• 2025. április 24., csütörtök

Időskori székrekedés: nem elhallgatni, hanem kezelni kell!


2024.11.23

A székrekedés gyakori, mégis alig merjük megemlíteni az orvosnak vagy a gyógyszerésznek. A bent ragadt széklet okozta  kellemetlenségekről való beszédet nem tartjuk illendőnek, pedig van megoldás a megszüntetésükre!



Hogy székrekedésünk van-e, azt nem nehéz eldönteni, hiszen egyértelműen kellemetlen tüneteket tapasztalunk: székelési nehézség, bélgázképződés, hasi diszkomfort; a székrekedést pedig gyakran hasmenés váltja fel. A megkeményedett, távozásra képtelen széklet a székletürítési ingerrel párosulva erőlködéshez vezet, ami végbélrepedést vagy aranyeret is eredményezhet, míg a száraz székletrögök bélelzáródást, fekélyeket okozhatnak. 
 
Emésztést segítő életmód
Jobb már az enyhe tüneteket is komolyan venni és tenni ellenük. Éveink számával nem kell okvetlenül szenvednünk a székrekedés miatt! A rostokban gazdag táplálékok mellett ügyelni kell a napi 2-4 literes folyadékfogyasztásra és a napirendbe iktatott mozgásra is. Számba kell vennünk egyes rendszeresen szedett gyógyszereink székfogó mellékhatását és a szorongás, az időskori depresszió székletürítést gátló következményeit. 
 
Hogyan lehet a szorult helyzetből kikeveredni?
  1. Ha már megjelentek a székrekedés tünetei, előbb a természetes, kíméletes módszerekkel próbálhatjuk megszüntetni őket: teljes kiőrlésű gabonakészítmények, aszalt gyümölcsök, lenmag, gabonapelyhek és korpák, valamint sok folyadék fogyasztásával. Amikor már ez nem elég, akkor folyamodhatunk patikaszerekhez. Érdemes a gyógyszerész tanácsát kérnünk, hiszen a hashajtók indokolatlanul hosszú ideig való alkalmazása megzavarhatja a normális bélmunkát. 
  2. A székrekedés gyógyszeres kezelésében az ún. ozmotikus, vagy kontakt szereket alkalmazzuk. Az ozmotikus hashajtók nem engedik felszívódni a vizet a bélrendszerben,  ezzel lágyítják a székletet. Ilyenek például a laktulóz tartalmú szirupok. Ezek a kíméletesebb hashajtó szerek közé tartoznak. A kontakt szerek csoportjába tartozó gyógyszerek a vastagbeleket késztetik mozgásra, alhasi vérbőséget okozva, s lassabban (5-8 óra alatt) fejtik ki hatásukat. A hashajtók közüli választásban kérje orvosa, gyógyszerésze tanácsát!
 

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája