

Az ízületi gyulladásnak rendkívül kellemetlen tünetei lehetnek, például az érintett ízületek merevsége, fájdalma, a mozgás beszűkülése, a fáradékonyság, az izomgyengeség. Több dolog okozhatja ezeket, például kopás, gyulladás vagy autoimmun betegség. Szerencsére néhány gyógynövény segítségével sokat javíthatunk az állapotunkon.
Kerti munka, sport a szabadban, lakásfelújítás, kirándulás – a jó idő bizony nemcsak a kedvet hozza meg a mozgáshoz, hanem sokunknak a fájdalmakat is. Mozgás nélkül nincs egészség, ezt mindannyian tudjuk. Vannak azonban olyan mozgásszervi elváltozások, amelyek nehézkessé és fájdalmassá teszik a mindennapokat. Ilyen például a közönséges derékfájás (lumbágó), a degeneratív ízületi gyulladás (oszteoartritisz), a porckopás (artrózis) és bizonyos izomfájdalommal járó állapotok is.
Szerencsére ezek egy része tudatos életmóddal megelőzhető, a már kialakult elváltozások tünetei pedig akár természetes hatóanyagtartalmú balzsamokkal és étrend-kiegészítők segítségével is enyhíthetők.
A mozgásszervi betegségek
A mozgásszervi betegségek egyre fiatalabb korban kezdődnek. Már a 30-40 éves korosztályban is találkozhatunk kopásos ízületi, csontritkulásos és gerincproblémákkal. Akinek a családjában előfordult már valamilyen krónikus mozgásszervi betegség, annak még inkább érdemes odafigyelni a jelentkező panaszokra, azokat komolyan venni már a kezdetektől, ugyanis nagyon sok esetben jól karbantarthatók és eredményesen gyógyíthatók.
Korunk egyik népbetegsége
A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, mely a lakosság 15-20%-ánál diagnosztizálható. A legtöbb reumatológiai megbetegedést a fájdalom, a mozgásszervi korlátozottság, vagy mindkettő jellemzi. A fájdalom lehet ízületi, csonti vagy lágyrész-eredetű. A reumatológiai megbetegedések a gyulladásos eredetű ízületi, a porc elhasználódásával járó kopásos és a csontritkulásos betegségek. A tünetek, panaszok pontos megismerésével, a képalkotó eljárások (röntgen-, ultrahang-, CT-vizsgálat stb.), illetve laborleletek és a beteg kórtörténete alapján lehet elkezdeni a célzott kezelést.
A természet kincsei
Az árnika a magasabb hegyvidékeken terem, nyáron virágzik, de mivel védett növény, nem szabad leszedni. Már a 16. században is használták külső és belső gyógymódként, ugyanis nagyon hatásos gyulladás- és fájdalomcsökkentésre, reumatikus panaszokra. A Dél- és Kelet-Európából származó körömvirágot sok formában használja a kozmetikai ipar és a természetgyógyászat, többek között gyulladások, visszér, méhcsípések és egyéb bőrproblémák kezelésére. A menta külsőleg alkalmazva felfrissíti a bőrt és az ízületeket, teája jót tesz a gyomornak, enyhíti a hányingert, segíti az emésztést. A természet kincse még a rozmaring, amely illóolajat, flavonoidokat és más hatékony összetevőket tartalmaz. Belsőleg használva étvágygerjesztő és emésztésjavító, külsőleg pedig fájdalomcsillapító és enyhíti az ízületi panaszokat.
Táplálkozásunk és emésztőrendszerünk állapota hatással van az anyagcserénkre, ami közvetlen összefüggésben áll mozgásszervrendszerünkkel. Azonban nemcsak táplálékunk minősége, hanem a bőséges folyadékfogyasztás is hozzájárul ízületeink állapotához, az ízületek közötti nedvesség fenntartásához. Ha odafigyelünk ezekre és rendszeresen mozgunk, megfelelően terheljük izmainkat és vázrendszerünket, azok erősebbek és egészségesebbek lesznek.
Dózsa-Kádár Dóra