

Utazási betegségnek (szakszóval: kinetózis) hívjuk azt a tünetegyüttest, melynek kiváltója, hogy a bennünket érő látási ingerek és az egyensúlyérzékelésünk nem áll összhangban. Tengeri vagy légi utazás, autózás, hullámvasutazás stb. egyaránt kiválthatja. Bár a köznyelv betegségnek nevezi, valójában nem az, hiszen nem gyógyítható. Kellemetlen velejárói azonban csökkenthetők. Hogyan?
Akinetózis jellemző velejárói a kábultság, szédülés, indokolatlan fáradtság, rossz közérzet, öklendezés. A más tényezők (betegség, romlott vagy a kelleténél több étel vagy ital fogyasztása) okozta hányással ellentétben kinetózis esetén ez nem okoz megkönnyebbülést, ahogy a szédülés sem csillapodik.
A kiváltó ok egyelőre nem ismert
A jelenség pontos okáról egyelőre csak feltételezések születtek. Ezek közül az a legnépszerűbb, mely szerint kinetózis esetén az agy idegmérgek (neurotoxinok) ellenvédő mechanizmusa kapcsol be téves riasztásra.
Hogy ez mit is jelent pontosan? Az emberi agy agytörzsi hányásközpontjában található az a terület (areapostrema), melynek feladata a hányás megindítása, ha felmerül a gyanú, hogy méreganyag került a szervezetbe.
Tegyük fel, hogy mozgást érzékelünk úgy, hogy látásunk nem erősíti meg ezt a tényt! Ha például egy hajó kabinjában tartózkodunk, ahol nem érzékelhetjük a látóhatárt, a mozgás észleléséért felelős szervünk, a belsőfül jelzi az agynak a mozgás tényét. Szemünk viszont arról számol be, hogy a környezetünkhöz viszonyítva nem mozgunk. Az ellentmondást az agytörzs úgy értelmezi, hogy hallucináció áldozatai lettünk, amit viszont rendszerint valamilyen mérgezés vált ki. Éppen ezért hányásra ad utasítást, hogy szervezetünk megszabaduljon a méreganyagtól.
hirdetés
Sokakat érint a probléma
Enyhe esetben (például enyhén ringatózó hajón tartózkodva) az emberek mintegy harmada, súlyosabb helyzetekben (mondjuk egy légörvénybe került repülőn) viszont akár kétharmada is rosszul reagálhat.
A megelőzésre léteznek apró trükkök, például ha mozgó járművön tartózkodva kinézünk az ablakon, és a haladás irányába fordulva nézzük a látóhatárt − amennyiben ez lehetséges. Még biztosabb, ha az érintettek az ilyen helyzetekre a kinetózis ellen kifejlesztett, igazolt hatású készítményekkel készülnek fel.
Papp György