

Az ízületi gyulladásban szenvedők gyakorta kerülik a fizikai aktivitást, mert attól tartanak, hogy a mozgás fokozódó fájdalommal jár, és tovább károsítja az ízületeiket. Pedig a mozgásszervek egészségének megőrzésében és javításában a kíméletes testedzés kulcsfontosságú.
1. Mozogjon rendszeresen!
A fizikai aktivitás segít csökkenteni az ízületek merevségét. Ne maradjon túl sokáig ugyanabban a testhelyzetben, napközben többször is mozgassa át a tagjait. Ízületi gyulladás esetén az alacsony terheléssel járó testmozgás – például a séta, az úszás, a kerékpározás, a gyógytorna – hozzájárul az ízületek mobilitásának megőrzéséhez. Nyújtsa, hajlítsa vagy forgassa az egyes ízületeket: ezek a mozgástartomány-gyakorlatok javítják a rugalmasságot, enyhítik a merevséget és a fájdalmat. Az ízületeket megtámasztó izmok erősítéséről se feledkezzen meg: az edzésben szerepeljenek a has-, a hát- és a mellizmokat erősítő gyakorlatok; az erős izomzat ugyanis segít a stabilitás megőrzésében, az ízületi sérülések elkerülésében.
2. Legyen kíméletes az ízületekhez!
Bármelyik mozgásformát választja is, kezdje fokozatosan a terhelést, és szükség esetén viseljen megfelelő védőfelszerelést. Mozgás közben
• figyeljen a fájdalomjelzésekre, kerülje az ízületeket megterhelő vagy a fájdalmat fokozó tevékenységeket;
• ügyeljen a helyes testtartásra, ezzel megakadályozhatja az ízületek további terhelését, és csökkentheti a környező izmok sérülésének kockázatát. Legyen különösen óvatos, ha nehéz tárgyakat cipel vagy emel, így megkímélheti magát a fájdalmas sérüléstől vagy az ízületi károsodástól;
• tartsa egyensúlyban a testmozgást és a pihenést, ne vigye túlzásba a fizikai terhelést;
• ha szükséges, használjon segédeszközöket a mozgáshoz.
3. Tartsa meg az ideális testsúlyt!
Minden egyes kiló túlsúly további négy kiló plusz terhet jelent a súlyt viselő ízületekre, például a térdre, a bokára, a csípőre vagy a csigolyákra. Az egészséges testsúly elérésével és megtartásával csökken az ízületekre nehezedő nyomás és az ízületi károsodás kockázata. Néhány kiló mínusz már érezhetően enyhíti a térdízületi gyulladással járó térdfájdalmat, a merevséget, és javítja a mozgékonyságot.
4. Alakítsa át az étrendjét!
A tudatos táplálkozás nemcsak a túlsúly leadása, hanem az ízületek támogatása miatt is fontos. A sovány fehérjék fogyasztása segíti az izomzat felépítését, a kalciumot és D-vitamint tartalmazó élelmiszerek hozzájárulnak az erős csontok kialakulásához, a kollagéntartalmú ételek – például a kocsonya – a porcépítéshez. Az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek – halak, olajos magvak stb. – gyulladáscsökkentő hatásuk révén mérsékelhetik az ízületek gyulladásos folyamatait. Más élelmiszerek, köztük a paradicsom, az olívaolaj, a zöld leveles zöldségek, a bogyósgyümölcsök és a diófélék ugyancsak segíthetnek a gyulladás csökkentésében. Az ízületeket támogató étrend magában foglalja a feldolgozott élelmiszerek, a sült ételek, az omega-6 zsírsavakban vagy telített zsírokban gazdag olajok (pl. mogyoróolaj, napraforgóolaj), a cukor és a finomított szénhidrátok kerülését is, ezek az élelmiszerek ugyanis fokozhatják a gyulladásos folyamatokat.
5. Szokjon le a dohányzásról!
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a dohányzás növeli a csontritkulás, a csonttörések, az ínhüvelygyulladással járó sérülések, a derékfájás és a reumás ízületi gyulladás kockázatát. Hagyjon fel a dohányzással, csontjai és ízületei hamarosan meghálálják!
Szerdahelyi Krisztina