

Kevés kellemetlenebb betegség van a felfázásnál, ami a fiatal lányokat éppúgy érinti, mint a változó kor utáni nőket. Tél van, hideg van, itt a hólyaghurut ideje...
Ahólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Legismertebb tünetei az állandó, gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet, alhasi fájdalom. Bár a köznyelv felfázásként emlegeti, a húgyúti fertőzéseknek csak némi közük van a hideghez, vagy ahhoz, hogy mennyire fázunk. Fontos azonban tudni, hogy a megfázásnak szerepe lehet a betegség kialakulásában, hiszen, ha szervezetünk védekezőképessége gyengül, a különben is jelen lévő baktériumok könnyebben elszaporodnak és kórokozókká válnak – magyarázta lapunknak korábban dr. Regős Imre urológus főorvos.
Mi okozhatja a húgyúti fertőzést?
Például az, hogy a fertőzést okozó kórokozók a gáttájékról és a hüvely környékéről bekerülnek a húgycsőbe, aztán a húgycsövön keresztül bejuthatnak a húgyhólyagba, férfiaknál a prosztatába. A húgycső és a felsőbb húgyutak megbetegedéséért legtöbbször – 10-ből 9 esetben – az E.coli nevű baktérium a felelős. Különösen veszélyeztetettek a cukorbetegek, az aktív szexuális életet élők, és azok, akik a kevés folyadékfogyasztás miatt vizeletpangással küszködnek. További hajlamosító tényező a méh előreesése és a prosztata megnagyobbodása. Veszélyezteti a húgyút egészségét például, ha télen nem öltözünk fel eléggé, vagy a ruha alá izzadunk, nyáron, ha a hideg kövön mezítláb járkálunk vagy strandolás után a vizes fürdőruhában maradunk.
A húgyúti fertőzés természetes kezelése
A felfázással háziorvoshoz érdemes menni, ám ha gyakran előfordul, akkor már urológus vagy nőgyógyász szakorvos segítségét kell kérni. A kezelést természetesen az orvos határozza meg, de a betegség legyőzésében egyre inkább szerepet kapnak a gyógynövények, például a tőzegáfonya vagy a kasvirág. Ezek persze csak akkor hatékonyak, ha 100%-os összetételű gyümölcslé vagy kiváló minőségű étrend-kiegészítő formájában juttatjuk a szervezetünkbe. Sokat tehetünk magunkért, ha segítségül hívjuk a vizelethajtó gyógynövényeket, melyek átmossák a szervezet gyulladásban lévő vizeletkiválasztó rendszerét.
Dózsa-Kádár Dóra