• 2025. április 24., csütörtök

Füstmentes nap – füstmentes élet


2021.11.10

Magyarországon minden órában három, naponta hetvenhét, évente pedig 28 ezer ember hal meg a dohányzás következményeként.  A WHO által is támogatott Füstmentes Világnap november harmadik csütörtökén arra szólítja fel a dohányosokat, hogy 24 órán át ne gyújtsanak rá, és ezzel tegyék meg az első lépést a leszokás felé.



Astatisztikai adatok szerint a világon mintegy 1,3 milliárd ember dohányzik. Ez a szenvedély felelős a tüdőrákos halálozások 90-95 százalékáért, az összes rákhalálozás 30-35 százalékáért, és az idült gyulladásos légúti betegségek 80-85 százalékáért, míg a koszorúér-betegségeknek mintegy 30 százaléka írható a dohányzás számlájára. 

A Magyar Kardiológusok Társasága szerint a nikotin a heroinnál és a kokainnál is erősebb függőséget okoz, és egy hét elteltével már napi négy szál cigaretta elszívása után kialakul. Leszokni azonban jóval tovább tart: teljes megvonás esetén legkevesebb négy-nyolc hét alatt szűnik meg a függőség, a nikotinéhség azonban még évekig fennmaradhat.

Egy nap cigaretta nélkül
A Füstmentes Világnap ötlete az Egyesült Államokban született meg 1971-ben, amikor Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney arra kérte a polgárokat, hogy egy napig ne gyújtsanak rá, és a pénzből, amit aznap dohányárura költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak. Ezt követően 1974-ben Lynn R. Smith, a Monticello Times főszerkesztője hirdette meg Minnesotában az első füstmentes napot. 1976 novemberében már az Amerikai Rákellenes Társaság (ACS) is az ügy mellé állt, és sikerült egymillió embert rávenni, hogy egy napra mondjanak le a dohányzásról. A következő évben az USA minden állama csatlakozott a mozgalomhoz, amely ekkor kapta a Smokeout Day (Füstmentes Nap) elnevezést. Az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten is füstmentes nappá nyilvánították. 

A teljes leszokás a cél
A Füstmentes Világnap a figyelemfelkeltéssel és az összefogás erejével a teljes leszokásra szeretné rábírni a dohányosokat. Jó hír, hogy a cigaretta elhagyása már rövid távon is érezteti hatását. A Magyar Kardiológusok Társasága szerint a dohányzás abbahagyása után 20 perccel javul a végtagok vérkeringése, a pulzusszám és a vérnyomás pedig normalizálódik. Három nap elteltével már a légutak is tisztulni kezdenek, könnyebb lesz a légzés, javul az ízérzékelés, a szaglás. Tíz éven belül a tüdőrák kialakulásának kockázata megegyezik azokéval, akik sosem dohányoztak. 

Ha sikerül végleg lemondani a cigarettáról
Megkönnyebbül a máj:
A méregtelenítésért és az anyagcseréért felelős májat rendkívüli mértékben károsítja a cigaretta: a rajta elhelyezkedő, mikroszkópnyi méretű szálak például teljesen összeroncsolódnak. A leszokás után kisebb-nagyobb köhögőingerek jelentkezhetnek, ez ne ijesszen meg senkit, ilyenkor méreganyagok is távoznak a szervezetből.
Erősödik az immunrendszer: A cigarettázás miatt a szervezetnek nem volt elég ideje megszabadulni a méreganyagoktól. A leszokás nyomán könnyebben távoznak a méreganyagok, és csökken a megfázás és a bakteriális fertőzések gyakorisága.
Kisebb lesz a krónikus megbetegedések esélye: Leginkább a kardiovaszkuláris és daganatos betegségek kialakulásának kockázata csökken.
Vonzóbb külső: A leszokás következtében nemcsak a belső szervek regenerálódnak, hanem a bőr, a haj és a körmök állapota is napról napra javul. Jó eséllyel a hajhullás is abbamaradhat.
Elmaradhat a horkolás: A dohányzók 35 százalékának életét nehezíti meg a horkolás, ami a leszokás után pár hónappal teljesen elmúlhat. Minél tovább dohányzott valaki, annál tovább tart megszabadulni a horkolástól.
Megemelkedik a libidó: A nikotin bizonyítottan csökkenti a szexuális vágyat és a fizikai teljesítőképességet. Jó hír, hogy a dohányzás abbahagyása után a libidó a duplájára emelkedhet.

Négy híres ex-dohányos, akinek sikerült letennie a cigarettát
Barack Obama:
Az Egyesült Államok volt elnöke nikotinos rágógumi segítségével szokott le a dohányzásról, azt remélve, hogy ezzel jó példát mutat lányainak.
Gwyneth Paltrow: Az Oscar-díjas színésznő tinédzserként gyakran dohányzott, és csak akkor döntött a leszokás mellett, amikor első gyermekét várta.
Jennifer Aniston: A Jóbarátok sztárjának jóga és egyéb mozgásformák gyakorlásával sikerült letennie a cigarettát.
Mila Kunis: Az amerikai színésznő elárulta, hogy a Fekete hattyúban játszott szerepére készülve, fogyókúrás célból kezdett cigarettázni, de azóta már leszokott a dohányzásról.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája