

Ön mennyit stresszeli magát a pénzügyi gondokon, a munkaügyeken, a megoldatlan érzelmi problémákon vagy a közeledő sötét és nyirkos téli napokon? Elég sokat ahhoz, hogy ne aludjon jól miattuk? Akkor sajnos jó úton jár, hogy bekerüljön a stresszes álmatlanság ördögi körébe.
Olyan sokan szenvednek álmatlanságban, hogy a kialvatlanság már-már népbetegségnek tekinthető. Minden harmadik magyar tapasztalt már alvászavart, ami súlyos egészségügyi kockázatokat hordozhat magában. A hosszabb időn át sorozatosan egymást követő álmatlan éjszakák azonban maguk is hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre stresszesebbek legyünk, vagyis a saját farkába harap a stresszes álmatlanság kígyója.
A feszültségoldó gyakorlatoktól a gyógyszerekig
Sokan nincsenek tudatában annak, ha valami miatt stresszelnek, de testük árulkodó jeleket mutat: például indokolatlanul befeszülnek az izmaik. Ezek lazításával sikeresen oldhatjuk a stresszt is. A legegyszerűbb a progresszív izomrelaxációs gyakorlat, melynek során kényelmes helyzetben sorra megfeszítjük, majd ellazítjuk testünk főbb izomcsoportjait. Segíthet az is, ha naplót vezetünk, ahova rendszeresen feljegyezzünk a minket foglalkoztató kérdéseket, érzelmi állapotainkat.
A naplóírás álmatlanság esetén segíthet kitisztítani a fejünket, megszabadulni rágódásainktól.Érdemes nyugodt körülményeket teremteni az alváshoz. Feküdjünk le minden nap ugyanakkor, alakítsunk ki esti rutint, és tartsuk magunkat hozzá. Az órákon át tartó éjszakai forgolódás helyett pedig, amikor felriadva pár perc után érezzük, hogy nem fogunk tudni visszaaludni, inkább keljünk fel, és csináljunk valami apróságot, amíg nem érezzük, hogy újra le tudunk feküdni. Kerüljük el, hogy alvóhelyünket negatív érzésekkel kössük össze!
Lehetőleg már déltől kerüljük koffeintartalmú vagy más élénkítő hatású italok, ételek fogyasztását, de a legfontosabb, hogy ne maradjunk egyedül a problémával. Ha hosszabb ideig (1-2 hét) nem tudjuk saját erőből enyhíteni a stresszt és emiatti álmatlanságunkat, mindenképp keressük fel háziorvosunkat!
A felsorolt módszerek hatékonyságát növelhetjük gyógynövények segítségével is. A legismertebb nyugtató hatású gyógynövény a macskagyökér. A patikákban vény nélkül is kaphatók olyan gyógyszerek, amik ennek természetes hatóanyagával készülnek.
Ballai Vince