

Az extrém nyári napsütés nemcsak a bőrt, de a hajat is károsítja, ráadásul ilyenkor a sós tengervíz és a medencék klóros vize is megviselheti a hajszálakat. Sokan csak későn szembesülnek azzal, hogy fényes, könnyen kezelhető hajkoronájuk a nyár végére szárazzá, fakóvá és töredezetté vált.
A napsugarak főként a festett vagy szőkített hajat károsítják
Nyáron a haj komoly igénybevételnek van kitéve a folyamatos közvetlen napsütés, a magas UV-sugárzás és az általánosnál gyakoribb, akár mindennapos hajmosás miatt. A tartós napsugárzás hatására az UV-A és UV-B sugarak áthatolnak a kutikulán, egészen a haj belső szerkezetéig, amit roncsolnak. Strandoláskor nem csupán a tűző nap, hanem a klóros víz vagy a sós tengervíz is ártalmas: a klór eltávolítja a természetes védő olajokat, a sós víz pedig kiszárítja a hajszálakat. A napsugarak főként a festett vagy szőkített hajat károsítják, mivel ezek a kémiai beavatkozások még védtelenebbé teszik a hajszálakat az UV-sugarakkal szemben, ezért a festett vagy szőkített haj nyáron extra védelmet igényel. Ne feledjük: amennyiben hajunk megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagot és törődést kap, képes a természetes megújulásra.
5 tipp a nyári hajápolásra
1. Nyár elején érdemes levágatni a töredezett hajvégeket. Ilyenkor gyorsabban nő a haj, ugyanis több hajszál van az anagén, vagyis a növekedési szakaszban, mint télen, ezért szükség lehet egy szezonközi vágásra is.
2. Az izzadtság és a különböző szennyeződések miatt nyáron jellemzően gyakrabban mosunk hajat, ezért tanácsos könnyű hidratáló samponra és kondicionálóra váltani. Hetente egyszer mélytisztító sampont is használhatunk, hogy eltávolítsuk a terméklerakódásokat és a vegyi anyagokat – utána azonban végezzünk hajkondicionáló kezelést. Kipróbálhatjuk az UV-szűrős sampont és balzsamot is, ezek ugyancsak regenerálják a haj szerkezetét, és egyben felkészítik az erős napsugárzásra. Nyáron hetente legalább egyszer vagy kétszer érdemes kihagyni a hajszárító, a hajsütővas és a hajvasaló használatát.
3. Ha huzamosabb ideig tartózkodunk a napon – például strandolás, hajózás vagy városnézés közben –, jó szolgálatot tehet egy széles karimájú kalap vagy egy könnyű sál, amellyel letakarjuk a hajat. Ezzel az arcot és az érzékeny füleket is óvjuk. Aki nem szereti a fejfedőket, az választhat valamilyen UV-szűrős hajápolót; ezek a termékek balzsam, spray és permet formájában is beszerezhetők. Többnyire nemcsak védik, hanem ápolják és egyben fényessé teszik a hajat, és használatukkal a színezett haj is kevésbé fakul. Ha elmulasztottuk a fényvédő hajápoló használatát, napközben azt is megtehetjük, hogy egy kevés naptejet dörzsölünk szét a tenyerünkben, és néhányszor végigsimítjuk vele a hajunkat. Hazaérve mossunk hajat!
4. Úszás, strandolás előtt itassuk át a hajat tiszta vízzel, esetleg balzsammal, így nem szívja be annyira a sós vizet vagy a medence vegyszereit. Az is hasznos, ha úszás után tiszta vízzel kiöblítjük a hajunkat.
5. Belülről is védjük a hajszálainkat. A haj számára a legfontosabb tápanyagok a szervezetbe bejuttatott fehérjék, így a nyári időszakban érdemes több tojást, halat, joghurtfélét vagy sajtot fogyasztani. Emellett fontos a folsav, a B6-, a B12, valamint a C-vitamin-bevitele, lehetőleg természetes forrásból, illetve az egészséges mennyiségű vízfogyasztás is.
Szerdahelyi Krisztina
A cikk a Gyógyhír Magazin júliusi számában jelent meg! Keresse a gyógyszertárakban!