

A fejfájás a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartozik, számtalan típusa van, és az is eltérő lehet, hogy mennyire intenzíven érzi valaki. A diagnózisban sokat segít annak meghatározása, hogy pontosan hol fáj a fejünk. A nőket gyakrabban kínozza ez a probléma, ennek pedig hormonális okai vannak. A lényeg azonban ugyanaz: a fájdalom okát ki kell deríteni, és gondolni kell a megelőzésre, valamint a fájdalomcsillapításra is.
Anőknél és a férfiaknál is számos tényező járulhat hozzá a fejfájáshoz, beleértve a korukat, vagy a családjuk kórtörténetét. A nők esetében azonban gyakran figyelhető meg a fejfájásés és a hormonális változások közötti összefüggés. Serdülő lányoknál a fejfájás gyakran a pubertáskor környékén jelentkezik.
Nehéz napok, nehézségek nélkül
A menstruáció minden negyedik nőnél kisebb-nagyobb fájdalmakkal és kellemetlen tünetekkel jár, ám ezek idővel és a szülés után általában enyhülnek. A fiatal lányoknál különösen jellemző, hogy a stressz, lehangoltság, fáradékonyság mellett kifejezetten nehezen elviselhető görcsök jelentkeznek a menstruáció idején. Ezeket többféle módon is csillapíthatjuk.
Migrén, frontok, stressz?
Lassan véget ér a farsangi szezon, a mulatozások és a lakomák időszaka. A túl kevés vagy a túl sok alvás migrént okozhat, de a rendszeres alvási rutin megtartása segíthet kiküszöbölni az alkalmi fejfájásokat. Sokszor ismételt igazság, hogy a test egészségéhez nem kell más, csak a pihentető alvás, étkezés, testmozgás, folyadékfogyasztás és a stresszcsökkentés. Ha bármelyik pillér felborul ezek közül, az migrénhez vezethet.
Az életmódra és a rendszerességre való figyelés nemcsak a migrén, hanem a feszültség okozta fejfájásokra is gyógyír lehet, bár azok nem járnak hányingerrel, hányással, fény- hang- és szagérzékenységgel, mégis bosszantóak.
Dózsa-Kádár Dóra