

Krónikus fáradtság, levertség, étvágytalanság, sápadt bőr: ezek a tünetek nagyon gyakran a vashiányos vérszegénység figyelmeztető jelei. A vas mellett azonban a B12-, vagy a B9-vitamin – azaz a folsav – hiánya is okozhatja a fent említett tüneteket.
Annak, hogy valaki fáradt és kimerült, rengeteg oka lehet, elég csak a stresszes, hajszolt életmódra, a kevés alvásra gondolni. Ha azonban ez az állapot tartósnak bizonyul, érdemes utánajárni, és kideríteni, hogy vashiányra vezethető-e vissza a probléma.
A vashiány tünetei és kezelése
Bár a vas a legnagyobb mennyiségben a vörös vértestekben van jelen, máshol is létfontosságú. Bizonyos enzimek működéséhez is elengedhetetlen például, ezért a vas hiánya az egész test működésében zavarokat okozhat – magyarázta lapunknak dr. Barna István, a Semmelweis Egyetem I. számú Belgyógyászati Klinikájának docense.
Mint elmondta: rejtett vashiánynak nevezik azt az állapotot, amikor a szervezet vasraktárai már kiürültek, de még nem alakult ki a vérszegénység. A vashiány azonban már ebben a korai szakaszban is okozhat idegrendszeri tüneteket, például figyelemzavart vagy memóriaproblémákat. A vashiány diagnózisát a tünetek és a vérvizsgálat eredménye alapján lehet felállítani.
Vas és táplálkozás
Mivel felnőttekben a vashiány leggyakoribb oka a vérzés, az orvos először ennek a jeleit keresi. Műtéti úton meggyógyítható a vérző fekély, és eltávolítható a vastagbélpolip is. A normális étrendben található vas nem mindig elég az elvesztett vas pótlására, mivel annak legfeljebb 20 százaléka hasznosul.
A vas akkor szívódik fel a legjobban, ha éhgyomorra, 30 perccel étkezés előtt, vagy 2 órával étkezés után fogyasztják, különösen, ha az étel gátolja annak bejutását (mint például a növényi rostok, a kávé és a tea). A savközömbösítők és a kalcium is mérsékelhetik a vas felszívódását, míg egyes vitaminok elősegítik a vas hasznosulását a szervezetben. Ilyen például a C-vitamin, és hasznunkra lehet a B12-vitamin is, amely húsokban, halakban, tojásban és tejtermékekben található.
Dózsa-Kádár Dóra