

Sok nő számára jelent problémát a hűvösebb évszakokban a hideg kéz és láb. Nem puszta kellemetlenségről van szó: időnként komolyabb betegség áll a panaszok hátterében. Nézzük, mi az oka, hogy elsősorban nők szenvednek miatta, és „házilag” mit lehet tenni ellene?
A hideg láb kialakulásának többféle oka lehet. Közülük némelyik ártalmatlan, némelyik orvosi kivizsgálást igényel – írja a gesundheit.de egészségügyi portál. A leggyakoribb ok a külső hőmérséklet csökkenése. Ilyenkor ugyanis szervezetünk arra törekszik, hogy a fontosabb szerveket – például az agyat és a szívet – védje a hidegtől, lássa el vérrel, és eközben a végtagokban lévő erek összeszűkülnek. A kézbe és a lábba kevesebb vér jut, ezért kihűl. Extrém helyzetekben a végtagok le is fagyhatnak. A kéz és a láb kihűlését okozza a nedvesség is, mert bőr felszínén lévő nedvesség elvonja belülről a hőt. A szervezet erre is a végtagok ereinek szűkítésével válaszol, aminek – mint ahogyan már említettük – a lehűlés a következménye. A „békalábat” okozhatja a szűk cipő vagy zokni is, hiszen megakadályozhatják a megfelelő vérellátást. Összefoglalva: ebből a szempontból a lehető legrosszabb kombináció a fagyos hőmérséklet és az átnedvesedett, szűk cipő.
Miért érinti inkább a nőket?
Tíz nőből nyolcat érint ez a probléma. A férfiak kevésbé szenvednek miatta, elsősorban azért, mert testükben nagyobb az izomszövet aránya. A férfiaknál ez mintegy 40 százalék, míg a nőknél körülbelül 23 százalék. Az izmok használata energiát emészt fel, de az energiának csak 20-30 százaléka fordítódik munkára, a többiből testhő lesz. Ennek megfelelően a női test kevesebb hőt termel, tehát könnyebben hűlnek ki a végtagok. A nőknek ráadásul általában kisebb a testtömegük is, ami – hőveszteség szempontjából – kedvezőtlenebb testtömeg/testfelület arányhoz vezet.
A megelőzés fontossága
Vannak trükkök arra is, hogyan lehet megakadályozni a hideg végtagok kialakulását. Jót tesz a hideg és a meleg váltakozása, nagyon hasznos lehet a szauna is. A lábujjak erősítésének is kedvező hatása van. Otthon próbáljon meg kisebb tárgyakat felemelni a lábujjaival a földről, sőt ha lehet, tartsa is őket egy kis ideig. Érdemes csökkenteni az állati termékek fogyasztását, hiszen a bennük lévő koleszterin fokozza a meszesedés esélyét, ez pedig befolyásolja a vérkeringést. A sok gyümölcs és zöldség fogyasztása erősen ajánlott, főleg a zöld színűeké (spenót, rukkola, galambbegy-saláta stb.), mert ezekben van a legtöbb B-vitamin, ami támogatja a meleg és a hideg szabályozásáért felelős idegrendszert. Fontos elegendő vizet inni, hogy a vér ne sűrűsödjön be, az alkoholról viszont tanácsos lemondani, mert vizet von el a szervezetből. A dohányzással is jobb felhagyni, mert a nikotin – amellett, hogy számos betegség okozója – szűkíti az ereket.
Ha hideg a kéz
Sok embernek akkor is fázik a keze, ha nincs hidegben, hanem mondjuk csak ír a PC klaviatúráján, és gyakran éppen az a kéz az érintett, amellyel az egeret kezeli. Ha gyakran tapasztalja ezt, gondolja át: vajon máskor is hideg a keze? Ha csak ilyenkor jelentkezik a probléma, lehet, hogy a helyiség nem elég meleg. Ellenőrizze: eléri a 21 C fokot? Ha igen, akkor ellenőrizze a testtartását: megfelelő helyzetben van a keze? Nincs túlságosan behajlítva, vagy nem akadályozza valami a megfelelő vérkeringést? Ha ez sem lehet az ok, éljen a modern technika biztosította lehetőségekkel, és vegyen melegíthető klaviatúrát és egeret.
Amikor a hideg végtag vészjelzés
Mint már említettük, a hideg végtag annak jele lehet, hogy a vérkeringés nem megfelelő. Ugyanerre utal a bizsergés vagy a végtagok elszíneződése is. Ilyenkor valószínűleg a szervezet egészében probléma van – vagy az erekkel, vagy az áramlási viszonyokkal. Előfordulhat, hogy az alacsony vérnyomás miatt romlik a végtagok vérellátása. Mindig hideg kéz esetén számításba kell venni az autoimmun betegségeket is, például a reumatoid artrózist. Meszesedés is állhat a vér áramlásának útjába (artezioszklerózis), amit érdemes minél előbb kivizsgáltatni, hiszen a hideg kéznél és lábnál jóval nagyobb problémát is okozhat. A diabétesz és a stressz jele is lehet a hideg kéz és láb.
Ha ez a tünet, idegrendszeri problémák is szóba jöhetnek. Az idegrendszer „veszi” a világból érkező jelzéseket és továbbítja őket az agyhoz, majd fogadja a jelzéseit. A vegetatív idegrendszer szabályozza – hormonokkal – a vérnyomást. Idegrendszeri problémák (például a pajzsmirigy nem megfelelő működésének) következménye lehet, ha gond van a hideg és a meleg szabályozásával. Említsük meg, hogy természetesen a psziché is hat a testünkre. A stressz, a depresszió és a pánikrohamok a hideg végtagok lehetséges okának számítanak.
Ha állandóan fázik a keze és a lába, lehet, hogy Raynaud-kórban szenved. További tünetei: a görcs, a fájdalom, a kezek és a lábak elszíneződése. Hátterében szklerózis multiplex is állhat, úgyhogy tanácsos mindenképp szakemberhez fordulni.
Mit lehet tenni?
9 tipp a hideg láb ellen