• 2025. április 24., csütörtök

Hogyan lehetünk idősen is egészségesek?


2020.04.27

A tudósok ma már nem a hosszú élet titkát keresik, hanem arra próbálnak választ adni, hogyan élhetünk sokáig egészségesen. Egy friss kutatás szerint úgy tűnik, a kulcs a testsúly. 



A kutatókat és egészségügyi szakembereket régóta foglalkoztatja a kérdés: hogyan maradhatnának az emberek idős korukban is egészségesek. Nemrégiben egy nagy, több orvosi szakterületet átfogó tanulmány eredményeit tették közzé az Amerikai Orvosi Szövetség tudományos lapjában, a JAMA Internal Medicine-ben – adta hírül a Medical News Today. A vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy milyen életmódbeli tényezők segíthetnek elkerülni a krónikus betegségek kialakulását. A Helsinki Egyetem munkatársa, dr. Solja Nyberg vezetésével írt tanulmány megállapítja, hogy a testsúlynak, az étkezésnek, az alváshigiéniának, a fizikai aktivitás szintjének, illetve a dohányzással és az alkoholfogyasztással kapcsolatos szokásoknak vezető szerepük van abban, hogy hosszabb ideig egészségesek maradjunk.

 

A vizsgált minta 

A tudósok 12 különféle európai tanulmány alapján gyűjtött adatokra alapozták kutatásaikat. A vizsgálat során 116.043 résztvevőtől (61,1% nő) gyűjtöttek információkat, az adatszolgáltatók átlagos életkora 43,7 év volt. A kutatók igyekeztek kideríteni, hogy mely résztvevőknek volt a legtöbb betegségmentes évük 40 és 75 év között. A vizsgált személyek átlagos nyomon követési periódusa 12,5 év volt. A kutatók a krónikus betegségek közül a rákot, a szívkoszorúér-elváltozásokat, az agyvérzést, a cukorbetegséget, az asztmát és a krónikus obstruktív tüdőbetegséget vették figyelembe. (A krónikus obstruktív tüdőbetegség – angol elnevezéssel Chronic Obstructive Pulmonary Disease, azaz COPD nem múló köhögéssel, köpettermeléssel, krákogással, sípoló vagy nehézlégzéssel, légszomjjal járó betegség, és az esetek 85-90 százalékában a dohányfüst ártalmaira vezethető vissza.)

hirdetés

 

A testsúly a kulcs

A JAMA Internal Medicine-ben publikált tanulmány négy olyan életmódprofilt azonosított, amelyek – különböző tényezők kombinációival – hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberek hosszabb ideig egészségesek maradjanak. Ugyanakkor a szerzők megjegyzik, hogy a jó egészséggel összefüggésben álló legelső életmódtényező a 25 alatti testtömegindex (TTI). Ez az az érték, ami a WHO ajánlása szerint „normál” testsúlynak tekinthető.

 

A vizsgálat ezzel együtt azt is megállapította, hogy amellett, hogy a hosszabb ideig krónikus betegségek nélkül élők mindegyikének 25 alatt volt a TTI-je, a következő három életmódtényező közül még legalább kettő igaz volt rájuk:

• nem dohányzik

• fizikailag aktív

• csak mérsékelten fogyaszt alkoholt

Amint a szerzők írják: „A kutatás eredményei azt sugallják, hogy […] az életmód különféle tényezői közül elsősorban az segíti elő az egészség hosszabb megőrzését, ha a testtömegindex 25 alatt marad.” Tanulmányukban a kutatók ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy „a kedvezőbb egészségi adatokkal rendelkezők jellemzően a fiatalabb és a magasabb társadalmi-gazdasági státusú adatszolgáltatók közül kerültek ki”.

 

Hogyan számolhatjuk ki a TTI-t?

A testtömegindex (angolul body mass index, BMI) egy statisztikai mérőszám, amely az ember testmagasságának és testtömegének arányát méri. Kiszámítása során a kilogrammban megadott testtömeget osztják a méterben mért testmagasság négyzetével. A TTI-t ma széles körben alkalmazzák az egészséges testsúly, túlsúlyosság vagy soványság meghatározására.

 

A képlet:

            testtömeg (kg)

TTI = ---------------------------------

            testmagasság 2 (m2)

 

Az alábbi, a WHO által jóváhagyott táblázat segít a felnőttek testsúlyosztályozásában:

 

Testtömegindex (kg/m²)

Testsúlyosztályozás

< 16

súlyos soványság

16 – 16,99

mérsékelt soványság

17 – 18,49

enyhe soványság

18,5 – 24,99

normális testsúly

25 – 29,99

túlsúlyos

30 – 34,99

I. fokú elhízás

35 – 39,99

II. fokú elhízás

≥ 40

III. fokú (súlyos) elhízás

 

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája