• 2025. április 24., csütörtök

Új év, új esély – a tudatosság tanulható


2024.12.26

Egészséges táplálkozás, a korábbinál több testmozgás, mértékletes alkoholfogyasztás, a dohányzás mellőzése, káros szokásaink felszámolása. Az új esztendő sokaknál fogadalmakkal indul, de hogy ezek valóra is válhassanak, tudatosságra van szükség. Ha a terveket tettek követik, a testi-lelki harmóniát is megtalálhatjuk.



Sportolás, fogyás, minőségi étkezés – ezek a leggyakoribb újévi fogadalmak, amelyeket általában ideig-óráig tartunk. A kapkodás és a radikális elhatározások helyett tudatos döntésekkel és apró lépésekkel sokkal könnyebben fel tudunk hagyni a káros szenvedélyekkel vagy éppen beiktatni új, fenntarthatóbb szokásokat – mondják a szakemberek, hiszen a hatalmas, egyik-napról történő változások nem mindig vezetnek hosszú távú eredményre. Év elején sokan érzik úgy, hogy nem csak magukért, de környezetükért is többet tennének például a szelektív hulladékgyűjtéssel vagy a dohányzás mellőzésével. 

Lehet csökkenteni az ártalmakat!
Ahogyan az élet más területein, a dohányzás esetében is lehetséges az ártalomcsökkentés. Mint minden esetben, itt is a megelőzés az elsődleges, hiszen a dohányzás negatív hatásaitól természetesen úgy tudjuk a leginkább megkímélni magunkat és a környezetünket, ha egyáltalán nem szokunk rá a cigarettára, vagy ha már dohányzunk, minél hamarabb leszokunk róla. 

Mindenképpen érdemes letenni a cigarettát, hiszen a kedvező egészségügyi hatások a dohányzás felfüggesztésével gyakorlatilag azonnal jelentkeznek, öt év múlva pedig jelentősen visszaesik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. Bár – és ezen érdemes elgondolkodni – így is nagyobb, mint azoknál, akik soha nem dohányoztak.  

Tippek a dohányzásról való leszokáshoz 
„Leszokni a cigarettáról a világ legkönnyebb dolga. Én csak tudom, legalább ezerszer megcsináltam már.” – mondta Mark Twain. A szellemes mondás jól rámutat arra, milyen nehéz a feladat. De lehetséges: az USA-ban 2002 volt az az év, amikor a leszokottak száma meghaladta az aktuálisan dohányzók számát.  

A legkönnyebb úgy leszokni a dohányzásról, ha segítséget kérünk hozzá. Magyarországon nagyon komoly segítséget jelent a leszokáshoz az Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központ által működtetett leteszemacigit.hu elnevezésű honlap. Aki komolyan gondolja, annak érdemes itt kezdenie. 

A keleti medicináknak is vannak megoldásaik a leszokás elősegítésére: akupunktúrát és gyógynövényeket alkalmaznak. Utóbbiak csökkentik a vágyakozást és nikotinelvonási tüneteket, valamint a nyugtalanságot és az ingerlékenységet. 

Mindig van kockázat
Egy időben sokszor lehetett hallani, hogy egyebek mellett az e-cigarettákkal ki lehet zárni a dohányzás ártalmait. Mostanra azonban, ahogyan egyre több tapasztalat gyűlik össze ezekkel kapcsolatban, kijelenthetjük: sajnos a helyzet nem ennyire egyértelmű. 

Egy internetes összefoglaló szerint, ha az egyes népek újévi célkitűzéseit vizsgáljuk, ezek némileg ráerősítenek az adott ország lakóiról bennünk élő sztereotípiákra. A hedonista és az életet nagykanállal habzsoló olaszoknál például – persze nem reprezentatív felmérés alapján –szilveszterkor a legtöbben az egészséges életmódra koccintanak. A kevésbé aktívnak tartott amerikaiak rendszeresen megfogadják, hogy több sportot iktatnak a hétköznapjaikba, míg a munkabírásukról híres németek leginkább arra törekszenek, hogy ezeket a hétköznapokat minél kevesebb stresszel éljék meg. Így vagy úgy, lényeg, hogy éljünk, és ne túléljünk! 

Az e-cigarettának és a többi cigaretta-helyettesítő terméknek – például a svéd snüssznek és a hevítésen alapuló dohányfogyasztásnak – is van annak káros hatásai, ha kevésbé károsak is a hagyományos cigarettánál.  

A hagyományos cigarettát helyettesítő termékek károsíthatják a tüdőt, elősegíthetik a rák kialakulását, gyengíthetik az immunrendszert és a magzat, a gyerekek vagy a tinédzserek agyának károsodását okozhatják. 

Összegezve: a dohányzás minden formája káros. A legfontosabb tehát, hogy aki nem dohányzik, az ne is szokjon rá, illetve, aki már dohányzik, az minél hamarabb szokjon le, hiszen hosszú távon csak így iktathatóak ki 100 százalékban a dohányzás ártalmai.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája