

Beköszöntött az ősz, itt az idő, hogy felvértezzük immunrendszerünket a nátha, megfázás, influenza és társai ellen. Az immunrendszer alacsony hőmérsékleten tapasztalt csökkent működése okolható elsősorban azért, hogy a hidegebb évszakok beköszöntével gyakrabban szenvedünk felső légúti megbetegedésektől.
Ehhez hozzájárul az is, hogy általában kevesebbet sportolunk, több időt töltünk bent a négy fal között, nem igazán ér minket a nap, vitaminszegényebben táplálkozunk és nem is öltözünk fel elég rétegesen. De nagyon sok gyógynövény van az egészségünk és immunrendszerünk támogatására, melyek használatával megelőzhető, hogy lebetegedjünk. Ismerjünk meg közülük néhányat!
Csipkebogyó
Világszerte elterjedt természetes C-vitamin-forrás, kellemes íze miatt ízesítésre is előszeretettel használják. Kitűnő anti-oxidánsforrás, amihez flavonoid- és karotinoidtartalma is hozzájárul. Tartalmaz még B1-, B2- és E-vitaminokat, likopint, zeaxantint és luteint is. Gyulladáscsökkentő hatását számos vizsgálat igazolta, továbbá ugyancsak bizonyították fájdalomcsillapító, antidiabetikus, fekélyellenes, diuretikus és testsúlycsökkentő hatását is. Terhesség és szoptatás alatt is biztonságosan alkalmazható.
Bodza
Ősidők óta ismert gyógynövény a természetgyógyászatban. Hatásaival már Hippokratész, az orvoslás atyja is foglalkozott, és az első magyar füveskönyv is megemlíti. Kiváló immunrendszer-erősítő, izzasztó és nyákoldó hatásának köszönhetően a téli hónapok hasznos kiegészítője. A-, B-, C-vitamin-, kálium-, flavonoid-, szaponin-, antioxidáns- és gyümölcssavtartalmáról sem szabad megfeledkeznünk. Bogyójából ízletes lé, szörp és lekvár készíthető. Víz- és hashajtó hatása miatt azonban körültekintéssel fogyasztandó.
Orvosi zsálya
Remek nyákoldó, összehúzó, száj-, torokfertőtlenítő és étvágyjavító. Hatékony izzadásgátló, ezért hőhullámok és éjszakai izzadás esetén is alkalmazható. Széleskörűen használják, mint fűszernövényt is húsok, halak, töltelékek ízesítésére.
Gyömbér
Elsősorban hányingercsökkentő és emésztést elősegítő hatásáról ismert, azonban ne feledkezzünk meg gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, nyákoldó továbbá köhögéscsillapító hatásáról sem. A-, B-, C-, E-vitamin-, foszfor-, cink- és káliumtartalmának köszönhetően kitűnő immunrendszer-erősítő és antioxidáns. Segít kordában tartani a vércukorszintet, növeli az inzulin hatékonyságát és a koleszterinszint csökkentésében is szerepet játszik.
Citromfű
Nyugtató hatása miatt feszültségoldásra, alvási panaszokra és idegesség okozta szívpanaszokra használják elsősorban. Azonban erős antimikrobiális, -virális, -bakteriális és herpeszellenes hatása miatt külsőlegesen és belsőlegesen is érdemes használni. Nemcsak az ázsiai konyha jellegzetes ízesítője, de illóolaja serkentő, élénkítő, melyet előszeretettel hasznosítanak az aromaterápiában.
Levendula
Amellett, hogy szemet gyönyörködtető dísznövény és ízletes fűszernövény, széleskörűen használatos gyógynövény is. Antibakteriális, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt fontos a gyógyászatban. Nyugtató és feszültségoldó hatását nemcsak belsőleg hasznosíthatjuk, hanem külsőleg is: bedörzsölők, fürdő- és masszázsolajok használatával. A szépségipar is előszeretettel használja csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illatának köszönhetően. Lakótérbe helyezve segít elűzni a molyokat, tetveket és szúnyogokat.
Eukaliptusz
Elsősorban a leveleiben található esszenciális illóolajok miatt elterjedt gyógynövény. Antiszeptikus, nyákoldó, hűsítő és köptető hatású, ezért légúti megbetegedések kezelésére és fogászati fertőtlenítésre használják leginkább. Terhes vagy szoptató nőknek valamint kisgyermekeknek nem szabad alkalmazniuk. Elsősorban megfázás elleni szerek, torokfertőtlenítők, orrsprayk, mellkasbedörzsölők és párologtatók fontos összetevője.
Hársfa
Nyálkatartalma révén bevonja a torok nyálkahártyáját, így mérsékli a köhögési ingert és a torokfájást, valamint gyulladáscsökkentő hatást is kifejt. Magas illóolaj- és flavonoidtartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert és izzasztó hatása is van.
Aloe vera
A húsos leveleiből származó átlátszó gélt széleskörűen használja a bőrgyógyászat bőrfertőzések, égési és egyéb sebek kezelésére. Segíti a sejtszaporodást és kitűnően hidratálja a bőrt. Bizonyították jótékony hatását bőrirritáció, napégés, afta, genitális herpesz, pikkelysömör és seborrhoeas dermatitis kezelése esetén is. Laxatív hatású, aloinhatóanyagának köszönhetően hatékony hashajtó.
Dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész