• 2025. április 24., csütörtök

Előzzük meg a felfázást!


2018.07.31

Nyári hőségben remek kikapcsolódás pancsolni a medencében, csobbanni egyet a hűsítő vízben vagy egy nagyot úszni a habok között, de nem szabad megfeledkeznünk az úgynevezett strandbetegségekről sem. Sajnos nagyon gyorsan fertőznek és legtöbbször éppen a nyaralást teszik tönkre. A folyók, tavak természetüknél fogva tele vannak különféle baktériumokkal, de még a strandok fertőtlenített, klórozott medencéiben sem lehetnek teljes biztonságban az arra érzékenyek. Ráadásul a víz és a nedves környezet ideális közeg a baktériumok szaporodásához.



A leggyakoribb és talán legalattomosabb strandon összeszedhető betegség a felfázás és a húgyúti fertőzés. Már az is elegendő, ha a vízből kiszállva belebújunk a hideg strandpapucsba, vagy törülközés nélkül, vizes testtel negyedórát állunk egy kis szellőben a büfé előtti sorban. Ilyenkor könnyen felfázhatunk, amit szervezetünk a vizeléskor tapasztalható csípő, szúró, égető érzéssel jelez. 
Dr. Varga Imre urológus korábban lapunknak arról beszélt, hogy alapvetően kétféle felfázás létezik. Az egyik, az elnevezésnek eleget téve valóban a hideg miatt van. Ebben az esetben általában vizelési tünetek jelentkeznek, azaz gyakoribb inger, az ürítés végén pedig kisebb (ritkán erősebb) fájdalmat érzünk. A hólyag és a kismedencei terület – azaz a húgyúti és a nőgyógyászati szervek nagyon közel vannak egymáshoz, ezért fordul elő, hogy a nők egy része a nőgyógyászt keresi fel, amikor felfázik. A másik ok pedig az, hogy a tünetek megjelenése sokszor összeköthető a szexuális együttléttel, úgy tűnhet, mintha annak során fertőződött volna meg valaki. De ez a fajta felfázás nem nőgyógyászati betegség. Jellemzően egyik pillanatról a másikra alakul ki, és ugyanúgy el is múlik – hivatalos neve a catharralis hólyaggyulladás. Ha a tünetek néhány napig eltartanak, akkor már bakteriális gyulladásról beszélhetünk. Férfiak esetében nemcsak a húgyutat, a húgycsövet érinti a fertőzés, hanem a prosztatát, a mellékheréket, a húgyhólyagot is megtámadhatja, és szövődmények is kialakulhatnak. 

Mi a teendő?
Már az első tünetek megjelenésekor érdemes betartani néhány alapszabályt. Figyeljünk a három I-re! Vigyázzunk az intimhigiéniára, öltözködjünk az időjárásnak megfelelően és igyekezzünk erősíteni az immunrendszerünket! Kerüljük a lúgos hatású tusfürdőket, válasszunk inkább pH semleges szappant. A teafa olaj köztudottan erős fertőtlenítő hatású, belsőleg naponta két-három cseppet is elfogyaszthatunk belőle. Az ezüstkolloid is segíthet a felfázáson, ahogy a sós ülőfürdő is. A nőgyógyászok, urológusok jellemzően antibiotikum-kúrával űzik el a baktériumokat, de az enyhe panaszokat különböző gyógynövények, étrend-kiegészítők, meleg vizes ülőfürdők is elmulaszthatják, illetve segítenek a megelőzésben is.
Sokszor ismételt jó tanács, hogy igyunk minél több folyadékot, lehetőleg tiszta vizet, vagy gyógyteát. Egyes vélemények szerint az, hogy megvan-e a szükséges mennyiség, a körülményektől függ, attól, hogy éppen mennyit párologtat a szervezet. A körülmények pedig nem mindig egyértelműek, nem csak a szaunában, vagy a konditeremben párologhat el a szervezetből sok folyadék.
Dózsa-Kádár Dóra 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Amit az inkontinenciáról tudni kell Gyógyhír Magazin

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája