

Úgy érezzük, bujkál bennünk valami? Ne engedjük, hogy a nátha ágynak döntsön, de lehetőségünk szerint pihenjünk sokat, és egy csésze gyógyteával bízzuk magunkat a természet erejére!
Amegfázás (más néven meghűlés vagy nátha) a felső légutak vírusos fertőzése, amely emberek között a leggyakoribb fertőzéstípusnak számít: felnőtteknél évente átlagosan egy-két alkalommal jelentkezik és néhány napig tartó torokfájással, köhögéssel, orrfolyással, néha lázzal jár. Náthára késő ősztől lehet számítani, az influenzajárvány rendszerint január végén, február elején jelentkezik.
Ne fázzunk rá!
A nátha elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme a megelőzés: a vírus terjedését rendszeres, alapos kézmosással, szükség esetén arcmaszk viselésével nehezíthetjük. A védekezésben nemcsak a C-, hanem a D-vitamin is sokat segíthet. Ügyeljünk rá, hogy mindig kellemesen párás legyen a levegő a lakásban, a kiszáradt nyálkahártyán ugyanis könnyebben tapadnak meg a kórokozók. Ha nincs párásító készülékünk, tegyünk vízzel teli edényt a fűtőtestre, és csepegtessünk bele eukaliptusz- vagy teafaolajat. Igyunk minél több folyadékot, és pihenjünk, amennyit csak tudunk!
Ha a tünetek nem enyhülnek pár nap után, menjünk orvoshoz, mert ha a szervezetünk védekezőképessége gyengül, szövődmények alakulhatnak ki. Több kutatás is bebizonyította, hogy a mély, nyugodt alvás óriási szerepet játszik a szervezet ellenálló képességének erősítésében.
Ha erős fájdalmat érez a homlok vagy az arccsont területén, légszomja van, gennyes a garata, fáj a füle vagy lázas, illetve a tünetek nem javulnak egy héten belül, mindképp forduljon orvoshoz! A légutak átjárhatósága nagyon fontos, ezért ügyeljünk a gyakori orrfújásra, kisgyermekeknél a megfelelő orrszívásra. Használjunk tengervizes orrsprayt, várjunk pár percet, majd az erre alkalmas orrszívóval távolítsuk el a váladékot.
A természet kincsei
A hársfavirágtea a kamilla után a második legnépszerűbb gyógytea megfázás idején, de akár az influenza tüneteit is enyhíti. Oldja a hurutot, izzaszt, csillapítja a köhögést és és csökkenti a torokgyulladást. A kamilla borogatásként szemgyulladás, öblögetőszerként torokgyulladás, fogínygyulladás, afták kezelésére használható.
A kakukkfű főzetét leginkább heveny és idült légúti megbetegedések esetén, vagy meghűléskor fogyasztják, és jótékony hatással van a gyomor- és bélbántalmakra (például felfúvódás, hasmenés, emésztési zavarok) is. Segít a köhögés, a hörgő- és szájüregi gyulladások megszüntetésében, orrdugulás esetén pedig érdemes inhalálni vele. Nyálkaoldó, köptetőhatása is van.
Míg az influenzás megbetegedésért csak néhány vírusfaj tehető felelőssé, addig náthát több mint 120 vírus okozhat. Ez az oka annak, hogy a sokkal súlyosabb, magas lázzal járó influenzát nagy valószínűséggel egy évben legfeljebb egyszer kaphatjuk el, míg a nátha többször is jelentkezhet. Mivel ilyen sokféle náthavírus létezik, melyek – hasonlóan az influenzához – gyorsan mutálódnak, nem éri meg védőoltást kifejleszteni ellenük, hiszen a nátha nem súlyos betegség.Mivel mind a náthát, mind az influenzát vírusok okozzák, antibiotikumos kezelésre nincs szükség.
A népi gyógyászat nagyon hatásosnak tartja a fekete bodzát láz- és fájdalomcsillapításra. Klinikai vizsgálatok is alátámasztották, hogy ez a növény igen hatékonyan gátolja a felső légúti megbetegedésekért felelős vírusok szaporodását. A fekete bodza virágaiból és hajtásaiból készült tea kiváló náthatea. Inhaláláshoz is jó, különösen fülfájásnál, rekedtségnél. Légúti megbetegedés esetén segíti a váladék felszakadását, gargarizálóként is alkalmazhatjuk.
A gyömbér antioxidáns, immunerősítő, hatékony mikróba- és vírus-ellenes hatása kísérletekben is bizonyított.
Dózsa-Kádár Dóra