

A késő tavaszi, nyári magasabb külső hőmérséklet hatására sokaknál eleve felerősödnek a visszeres panaszok, a kijárási korlátozás, a mozgásszegényebbé vált életmód pedig még nagyobb terhet ró a vénás rendszerre. Éppen ezért most kiemelten fontos, hogy ne vegyük félvállról lábunk egészségét!
Aláb vénáiban (visszereiben) a vér normál, gravitációval ellentétes irányú áramlását többek között a vádli izmainak és a talp vénáinak összehúzódása segíti. Tartós ülés vagy állás során ez a pumpa nem működik, a vér felgyülemlik a vénákban, pang, gyengíti az érfalat és a vénabillentyűket, így további állapotromláshoz, a panaszok erősödéséhez vezethet.
A tünet az erek kitüremkedése, ami kicsit összegubancolódott drótra vagy fonalakra emlékeztet. Sok ember egyáltalán nem érzi fájdalmasnak, van viszont, aki égő, fájó érzésről vagy izomgörcsről számol be. Számos esetben megfigyelhető az alsó lábszár duzzanata is.
A visszérbetegség viszonylag gyakran fordul elő: becslések szerint a 18-64 éves lakosság körülbelül egyharmadát érinti, és az életkor előrehaladásával egyre gyakrabban fordul elő. Növeli a kockázatot, ha a családban előfordult már ez a betegség, úgyhogy az érintetteknek érdemes odafigyelni rá. Annál is inkább, mivel tünetei néhány szabály betartásával enyhíthetők.
hirdetés
Tippek a tünetek enyhítésére
Rendszeresen szakítson időt lábai átmozgatására! Ülés közben is mozgassa át lábfejét, amilyen gyakran csak lehetséges, sőt, időnként masszírozza át lábszárát a bokától a térd irányába haladva. Ehhez használhat kifejezetten lábra ajánlott frissítő, tonizáló krémet. Naponta végezzen lábtornát, vagy amennyiben megengedett, tegyen rövid egészségügyi sétát. Tartós ülés esetén polcolja fel a lábát. Ha a panaszok vagy a lábdagadás nem enyhül a felpolcolás hatására, kérje orvosa tanácsát.
A változatos, rostban gazdag étrend is segít
A visszér esetében a túlsúly az egyik legnagyobb probléma, úgyhogy első lépésként igyekezzen megszabadulni súlyfeleslegétől. Ügyeljen arra, hogy minden nap fogyasszon több adag zöldséget és gyümölcsöt, teljes értékű gabonaféléket (például zabpehely, teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru), tejterméket, és igyon 2-2,5 liter vizet. Jó, ha étrendjében csökkenti a telített zsírok (vaj, vörös húsok), a magas cukortartalmú ételek és a só fogyasztását. Bizonyos ételek fokozhatják a vénás pangást, így ezek kerülendők, mint például az erős fűszerek, a kávé és a tea. Fontos, hogy az orvosa által előírt kezelést a járványhelyzet alatt is folytassa, legyen szó gyógyszeres vagy kompressziós terápiáról.
Vámos Éva