

Nagyon kellemetlen, és mindig a legrosszabbkor jön a hasmenés. Sokszor úgy érezzük, tehetetlenek vagyunk és, bár tudjuk, hogy a szervezet így próbál megszabadulni valamilyen méreganyagtól, ez mégsem vigasztal.
Csak egy kevés mosatlan gyümölcs, egy kis figyelmetlenség, a kézmosás hiánya, egy korty szennyezett víz, vagy találkozás egy olyan emberrel, aki még maga sem tudja, hogy beteg – máris jelentkezhet a hasmenés. A gyomor- és bélrendszer, mint egy érzékeny műszer, a különböző károsító hatásokra a széklet állagának, mennyiségének, gyakoriságának, minőségének a megváltozásával reagál. Hasmenésről akkor beszélünk, ha a székletszám mellett a széklet tömege, víztartalma is megnő. Hasmenés esetén elsődleges feladat pótolni az elveszített folyadékot. Egyre több szakmai szervezet és szakember tanácsolja, hogy nem csupán arra kell figyelni, hogy folyadék jusson a szervezetbe, hanem lényeges annak az összetétele is, azaz a só- és cukortartalom.
Hogy a hasmenés okozta kiszáradást megelőzzük, használhatunk úgynevezett rehidrációs oldatokat, melyeket körülbelül óránkénti gyakorisággal, apró kortyonként kell meginni. Ezeknek az oldatoknak a készítéséhez alkalmas porok a gyógyszertárakban vény nélkül is kaphatók, csupán kiforralt és lehűtött vízzel kell összekeverni őket.
Az aktív szén megköti a hasmenést kiváltó baktériumokat, vírusokat és egyéb toxikus anyagokat.
A dioszmektit a nyálkahártya bevonásával segít megvédeni a bélfalat. A loperamid készítmények a bélfal mozgását gátolják.
Hosszan tartó vagy visszatérő hasmenés kivizsgálása és kezelése a gasztroenterológus feladata. Fogyás, anémia, bélműködési zavar esetén is organikus okot kell feltételezni, ezért fontos szakembert felkeresni.
Dózsa-Kádár Dóra