• 2025. április 24., csütörtök

„Ne ülj a hideg kőre, mert felfázol!”


2020.09.04

Ugye ismerős az intés, amellyel a fájdalmas, vizelési nehézségekkel is járó húgyúti fertőzések elkerülésére figyelmeztettek bennünket a szüleink? De vajon tudjuk-e, valójában mi a felfázás? És mi köze van a hideghez?



Kezdjük rögtön a tévhitek eloszlatásával: a népi elnevezéssel felfázásnak emlegetett betegséget nem a vizes fürdőruhában vagy a hideg kövön való ücsörgés okozza. A felfázás valójában a húgyutakat érintő bakteriális fertőzés, amelyen a nők többsége élete során legalább egyszer átesik. Kialakulásáért elsősorban a húgycső felől a húgyutakba kerülő kórokozók a felelősek, amelyek elszaporodva jó pár napnyi kellemetlenséget okoznak.

A fertőzést a vizelet szagának és színének változása, sürgető, állandó vizelési inger, égő vagy fájdalmas vizeletürítés, alhasi fájdalom, egyes esetekben láz is jelezheti. A tüneteket a húgycsőben elszaporodó baktériumok okozzák, melyek irritálják a húgycső, illetve a húgyhólyag belsejét borító nyálkahártyát. 

A húgyúti fertőzés feljebb hatolva a veséket is érintheti, ami súlyos betegséghez vezethet. A veséket érintő fertőzés tünetei között találjuk a deréktáji fájdalmakat, a lázat és hidegrázást, a hányingert és hányást, illetve az általános gyengeséget, rossz közérzetet. 

hirdetés

Mi okozza a bajt?
A húgyúti fertőzés egyik kiváltó oka, ha a széklettel a bőrre kerülő baktériumok (leggyakrabban az E. coli) – a női test anatómiájából adódóan viszonylag rövid úton – eljutnak a húgycsőbe, onnan pedig a hólyag irányába. Szexuális együttlét során is kialakulhat a fertőzés: a hüvelyből, illetve a férfi nemi szervéről átkerülő baktériumok lehetnek a felelősek – ezt a megfelelő szexuális higiéniával, az érintett területek tisztán tartásával lehet elkerülni. 

A hiányos intimhigiénia további veszélyforrás – a rendszeres, napi szintű tisztálkodás a fertőzést okozó székletmaradványok eltüntetéséhez is nélkülözhetetlen. Ne feledkezzünk meg az alapos kézmosásról sem a mellékhelyiség felkeresése előtt és után. Érdemes megfontolni a nedves törlőkendő használatát – az irritáció kockázata miatt az illatmentes változatokat javasoljuk.

Hogyan csökkentsük a kockázatot?

  • Fogyasszunk elegendő folyadékot. Ha kevés folyadék jut a szervezetbe, akkor ritkábban kell üríteni, vagyis a húgyhólyagban tovább időzik a vizelet, ami növeli a baktériumok elszaporodásának esélyét. 
  • Ne tartogassuk a vizeletet. Rohanó életmódunk miatt gyakran még az olyan alapvető szükségleteket is halogatjuk, mint a vizeletürítés. Ez nem csak kényelmetlen, de veszélyes is, mert a teljesen megtelt húgyhólyagban könnyebben elszaporodnak a betegséget kiváltó kórokozók. 
  • Válasszuk a zuhanyzást a fürdőkádban való üldögélés helyett. Olykor persze megengedhetjük magunknak, hogy kellemes lazító fürdőt vegyünk, de a napi rutin része inkább a zuhanyozás legyen. Fürdés közben ugyanis sokkal könnyebben bejuthatnak a baktériumok a húgyutakba. 
  • Kerüljük a hideg felületekkel való érintkezést. Jogos a kérdés: hát mégis van köze a hidegnek a felfázáshoz? Áttételesen igen, a hidegnek ugyanis érösszehúzó hatása van, ami azt jelenti, hogy a hideggel érintkező testfelszín környékén romlik a vérellátás. Feltételezések szerint ilyenkor szervezetünk ellenálló képessége is gyengül, ami kedvez a különféle (már testünkbe jutott) kórokozók szaporodásának. 

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Amit az inkontinenciáról tudni kell Gyógyhír Magazin

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája