

Az illóolajokat az ókor óta nagy becsben tartjuk és számtalan formában használjuk. Messze túlmutatnak a kellemes illaton: segíthetnek a közérzetünk javításában, és gyógyhatásuk is figyelemre méltó. Hét olyan illóolajat gyűjtöttünk csokorba, amelyek a zord télben is energiával töltenek fel a hétköznapokra.
1. Borsmenta
A fűszeres illatok egyik fejedelmének tekintik: egy sereg kozmetikai és gyógyszeripari készítmény fő összetevője. Illóolaja javítja a koncentrálóképességet: ha a párologtatóba cseppentünk belőle, ideális légkört teremthetünk a munkavégzéshez és a tanuláshoz. Az egyik legkiválóbb szer az emésztési zavarok, például hányinger vagy a gyomor túlzott megterhelése esetén. Lelki roborálószerként és a stresszes állapot okozta fejfájás ellen is hatásos: egy-két csepp, növényi olajban feloldott borsmentaolajjal dörzsöljük be a halántékot. Depresszió ellen a segítségünkre lehet, ha egy-két csepp esszenciával átitatjuk a zsebkendőnket, és a kipárolgó illatot beszippantjuk.
2. Keserű narancs
A kellemes aromájú illóolaj gondűző képességéről nevezetes. Kellemes és pihentető légkört teremthetünk a helyiségben, ha az aromamécses vizébe néhány csepp narancsolajat teszünk. A reggeli zuhanyozáshoz használt tusfürdőhöz is adhatunk pár cseppet, ugyanis élénkítő hatással van a szervezetre. Aggodalom vagy idegesség esetén egy-két cseppet ejtsünk belőle zsebkendőre, és szájon át lélegezzük be.
3. Citrom
Használjuk ki kiváló fertőtlenítő és baktériumölő tulajdonságát, és eukaliptuszolajjal együtt párologtassuk rendszeresen a megfázásos időszakokban. A citrom illóolaj megtisztítja és felderíti a gondolatokat, ezért egyéb citrusfélékkel párosítva energiával teli jó hangulatot áraszt. Májbetegségek esetén is jótékonynak bizonyul: a gyógyszerkönyvi minőségű illóolaj egy-két cseppje mézben elkeverve, az étkezést követően két órával elfogyasztva javítja a májfunkciókat.
4. Levendula
Talán a legismertebb illóolaj, összeszámolni is nehéz, hányféleképpen alkalmazható a hangulatjavítástól az égési sérülések kezeléséig. Jótékonyan hat az idegrendszerre: segíti a nyugalmi állapot helyreállását, szabályozza a szorongásos élethelyzetekben jellemző szapora és felületes légzést. Elegendő pár csepp a párologtatókészülék vizébe, és máris frissességet, tisztaságot sugároz a zárt térben.
5. Rozmaring
Sok, gyógyászati szempontból értékes tulajdonsága ismert. Rendkívül jó testi-lelki erősítő, a szív és a máj megbetegedéseinél is jó szolgálatot tesz. Hozzásegíti az embert a koncentrálóképesség fokozásához, enyhíti a stresszből és kimerültségből eredő fáradtságot. Ilyen esetekben jó a száraz belégzés. Két cseppet ejtsünk közvetlenül a zsebkendőre, és lélegezzük be az illatot. Illóolaja tisztítja és fertőtleníti a levegőt, néhány cseppje az aromalámpában elegendő, hogy egészségesebbé és kellemesebbé tegyük a szobát.
6. Boróka
Élénkítő, általános serkentő tulajdonságairól ismert. Aromalámpában párologtatva kedvezően hat fáradtság, kimerültség esetén, ilyenkor öt cseppjét három csepp fahéj illóolajjal társíthatjuk. Hűléses megbetegedések esetén is alkalmazzuk, például borsmentával párosítva. Külsőleg – egy-két cseppjét bázisolajban feloldva – bőrgyulladások, reumatikus fájdalmak menstruációs zavarok kezelésére ajánlott.
7. Bazsalikom
Számos jó tulajdonsága közül kiemelkedik általános erősítő, frissítő, antidepresszáns és a szellemi koncentrációt növelő hatása. Alkalmazzuk szorongás, idegesség, alvászavarok, depresszió és stressz okozta tünetek esetén. Egyedülálló görcsoldóképessége a kólika, fájdalmak, izomösszehúzódás és más hasonló bajok esetén is segít.