

A téli hidegben egyre gyakrabban tapasztalhatjuk a különböző meghűléses betegségek tüneteit. Most bemutatunk néhány növényt, melyek immunerősítő tulajdonságaik mellett a fertőzések elleni védelemben is hatékonyak lehetnek.
Améltán népszerű bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) nyerte a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság által meghirdetett Az Év Gyógynövénye” díjat 2020-ban. Az elismerést hét éve osztják ki a növényvilág tagjai között, a bíbor kasvirág a tavalyelőtti győztes orbáncfüvet váltotta a trónon. A korábbi években olyan fontos, ismert és kevéssé ismert gyógynövényekre irányult a figyelem, mint a máriatövis, a citromfű, a galagonya, a kamilla, a mák, a levendula.
Tüskés segítség
A bíbor kasvirág a görög echinos (sündisznó) szóról kapta a nevét, ami találó elnevezés, hiszen a virág közepe egy összegömbölyödött sündisznóra emlékeztet. A növény a sündisznó tüskéihez hasonlóan védi szervezetünket, ugyanis hatóanyagai természetes immunerősítők. Nem kifejezetten bizonyos betegségek ellen hatnak, hanem a fertőzések leküzdésében segítenek azáltal, hogy növelik az immunsejtek aktivitását. Az echinacea számos formában kapható: szárítva, kivonatként pedig csepp-, por-, kapszula-, tabletta-, krém- és gélkiszerelésben is.
hirdetés
Fűben- fában
Ha már náthásak vagyunk, köhögünk és a közérzetünk sem túl jó, érdemes kipróbálni néhány természetes módszert. Vannak olyan növények, melyeket legjobb nyersen fogyasztani, másokból hasznos teát főzni, illetve párologtatni. A torokfájás kezdetekor érdemes azonnal torokfertőtlenítő teát inni, erre a legjobb a lándzsás útifű és a kakukkfű keverékéből készült tea 1:1 arányban. A kamillatea a gyulladt torok kiváló öblögetője, a hurutos légutak ellenszere, enyhíti a rekedtséget, fertőtlenít, nyugtatja a szervezetet. A hársfavirág forrázata oldja a hurutot, izzaszt, csillapítja a köhögést. A bodzavirág teája izzaszt, de ha inhalálunk vagy gargalizálunk vele, elűzi a náthát, a fülfájást is. A gyömbérgyökeret már az ókori Kínában használták nátha és köhögés kezelésére. A csipkebogyóban nagyon sok C-vitamin van, fontos azonban tudni, hogy forró vízben nem szabad áztatni. Áltermését öntsük le hideg vízzel, hagyjuk állni és ázni, csak ezt követően szűrjük le.
Dózsa-Kádár Dóra