• 2025. április 24., csütörtök

Mozogni kell!


2020.03.09

Sok-sok tanulmány szól arról, hogy mennyi kedvező egészségügyi hatása van a mozgásnak. Elkezdeni persze nem könnyű, különösen, ha az embernek nincs jó kondíciója. Ez azonban ez tartson vissza senkit: egy kis kitartással otthon is meg lehet szerezni egy alap-állóképességet, amivel már akár konditerembe is el lehet menni, vagy el lehet kezdeni a komolyabb futást.



„Ha a mozgást tablettában lehetne bevenni, csodaszernek tartanák” – olvastam nemrég az elgondolkoztató idézetet. Valóban az: a rendszeres és nem túl megerőltető mozgás javítja a vérkeringést, több oxigént juttat szervezetünkbe, elősegíti a fogyást, mérsékeli a cukorbetegség kockázatát, csökkenti a stresszt, boldogsághormont termel – és ez még mindig nem az összes kedvező hatása. Szerencsére függőséget is okozhat, ezért ha valaki rászokik, nagyobb eséllyel folytatja.

Hogyan kezdjünk bele? 
Hiába tudjuk mindezt, ettől persze még nehéz belekezdeni a munka, a család, a háztartás, az állandó rohanás mellett. A mozgáshiányt nem véletlenül nevezik korunk betegségének is. 

Könnyebb elkezdeni – és folytatni – a mozgást, ha van egy partner. Ha párja hajlik rá, vegye rá, és kezdjenek együtt mozogni. Ha elzárkózik, beszélje rá egy barátnőjét vagy barátját! Ha használja, Facebookon is találhat olyan csoportot lakóhelye közelében, akik együtt mozognak, és akikhez csatlakozhat.

Első lépésnek jó a séta, ami a szokásosnál akár egy kicsit nagyobb ütemű is lehet. Utána bele lehet vágni egy mérsékelt tempójú kocogásba, amit gyorsabban is végezhetünk, ha megy. Akinek az úszás áll közelebb a szívéhez, válassza azt, kezdje kisebb távval, hogy sikerélménye legyen, aztán emelje. A kulcsszó a rendszeresség: ha elkezdte, ragaszkodjon hozzá, bármit mond is a környezete.

Digitális segítség 
Használja ki a sokat szidott digitális eszközöket. Az internet tele van jobbnál jobb videókkal, melyeket követve rendszeresen mozoghat. Speciálisan nőknek vagy férfiaknak szántakat is talál közöttük, és ajánlanak otthon, eszközök nélkül végezhető gyakorlatsort minden élethelyzetre: szülés utánra, van regeneráló torna törés rehabilitálására, a gerinc fájdalmának csökkentésére és így tovább. Olyan edzések is vannak, melyek egy-egy testrészre, például a combra vagy a felsőkarra fókuszálnak, és ki lehet választani az edzés célját is: alakformálás, zsírégetés, erősítés. Csak be kell írni a megfelelő kulcsszavakat a keresőbe – magyarul –, és indulhat is az edzés!

A házimunka nem mozgás! 
„Mozgok én eleget, amikor kitakarítok, megfőzök és kiteregetem a ruhát” – hallottam gyakran az anyámtól. Elfárad az ember, az biztos, de ez sajnos nem mozgás. Nem mozgatja át a test minden izmát, és nem emeli meg úgy a pulzust, mint egy valódi edzés. 

Ha egészségügyi problémája van, legyen óvatos!
Ha bármilyen krónikus, főleg mozgásszervi betegséggel küzd, érdemes szakemberrel konzultálnia, mielőtt belevág a mozgásba. Ez lehet a háziorvos is, de általában a fitnesstermekben is felkészült edzők vannak, akik – pénzért – személyre szabott edzéstervet is készítenek.
Még két tipp: legyen külön edzőruhája – akár egy hosszabb póló és egy leggings –, és ami még fontosabb, edzőcipője. A másik tippet biztosan sokat hallotta már, de nem véletlenül, hiszen tudni kell: soha ne hagyja ki a bemelegítést a mozgás megkezdése előtt, és a nyújtást utána!

Vámos Éva


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája