

A változatosság nemcsak gyönyörködtet, de a folyadékpótlásban is segít. Ha többféle – magas víztartalmú – italból fedezzük a szervezetünk folyadékigényét, az a tápanyagháztartásunk egyensúlyához is hozzájárul.
A víz a szervezet szinte valamennyi funkciójához nélkülözhetetlen. Többek között biztosítja a vérkeringést, a vér ozmózisos nyomását, a tápanyagok felszívódását, szállítását, a közel állandó belső hőmérsékletet. Ezzel szemben a hiánya csökkenti a szellemi és fizikai teljesítőképességet, károsítja a szervezet hőszabályozó képességét, szív- és érrendszer működését, és a koncentrálóképesség csökkenéséhez, gyengeséghez, fáradtsághoz, fejfájáshoz, ingerlékenységhez, álmossághoz vezethet. A hidratáció a felesleges anyagok kiürítéséhez is hozzájárul, ezért, ha nem iszunk eleget, az székrekedést okozhat.
Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) a felnőtt nőknek és férfiaknak napi 2–2,5 liter víz fogyasztását javasolja közepes fizikai aktivitás mellett, mérsékelt hőmérsékleti viszonyok között. Az egy-két éves gyerekeknek 1,1–1,2 liter, a két-három éveseknek napi 1,3, a négy-nyolc éves gyerekeknek több mint 1,5 liter folyadékra van szükségük. Persze ezt nem mind vízzel vesszük magunkhoz: vízszükségletünk 20–30 százalékát a táplálékokkal (például magas víztartalmú zöldségekkel, gyümölcsökkel), a többit folyadék formájában fedezzük.
Víz, tea, gyümölcslé
Nyáron, amikor a hőmérséklet emelkedésével nő a kiszáradás kockázata, még inkább figyelni kell a folyadékbevitelre. Alapszabály, hogy hőségben akkor is igyunk, ha nem érezzük magunkat szomjasnak. Egész nap, elosztva igyunk: készítsünk ki magunknak folyadékot, hogy ne feledkezzünk meg róla! Gyakran olyankor is éhséget érzünk, amikor valójában szomjasak vagyunk. Ha megéhezünk, előbb igyunk meg egy pohár vizet, teát vagy gyümölcslevet, hátha ennyi is elég lesz az éhségérzet csillapítására.
A folyadékpótlásban a változatosság is segíthet: bár sok ember tiszta vízzel szereti oltani a szomját, még többen inkább a gyümölcsleveket, teákat, üdítőitalokat kedvelik. Mivel ez utóbbiak több mint 80 százaléka víz, szintén megfelelőek a folyadékpótlásra. A változatosság nemcsak az optimális hidratáció, hanem a tápanyagszükségletünk biztosítása miatt is fontos: sok ital tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, így fogyasztásuk fedezi a szervezetünk számára szükséges napi bevitel egy részét.
Vigyázat, vízből is lehet túl sokat inni!
Bár a legtöbb ember figyel a kiszáradás jeleire, a túlhidratáltság ugyanolyan veszélyes lehet. Ha rövid időn belül nagy mennyiségű (3-4 liter) vizet iszunk, az felboríthatja a szervezet nátriumháztartását. Ezt az állapotot nevezzük „vízmérgezésnek” (hyponatremia), amit szédülés, hányás fejfájás zavarodottság, letargia, kimerültség jelezhet. A nem kezelt akut vízmérgezés, mely során a nátriumszint túl hirtelen zuhan, gyorsan agykárosodáshoz, kómához vagy halálhoz vezethet.
A legújabb trend, a #WaterTok
Új vízfogyasztási divat terjed a TikTok-on: a #WaterTok közösség tagjai különböző mesterséges porokkal és szirupokkal készülő „vízrecepteket" osztanak meg a közösségimédia-csatornán, hogy maguknak és követőiknek „élménnyé tegyék a vízivást”. A jelenségre dietetikusok is felfigyeltek. Többen úgy vélik, aggodalomra ad okot a receptekben szereplő édesítőszer, amely hosszú távon az édes íz függőségéhez vezethet; ráadásul ezek a porok és szirupok tele vannak mesterséges adalékanyagokkal, amelyekre semmi szüksége a szervezetnek.
Szerdahelyi Krisztina
A cikk a Gyógyhír Magazinban jelent meg, keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!