• 2025. április 24., csütörtök

Ami minden 5. embert érint


2020.03.02

Az elmúlt évtizedben a tápcsatorna felső részét érintő betegségek, köztük a gyomorsavtúltengés okozta gyomorégés népbetegséggé vált a fejlett országokban. Becslések szerint minden ötödik felnőtt érintett ma Magyarországon.



A gyomorégés tünete a nagyon kellemetlen égő, szúró gyomortáji fájdalom, mely a mellkas irányába sugárzik ki. Evés hatására általában enyhül. Jelentkezhet hányinger, émelygés, hányás, böfögés, puffadás vagy hasi feszülés.

Mit tehetünk ellene?
Először is állapítsuk meg a kiváltó okot, és próbáljuk megszüntetni. Életmódbeli változtatások nélkül lehetetlen a kellemetlen tüneteknek végleg búcsút inteni. Legjobb, ha kerüljük a dohányzást, az alkoholt, a szénsavas üdítőket, továbbá a fűszeres, savas és zsíros ételeket. 

Eseti fájdalom esetén a tünetek vény nélkül kapható gyógyszerekkel is mérsékelhetők, illetve teljesen meg is szüntethetők. Azonban ha folyamatos gyógyszerszedésre kényszerül, keresse fel orvosát és járjanak a végére, hogy pontosan mi is áll a probléma hátterében.

A patikában vény nélkül kaphatók magnézium-, illetve alumíniumtartalmú gyenge bázisok, úgynevezett antacidumok, melyek gyors enyhülést okoznak. Sajnos hatásuk amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan megy is, ezért hosszú távon nem javasolt a szedésük. Hatékonyabbak a hisztamin receptort vagy az úgynevezett protonpumpát gátló készítmények. A H2RA blokkolót étkezés előtt 1 órával már be lehet venni, hatása a szervezetben 9 órát tart. Ennek megfelelően az éjszakai gyomorégés megelőzésére is alkalmazható.

A gyomorégés leggyakoribb kiváltó okai:
  • A stressz okozta fokozott savelválasztás.
  • Helytelen életmód, mint például a dohányzás, fokozott alkohol- vagy kávéfogyasztás, szénsavas üdítőitalok, feldolgozott, ultrafinomított és tartósított élelmiszerek. Olajos, zsíros, fűszeres, csípős vagy savas ételek egyaránt fokozzák a gyomorsav elválasztást. 
  • A Helicobacter pylori nevezetű baktérium elszaporodása.
  • Gyógyszer mellékhatása. Ilyen hatása lehet például a nem szteroid gyulladáscsökkentőknek, egyes antibiotikumoknak, vérnyomáscsökkentőknek, hörgőtágítóknak vagy csontritkulás elleni készítményeknek.
  • Felszívódási zavarok, mint például a laktóz- vagy glutén-intolerancia.
  • Terhesség.
  • Hasi túlsúly.

dr. Zahorán Éva • szakgyógyszerész


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája