

A téli bezártság után a várva várt tavasz az idősebbeket is a szabadba csábítja. Ilyenkor némi tudatossággal sokat tehetünk azért, hogy a természet újjászületésével együtt fizikai és lelki erőnlétünk is megújuljon.
Menjen ki a kertbe
A friss tavaszi levegőn töltött idő jótékony hatását tudományos érvek is alátámasztják. A kanadai McMaster Egyetem kutatása szerint a kertészkedés elősegíti az egészségi állapot és az életminőség általános javulását. Fokozza a fizikai erőnlétet, a test rugalmasságát, és hozzájárul a kognitív képességek, illetve a társas kapcsolatok fejlődéséhez.
Élvezze a napsütést
A napsütéses, enyhe időben kint töltött idő a hangulatot és a gondolkodási funkciókat egyaránt jótékonyan befolyásolja. Ráadásul a tavaszi napsugárzás D-vitamin-tartalékaink feltöltéséhez is hozzájárul: erősíti a csontokat, csökkentheti a vastagbélrák, a csípőtáji törések, az agyvérzés és a szívroham kockázatát, valamint véd a depressziótól és az álmatlanságtól.
Sétáljon a természetben
Környezettudományi tanulmányok szerint azok az emberek, akik természetes környezetben sétálnak vagy sportolnak, a fizikai aktivitást követően felfrissülnek, és energikusnak érzik magukat. Kevesebb feszültséget, zavart, haragot és depressziót tapasztalnak, mint azok, akik beltéri testmozgást végeznek.
Töltsön több időt a barátaival
Számos kutatás alátámasztja, hogy a társasági élet javítja a közérzetet. Ez a koronavírus-járvány okozta bezártság miatt most különösen aktuális. Amint lehet, találkozzon barátaival, rokonaival, és szervezzenek közös kirándulást, pikniket a szabadba.
Váltson tavaszi étrendre
A tavasz a primőrök ideje, márciustól egyre több helyben ter-
mesztett friss zöldség jelenik meg a piacon, amiket érdemes beilleszteni az étrendünkbe. A dietetikusok szerint naponta néhány adag zöldség és gyümölcs elfogyasztása segíthet csökkenteni a krónikus betegségek, például a cukorbetegség, a szívbetegségek és a rák kockázatát.
Igyon több vizet fizikai aktivitás közben
Akár kertészkedik, akár kirándul, figyeljen arra, hogy mozgás közben sok folyadékot igyon. A tudatos vízfogyasztás különösen fontos idősebb korban, mert ilyenkor jellemzően csökken a szomjúságérzet.
Szerdahelyi Krisztina