• 2025. április 24., csütörtök

Dióhéjban a makroelemekről


2024.07.06

A testünk felépítéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat makro- és mikroelemekként is ismerjük. Szervezetünk összes ásványianyag-szükségletének mintegy felét a kalcium, negyedét a foszfor teszi ki, az összes többi ásványi anyag a fennmaradó részen osztozik.


Makroelemekből naponta 100 mg-ot vagy többet kell felvennünk a táplálékból


A makro- és mikroelemek különböző mennyiségben vannak jelen a szervezetünkben, és napi szükségletük is eltérő. Makroelemekből naponta 100 mg-ot vagy többet kell felvennünk a táplálékból, mikroelemekből ennél kevesebbre van szükség. Az ásványi anyagokkal való ismerkedést kezdjük most a hat nélkülözhetetlen makroelemmel.

Kalcium

Hozzájárul a csontok és fogak felépítéséhez, szabályozza az enzimműködést, az idegrendszer működését, az izomösszehúzódást, beleértve a szívverést is, és biztosítja a normális véralvadást. Egyes vélekedések szerint segíthet a magas vérnyomás csökkentésében.

Foszfor

Szintén hozzájárul az erős csontok és fogak kialakulásához. Különböző enzimek, fehérjék, illetve nukleinsavak építőköve. Fontos szerepet tölt be a fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcserében, vagyis segít felszabadítani az energiát az elfogyasztott ételekből.

Magnézium

Számos enzim működésében játszik szerepet, így részt vesz a zsírok, szénhidrátok, fehérjék lebontásában. Az egészséges ideg- és izomműködéshez is nélkülözhetetlen, hiányát sokszor izomgörcsök, fáradékonyság, alvászavar jelzi.

Nátrium

Elsődleges funkciója a test só–víz háztartásának fenntartása, vagyis a felvett és leadott só és víz mennyiségének szabályozása. Részt vesz a sav-bázis egyensúly kialakításában is.

Kálium

Fontos feladatot lát el az ingerületátviteli folyamatokban, az ideg- és izomműködésben. Ugyancsak kulcsszerepe van a normál sav–bázis háztartás kialakításában.

Klór

Amellett, hogy részt vesz az emésztésben, a nátriummal és a káliummal együtt szerepet játszik a sav-bázis és a só–víz háztartás egyensúlyának fenntartásában. A magas sóbevitel (NaCl) révén gyakran túl sok van belőle a szervezetben, ami hosszú távon hozzájárulhat az allergia, az asztma és a daganatos betegségek kialakulásához.

Szerdahelyi Krisztina

A cikk a Gyógyhír Magazinban jelent meg, keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

 

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája