

Az ekcéma fő tünete a bőrpírral, hólyagképződéssel, pörkképződéssel és hámlással járó, erősen viszkető bőrgyulladás. A téli időszak több szempontból sem kedvez az ekcémás bőrnek, amely ilyenkor a szokásosnál is több gondoskodást igényel.
Az ekcéma kialakulásának pontos oka ismeretlen, alapvetően valamilyen, a bőrrel érintkezésbe kerülő anyag kiváltotta irritáció vagy allergiás reakció okozhatja. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy megtaláljuk az irritáló anyagot, és lehetőség szerint elkerüljük a további érintkezést.
Toxikus-degeneratív ekcéma alakulhat ki olyan esetekben, amikor a bőr hosszabb távon, folyamatosan vagy ismételten ki van téve a károsító anyag hatásának. Ekkor a bőr helyi védekezőrendszere és regenerációs kapacitása fokozatosan kimerül, a felület szárazzá, pirossá válik, és emiatt a bakteriális felülfertőződés veszélye is nagyobb lesz.
Egyes esetekben nem azonosítható semmilyen külső kiváltó anyag, ilyenkor endogén ekcémáról beszélünk. Ennek tünetei fokozott lelki terhelés, stressz idején rosszabbodhatnak, bizonyos életmódbeli szabályok betartásával azonban enyhíthetők.
Miből áll a kezelés?
A betegség eredetétől függetlenül a legtöbb esetében csak tüneti kezelésről lehet szó. Akut, nedvedző ekcémák esetén a kezelés alapelve: nedveset a nedvessel, vagyis nedves borogatásokat kell használni egészen addig, amíg a gyulladás és a nedvedzés el nem múlik.
A gyógynövényes borogatás készítéséhez leginkább cseranyag- és nyálkatartalmú drogok jöhetnek szóba. Jól beválik a tölgyfakéreg, a diólevél, az apróbojtorján, a fehér árvacsalán és a mályva. A kivonatot egy-két evőkanálnyi drog és fél liter víz felhasználásával, 15 perces főzéssel készítsük.
Leszűrés után hagyjuk lehűlni, majd mártsuk bele a lenkendőt vagy mull-lapot, és lazán tegyük az érintett felületre. Tíz-húsz percenként cseréljük; az optimális hatás eléréséhez naponta 3×1-2 órányi borogatással számoljunk. Amikor a nedvedzés megszűnik, és az ekcéma száraz, krónikus állapotba kerül, bőrpuhító, irritációt csökkentő krémekkel folytathatjuk a kezelést.
Télen romolhatnak a tünetek
Télen az amúgy is érzékenyebb bőr állapotát tovább súlyosbítja a hideg, száraz levegő, a szél, az alacsony páratartalmú meleg beltéri levegő, valamint a nehéz ruházat, ami gyakran irritáló anyagokból készül. A téli ekcémafellángolások elkerülésében segít, ha a betegek a napi bőrápolási rutint az évszakhoz igazítják.
Szerdahelyi Krisztina