• 2025. április 24., csütörtök

Ne legyen epés!


2020.04.04

A legtöbb ember nem szentel különösebb figyelmet epehólyagjának egészen addig, amíg az el nem kezd gondot okozni neki. Amikor azonban a probléma jelentkezik, általában igen fájdalmas, és azonnali beavatkozást igényel.



Közeledik a húsvét, már mindenki érzi szájában a sonka, kolbász, szalonna, foszlós kalács és torma ízét, a gyakran elmaradhatatlan alkoholról, valamint a házi süteményekről és pogácsáról nem is beszélve. Hazánkban a táplálkozási szokások sajnálatosan kedveznek a kőképződésnek. Az emberek hajlamosak túlenni magukat, ha még okuk is van rá, akkor meg aztán nehéz mérsékletet tartani. Húsvétkor is érdemes azonban odafigyelni az étkezésre, ha nem akarunk szenvedni. 

Normál esetben az epehólyag összehúzódásakor az epe minden probléma nélkül, fájdalommentesen a bélbe ürül. Ha az epe akadályba ütközik – például ha epekő vagy esetleg homok zárja el az útját –, és nem tud rendesen ürülni a hólyagból, rendkívül erős, általában a jobb bordaív alatt jelentkező hasi fájdalom és diszkomfortérzés jelentkezhet. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fájdalom mellett a hányinger, hányás, láz, hidegrázás, sárgaság, továbbá a szokásostól eltérő emésztés, illetve az átlagosnál sötétebb vizelet.

Miből fogyasszunk többet húsvétkor? 
Nézzük milyen ételeket érdemes fogyasztani, ha nem akarjuk, hogy epeproblémánk alakuljon ki, vagy a már kialakult helyzet tovább romoljon.

Egyen sok magas rosttartalmú hüvelyest, mint például babot vagy borsót, teljes kiőrlésű gabonákat és bármilyen zöldséget és gyümölcsöt. Csökkentse a cukor- és szénhidrátbevitelt, viszont fogyasszon hal- és olívaolajat. Igyon gyógyteákat, kifejezetten ajánlott a borsmenta, lucerna, kurkuma és articsóka. Mozogjon rendszeresen, kerülje a zsíros és nagyon fűszeres ételeket, a kávét, valamint az alkoholt. Figyeljen a folyadékbevitelre, igyon legalább másfél-két liter vizet naponta.

Ha az étkezések között hosszú idő telik el, az epe nem ürül folyamatosan, így nagyobb eséllyel sűrűsödik be, és a kő kialakulásának a valószínűsége is fokozódik. Ezért egyen lehetőleg napi ötször keveset.

Az elhízás hajlamosít epekőképződésre, ezért a túlsúlytól szépen lassan meg kell szabadulni. Nagyon fontos, hogy ne vágjunk bele túl radikális diétába, ugyanis a drasztikus fogyás nemhogy csökkenti, de épp ellenkezőleg, növeli az epekő méretét.

Akut fájdalom esetén vegyen be görcsoldót és esetleg vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót. Ha a fájdalom nem szűnik meg, haladéktalanul keresse fel orvosát. Legrosszabb esetben az epehólyagot el kell távolítani. Szerencsére azonban ez a műtét már rutinszerűen zajlik hazánkban, és a felgyógyulási idő is rendkívül rövid.

Amit az epehólyagról tudni kell 
A körte alakú epehólyag a máj alatt, a hasüreg jobb felső részében helyezkedik el. Tárolja a máj által termelt epét, ami a bélbe ürül. Nagyon fontos szerepet játszik a zsírok lebontásában és bizonyos anyagcsere során keletkező eltávolításában. 

Az epesavak vízben oldódóvá teszik az általunk táplálékként elfogyasztott zsír alkotórészeit, ezáltal elősegítik az emésztést, valamint a zsírban oldódó vitaminok bélből történő felszívódását. 

A májsejtek koleszterinből állítják elő az epesavakat, így a koleszterin szervezetünkből történő kiválasztásában is fontos szerepet játszik.

dr. Zahorán Éva • szakgyógyszerész


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A jobb felhasi fájdalom epehólyag problémára is utalhat Gyógyhír Magazin

Egyre kevesebb sebészeti eset van, amit nem lehet megoldani apró metszéseke... Gyógyhír Magazin

Hatásosan a hasi panaszok ellen Gyógyhír Magazin

Ez az étrend segíthet epepanaszok esetén Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája