalkozásait, ahol a csoki készítés élményterápiaként szolgál. A Mozaik Egyesület és a Kockacsoki Csokoládémanufaktúra közös programján a gyerekek megismerkedhetnek a kézműves csokoládé készítésével és haza is vihetik a saját hagyományos technológiával készített, kizárólag természetes és minőségi alapanyagokból álló csokoládéikat. Mindeközben észrevétlenül fejlődik a szociális képességük és együttműködést tanulnak, mert az élmények tágítják a határokat.

Bírság tiltott gyógyító hatások ígérete miatt

2016.02.14

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése szerint a Posta Szerviz Kft. jogsértő módon reklámozta LPA Bio-Actif elnevezésű termékét, mert tiltott gyógyító és megalapozatlan egészségre vonatkozó hatásokkal népszerűsítette azt, valamint megtévesztette a fogyasztókat a termék teszteltségét és ellenőrzöttségét tekintve. A GVH a jogsértésért 12.453.000 forint bírságot szabott ki a Posta Szerviz Kft.-re, és megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását.

A táplálkozási napló a sikeres fogyókúra alapja!

2016.01.31

Sokan észre sem veszik, mennyi plusz kalóriát visznek be a szervezetükbe nassolnivalókkal, rendszertelen étkezésekkel, üdítőitalokkal vagy alkoholfogyasztással. Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos és testsúlygyógyász szerint a hatásos fogyókúra alapja a táplálkozási- és mozgásnapló vezetés!

Tévhitek a reggelivel kapcsolatban

2016.01.24

A reggeli étkezéssel kapcsolatban nagyon sok tévhit él a köztudatban. Fontos tudni, hogy a reggelinél is vannak olyan szabályok, amelyeket érdemes betartani, ha azt akarjuk, hogy jobban induljon a napunk, és hogy lendületünk a nap folyamán végigkísérhessen minket. Most erre szeretné felhívni a figyelmet a Cappy Great Start!, hiszen egy reggeli gyümölcslé vagy gyümölcsital remek választás lehet a reggelink mellé is.

Zika: veszélyes a várandósokra, illetve a magzatra

2016.01.08

Az ÁNTSZ körültekintést javasol a térségbe utazóknak! A várandós nőkre különösen veszélyes vírus okoz megbetegedéseket Dél-, illetve Latin-Amerika egyes részein, ezen belül különösen Brazíliában. A fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki. Az ÁNTSZ felhívja a térségbe készülők figyelmét a kockázatra, különösen azért, mert a téli időszak számít a dél-amerikai utazások csúcsszezonjának. A jellemzően szúnyogok által terjesztett ún. Zikavírus ellen nincs védőoltás, emiatt is elengedhetetlen a szúnyogcsípések elleni védekezés. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Amerikai Regionális Irodája a térségre figyelmeztetést adott ki.

Hideg időjárás: réteges öltözködés és forró italok

2016.01.05

A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. Az extrém hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, a csecsemők, a kisgyermekek, a tinédzserek, a krónikus betegségben szenvedők, a fizikálisan vagy mentálisan korlátozottak, a szociálisan hátrányos helyzetűek, a hajléktalanok.

Kicsivel több odafigyelés az egészségért

2016.01.04

Túl macerás, bele se kezdek! – adjuk fel egy kiegyensúlyozottabb életmódra való áttérés nulladik lépésénél. Pedig nem kell drasztikusan megváltoztatni étkezési szokásainkat azért, hogy egészségesebbek lehessünk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének 3 tippje remek kiindulópont lehet az új kezdethez.

Az iskolások negyede túlsúlyos

2015.12.26

A három évnél fiatalabb magyar gyermekek 80%-a az ajánlott napi mennyiségnél jelentősen több cukrot fogyaszt, ez az arány pedig a karácsonyi időszakban még tovább nő. Minden tizedik szülő a hétköznapok során is édességgel jutalmazza a gyermekét, és az 1-3 éves korosztály csupán harmada kap külön nekik készített ételt , döntő többségük az ünnepek idején is azt eszi, amit szüleik fogyasztanak.

Karácsonykor is légúti megbetegedés nélkül

2015.12.24

Karácsony, és a hideg idő közeledtével egyre nagyobb az esélye annak, hogy elkapunk valamilyen szezonális betegséget. Év végére mindenki testileg és lelkileg is elfárad, immunrendszerünk legyengül, így nem csoda, hogy ha sokan ágyban töltik az ünnepeket. A nátha és az influenza kellemetlen tünetei sajnos legtöbbünk számára ismerősek. Egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk, és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírusok, például a torokgyulladások kialakulásának mintegy 85%-áért ezen kórokozók felelősek.1 Hogy az ünnepi időszak ne a betegségekről szóljon, érdemes tisztában lenni a megelőzés és a gyógyítás legfontosabb lépéseivel.

Teljeskörű kezelés a szegedi dialízis központban

2015.12.23

Ma Magyarországon minden 10. ember érintett valamely vesebetegségben. E betegek életmentő kezeléséhez biztosít korszerű feltételeket a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ. A most lezárult eszközbeszerzési projektben az új helyre költöző Dialízis Központot szerelik fel teljes körűen a legmodernebb berendezésekkel és eszközökkel.

Főzzön okosan az ünnepekre!

2015.12.22

Az ünnepi készülődésben sokszor túlzásba esünk az ebéd és vacsora mennyiségét illetően, ezért nemcsak hogy többet eszünk, de sokkal több étel is megy veszendőbe! Ha előre megtervezzük, hogy mekkora adagokat kellene készítenünk, akkor nemcsak a kiegyensúlyozott étkezésre tudunk odafigyelni, hanem a pénztárcánkat is kímélhetjük, amellett, hogy időt spórolhatunk.

Erre figyeljenek a laktózérzékenyek karácsonykor

2015.12.16

December a várva várt családi vendégjárások hónapja, amikor lépten-nyomon terített asztalba botlunk. A sok finomság azonban számos „veszélyt” is rejt, a laktózérzékenyeknek például ilyenkor még inkább oda kell figyelniük az étkezésre. Nekik sem kell azonban lemondani a hagyományos karácsonyi fogásokról, elmondjuk, hogyan maradhatnak panaszmentesek az ünnepek alatt is.

A megfázás ne legyen ünneprontó!

2015.12.16

Nyakunkon az ünnepek, a pihenés, a nyugalom és a békés családi együttlétek időszaka. A hideg idő miatt azonban gyakori, hogy valamilyen undok betegség épp ilyenkor keseríti meg az életünket. Egy nemzetközi kutatásból kiderült, a magyarok leggyakrabban a családi ünnepekről maradnak le azért, mert az ágyat nyomják, pedig megelőzéssel és a tünetek azonnali kezelésével bárki szeretteivel lehetne a fontos alkalmakon.

Kell a mozgás - a tudományos kutatás szerint is

2015.12.16

A Pécsi Tudományegyetem az elmúlt 8 és fél hónap folyamán különböző orvosi kutatásait hangolta össze annak érdekében, hogy a jelenleg kórházi ápolást igénylő betegségekben szenvedők egy része biztonságosan átvezethető legyen az otthoni ápolás területére. Negyven önkéntes beteg bevonásával egy hónapos mozgásprogram hatásait vizsgálta a több mint hetven főből álló kutatócsoport. Az alkalmazott komplex mozgásprogram javította a betegek életszemléletét, a hétköznapi életben tapasztalt fizikai funkcióit.

Magyar anyukák ötletei fogyatékkal élő gyermekeknek

2015.12.04

Öt hazai város játszóterein játszhatnak együtt magyar anyukák ötlete alapján fejlesztett játékokkal fogyatékkal élő és egészséges gyerekek. Az egyedülálló, integrált játszótéri játékokat a GE Volunteers Grant pályázaton nyert támogatással telepítik Budapesten, Kisvárdán, Hajdúböszörményben, Nagykanizsán és Zalaegerszegen. Az idehaza fejlesztett speciális eszközöket 2016. október végéig helyezik ki a GE Fényforrás üzletág önkénteseinek segítségével. Az önkéntesek világnapja keretében, december 3-án a GE Fényforrás több mint 1000 munkatársa önkéntes programokon teszi jobbá közösségét világszerte.

Bírság ásványvíz megtévesztő hirdetése miatt

2015.12.03

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapította, hogy a Peridot Line Kft. jogsértő módon reklámozta a Peridot ásványvizet, mert tiltott gyógyító és megalapozatlan, egészségre vonatkozó hatásokkal, valamint egészségügyi szervezeti ajánlással népszerűsítette azt. A GVH a jogsértésért 1.300.000 forint bírságot szabott ki a Peridot Line Kft.-re., és megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását.

Miért nehezebb a fogyás 40 éves kor felett?

2015.11.20

Nagyon sokan abban a hitben élnek, hogy amikor eljön a 30. vagy a 40. születésnapjuk, olyan drámai változás történik a szervezetükben, amely miatt alattomosabban kúsznak fel a pluszkilók, és sokkal nehezebb leadni azokat. Vajon tényleg nehezebb fogyni 40 éves kor felett?

Hidegben tényleg jobban fáj?

2015.11.11

Az idősebbek, sőt azok a fiatalok is, akiknek valamilyen sportsérülésük, balesetük, pl. csonttörésük volt, gyakran mondják, hogy megérzik, milyen lesz az idő. Nem alaptalanul. Ez nem csupán a képzeletük játéka, kutatások is alátámasztják, hogy van összefüggés az időjárás változásai és az ízületi fájdalmak között.

Be van oltva elbutulás ellen?

2015.10.26

A Római Katolikus Egyházi Szeretetszolgálat vezetésével egy nagyszabású program valósult meg az elmúlt 7 hónapban, azzal a céllal, hogy egy több lépésből álló program keretében felhívják a társadalom figyelmét a demenciával élő személyekre, a demencia korai felismerésének lehetőségeire, a komplex gondozás fontosságára.

Kevésbé ismert tények a tej jótékony hatásairól

2015.10.24

A tejfogyasztás szükségességét illetően számos vita látott már napvilágot, vannak azonban tények, amelyek vitathatatlanul jótékony hatásait igazolják. Kalcium és D-vitamin tartalmának köszönhetően segít a csonttömeg kiépülésében és megtartásában, az izomfelépítéshez magas minőségű fehérjeforrásként járul hozzá, és talán kevesebben tudják, de az idegrendszerre is rendkívül kedvezően hat. Így azoknak sem érdemes teljes mértékben lemondaniuk a róla, akik például laktózérzékenységük miatt első blikkre azt gondolnák, a legokosabb amit tehetnek, hogy kiiktatják étrendjükből.

Tízéves a PTE Támogató Szolgálata

2015.10.22

A Pécsi Tudományegyetemen (PTE) több száz speciális képzési igényű hallgató tanul. Nem véletlen tehát, hogy az egyetem 2005 óta, elsőként a hazai felsőoktatási intézmények között, Támogató Szolgálatot működtet, ahol képzett szociális szakemberek segítik a hallgatók mindennapi életvitelét. A szolgálat tízéves jubileuma alkalmából konferenciát rendeztek a PTE-n, „Értetek, Veletek – avagy az Érzékeny Egyetem” címmel.

Így őrizzük meg szemünk egészségét!

2015.10.06

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Miért akar életfogytig szemüveget hordani?

2015.10.02

Szemüveg vagy kontaktlencse nélkül sajnos sokan nem látunk élesen, ami rendkívül kényelmetlenné teszi mindennapjainkat. Cikkünkben a lézeres látásjavítással kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket válaszoljuk meg.

Otthoni praktikák a horkolás ellen

2015.09.22

A horkolás az éjszakai pihenésünket zavaró kellemetlenség, amely súlyos esetben akár életveszélyes is lehet! Pedig egyszerű praktikákkal – mint például a háton alvás megszüntetése - az enyhe horkolást akár ki is lehet küszöbölni, de a kóros állapot kezelésére is többféle lehetőséget ismertet a szakorvos.

Egyre kevesebb tejet fogyasztunk

2015.09.17

A statisztikák alapján évről évre csökkenő tendenciát mutat a tejfogyasztás. A KSH* adatai szerint 2005-ben az egy főre eső 180 literrel szemben 2013-ban már csak 168 liter volt a tejfogyasztás tejegyenértékben mérve, vagyis az összes tejtermék fejenkénti fogyasztása tejliterre vetítve. A 2013-as adat tejtermékekre bontva az alábbiak szerint alakult fejenként: tejből 47 litert, joghurtból, kefirből, tejfölből 11,3 litert, míg például sajtból, túróból, tejporból és hasonlókból 5,6 kg-t ettünk és ittunk meg éves szinten.

Gyerünk ki a szabadba! – 5+1 tipp az önfeledt piknikezéshez

2015.09.15

Szeptembertől sokan hanyagolni kezdik a szabadtéri programokat, pedig a kirándulással egybekötött piknikezés a kora őszi napokon is az egyik legüdítőbb program, amelyet tavasztól őszig bátran űzhetünk. Most, hogy újra szép az idő itt az ideje, hogy elővegyük a piknikes kosarat, és útra keljünk. Néhány kulcsfontosságú tippet azonban érdemes megfogadni a zökkenőmentes és emlékezetes szabadtéri étkezéshez.

Feketenadálytő, spenót és kutyatej gyógyít

2015.09.01

Számos reményteli, a gyógyíthatatlan betegségek szempontjából biztató kutatást végeznek a Szegedi Tudományegyetem gyógyszerészei. Ezeket az eredményeket most a gyógynövénykutatók egyik legnagyobb nemzetközi kongresszusán ismerhette meg a szakma. A Budapesti Kongresszusi Központban a gyógynövény- és természetes anyagkutatás legújabb eredményeit augusztus 23. és 27. között mutatták be.

Panaszmentes élet laktózérzékenyen is

2015.06.12

Milliókat érint a tejcukor-érzékenység Magyarországon, ezért nem mehetünk el szó nélkül a hasfájást, puffadást és egyéb kellemetlen tüneteket okozó állapot mellett. A laktóz-intolerancia minden harmadik ember életét megkeseríti hazánkban, pedig a probléma felismerésével és egy kis odafigyeléssel a panaszok elkerülhetők.

Milliókat érint a tejcukor-érzékenység Magyarországon

2015.06.09

Végre itt a nyár, beindult a várva várt fagyiszezon, és nemsokára nagyot haraphatunk kedvenc strandunkon a sajtos-tejfölös lángosból is. Ezt az örömet azonban könnyen elronthatják a finom falatokat követő olyan kínzó tünetek, mint például a csikaró hasfájás vagy a puffadás. A statisztikák szerint hazánkban közel 3 millió embert érint a laktózintolerancia, mégis nagyon kevesen tudják, hogy ez okozza a kellemetlenségeket.

Ismerd meg a vérnyomásod!

2015.05.17

Az Egészségügyi Világszervezet 2005 óta minden évben meghirdeti a Hypertonia Világnapját, melynek célja a az egészségesek és a betegek figyelemének felhívása a magasvérnyomás-betegség népbetegséggé válására, megelőzésének lehetőségeire és a betegség veszélyeire. A Világnap dátuma hagyományosan május 17-e.

Tippek a száraz és hurutos köhögés csillapítására

2015.01.23

A szakemberek szerint hazánkat is elérte az influenzajárvány. A környező országokban már minket megelőzve felütötte fejét, de itthon is egyre többen keresik fel a rendelőket influenzaszerű tünetekkel. Ezért most fokozottan érdemes odafigyelünk a megelőzésre annak érdekében, hogy egy komolyabb betegség, vagy akár egy kellemetlen nátha, megfázás elkerüljön minket. Fontos, hogyha mégis megfertőződünk, akkor a tüneteket mindig a megfelelő módszerekkel kezeljük, nehogy többet ártsunk, mint használjunk.

Hamarosan kiderül, melyik Magyarország legfinomabb csapvize

2014.12.20

A Csapra fel! kampány félidejéhez érkezett és eddig több mint kétezren kóstolták meg az öt állami regionális víziközmű-szolgáltató csapvízét, és adták le szavazatukat az általuk legjobb ízűnek tartott folyadékra. A Magyarország kedvencének választott csapvíz palackjára pedig olyan címke kerül, amit országos pályázat keretében középiskolás diákok tervezhetnek majd. A Csapra fel! kampány december 2.-án indult és célja a tudatos vízfogyasztással összefüggő szemléletformálás. A verseny december 22-ig tart.

Összefogás a lisztérzékenyekért

2014.12.12

Szombattól lép életbe az az új európai uniós rendelet, amely előírja a fogyasztók megfelelő tájékoztatását az általuk fogyasztott élelmiszerekről. A kötelező tájékoztatásnak hangsúlyos eleme az adott élelmiszerben lévő allergénekről történő informálás, ezért a Kométa összefogott a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesületével a gluténmentes húskészítmények ügyében.

Minden tizedik gyermek laktózérzékeny Magyarországon

2014.12.11

A Naszálytej Zrt. és a Tetra Pak adatai szerint kevesebb laktózmentes tejet fogyasztunk a nemzetközi átlagnál Budapest, 2014. december 9.: Szakértők szerint minden 10., azaz kb. 200.000 gyermeket érint Magyarországon a laktózérzékenység, vagyis ennyien nem tudják a fejlődésükhöz fontos tejet és tejtermékeket hagyományos formában fogyasztani. Sok szülő a problémával találkozva kiiktatja a tejet a gyermek étrendjéből, ezzel azonban az egészséges növekedéshez szükséges kalcium és vitaminforrás is elvész. A Naszálytej Zrt. arra hívja fel a figyelmet, hogy laktózmentes tejtermékekkel karácsonykor sem kell külön főzni a laktózérzékeny családtagoknak, hiszen azokat a problémával nem érintettek is biztonsággal fogyaszthatják.

Tízezreket mozgósítottak a 2014-es Aranyanyuk

2014.11.25

Immár negyedik alkalommal ismerte el a szakma és a nagyközönség azokat az egészségügyi dolgozókat, orvosnőket és pedagógusokat, akiknek munkája nélkülözhetetlen a közösségek számára. A november 20-án tartott gálán hét olyan, köztünk élő hősnő vehette át a Richter Aranyanyu Díjat és a Ridikül Magazin különdíjat, aki segítő szakmában dolgozik, mégis a mindennapokban csekély anyagi és erkölcsi elismerésben van része. Az idei díjazottak elsősorban a speciális problémákkal küzdő és a hátrányos helyzetből indulók életében játszanak meghatározó szerepet. Van közöttük, aki szülők nélkül nevelkedő fiatalokat vagy éppen fogyatékkal élőket támogat és segíti őket egy teljesebb élethez, és olyan is, akinek munkája a koraszülött vagy cukorbeteg kisgyerekek és hozzátartozóik mindennapjaiban elengedhetetlen. A Richter Aranyanyu Díj az évek alatt a női önbecsülés növelésének, a hétköznapi hősök elismerésének jelképévé vált.

Diabétesz: egy megtévesztő betegség

2014.11.24

A diabétesz észlelésekor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető vagy legalább késleltethető legyen az alapbetegségnél sokkal veszélyesebb szövődmények kialakulása.

Ételintolerancia: évek telhetnek el a diagnózisig

2014.11.24

Nem ritka, hogy évek óta tartó, gyógyszeres kezelésekre nem reagáló emésztési panaszok – gyomorfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, olykor fejfájás vagy nem múló bőrpanaszok, ekcéma, elhízás vagy kóros soványság – miatt kerülnek a páciensek gasztroenterológushoz, ahol kiderül: ételintolerancia a kiváltó ok, s a tünetek gyógyszer nélkül, célzott diétával megszüntethetők. Sokszor a háziorvosok és a szakorvosok sem gondolnak rá: ha nincs szervi elváltozás, ételintolerancia is magyarázhatja a kínzó, makacs tüneteket.

A torokgyulladást leggyakrabban vírusfertőzés okozza

2014.11.19

A hűvösebb idő beköszöntével egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírus, például a torokgyulladások több mint 85%-ának is ez áll a hátterében . Ezt azért fontos tudnunk, mivel máshogy kell kezelnünk egy vírusos vagy adott esetben egy bakteriális fertőzést.

A cukorbetegséget csak megelőzni lehet

2014.11.14

A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Diabétesz Világnapot első alkalommal 1991-ben szervezett a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Gyermekeink életének első 1000 napjában sokat tehetünk azonban a betegség kockázatának csökkentéséért.

Az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik

2014.11.14

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azon tényezők sorát, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Annak érdekében, hogy minél többen megismerkedhessenek ennek a ma már népbetegségnek számító betegségnek a tüneteivel, valamint megelőzési és kezeléséi lehetőségeivel, 1991-ben a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO létrehozta a Diabétesz Világnapot, amit minden évben november 14-én tartanak.

Koleszterinhelyzet Magyarországon

2014.11.02

TUDTA-E, HOGY • a koleszterin nagy részét szervezetünk maga termeli? • hogy a szervezet a koleszterint D-vitamin szintetizálásához is felhasználja napfény jelenlétében? • hogy a növényi szterinek a természetben csak igen kis mennyiségben találhatóak meg? Almából például 150 db-ot kellene elfogyasztani a terápiás hatás elérése érdekében.

6 hét alatt kiürül a D-vitamin a szervezetből

2014.10.22

D-vitamin-hiány az év bármely szakában előfordulhat. Október végétől azonban mindenkinek javasolható étrend-kiegészítő szedése, mert a nyáron felhalmozott tartalékokat nagyjából hat hét alatt felhasználja a szervezet, és a napsugárzás már nem elegendő a szükséges mennyiség termeléséhez.

A legfontosabbak a trombózisról

2014.10.09

Ténytár a mélyvénás trombózisról

Az élelmiszer gyártók 70 vállalása

2014.10.08

Az ÉFOSZ (Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége) egészséges táplálkozást előmozdító felhívásához mintegy 20 hazai szervezet és vállalat több mint 70 önkéntes vállalást téve csatlakozott.

Minden 3. gyerek reggeli nélkül kezdi az iskolát

2014.10.06

Tudta-e, hogy a túlsúly és az elhízás problémája minden negyedik óvodás- és kisiskolás gyermeket érint ma Magyarországon? Az elhízás önmagában olyan krónikus betegségek kockázati tényezője, mint a szív- és érrendszeri, a daganatos betegségek vagy a cukorbetegség.

Véget ért a Magyar Lovasterápia Szövetség Versenye

2014.09.30

Komoly sportteljesítmények és hangos gyerekzsivaj jellemezte a fóti Lovasterápiás Központot szeptember utolsó hétvégéjén. Az idei nemzeti és nemzetközi díjlovas versenyszámokra 10 ország 39 lovasa 69 lóval nevezett, a fogyatékkal élő gyerekek lovasterápiás versenyén pedig minden eddiginél több, összesen 167 látás- és mozgássérült, hiperaktív, tanulásban vagy értelmileg akadályozott gyerek képviselte az ország különböző városaiban működő 17 egyesületet, alapítványt.

Inkontinencia - beszéljünk róla!

2014.09.17

Az akaratlan vizeletvesztéssel százezrek küzdenek nap mint nap, mégis kevesen kérnek segítséget. Hogy ennek mi az oka? Főként az, hogy az inkontinencia még a 21. században is tabunak számít. Nem merünk beszélni róla.

Iparág épült a hiszékeny betegekre!

2014.09.11

Dr. Csupor Dezső (35) már egyetemi tanulmányai alatt bekapcsolódott a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének munkájába, különböző státuszokban azóta is ott dolgozik. Az orvosi kiadóknak fordító, gyógynövényekkel foglalkozó gyógyszerészt ismerősei olyan gyakran keresték meg: véleményezze az interneten terjedő egészségügyi témájú (ál)híreket és körleveleket, hogy úgy döntött, nem egyesével válaszol a beérkező e-mailekre, inkább néhány kollégájával együtt Ködpiszkáló címmel blogot indít.

Több mint félmillió diák kap heti kétszer gyümölcsöt

2014.07.30

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egy egészséges ember számára napi 400 gramm zöldség és/vagy gyümölcs fogyasztása szükséges. Ehhez képest a napi gyümölcs- és zöldségbevitel világszinten átlagosan 300 gramm, EU szinten átlagosan 136 gramm, míg Magyarországon átlagosan 100 gramm.

Időt nyertek az áttétes vastagbélrákos betegek

2014.07.30

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az onkológus szakma, a gyártók és a betegszervezet szerepe is elvitathatatlan abban, hogy ma Magyarországon az áttétes vastagbélrákos betegek minden olyan célzott onkológiai kezelést megkaphatnak, amely Nyugat-Európában elérhető, s amely esélyt adhat számukra életkilátásaik javítására – nyilatkozta Lakos István, a rákbetegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke.

Amit az Ebola vírusról tudni kell

2014.07.30

Az Ebola-vírus nagyon súlyos, gyakran halálos kimenetelű megbetegedést okoz.A kórokozót Afrika dzsungeleiben vadon élő állatok hordozzák.

Irány a tengerpart – ruházkodás, étkezés, napozás

2014.07.20

• Fontos a nagy hőségben, hogy megfelelően szellőző ruházatot válasszunk, és az étkezésre is érdemes odafigyelni, mert a nehéz, nagy kalóriatartalmú ételek szintén fokozott terhelést jelentenek a szervezetnek. Lehetőleg részesítsük előnyben a zöldségeket, halat, gyümölcsöket, de mindig kellő mennyiségű folyadék fogyasztásával együtt.

Egyre többen fényérzékenyek

2014.07.20

Ha valakinél rendszeresen csalánkiütésre, ekcémára emlékeztető tünetek jelentkeznek miután nap éri a bőrét, feltételezhetően fényérzékeny. Egyre többen jelentkeznek ilyen tünetekkel a bőrgyógyászatokon, egyik gyakran észlelt kórkép az úgynevezett fotokontakt allergia - mondta dr. Wikonkál Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának docense.

Hallott már a Chron-betegségről?

2014.07.20

Vastagbélgyulladás, Crohn-betegség… Ismerősen csengenek ezek a kifejezések? Magyarországon körülbelül 25 ezer beteg szenved gyulladásos bélbetegségben. Sokan azt hiszik, csak egy gyomorfertőzést kaptak el, aminek hatásai évekig tartanak. Pedig korai felismeréssel és megfelelő gyógymóddal hatékonyan gyógyíthatók a bélbetegségek.

Maradjunk egészségesek nyaralás alatt is!

2014.07.12

Nyáron mindenki szeret utazni, azonban egy megfázás, vírus, esetleg egy hasmenéses megbetegedés nagyban beárnyékolhatja a pihenésre szánt időt. Annak érdekében, hogy az egész család számára felhőtlenül teljen ez az időszak, érdemes néhány alapvető dologra odafigyelni, és észben tartani nyaralásunk során – főleg, ha Európán kívül utazunk. Európa mellett nagyon divatosak többek között az olyan egzotikus országok, mint Egyiptom, Marokkó, vagy Tunézia, ahol a megszokottól eltérő higiéniai és egészségügyi standardokkal találkozhatunk.

Folyadékra és ásványi anyagokra is szükségünk van

2014.07.12

Gyakran halljuk nyáron azokat az intelmeket, amelyek a megfelelő folyadékpótlásról szólnak, de ugyanilyen fontos a só- és ásványi anyagok bevitele is. Hiába iszunk ugyanis elegendő vizet, teát, ha „kimossuk” szervezetünkből az ásványi anyagokat. Ezek hiánya számos kellemetlenséghez, súlyosabb esetben szervi problémához vezethet.

Mérföldkő a hazai közétkeztetésben

2014.06.22

Az OÉTI felmérése szerint több a gyümölcs az iskolákban, de még mindig túl sósak az ételek Több tekintetben is javult az iskolai közétkeztetés minősége az elmúlt években – ezt állapította meg az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet most elkészült elemzése. Megjelentek a teljes kiőrlésű pékáruk, új nyersanyagokat is használnak a főzés során és többször kerül friss zöldség, gyümölcs az asztalra. Ezzel együtt azonban az ételek sótartalma még mindig jelentősen meghaladja az ajánlott értéket, tejből és tejtermékből pedig a szükségesnél kevesebbet kapnak a gyerekek.

Az OÉTI közleménye

2014.04.09

Tisztelt Fogyasztók! Tájékoztatjuk önöket, hogy az utóbbi időben számos étrend-kiegészítő termékkel összefüggésben előfordult, hogy az adott forgalmazó jogosulatlanul jelentette meg kereskedelmi kommunikációjában a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál védjegyként bejelentett OÉTI logót.

Biztonságos a pálinka

2014.03.04

A pálinkák mindössze 7%-ával kapcsolatban merült fel bármilyen kifogás a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) alkoholos italokkal foglalkozó laboratóriumában. Biztonságosan fogyasztható tehát a hungarikum, amit az is jelez, hogy a bevizsgált termékek csupán 2%-ánál észleltek nem megengedett cukorhasználatot. A modern létesítményben tavaly összesen 15 ezer alkoholos italt ellenőriztek, és 786 esetben találtak hibát.

Látott már náthás koalát?

2014.02.19

Tél vagy tavasz? A leghidegebb évszak derekán járunk, de a hőmérő valahogy mégsem ezt igazolja. Dacára a csalóka időjárásnak ilyenkorra már jócskán megfogyatkoznak energiatartalékaink, egyre nehezebben viseljük a szürkeséget, és mindinkább vágyunk a friss gyümölcsökre, zöldségekre. Az évszakhoz képest enyhe időjárás viszont kedvez a vírusoknak, így még jobban ki vagyunk téve az influenzás és megfázásos megbetegedéseknek. Ilyenkor azzal támogathatjuk legjobban a szervezetünket, ha a gyógykezelés mellett, a természet patikáját, például a mentolt és az eukaliptuszt is segítségül hívjuk.

Ne adjunk esélyt az influenzának!

2014.01.29

• Fokozottan ügyeljünk a kézhigiéniára! Meleg vízzel mossunk alaposan kezet. Használjunk antibakteriális szappant, amennyiben nincs lehetőségünk kézmosásra, használjunk víz nélkül is alkalmazható kézfertőtlenítőt!

Strapabíró, de mártír nemzet a magyar

2014.01.28

Hány évet vesz el az életünkből a megfázás és az influenza? Mire esküsznek a világ különböző részein élők a megelőzéssel kapcsolatban? Miben acélosabbak a magyarok az oroszoknál vagy a németeknél? A közelmúltban készült globális felmérés megválaszolja ezeket a kérdéseket. Többek között az is kiderült, hogy tízből kilencen még betegség idején sem veszünk ki szabadságot, hanem inkább bemegyünk dolgozni.

Leszokni újévkor sem egyszerű

2014.01.07

A dohányosok 40 százaléka tesz valamilyen újévi fogadalmat, és közülük minden második káros szenvedéllyel élő a cigarettára vonatkozóan hoz meg egy döntést – derül ki a Szinapszis Kft. közel 700 dohányos megkérdezésével végzett felméréséből. A dohányosok válaszaiból kiderül: 61 százalékuknak semmit nem jelent az újév a fogalom-tétel szempontjából, míg 19 százalékuk a cigarettázási szokásokra vonatkozóan határozza el magát. A további, leggyakrabban elhangzó fogalmak között találjuk az egészségesebb életmódot (18%), a fogyókúrát (15%) valamint a rendszeres sportolást (15%) is.

Szívesen fogynánk appok segítségével is

2014.01.05

Szilveszterkor a túlsúlyos, elhízott lakosság 2-4 százaléka határozza el rendszeresen, hogy a következő évtől megszabadul a felesleges kilóktól, míg 30-40 százalékuk alkalmanként tesz ilyen fogadalmat. Ma már az okostelefonok gyors terjedésének köszönhetően nem meglepő, hogy sokan fogyásukat, életmódváltásukat is alkalmazásokkal támogatnák – derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb, közel 2.400 ember megkérdésével végzett kutatásából, amelyet a WEBBeteg.hu egészségportál megbízásából készített.

Kézhigiénia az ünnepek alatt

2013.12.29

Közelednek az ünnepek és már mindenki karácsonyi lázban ég. Megtelnek az utcák, a karácsonyi vásárok és az üzletek. Ilyenkor azonban nem csupán az emberek nyüzsögnek mindenfele, hanem a baktériumok számára is briliáns ez az időszak arra, hogy minél sűrűbben cseréljenek gazdák. Nézzünk néhány olyan szituációt, melyekben még most sem szabad elfeledkeznünk a kézhigiéniáról!

A halvásárlás íratlan szabályai

2013.12.15

A legtöbb családban a hal is a karácsonyi menü része, így az ünnepek előtt az átlagosnál sokkal többen keresik a piacokon és az áruházakban is. Míg a recepteket sok háziasszony álmából felriadva is kívülről fújja, addig a hal kiválasztása már okozhat némi fejtörést. Felmerül a kérdés: mennyire biztonságos akváriumban tartott halat vásárolni? Íme néhány tipp amire feltétlenül érdemes figyelembe venni!

Nem foglalkozunk a lejárt élelmiszerekkel

2013.12.11

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) legfrissebb online felméréséből kiderül, hogyan viselkedik a magyar fogyasztó, ha lejárt élelmiszert talál a boltban. A végeredmény egyértelmű és meglepő!

Ezt a számot hívja mérgezés esetén!

2013.12.04

A legutóbbi összesítés szerint hazánkban összesen 117 ezer veszélyes vegyi anyagot és keveréket tartanak nyilván. A szám folyamatosan növekszik: az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) által vezetett lista az elmúlt évben közel 4 ezer új készítménnyel bővült.

Nőhet az emlődaganatos betegek túlélése

2013.11.22

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. daganatellenes kutatásainak legújabb eredményeit közölte a Journal of Cancer Research & Therapy című rangos nemzetközi folyóirat októberi száma. A cég tudományos publikációja a deutériummegvonás alkalmazásával elérhető eredményeket mutatja be az emlődaganat kezelésében és a betegség kiújulásának megelőzésében, miszerint jelentősen meghosszabbítható az emlődaganatos betegek várható túlélési ideje, illetve felére csökkenhet a betegség kiújulásának kockázata. Ma Magyarországon élete során minden tizedik nő érintett lehet a betegségben. A hazai és nemzetközi szakma egyre szélesebb körben ismeri el és igazolja vissza a deutérium jelentős szerepét az élettani folyamatok szabályozásában, a deutériummegvonás elvén működő kezelések áttörést hozhatnak a közeljövő daganatterápiájában.

Magyar oltóanyaggal látjuk el a világot

2013.10.30

A magyar családok asztalára kerülő egészséges csirkehús nagyban köszönhető a hazai oltóanyaggyártás sikerének, sőt a világon minden negyedik csirkét magyar állatorvosok által fejlesztett, és Magyarországon gyártott vakcinákkal védenek meg az egyik legfertőzőbb baromfibetegség ellen, tudtuk meg a Magyar Vidék Napján elhangzott előadáson.

Ments meg egy életet!

2013.10.29

A stroke, melynek világszerte 15 millió ember esik áldozatul évente, s melynek következtében minden hatodik percben meghal egy ember, igenis legyőzhető! Ha ismerjük a betegséggel kapcsolatos tényeket, tüneteket, mi magunk is életeket menthetünk. Erre buzdít minket a minden év októberében megrendezésre kerülő Stroke Világnap is, melynek keretén belül a betegség megelőzésére, a megelőzés fontosságára és a stroke-kal kapcsolatos tényekre, adatokra hívják fel a figyelmet világszerte.

Mellrák: ugrásszerű növekedés a fejlődő világban

2013.10.23

A mellrák vezető helyen áll a nők rákhalálozási világstatisztikájában. 2008-ban Európában (Észak-, Kelet- és Dél-Európában), Ausztráliában, Új-Zélandon és Észak-Amerikában volt a legmagasabb a mellrákos megbetegedések aránya. A GE Healthcare egész világra kiterjedő új tanulmánya szerint azonban a mellrák előfordulása és mortalitása komoly és egyre nagyobb fenyegetést jelent a fejlődő világ számára is.

Központi idegrendszer-sérült gyerekek gyógyítása

2013.10.07

Október elején tartják világszerte a központi idegrendszeri sérültek (CP) világnapját. A problémával világszerte körülbelül 17 millió ember küzd, hazánkban évente körülbelül 400 gyermeknél diagnosztizálják ezt a betegséget. A korai felismerés döntő jelentőségű, hiperbár oxigénterápiával és mozgásterápiával hatékonyan javítható a betegség.

Csak szakértő által bevizsgált gombát fogyasszunk!

2013.09.28

Gombamérgezés: az idén eddig az esetek 40%-a 14 év alatti gyermeket érintett Évente átlagosan száz-kétszáz gombamérgezéses esetről érkezik jelentés az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatához. A gombászás kellemes időtöltés, de néhány fontos alapszabályt feltétlenül be kell tartani. A gombák ugyanis súlyos, akár halálos mérgezést is okozhatnak!

Gyerekközpontú egészségnevelés az óvodában

2013.09.19

Bácskai Márta „Gondolkodj Egészségesen!” programját támogatja a Boehringer Ingelheim és az Ashoka A Boehringer Ingelheim gyógyszergyár és az Ashoka non-profit szervezet a mai nap Budapesten bemutatta legújabb társadalmi vállalkozóját, Bácskai Mártát és innovatív társadalmi programját. A két szervezet közös „Making More Health” (“Egészséget Még!”) programjának célja olyan tehetséges személyek felkutatása és támogatása, akik egy adott probléma megoldására innovatív, rendszerszintű megoldást nyújtanak működő társadalmi vállalkozásukkal.

Korunk betegsége a magnéziumhiány

2013.09.12

Zsíros, sós ételek, édes üdítők és fagylaltok, sok alkohol. Mindezek fogyasztása kevés mozgással párosítva általános jelenség ma hazánkban. Az egészségtelen életmód sok bajt okoz a szervezetben. Közülük kevesebb szó esik a magnéziumhiányról. Pedig ennek az ásványi anyagnak a hiánya nemcsak izomgörcsöt és levertséget, hanem szívizom problémákat is okozhat. Röviden bemutatjuk, hogy milyen tünetei vannak a magnéziumhiánynak és hogyan védekezhetünk ellene.

Az 5 legütősebb légút tisztító táplálék-allergia ellen

2013.08.29

Az allergiára az okot környezetünkben kell keresni, mind a környezeti hatások, mind pedig a helytelen táplálkozás komoly szerepet játszik kialakulásában. Ha szénanáthával küzdesz, fokozottan kell ügyelned légutaid egészségére, és a felső légúti szervek tisztán tartására. Segítségükkel biztosíthatod a nyálkahártya egészségének védelmét, a könnyű légzést, és gátolják a nátha, valamint az allergia tüneteinek kifejlődését.

Gyümölcsjoghurt teszt

2013.08.22

Inkább cukros édesség, mint egészséges finomság Amellett, hogy finom, segít az emésztésben, élőflórát és probiotikumokat tartalmaz, védi a bélbaktériumokat, egyszóval egészséges – gondolják sokan a gyümölcsjoghurtról. Tényleg így van? A Tudatos Vásárlók Egyesülete 16 gyümölcsjoghurtot tesztelt - elsősorban a cukor és gyümölcshányad szempontjából - táplálkozástudományi szakértő segítségével, hogy kiderüljön, egészséges finomság vagy inkább cukros édesség a gyümölcsjoghurt.

A 7 legfontosabb napozási aranyszabály

2013.08.18

Ha biztonságosan akarunk napozni, nem elég a megfelelő faktorszámú krémet használni, az sem mindegy, hogy mikor és hogyan napozunk. A most következőkben a szakértő segítségével adunk néhány hasznos tanácsot!

Hazánkban minden 7. gyermek elhízott

2013.08.15

Közel 50 torta érkezett az Update1 Europe Zrt. által meghirdetett, „Az ország update tortája” elnevezésű versenyre, melynek célja, hogy felhívja a családok figyelmét az egészséges táplálkozás fontosságára, a kiegyensúlyozott szénhidrátbevitelre és arra, hogy a finom ételek, édességek is lehetnek egészségesek. A zsűrizés a napokban zajlik, melynek során nem csak az ízvilágot pontozzák a zsűritagok, hanem a beérkezett pályaművek összetételét is, miszerint mennyi szénhidrátot, ízfokozót valamint mesterséges színezéket tartalmaz a desszertkülönlegesség.

Óvatosan a permetszerekkel!

2013.08.13

Emelkedik a növényvédőszerrel történt mérgezések száma A kánikula meggyorsítja a rendszerint késő nyáron, ősszel érő gyümölcsök, zöldségfélék beérését. Különösen fontos ilyenkor, hogy permetezéskor megfelelő figyelmet fordítsunk a használati utasítás, munka- és egészségvédelmi előírások betartására. Hazánkban idén eddig 84, növényvédőszerrel történt mérgezési esetet jelentettek be, ebből 3 végződött halállal.

Narancsbőr riadó!

2013.08.01

A cellulit a nők 90%-át érinti, még a vékony nők is küzdenek a makacs narancsbőrrel. Íme néhány szuper módszer ami látványosan csökkentheti a cellulitot!

Édesítőszerek az energia egyensúly fenntartásában

2013.07.30

A boltok polcain sokféle édesítőszert találhatunk. Vannak olyanok, amiket csak utóízesítésre, vagy italaink édesítésére használhatunk, vannak olyanok, amikkel süthetünk és főzhetünk is. Vannak olyanok, amelyek szénhidráttartalma a cukoréval közel azonos, és vannak olyanok, amelyek energiamentesek.

Bizarr gyümölcsök az egészség szolgálatában

2013.07.19

Kumquat, a sokoldalú gyümölcs A kumquat Kínából származik, narancsszerű megjelenése van, nem véletlenül, hiszen a citrusfélék családjába tartozik. Gyakran használják fel lekvárokhoz, zselékhez, és egyes alkoholos italokhoz. A tajvaniak gyakran készítenek belőle teát, hogy enyhítsék a torokfájásos panaszokat. Világos narancsszínű héja, és narancsszínű húsa van. A gyümölcsöt héjával együtt fogyasztják, kesernyés, édeskés íze miatt egészen különleges.

A Garcinia és a fogyókúra

2013.06.05

Ez lehet a diétád megmentője: Garcinia gyümölcs Jön a nyár, a bikiniszezon, mindannyian szeretnénk jól kinézni fürdőruhában is. Egy nálunk kevésbé ismert trópusi gyümölccsel, a garciniával éhezés nélkül mondhatunk búcsút a plusz kilóknak, hiszen a garcinia segít a zsírpárnák eltüntetésében, miközben csökkenti az éhségérzetet!

Amit tudni akart az aranyérről

2013.04.24

A 21. század egyik legújabb népbetegségének is nevezhetnénk az aranyeres panaszokat. A modern kor életvitele, a kevés rost- és folyadékfogyasztás – azaz a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód - miatt kialakuló idült székrekedés, az éjszakába nyúló ülőmunka, a kötőszövetek elgyengülése és a terhesség/szülés következményeként az emberek mintegy fele tapasztalja meg legalább egyszer élete során azokat a kellemetlen tüneteket, amikkel ez a betegség együtt jár.

Polyák Lilla méregtelenítéssel készül a tavaszra

2013.04.08

Polyák Lillát kamaszkorától kezdve érdeklik a különböző táplálkozási irányzatok. A színésznő elárulta minek köszönheti kirobbanó formáját: egy különleges Neera pálma-és juharfaszirup méregtelenítő kúrába kezdett, hogy testileg és lelkileg megújulva vághasson bele tavasszal a munkába!

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája