

Az őszi-téli időszakban tetőzik a légúti megbetegedések esetszáma. Sokat tehetünk e bajok elkerüléséért, ha segítjük immunrendszerünket abban, hogy védekezzen a szervezetünket megtámadó kórokozók ellen. Hogyan?
A hideg hónapokban sokan igyekeznek elkerülni, hogy a meghűléses problémák miatt végül valamilyen antibiotikumot írjanak fel nekik (e készítmények ugyanis felboríthatják a bélflóra egyensúlyát), illetve esetleges gyomor- vagy májkárosító hatásuk miatt a meghűlés elleni gyógyszerek szedését sem tartják megfelelő megoldásnak. Nekik lehet jó választás, ha igazolt hatású gyógynövények fogyasztásával tesznek a megelőzésért és a gyógyulásért. A teljesség igénye nélkül lássunk néhányat e növények közül!
Ázsiai ginzeng (Panax ginseng)
Általános szervezeterősítő hatása elismert; a népi gyógyászat régóta javasolja lábadozás idejére, kimerültségre is.
Macskakarom (Uncaria tomentosa)
A Dél-Amerikában őshonos növényt régóta alkalmazzák vírusos betegségek, fertőzéses állapotok kezelésére, az immunrendszer általános erősítésére.
Shiitake gomba (Lentinula edodes)
Egyéb gyógyhatásai mellett az is bizonyított, hogy a benne lévő, lentinán nevű vegyület serkenti a szervezetünk védelmében fontos szerepet játszó fehérvérsejtek működését.
Csüdfű (Astragalus membranaceus)
Kínában hosszú századok óta használják megfázás ellen; a modern orvostudomány pedig laboratóriumi kutatásokkal igazolta, hogy hatására szervezetünkben megemelkedik az immunrendszer két fontos szereplője, az antitestek és az úgynevezett T-sejtek száma.
Kasvirág (Echinacea)
Gyulladáscsökkentő hatása régóta közismert. A megfázás leggyakoribb kórokozója a rhinovírus – ellenőrzött körülmények között igazolták, hogy megelőzési célból fogyasztva a kasvirág több mint 50%-kal képes csökkenteni a rhinovírusfertőzés előfordulását.
Pap György