• 2025. április 24., csütörtök

Szívből szeretni


2016.10.03

Érdekes a magyar nyelv. Minden kifejezés, amelyben a szív szó szerepel, az érzelmek egészen széles skáláját képes megnyitni bennünk. Talán a legtöbb energia a „szívből szeretni” szókapcsolatból árad. Többször kellene gondolnunk arra, hogy magát a szívet is szívből kellene szeretnünk – azaz jobban ügyelni rá, jobban félteni, többet tenni az szív egészségéért – az életünkért



A szív egészségéért többet tenni leegyszerűsítve életmódváltást, tudatosabb étkezést, több minőségi vitamin- és ásványi anyag bevitelt, több mozgást és a dohányzás teljes elhagyását jelenti. A kardiovaszkuláris rendszer betegségei és a stroke kockázata veszélyt jelentenek, de odafigyeléssel mérsékelhetőek, megelőzhetőek. Ereink állapota alapvetően meghatározza szívünk egészségét. Érrendszerünk állapotáért viszont mi magunk vagyunk felelősek, hiszen tudjuk, milyen tényezők befolyásolják. Például a dohányzás statisztikák szerint kétszeresére képes növelni a szívvel kapcsolatos zavarokat. Gondokat okoz a túlzott koleszterin-fogyasztás is. Sokat tehetünk kardiovaszkuláris rendszerünk épségéért testsúlyunk kontrollálásával és a rendszeres testedzés. Egyes növényi antioxidáns hatóanyagok segítenek ebben: óvják az erek egészségét, rugalmasságát, tisztaságát.

Csodálatos gyümölcsök

Külön ki kell emelnünk az antioxidánsokban gazdag mediterrán diétát. Hasonló jelentősége van szívünk és ereink egészségének megóvása szempontjából néhány gyümölcsnek, például a gránátalmának, amely magas antioxidáns- tartalmával kiemelkedik a sorból. A szervezet egészségére gyakorolt rendkívül kedvező hatása miatt már az ókortól „életelixírnek” tartották. Kutatások igazolták, hogy a gránátalma ellagsav flavonoidjai speciális antioxidáns tulajdonságuknak köszönhetően segítik fenntartani az erek egészségét, ezáltal a szív fiatalos, hatékony működését, végső soron a jó fizikai állóképességet. A gránátalma K1 -vitamintartalma a véralvadás szabályozásában, míg a belőle képződő K2 -vitamin a csontépülésben játszik fontos szerepet, miközben jelentős hatással van az erek egészségére is. Hasonlóan kedvező „kardio-hatékony” hatású a szőlő- mag antioxidáns rezveratrol ható- anyaga, amely az ellagsavval még fel is erősítik egymás hatását. A folsav – nem csak kismamáknak! –, mely kedvezően befolyásolja a vér homocisztein szintjét, így hozzájárul a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez. Ugyanebben az E- és D3-vitaminok is fontos szerepet töltenek be. A C-vitamin szerepet játszik a vérerek normál struktúrájának fenntartásában is.

Még néhány hasznos tanács

Ahhoz, hogy szívünk egy egész életen át jól szolgálhasson bennünket, a bevitt és az elégetett kalóriák egyensúlyára kell törekedni. A rendszeres testmozgás, a sok gyümölcs és zöldség fogyasztása mellett törekedjünk arra, hogy étrendünk tartalmazzon teljes kiőrlésű termékeket, sovány húst, halat, hüvelyes növé- nyeket, alacsony zsírtartalmú, illetve zsírmentes élelmiszereket, telítetlen margarinokat, olajokat, mint a napraforgó, kukorica, repce vagy olíva. Azt se felejtsük el, hogy az évenkénti orvosi vizsgálatok, a szűrések, nem csak a menedzsereknek járnak. Mindenkinek tisztában kell lennie egészségügyi paramétereivel. Ha a fenti életmód- és vitamin beviteli tanácsokat megfogadja – már nagy lépést tett szíve egészségéért, de a rendszeres vérnyomásmérés, a cukor- és a koleszterinszint figyelemmel kísérése sem nélkülözhető. A magas vérnyomás alattomos jelenség: sokáig tünetet sem produkál, majd nagy bajt okozhat, sokféle szövődménye lehet. A szív az a motor, amely nélkül nincs élet. Tudatosan erősítsük, szeressük szívből szívünket!

„Minden perc számít” – program

A Szívünk Napja alkalmat adott arra is, hogy újra és újra szembesüljünk azzal, hogy felelősek vagyunk egymásért. Magyarországon naponta több mint 70 ember hal meg hirtelen szívmegállás miatt és egy ilyen vészhelyzetben az embereknek csak mintegy 10%-a képes az újraélesztésre. Nincs rosszabb annál, mint amikor családtagunk, munkatársunk összeesik mellettünk és tehetetlennek érezzük magunkat. Az első percek drámai jelentőségűek: 15 másodperc alatt az illető elveszti az eszméletét, a következő 4 perc a klinikai halál állapota, amikor a szív még megindítható agykárosodás nélkül. Ha nem történik semmi, ha nincs segítség, akkor 4 perc után beáll a biológiai halál, ahonnan nincs visszaút. Kiss R. Gábor professzor, a Magyar Nemzeti Szívalapítvány kuratóriumi tagja beszélt arról, hogy a Magyar Kardiológusok Társaságának fő célkitűzése a civilek képzése. A „Minden perc számít” – program 2003-ban indult, és arra hívja fel a figyelmet, hogy bárkinek módjában áll fenntartani a beteg keringését, míg megérkezik a szakszerű segítség. Eszköz nélkül, a kezünkkel kell nyomást gyakorolni a mellkasra, méghozzá 5-6 centiméter mélyen, erősen és gyorsan, a mozdulatot egy másodperc alatt kétszer ismé- teljük, azaz percenként százszor. A lélegeztetéssel ne húzzuk az időt! A szívkompresszió a legfontosabb. Számos munkahelyen, és már közösségi tereken is rendelkezésre áll az automata defibrillátor, amely tovább növeli az életesélyeket a mentők megérkezéséig. Ezek helyét „AED” felirat jelzi. Az Országos Mentőszolgálat Alapítványa videót készített „Tartsd életben!” címmel, ezt már több mint egy millióan nézték meg – de ez még mindig nem elég. A Szívünk Napján ne csak önmagunkra gondoljunk. 

A túlélési lánc négy fontos eleme 

1. Azonnal hívjunk mentőt.

2. Kezdjük meg a mellkas ütemes nyomását.

3. Ha van AED készülék a közelben kapcsoljuk be, és kövessük annak használatát az automatikusan induló hangútmutatás szerint, ha nincs, ne hagyjuk abba a mellkas nyomást.

4. Gyakorlott egészségügyi szakemberek által a beteg mihamarabbi szakszerű ellátása.

Minden beavatkozás nélkül eltelt perc 10 százalékkal rontja a túlélési esélyeket, így az tíz perc után szinte minimális! Ezzel szemben a mentők kiérkezési ideje 15 perc.

Vincze Kinga 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás! Gyógyhír Magazin

Vérszegénység: hogyan kerüljük el? Gyógyhír Magazin

11 érvédő hatású szuper élelmiszer Gyógyhír Magazin

Mellkasi fájdalomnál fontos vizsgálat a szívultrahang Gyógyhír Magazin

A szívünkbe lát a mesterséges intelligencia Gyógyhír Magazin

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája