Kezdetben a legtöbben betudjuk egy-egy hosszú nap, vagy a növekvő éveink számának az ólomsúlyt a lábunkban, az éjszakai lábgörcsre ébredést, vagy a bokaduzzanatokat. Pedig a keringési zavarok nem feltétlenül életkorfüggőek, és nemcsak a hosszú álldogálás következtében okoznak kellemetlenségeket. Számoljunk le a visszérbetegséggel kapcsolatos tévhiteinkkel! Vegyük komolyan a jeleket!
1. tévhit:
Idősek betegsége
Előfordul, hogy már 20-30 éves korban jelentkezik a visszérbetegség, hiszen sokszor a genetikai hajlam, vagy éppen a várandósság okozza kialakulását. Ám valóban igaz, hogy az idő előre haladtával gyakoribbak az panaszok, amit a megjelenő túlsúly csak tovább fokoz.
2. tévhit:
Csak az álló munkát végzőket érinti
Az álló munkát végzők, a naphosszat talpalók körében valóban gyakran jelentkezik a visszérbetegség, ám az ülőmunka ugyanolyan veszélyeket hordoz a keringési zavarokkal kapcsolatban. Ezért a megfelelő mennyiségű pihenés, a rendszeres mozgás, valamint a lábak gondos ápolása ugyanolyan fontosak.
3. tévhit:
Nem veszélyes, csak csúnya
A visszérbetegség sajnos nem csak esztétikai probléma, hiszen a vénában pangó vér súlyos szövődményeket is okozhat.
A kezeletlen visszérbetegség trombózist (és tüdőembóliát), vagy lábszárfekélyt is előidézhet.
4. tévhit:
A várandósság kihozza, de aztán elmúlik
A hormonális működés tényleg nagyban befolyásolja a visszeresség kialakulását – ezért is van, hogy a nők hajlamosabbak a vénás elégtelenségekre, mint a férfiak. A várandósság, a menopauza, vagy a fogamzásgátlás hormonális hullámzásai ellazíthatják az érfalakat, s a kitágult erekben a billentyűk már nem zárnak megfelelően. A babavárás hormonális változása és a fokozódó nyomás visszértágulatot is okozhat, és van, hogy ez elmúlik a terhesség után, de ez a legritkább eset.
5. tévhit:
Akkor van visszerem, ha kidudorodik a lábszáramon az ér
A keringési zavar okozta visszérbetegségnek több formája is van. A kidudorodó, csomós értágulat a lábszáron jelentkezik a leggyakrabban – ez az úgynevezett nehézlábérzés – lábdagadást és feszülést okoz, s kezelést igényel. Az úgynevezett pókháló visszeresség (amely főként a combokon jelentkezik), a seprűvénák (amelyek még az orron is kialakulhatnak), és a retikuláris vénatágulatok (amelyek nem emelkednek ki a lábszár/comb bőréből, de jól láthatók) is visszérproblémák.
Így vigyázzunk magunkra
A keringési problémákat, akármilyen kis mértékben is jelentkeznek kezdetben, komolyan kell venni! Kerüljük: a meleget, a sok ülést/állást, a túlsúly kialakulását, az alkoholt és a keresztbe tett lábbakkal való ülést. Ajánlott a kényelmes cipő viselése, a fizikai aktivitás, a kiegyensúlyozott, vitamindús étrend, a kímélő sport (úszás, biciklizés, séta, jóga), a keringést támogató természetes hatóanyagokat tartalmazó készítmények fogyasztása.
Gyógyhír Magazin