• 2025. április 24., csütörtök

Szájüregi megbetegedéseket vizsgáló program indult Szegeden


2016.11.29

Uniós és hazai támogatással a súlyos egészségügyi problémát jelentő szájüregi megbetegedéseket molekuláris módszerekkel vizsgáló kutatási program indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).



Minárovits János, az SZTE Fogorvostudományi Karának professzora a programot bemutató konferencián elmondta, a fogágygyulladás és szájüregi daganatok népbetegségnek számítanak. A szájüregi daganatok a hatodik leggyakoribb ráktípusnak számítanak a világon, évente 500 ezer új megbetegedést diagnosztizálnak. E betegségtípusnál nagyon kedvezőtlen, csupán 50 százalékos az ötéves túlélés. Európában Magyarországon legmagasabb a szájüregi betegségek előfordulása és az ebből fakadó halálozások száma. Minárovits János hangsúlyozta, kiemelkedő szerepe van a korai felismerésnek, a megfelelő időben elvégzett beavatkozások jelentősen javíthatják a páciensek túlélési esélyét – számol be az MTI.

A SZTE konzorciumi partnereivel, a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karával, és a MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjával 690 millió forint uniós és hazai támogatást nyert négyéves programjára, amely célja molekuláris módszerekkel vizsgálni a szájüregi mikrobaközösségek összetételét. Az egészséges szervezetben betegséget nem okozó, igen változatos összetételű baktériumok közösségéről van szó. A dohányzás, a rossz szájhigiéné, a magas cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása megváltoztathatja ezeket a mikrobaközösségeket, ez pedig összefüggésbe hozható a betegségek kialakulásával – mondta a professzor. A sok minta párhuzamos elemzését lehetővé tevő új generációs szekvenálási módszerekkel meghatározzák a mikrobaközösségek összetételét, és olyan jeleket keresnek, melyek lehetővé teszik az elváltozások rák kialakulása előtti stádiumának felismerést.

A debreceni kutatókkal együttműködve azt is vizsgálják majd, befolyásolják-e a fogpótlásban alkalmazott titán implantátumok felszíni módosításai a szervezet sejtjeinek tapadását, és gátolható-e ily módon a gyulladást okozó, az implantátumok felszínéhez tapadó baktériumok szaporodása.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A rossz szájhigiénia nem csak a fogakat veszélyezteti: növelheti a stroke é... Gyógyhír Magazin

A fogmosási rutint már baba korban fontos kialakítani Gyógyhír Magazin

Fogszabályozás nem csak gyerekkorban Gyógyhír Magazin

A szülők elismerik, hogy gyermekeik nem mosnak fogat elégszer Gyógyhír Magazin

A személyre szabott fogtisztító eszközökök hatékonyabbak Gyógyhír Magazin

A dohánytermékek közül a füstmentesek károsítják leginkább a fogimplantátum... Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája