• 2025. április 24., csütörtök

Nehéz megemészteni?


2024.07.10

Az emésztés általában csak akkor jut eszünkbe, ha nem működik jól, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről.



Régi bölcsesség, hogy az emésztés a szájban kezdődik. Ha alaposan megrágjuk a falatot, azzal sokat segíthetünk emésztőrendszerünknek. Az alapos rágás másik előnye, hogy a telítettségérzet már kisebb ételmennyiség után jelentkezik.

Ha a szokottnál több zsíros ételt eszünk rövid idő alatt, az epehólyag igyekszik megfelelő mennyiségű epét kiengedni. Az epehólyag összehúzódásával görcsös fájdalom, akár hányinger is járhat, ami nem csak az epe nagyobb munkájára figyelmeztet, de jelezheti például egy epekő „felbukkanását” is. Az epekő rendszerint hosszú ideig észrevétlen, majd egy kiadós, zsíros étkezés hatására ad hírt magáról, komoly fájdalmat okozva. Ha gyakorivá válnak a fájdalmas epegörcsök, vagy az epevezetőbe szorult kő miatt pangani kezd a májban az epefolyadék, általában csak műtéti beavatkozás segíthet.

Az epekövesség az európai népesség 15%-át érinti, sokkal jellemzőbb a nők között, mint a férfiaknál. Kialakulására hajlamosít többi között az elhízás, a terhesség és a szoptatás időszaka, az éhezés és drasztikus fogyókúra, illetve a cukorbetegség. Az epegörcs hirtelen alakul ki, és a fájdalom nagyon gyorsan éri el a csúcspontját. A fájdalmat gyakran hányinger, hányás, verejtékezés kíséri. Amennyiben az epekövek az epeutak elzáródását is okozzák, a tünetek rendszeresen jelentkeznek, és sárgasággal járhatnak együtt. 

Tanácsok a jó emésztésért
Nem mindig könnyű betartani, de tény, hogy a „sokszor keveset” elvét követve segítjük a szervezetünket. Érdemes az étkezések között mozgást – sétát, könnyű testedzést – is végezni. Nem az táplál, amit megeszel, hanem az, amit megemésztesz – tartja a mondás. Valóban: a panaszok helyes életmóddal és étrenddel részben megelőzhetők lehetnek, a már kialakult epebetegség esetén pedig alapvető fontosságú az epekímélő diéta. Kerüljük a zsíros, kalóriadús, fűszeres ételeket! A panaszok súlyosságától függően sokat és gyorsan segíthetnek a gyógynövényekből készült teák, cseppek és egyéb készítmények is, természetesen orvosi jóváhagyás után.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája