

A kényelmes ágy és párna, a csend és a sötétség a jó alvás alapja. De mi tegyen az, aki mégsem tud megfelelően pihenni? Adunk néhány tanácsot.
1. Kerüljük a nikotint, koffeint, alkoholt és egyéb stimuláló szereket
A koffein élénkítő hatása hosszú órákon át tarthat, ezért a délutáni kávé vagy teafogyasztás nagyban befolyásolja az elalvásunkat. Az alkoholnak nyugtató hatása van az elalvás előtti néhány órában – ám éjszakai ébredést okozhat. Ha bizonyos gyógyszereket szedünk, hathatnak úgy, mint a stimulánsok – ilyenek az érszűkítőket tartalmazó orrcseppek vagy az asztmás inhaláló.
2. Lefekvés előtt már ne eddzünk!
A napközben végzett testmozgás az alvás minőségét és időtartamát is javítja. Ugyanakkor vigyázni kell arra, hogy közvetlenül lefekvés előtt ne eddzünk, mert az endorfintermelés miatt serkentő hatása van. Végezzünk az aktív testmozgással legalább 3 órával lefekvés előtt.
3. Tablet, telefon, laptop ne!
Ha álmatlanságtól szenvedünk, ne az ágyból bonyolítsuk a telefonbeszélgetéseket, ne számítógépezzünk ott, lehetőleg az egész hálószobából zárjuk ki ezeket a dolgokat. Az elektromos eszközök kijelzőjéből jövő fény gátolja az alváshoz szükséges melatonin termelését. A melatonin a tobozmirigyben termelődik, működése nagyban függ attól, hogy mennyi fény jut el a tobozmirigyig. Mikor a fény áthalad a retinán, az agy üzenetet küld a tobozmirigynek, hogy csökkentse a melatonin termelését, így következik be az ébredés. Mikor gyenge a fényhatás, az agy a melatonin termelésére stimulálja a tobozmirigyet; ez felkészíti testünket az alvásra. A tobozmirigy sötétben a legaktívabb, ezt a normál ritmust zavarja meg az ágyban nézett telefon, tablet kijelzőjéből érkező fény!
4. Lefekvés előtt már ne együnk!
A késői vacsora vagy nassolás aktiválja az emésztőrendszert, és felébreszt. Ha gyomorégéstől vagy refluxtól szenvedünk, főleg kerüljük, mivel az emésztési gondokat a vízszintes helyzet csak súlyosbítja.
5. Végezzünk egyszerű légzőgyakorlatot
Ez nem csupán alvászavarokra jó technika, hanem mivel az egész paraszimpatikus idegrendszert megnyugtatja és ellazítja a testet, ezért erősen ajánlott szorongás, stressz esetén is.