

Stresszes, rohanó életmód, elhízás, nem megfelelő, zsíros táplálkozás és káros mindennapi szokásaink – ismerős? Ezek hajlamosítanak a refluxra is, ami jelentősen rontja az életvitelt, ezért mindenképpen életmódbeli változtatások és esetleg gyógyszeres kezelés szükséges.
Agastrooesophagealis refluxbetegség az egyik leggyakrabban előforduló gyomor- és bélrendszeri megbetegedés, a felnőttek 20-40 százalékának okoz alkalomszerűen tüneteket. A betegség során a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe. A gyomorsav, epe, pepszin és hasnyálmirigyenzimek a nyelőcső nyálkahártyájának elváltozását okozzák, esetleg fekély is kialakulhat. Jellemző tünetei: nyelőcső-, és gyomorégés, mellkasba kisugárzó fájdalom, hányinger, fájdalmas nyelés, rekedtség, krónikus köhögés és fokozott fogszuvasodás. A reflux krónikus betegség, melynek kezelése hosszú távú terápiát igényel.
Életmódbeli változtatások szükségesek
A hasűri nyomás csökkentésére fokozatosan meg kell szabadulni a túlsúlytól, kerülni kell a szoros ruházat viselését.
Az utolsó étkezésre legalább lefekvés előtt három órával kerüljön sor. Használjuk ki éjszaka a gravitáció segítségét, és emeljük meg az ágy feji végét, vagy használjunk magas párnát. Kerüljük az emeléssel járó fizikai munkát, és a hasprés fokozásával járó mozgást. Kis volumenű, napi többszöri étkezésre kell törekedni.
Kerülendő az alkohol, a dohányzás és a savas ételek, mint például a paradicsom, a narancs, a citrom, a kivi vagy a grapefruit. Nem javasolt a koffein vagy teofillin tartalmú ételek fogyasztása sem, mint például a kávé, tea, étcsoki és kakaó. El kell hagyni az erősen csípős, fűszeres, zsíros ételeket, az ecetet, a mentolt és a szénsavas italokat is.
Bizonyos gyógyszerek is ronthatják a reflux tüneteit, ilyen esetben a szakorvos kompetenciája, hogy mérlegelje a gyógyszerek okozta előnyt és kockázatot. A stressz egyértelműen rontja a refluxos tüneteket, ezért törekedjünk a minél kiegyensúlyozottabb mindennapokra.
A magyar lakosság körülbelül harmadánál jelenik meg hetente egyszer az étkezést követő gyomorégés, ami a mellkas irányába sugárzik ki. Amennyiben heti 2-3 alkalomnál gyakrabban jelentkezik, forduljon orvosához!
dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész