• 2025. április 24., csütörtök

Nem fog fájni!


2016.10.03

A fogszuvasodás mellett számos olyan egyéb probléma is van, ami odafigyelést igényel. Ha nem vigyázunk a fognyaki kopásokra, a fogkőre és az ínybetegségekre, idővel akár el is veszíthetjük egészséges fogainkat. Ne csak fájó foggal menjünk orvoshoz, hiszen a hétköznapokban ártal - matlannak tűnő problémák komoly gondot okozhatnak



A fogbetegségeket két nagy csoportra oszthatjuk: a fogágy gyulladásos problémáira és a fogszövetben zajló gyulladásokra. A fogágy gyulladásai általában kicsi intenzitású, tompa fájdalomként kezdődnek. A legfontosabb észrevehető jel az ínyvérzés, illetve a kellemetlen szájíz, megváltozott szájszag. Ilyenkor a szájüregi baktériumflóra egyensúlya felborul, és emiatt elpusztul a foggyökerek körüli csont. Mindez foglazuláshoz, fogvesztéshez vezethet. Ha 3-4 nap után rendszeres, alapos fogmosás ellenére sem szűnik meg a vérzés, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni. Akár egy rossz fogpótlás is okozhat ínygyulladást, ezért fontos a kezelés, amelynek első lépése a fogkő eltávolítás.

Komoly betegségek kockázati tényezője

Ha nem megyünk rendszeresen ellenőrzésre, a rendellenességek gócként lehetnek jelen a szervezetben, így az „egyszerű fogbaj” számos betegség megjelenésével is járhat – magyarázza dr. Győrfi Adrienne, a Fehérgyöngy Fogászati Magánrendelő vezetője, a Semmelweis Egyetem docense. A fogágy gyulladását kockázati tényezőként tartják számon például a szívinfarktus és a stroke kialakulásánál, és szerepet játszhat a koraszülésben is. A fogszövet gyulladásos betegségei közül a legfontosabbak a szuvasodások, illetve azok szövődményei. A szuvasodás egyik jele lehet, ha édes ételek fogyasztásakor villanásszerű, rövid ideig tartó erős fájdalom jelentkezik. Amikor a hő hatása megszűnik, a panasz is enyhül, ami arra utal, hogy a fogszövetek dehidratálódnak. A szakorvos azt tanácsolja, hogy válasszunk elektromos fogkefét és mindennap használjunk fogselymet! 

Gyökerénél a bajt

Az orvosok szerint több közkeletű (tév) hit él az emberek fejében a fogászatról. Az egyik legerősebb ezek közül, hogy a kezelés fájdalmas. Ma azonban már olyan korszerű megoldások vannak, amelyek száz százalékban segítenek az érzéstelenítésben. A fájdalommentes fogászat újdonsága az a készülék, amely nagy nyomással kvarcszemcséket fúj ki, ezt vízfüggöny veszi körül, és így alakítja ki a lyukas fogban a töméshez a felszínt. A fúrónak nincs kellemetlen hangja, és kisebb lyukaknál – e gép használatával – szükségtelen az érzéstelenítés. Erős gyulladás esetén általános anesztéziában lehet ellátni a beteget. Gyakran hallani azt is, hogy a fogfehérítés rontja a fogakat, pedig ezt semmi nem támasztja alá, hiszen több évtizede használt anyagokat alkalmaznak.

Ha a fogak elszíneződtek, külső felszínük nem szép, esetleg töredezett, vagy nagy köztük a rés, érdemes héjkerámiát alkalmazni. Ilyenkor nem kell az egészséges fogból sokat levenni, elég külső felszínét egy picit megcsiszolni, ide ragasztja fel a fogorvos a fogtechnikus által elkészített vékony porcelánhéjat. Esztétikus, tartós, erős megoldás.

D-K. D. 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A rossz szájhigiénia nem csak a fogakat veszélyezteti: növelheti a stroke é... Gyógyhír Magazin

A fogmosási rutint már baba korban fontos kialakítani Gyógyhír Magazin

Fogszabályozás nem csak gyerekkorban Gyógyhír Magazin

A szülők elismerik, hogy gyermekeik nem mosnak fogat elégszer Gyógyhír Magazin

A személyre szabott fogtisztító eszközökök hatékonyabbak Gyógyhír Magazin

A dohánytermékek közül a füstmentesek károsítják leginkább a fogimplantátum... Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája