• 2025. április 24., csütörtök

Csak nyugodtan a pikkelysömörről


2018.12.06

A pikkelysömör (pszoriázis) – az egyik leggyakrabban előforduló súlyos bőrbetegség – jelen tudásunk szerint nem gyógyítható 100%-osan, de ha a tünetek jól kezelhetők, jelentősen javul az életminőség. A betegség a magyar lakosság 2%-át, mintegy 200 ezer embert érint, s ez az arány a Föld népességére is elmondható, bolygónk lakosságának szintén 2%-a szenved tőle.



A betegség krónikus, kiújulásra hajlamos, melyben a hosszabb teljesen tünetmentes szakaszokat súlyos bőrtünetekkel járó időszakok váltják. A pikkelysömört kiváltó okok rendkívül összetettek – veleszületett hajlam és környezeti faktorok is szerepet játszanak –, minden embernél más és más lehet, de az orvosok egyetértenek abban, hogy főként tartós lelki feszültségek és gondok válthatják ki ezt a kellemetlen betegséget, melynek gyógyítása hosszú, türelmet igénylő folyamat, s a teljes szervezet átvizsgálását igényli.

Pikkelysömör a fejbőrön
A fejbőrön a pikkelysömör a homlok és a hajas fejbőr határán, vörös alapú felszínén pikkelyekkel hámló korona alakban jelentkezik. Ritkán a teljes fejbőrön szinte összefüggő skalp formája is lehetséges, lisztszerű korpázással. Akkor alakul ki, amikor az immunrendszer hibás jelzéseinek következtében a bőrsejtek (keratinociták) túl gyorsan, a szokásos 28-30 napos ciklus helyett 3-4 naponként regenerálódnak. Ahogy a test egyéb részein, a pikkelysömör a fejen sem gyógyítható teljesen, de tünetmentessé tehető. A kezelés abbahagyása után azonban a tünetek fokozatosan visszajönnek. A tünetmentes időszakok hossza függ az alkalmazott kezeléstől, ezért a szakemberek a folyamatos bőrápolást javasolják.

TÉVHITEK:
1. „Fertőző” – A betegség semmilyen formában nem fertőző, még közvetlen kontaktus esetén sem.
2. Csupán „kozmetikai probléma” – ez sem igaz, valójában az okok mélyen a bőr alatt rejlenek.
3. „Diétázni kell!” – Bár sok betegség megelőzésében és kezelésében fontos szerepet játszik a megfelelő étrend kialakítása és betartása, a pikkelysömör esetében nincs olyan szakmailag igazolt speciális diéta, amely egymaga képes lenne megszüntetni a betegség tüneteit, ezért teljesen értelmetlen az önsanyargatás.
 
KEZELÉS:
1. Több napfényt! – a pikkelysömörben szenvedők 95%-ának javul az állapota, ha rendszeresen kiteszi magát az erőteljes napsütésnek. A napfény jótékony hatását télen speciális ultraibolya sugarakkal is utánozhatjuk. 
2. Több nedvességet a bőrnek! – a fürdők (és bizonyos gyógyvizek) alkalmasak a pikkelysömör kezelésére, mert elsimítják a pikkelyeket és csökkentik a hámlást. A hidratáltságot rendszeres folyadékfogyasztással is érdemes fenntartani.
3. Kevesebb stresszt! – és kiegyensúlyozottabb, vidámabb életet. Ahogy szinte minden lelki okokból kialakult betegség esetében, úgy a pikkelysömörnél is sokat segít a beteg állapotán, ha életmódot vált, s kiűzi a stresszt mindennapjaiból. 
 
KÉT JÓ TANÁCS:
1. Fontos, hogy mindent, amit a betegség enyhítésére csinálunk – fürdőzés, krémek, speciális samponok használata stb. –, rendszeresen és kúraszerűen csináljuk! Egy vagy csupán néhány alkalom nem fog csodát tenni a bőrünkkel.
2. Mindamellett, hogy elfogadjuk betegségünket, az is lényeges, hogy pozitívan álljunk hozzá dolgokhoz, fejünkben csak pozitív gondolatok járjanak, s a rosszban is fedezzük fel mindig valami jót.
Járányi Gitta

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Szabad-e tavasszal levetetni az anyajegyet? Gyógyhír Magazin

Bőrrákra utalhat-e, ha vérzik az anyajegy? Gyógyhír Magazin

10 bőrápolási tanács a téli hónapokra Gyógyhír Magazin

Így maradhat télen is hidratált és ápolt a kezünk Gyógyhír Magazin

Szépségkezelések, hogy legjobb formájában legyen az év végén Gyógyhír Magazin

Ne ijesszenek meg a striák: így tudod őket kezelni Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája