

Ideje odafigyelni a rendszeresebb étkezésre, az anyagcsere megfelelő működésére, mert ez is segíti a felkészülést a megterhelőbb őszi napokra.
Az anyagcsere felpörgetésének egyik legjobb módja, ha több mozgást iktatunk be
A táplálékból származó hasznos anyagoknak el kell jutniuk testünk minden sejtjéhez, hogy energiával lássák el őket, a szükségtelen anyagoknak pedig minél gyorsabban távozniuk kell. Leegyszerűsítve ezt a folyamatot nevezzük anyagcserének. Az emberek egy kisebb részének nagyon gyors az anyagcseréje, míg másoké csak nehézkesen működik. Ha ön is úgy érzékeli, hogy az anyagcsere-egyensúlya felborult, akkor érdemes követni a következő egyszerű táplálkozási és életmódbeli tanácsokat.
Több mozgás – gyorsabb anyagcsere
Az anyagcsere sebessége genetikailag is meghatározott. Mivel az örökletes tényezőkön nem tudunk változtatni, koncentráljunk a szokásokra. Az anyagcsere felpörgetésének egyik legjobb módja, ha több mozgást iktatunk be a mindennapokba. Ha állandóan égetnie kell a kalóriákat, a szervezet jobban hasznosítja a rendelkezésére álló táplálékot.
Együnk többször, keveset
Ha egyszerre túl sok kalóriát veszünk magunkhoz, akkor szervezetünk a felesleget zsír formájában tárolja. De az sem jó, ha túl kevés kalóriát fogyasztunk, mert azt éhezésként éli meg a test, és a szénhidrátokat fogja zsírokká alakítva tárolni. Fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt, és naponta többször étkezzünk, kisebb adagokban. Friss, vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag ételeket válasszunk. Figyeljünk a zsiradékbevitelre is, mert a túlzott zsiradékfogyasztással sérül a szervezet inzulinfelhasználási képessége. Ezt hívjuk inzulinrezisztenciának, ami összefügg az elhízással és a cukorbetegséggel.
Ugyanakkor bizonyos mennyiségben szénhidrátokra is szükségünk van az inzulin előállításához. Ha állandóan alacsony a szénhidrátbevitel, akkor kevesebb termelődik ebből a kulcsfontosságú hormonból, és az anyagcsere lelassul. Hogy ezt elkerüljük, a szénhidrátokat gyümölcsökből, zöldségekből és tápanyagokban gazdag gabonafélékből, teljes kiőrlésű lisztből érdemes magunkhoz venni.
Hogy mikor eszünk, az legalább annyira fontos, mint az, hogy mit: az étkezések kihagyása, vagy az utazás közbeni falatozás nem tesz jót az anyagcserének. Alakítsuk ki a napi étkezési rutint, és tartsuk magunkat hozzá.
Méregtelenítsünk vízzel
Szervezetünk a víz segítségével tudja kiválasztani az anyagcsere-folyamatokból származó salakanyagokat és egyéb káros környezeti anyagokat. Elegendő víz fogyasztása nélkül az anyagcsere lelassul, majd le is állhat. Minél több feldolgozott élelmiszert és italt fogyasztunk, annál nagyobb szükség van a méregtelenítésre, s annál több tiszta vizet kell inni. Emellett több olyan ételt is beiktathatunk az étrendünkbe, amelyek természetes módon sok vizet tartalmaznak, például görögdinnyét vagy uborkát.
Ne hagyjuk, hogy a stressz elhatalmasodjon
Stresszhelyzetben a szervezetünk egy kortizol nevű hormont termel, amely arra szolgál, hogy gyors energialöketet adjon a probléma megoldásához. De ha a stressz krónikussá válik, akkor a szervezet azt hiszi, hogy továbbra is harcban áll, ezért folyamatosan termeli a kortizolt. A megnövekedett kortizolszint megnehezíti az inzulin felhasználását, ami fékezi az anyagcserét, és táplálja a súlygyarapodást. Tartós stressz esetén keressük meg a stresszoldás módját, és legyen gondunk a pihentető alvásra is.
Szerdahelyi Krisztina