• 2025. április 24., csütörtök

Tabu és titok: a székrekedés


2024.08.14

Manapság alig van ember, aki ne szenvedne időlegesen vagy tartósan valamilyen emésztési zavarban, köztük székrekedésben. Pedig bélrendszerünk egészséges működése nélkülözhetetlen az erős immunrendszerhez és a jó közérzethez.



„Kicsit ég a gyomrom, néha puffadok, olykor zuborog a hasam és székrekedésem van.” Talán nincs is olyan ember, akinek a székrekedés ne okozott volna már gondot életében. A kellemetlen szorulás hátterében többféle ok is állhat, lelki problémák, szorongás éppúgy, mint helytelen étkezés vagy éppen rossz székelési pozíció. „Minden betegség a belekben kezdődik.” Sok tekintetben ma is helytálló ez a megállapítás, melyet az orvostudomány ókori megalapítójának, Hippokratésznak tulajdonítanak. Már a nagy ókori orvos feljegyezte, hogy a belekben élő baktériumoknak létfontosságú feladatuk van. „Lebontják a cellulózt, nélkülözhetetlen vitaminokat termelnek, és folyamatos edzésben tartják az immunrendszerünket – az immunanyagok 70% a belekben termelődik –, ezért olyan fontos, hogy a bélflóra, vagyis a szervezetünkben élő mikroorganizmusok összessége ne károsodjon” – magyarázta lapunknak Dr. Berki Emília háziorvos. 

Nehéz megemészteni
Hasfájás, székrekedés, hasmenés, gázképződés, puffadás, telítettség- és diszkomfortérzet –, ilyen emésztési zavarok életkortól, nemtől és egészségi állapottól függetlenül mindenkinél előfordulhatnak. Ezek a panaszok ugyan komoly betegségek (például epekő, fekély, daganatos megbetegedések, anyagcserezavarok) tünetei is lehetnek, ha hosszabb ideig fennállnak, az esetek többségében azonban ártalmatlanok és jól kezelhetők. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az elhúzódó emésztési panaszokat nem szabad elbagatellizálni, érdemes orvoshoz menni – figyelmeztetett a szakember. A makacs székrekedés még manapság is a tabutémák közé tartozik. Milliók, elsősorban nők szenvednek tőle, ám ez a civilizációs betegség nem legyőzhetetlen. 

Még ma is érvényes a gyógyítás atyjának bölcs felismerése: „A betegségek nem derült égből villámcsapásként érnek minket, hanem a természet ellenében elkövetett mindennapos kis bűnökből fejlődnek ki. Ha ezeket gyakran követjük el, a betegségek látszólag hirtelen törnek elő.” A görög Hippokratész, aki ezeket az orvosi alapigazságokat több mint 2400 éve megfogalmazta, 83 évet élt, ami abban az időben szinte csodának számított. Azt is gondolhatnánk, hogy ez a tétele pontosan a népbetegségnek számító „makacs székrekedést” akarta leírni. A vírus vagy baktérium okozta fertőzések főként a gyerekeknél jelenthetnek veszélyt, az ilyenkor fellépő és sokáig fennálló hasmenés ugyanis kiszáradáshoz vezethet. A várandós nők esetében jellemző a renyhe bélmozgás és az emiatt fellépő székrekedés nehezített székelés. 

Tisztítanak a rostok
Sokszor az okozza az emésztési problémákat, hogy helytelenül étkezünk: túl zsírosat, túl fűszereset, túl sokat és túl gyorsan eszünk. A túlzásba vitt kávé- és alkoholfogyasztás is okozhat problémákat, illetve egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek hastáji zavarok. Az antibiotikumok a jótékony hatású baktériumokat is elpusztítják, emiatt csökken a bélflóra védekező képessége, és a vas pótlására szolgáló készítmények is okozhatnak székrekedést – magyarázta a szakember.

Az emésztési zavarok legtöbbször szerencsére könnyen megszüntethetők. Sportoljunk rendszeresen, ne feledkezzünk meg a pihenésről sem, és kerüljük a stresszt! Fogyasszunk egészséges ételeket, több zöldséget és gyümölcsöt. A joghurt és az aludttej egyaránt pozitívan hat a bélflórára, mert a bennük lévő tejsav enyhe hashajtó hatású. Ugyanígy a savanyú káposzta is, főleg nyersen. Együnk rostban gazdag élelmiszereket, például zabpelyhet, lenmagot, fügét, szilvát. Ha keveset iszunk, a bél több nedvességet von ki a tápanyagmasszából, ezért keményebb lesz a széklet. Több folyadékra van szükségünk akkor is, ha lázasak vagyunk, vagy rostosabb ételeket eszünk.
Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája