

A vadgesztenye a szelíddel ellentétben nem ehető, fogyasztása tilos, de a növény nagyon változatosan felhasználható. Készíthetünk belőle például mosószert, gyerekjátékot, de gyógyszeralapanyagként vagy festékként, sőt, Angliában még sporteszközként is alkalmazzák.
A vadgesztenye Magyarország egyik közkedvelt díszfája. Az Elő-Ázsiából és a Balkán-félszigetről származó növénynek mintegy 15 faja létezik. Mivel igen gyorsan nő és kevés gondozást igényel, szívesen ültetik parkokba, utak szélére.
A vadgesztenyét a népi gyógyászat évtizedek óta külsőleg alkalmazható gyógyírként ismeri el. Reumás fájdalmakra, a fájó testrészek bedörzsölésére nemcsak a termés szeszes kivonatát, hanem a szeszben áztatott virágokat és kivonataikat is felhasználták. Ez a gyakorlat keltette fel a kutatók figyelmét a növény iránt, és megindultak azok a tudományos kísérletek, amelyek eredményeként sikerül izolálni az aktív hatóanyagokat, melyeket a mai napig előszeretettel használ a humán gyógyászat. A vadgesztenye levelét főleg ízületi bántalmak esetén ajánlják, de a kozmetikai ipar arclemosót készít belőle. A kérgéből nyert anyagot fényvédő krémekhez adják. A vadgesztenyeolaj antioxidánsokat tartalmaz, amelyek meggátolják az öregedést és feszesítik a ráncos bőrt, vagyis kozmetikai szempontból javítják a visszerek állapotát. Külsőleg használják még különböző bőrbetegségek, fekélyek esetén is, sőt a főzetét ülőfürdőként is alkalmazzák aranyeres betegség esetén.
Jó az erekre, a vénákra
A gesztenyében található eszkulin nevű anyag a hajszálereket gyógyítja, csökkenti az áteresztő képességüket, növeli az ellenállásukat. A mag fontos összetevője az eszcin, amely az erek, vénák működését jótékonyan befolyásolja. Visszérbántalmak, lábszárfekély, vérkeringési zavarok esetén a vadgesztenye-származékot tartalmazó krémeket, gyógyszereket ajánlják a szakemberek. A vadgesztenye az egyik legfontosabb gyógynövény a visszérfal erősítésére. Miután az aranyér is tulajdonképpen visszér, az aranyeres panaszokat is enyhíti, lerövidíti a gyógyulási időt. A vadgesztenye hatóanyagai az erekre, különösen a vénákra fejtenek ki jótékony hatást. Enyhítik a fájdalmat és oldják a görcsöket.
A vadgesztenye magjának másik, igen fontos tulajdonsága, hogy száz százalékban természetes tisztítószert nyerhetünk belőle. Az eszcinen kívül ugyanis igen magas a szaponintartalma is, ami például a sokkal ismertebb öko mosószer, a mosódió egyik fő összetevője is.
A szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a gyógyszerek, étrend-kiegészítők a vadgesztenye jótékony hatóanyagának a kivonatát tartalmazzák, ezért csak ilyen készítményeket fogyasszunk!
Recept arcpakolás készítéséhez pattanásos vagy rosaceás bőrre: reszeljünk le 5-6 db gesztenyebelet és keverjük össze annyi mézzel, hogy sűrű, de kenhető legyen. Vigyük fel az arcra, és legalább 10 percig hagyjuk hatni, majd langyos vízzel mossuk le. A vadgesztenye kérgét, virágját, magját és leveleit is felhasználhatjuk terápiás célokra. Virágját és leveleit áprilistól júliusig gyűjthetjük, a magját pedig ősszel, amikor az érett gesztenyék a földre hullnak. A babona szerint, ha gesztenyét hordunk zsebeinkben, megvéd bennünket a betegségektől.