

1991 óta minden évben november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és tagszervezetei világszerte e napon hívják fel a figyelmet a betegségre, illetve megelőzésének lehetőségeire. Mi okozza a diabéteszt, és mit tehetnek az érintettek életminőségük megőrzéséért?
Adatok
A cukorbetegek száma világszerte meredeken nő: míg szerte a Földön 1980-ban 108 millió pácienst tartottak nyilván, addig ez a szám 2014-re 422 millióra nőtt, vagyis kevés híján megnégyszereződött. Csak 2000 és 2016 között az idő előtti elhalálozások körében 5%-kal nőtt azon esetek száma, amelyek összefüggésbe hozhatók a diabétesszel. A diabétesz a fő oka az olyan egészségkárosodásoknak, mint a vakság, veseelégtelenség, szívroham, stroke, továbbá leggyakoribb okozója az olyan eseteknek, melyek az alsó végtag amputálásához vezetnek.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ez év júniusában publikált tanulmánya szerint 2016-ban összesen 1,6 millió áldozata volt közvetlenül a cukorbetegségnek, és további 2,2 millió elhalálozás tulajdonítható a magas vércukorszintnek.
Megelőzés
A betegségnek két fontosabb típusa létezik. Az 1-es típusú a ritkább (mintegy 10% az összes páciensen belül). Ez lényegében egy autoimmun betegség, amely (némi egyszerűsítéssel) elpusztítja a szervezet inzulintermelő sejtjeit. A gyakoribb 2-es típusú diabétesz kialakulásáért azonban – az örökölt hajlamon kívül – életmódbeli okok is felelhetnek.
Életminőség
A WHO szakértőinek fenti javaslatait azoknak is tanácsos megtartaniuk, akiknél már kialakult a betegség. A páciens ugyanis sokat tehet életminőségének javításáért, többek között egészséges életmóddal.
A diabéteszeseknél gyakori jelenség a száraz bőr, melynek gondos ápolása kiemelkedően fontos, hiszen a gondatlan kezelés súlyos szövődményekhez vezethet. A bőrszárazság oka lehet a rossz vérkeringés, melynek következtében nem jut elég vér a lábakba és a lábfejekbe. Ez nemcsak a bőr kiszáradását eredményezheti, de a gyulladások és a sebek gyógyulását is lassítja. A magas vércukorszint következtében a test nedvességet veszít, így szintén kialakulhat a bőrszárazság. Az idegi károsodás is gyakori a cukorbetegek körében: a neuropátiában szenvedők kevésbé érzékelik a hideget és a meleget, így gyakoribbak a bőrsérülések és a fertőzések.
Ma már sok olyan, kifejezetten a diabéteszeseknek kifejlesztett készítmény létezik, amelyek megkönnyíthetik a páciensek mindennapjait. Hatásosan enyhítik például a betegséggel együtt járó bőrszárazságot, vagy éppen gyógynövény alapú hatóanyagaikkal serkentik a végtagok vérkeringését, nyugtatják és regenerálják a gyulladt bőrt.
A WHO fentebb idézett anyaga a következőket javasolja a prevenció érdekében:
Papp György