

Nyaraláskor kiengedünk, hajlamosak vagyunk keveset pihenni, sok és szokatlan ételeket enni, ami mind kiválthatja, vagy súlyosbíthatja a refluxos tüneteket. Pedig ezek nemcsak a pihenés napjait keseríthetik meg, de súlyos problémákat is okozhatnak — viszont elkerülhetők.
A magyarok fele tapasztalt már gyomorégést időnként, ami a reflux jele is lehet. Aki dohányzik, túlsúlyos, keveset mozog, keveset pihen, rosszul étkezik, az mind azt kockáztatja, hogy refluxos lesz. Ezek közül a kiváltó okok közül kettő pedig nagy valószínűséggel fennáll annál is, aki nyaralni megy.
Mivel nyaraláskor megváltozik szokott napi- és étrendünk, akár úgy is kialakulhat nálunk a tápcsatorna felső szakaszát érintő működési zavar, hogy addig nem voltak ilyen panaszaink. Ha pedig voltak, akár súlyosbodhatnak is a tünetek. Nyaraláskor ugyanis kiengedünk, és hajlamosak vagyunk kevesebbet aludni, rendszertelenül étkezni, túl sokat fogyasztani a szokatlan ételekből. De mit tehetünk a tünetek elkerülése ellen?
Étkezzünk körültekintően: kerüljük a túl zsíros ételeket, és csak óvatosan az alkohollal és a citrusféléket is tartalmazó italokkal! Ne várjuk meg amíg megéhezünk, együnk többször keveset, kerüljük, hogy hirtelen faljunk be sok ételt. Öltözzünk kényelmesen: legyen laza a ruházatunk, a szoros öltözék is kiválthatja a tüneteket; pihenjünk eleget, de ne heverjünk egész nap: a refluxot nem csak az éjszakai tivornyázás válthatja ki, de a sok fekvés is lehetővé teszi a túltengő gyomorsavnak, hogy felkússzon a nyelőcsövön. Ne hagyjuk otthon a gyógyszereinket, és készüljünk fel arra, hogy ha nagy étkezés van kilátásban, akkor még a tünetek megjelenése előtt vegyünk be tablettát!
„Ugyan, mit számít egy kis gyomorégés, bedobunk egy kanál szódabikarbónát és kész!” — ha minket nem érint a probléma, könnyen elintézzük egy ilyen legyintéssel. Csakhogy a visszatérő tünetektől szenvedők életminőségét olyan mértékben rontja, mint másoknál a depresszió vagy a szívproblémák (például az angina pectoris, a szívizom oxigénhiánya). Az égő gyomor miatti álmatlan éjszakák kimerültséghez vezetnek, a garatig feljutó gyomorsav a hangszálakat roncsolva a beszédképesség romlását okozza, ráadásul a krónikus reflux a vezető helyen áll a nyelőcsőrákot kiváltó okok között.
A fotó illusztráció: pixabay.com