• 2025. április 24., csütörtök

Alkoholcsapda lenne az otthoni munkavégzés?


2020.10.27

A koronavírus-járvány hatásait vizsgáló kutatások kimutatták, hogy az Egyesült Államokban a járvány miatt – önkéntesen vagy kényszerből – otthoni munkavégzésre (home office) váltó munkavállalóknak mintegy 32%-a több alkoholt fogyasztott napközben, főként munkaidőben, mint máskor, amikor a munkahelyén dolgozott. Hasonló tendenciákat figyeltek meg Nagy-Britanniában és Ausztráliában is. Hazai adatok sajnos nem állnak rendelkezésünkre, ám valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha feltételezzük, Magyarország sem kivétel.


Forrás: unsplash.com


Az otthoni munkavégzés kapcsán már korábban is megfigyelték, hogy a társas kontroll csökkenése vagy hiánya lazább viselkedésre sarkall. Hasonlóképpen az otthoni izolált környezetbe szorult emberek, az egyedüllét és a fellépő unalom miatt nagyobb valószínűséggel nyúlnak a pohárhoz. A járvány új elemekkel bővítette az alkoholfogyasztás lehetséges okainak a körét.

Sok ember számára a munkahelyének elvesztésétől való félelem, a jövedelem esetleges csökkenése okozott fokozott szorongást. A járvány okozta egészség-szorongás szintje is ugrásszerűen nőtt. A családtagok összezártsága, a lakhely elhagyásának a korlátozott volta, a korábban megszokott életvitel kényszerű megváltozása nagymértékben fokozta a negatív stresszt. A szorongás és a stressz oldásának közismerten hagyományos „népi gyógymódja” az alkohol.

 

Megugrohat az alkoholisták száma

Az ez év tavaszán életbe léptetett járványügyi intézkedések nyomán sok országban, köztük Magyarországon is, nagyon sokan vonultak az otthon falai közé akár több hónapra is. Ez az időtartam pedig éppen elég ahhoz, hogy egy új szokás kiépüljön, meggyökeresedjen, vagy egy már meglévő szokás még jobban elmélyüljön. Nincs ez másként az alkoholfogyasztás szokásával sem. A fent említett kutatási eredmények azt a veszélyt vetítik elénk, hogy a korábbinál is többen válhatnak az alkohol rabjaivá. Az alkohol függőséget okoz, a túlzott alkoholfogyasztás önmagában is betegség, ám egyúttal más súlyos betegségek kiváltó oka is. Küzdeni ellene az érintett felelőssége is.

hirdetés

Több úton is elindulhat, aki ki akar szabadulni ebből a csapdából. Kérhet orvosi segítséget (gyógyszeres kezelés, elvonó, rehabilitáció), kereshet közösségi támogatást (családi, baráti segítség, életmód közösségek, Anonim Alkoholisták), és megpróbálhat saját maga kilábalni a gödörből.

Ez utóbbi lehetőség csaknem mindenkinek ajánlható és jól bevált stratégiák közül lehet választani.

Talán az a leginkább járható út, ha először nem is a teljes absztinenciát, hanem az ivás visszafogását célozza meg valaki. Fontos tudni, hogy mennyit is iszik, ezért jó, ha nyilvántartást vezet. Mérje és számolja a mennyiségeket, jegyezze fel hol, milyen körülmények között szokott inni. Ez már önmagában mértéktartást eredményezhet. Állítson maga elé (elérhető, reális) célt: mennyivel vagy mennyire fogja csökkenteni az alkoholfogyasztást. Találja meg, hogy mi lehet az alkohol alternatívája. Egy tevékenység, egy időtöltés, egy nem-alkoholos ital? Mindenképpen el kell kerülni az ivásra alkalmat adó helyzeteket és az arra okot adó alkalmakat. Fel kell készülni a nehéz helyzetekre, amikor nagy a nyomás arra, hogy igyon, és meg kell tanulni finoman nemet mondani.

Az otthoni munkavégzés hatásainak vizsgálata irányította rá ismét a figyelmet egy régi problémára. Az elmúlt évtizedekben az alkoholfogyasztás mindkét nem és minden korosztály körében jelentős mértékben növekedett. Felvenni ellene a harcot elsősorban az egyén felelőssége, de közös ügyünk!

Fábián Tamás
pszichológus


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók Gyógyhír Magazin

Az USA-ban megszűnnek az előzetes állatkísérletek Gyógyhír Magazin

Hiánypótló kezdeményezéseket díjaztak Gyógyhír Magazin

Magyarországon elsőként indulhat el a mióma vágás nélküli műtéti kezelése Gyógyhír Magazin

Második éve robog a Novartis szűrőprogramja: öt város, 2000-nél több szűrés Gyógyhír Magazin

Digitális egészségügy a korszerűbb ellátásért: páciensélmény, minőségi szol... Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája