

Az októberi Látás Hónapja a Magyar Látszerész Szövetség és az optikai szakma által közösen létrehozott kampány, amelynek célja a magyar lakosság látáskultúrájának fejlesztése, az éleslátás iránti igény felkeltése.
Szemünk az agy után a második legkomplexebb szervünk. Fontosságáról senkit nem kell győzködni, de egy adat talán érdekes lehet: annak, amit tudunk, 80 százalékát a szemünk segítségével sajátítottuk el. Elvileg azt is tudja mindenki, hogy nagyon kell vigyázni rá. De vajon így is teszünk? Összeszedtük, mit jelezhet nekünk, illetve hogy mit árul el egészségi állapotunkról látószervünk. Végigvesszük azt is, mikor érdemes szakemberhez fordulni.
Mit árul el a szeme?
Vörös, véreres szem
A szemben lévő apró vérerek szétrobbanhatnak, ha irritáció éri őket, vagy megfertőződnek. Valójában elég gyakori jelenség, és a legtöbbször kezelés nélkül is elmúlik. Ha fáj, vagy két nap alatt sem enyhül, érdemes orvoshoz fordulni.
Égő vagy viszkető szem
Ez a fáradt vagy irritált szem jellemzője, oka lehet szénanátha, por vagy füst. Viszont a bakteriális fertőzés okozta szemhéjgyulladásra (blepharitis) is utalhat, ami korpaszerű részecskék megjelenését válthatja ki a szempillán. „Száraz szem” esetén is ezt érzi a beteg, amikor látószere nem termel megfelelő minőségű vagy elég könnyet. Hasonló tünettel járó komolyabb probléma lehet a szaruhártya-gyulladás.
Csipásodás
Amikor a könny megszárad, ragadós maradványt hagy a szempillán vagy a szemhéjzugban. Kisebb mennyiség ébredéskor normális, de érdemes szakemberhez fordulni, ha sok van belőle, sárga vagy zöldes, ráadásul egyéb tüneteket is tapasztal. Blepharitisra is gyanakodhat.
Száraz és viszkető szem
Okozhatja allergia, orvosság, kon-taklencse, betegségek – például arthritis –, vagy a túl sok számítógépezés. Segíthet a szemcsepp, érdemes olyat keresni, ami nedvesít is. Az is jót tesz, ha hideg borogatást tesz a szemére, és óvatosan nyomást gyakorol rá. Dörzsölni nem szabad!
Dagadt szem
Ennek a jelenségnek a hátterében is állhat allergia, fertőzés vagy gyulladás, vagy a szaruhártya apróbb sérülései. Legtöbbször magától
elmúlik 24 órán belül. Akkor utal komolyabb problémára, ha látászavarok is fellépnek.
Könnyező szem
A könny feladata, hogy nedvesen tartsa a szemünket, és kimossa belőle a szennyeződéseket. Ha viszont könnyezik, azt is mutathatja, hogy a könny nem tud elvezetődni a normális úton. Okozhatja fertőzés, vágás, karcolás, vagy a könnycsatorna elzáródása. Orvoshoz kell fordulni, ha fáj, nem jól lát, vagy úgy érzi, mintha lenne valami a szemében.
Rángatózás
Pislogással terítjük szét a könnyet a szem felszínén, ez teljesen normális. Akkor van baj, ha az akaratlan rángatózás állandósul. Enyhébb esetben elmúlik, ha többet pihenünk, vagy ha csökkentjük a koffeinadagunkat. Súlyosabb a probléma, ha a szemhéj akaratunk ellenére becsukódik, vagy az arc egyik fele begörcsöl, gyakran a szem közelében. Elég ijesztő jelenség amúgy is, orvoshoz kell fordulni.
Árpa
Vörös, fájdalmas csomók a szempilláknál vagy a szemhéj belsejében. Baktérium okozza. Meleg, nedves borogatás segít – meleg vizes kendőt kell a szemre helyezni 10-15 percre, és ezt naponta háromszor-ötször ismételni. Antibiotikum-tartalmú szemcsepp vagy kenőcs is elősegíti a gyógyulást.
„Van valami a szememben”
Ne dörzsölje! A könny gyakran kimossa a szennyeződést, ha mégsem, pislogjon sokat, vagy használjon műkönnyet a kimosására. Meleg vizes kendő is segít, csak rá kell helyeznie a szemhéjára. Ha órák elteltével sem mérséklődik az érzés, forduljon orvoshoz. Ha elkapott egy fertőzést, vagy megkarcolódott a szaruhártyája, jobb, ha segít.
Sárga szemfehérje
Ebben az esetben valószínűleg sárgasága van. Ez egy májbetegség, amit hepatitisz, túlzott alkoholfogyasztás, epekő vagy – ritkábban – daganatos megbetegedés okoz. Tanácsos azonnal szakszerű segítséget kérni. Ha csak sárga pöttyök vannak a szemében, az jóval ártalmatlanabb, gyakran nem is igényel kezelést.
Szokatlan méretű pupillák
Normál esetben a pupillák mérete a fény erősségének függvényében változik. Előfordul azonban, hogy túlságosan tág (mydriasis), vagy túlságosan szűk (miosis), vagy a két pupilla nem ugyanakkora. Sok oka lehet, például idegkárosodás, migrén, orvosság, szemműtét. Az orvos segít eldönteni, mennyire súlyos problémával állunk szemben.
Kancsalság
Ha a két szem nem ugyanabba az irányba néz, különböző képet küldenek az agynak, ami gyorsan megtanulja, hogy ne vegye figyelembe a gyengébb vagy a „lusta” szemből érkező információt. A kancsalság 25 gyerekből 1-et érint. Lehet, hogy szemüveg is segít, de elképzelhető, hogy a műtét jelenti a megoldást.
Lelógó szemhéj
A korral is bekövetkezik néha, ekkor egy egyszerű szépészeti beavatkozással orvosolható a probléma. Ha viszont hirtelen jelenik meg, akkor stroke, agytumor, izombetegség vagy idegi probléma jele lehet. Utóbbi esetben menjen azonnal orvoshoz!
Tudta?
19 érdekes tény a szemről