• 2025. április 24., csütörtök

November a fogászat hónapja!


2024.11.06

A szép mosoly, az egészséges fog, a kellemes lehelet alapvető egészségügyi és esztétikai elvárás. Mi magunk is sokat tudunk tenni érte a hétköznapokban, ha figyelünk a részletekre és nem felejtjük el a szájápolás fontosságát. Fogaink épségét a genetikai adottságokon túl szokásaink is meghatározzák.



Megfelelő fogkefe, fogkrém, fogköztisztító, fogselyem, szájvíz, helyes technika, alaposság és idő. Röviden így foglalható össze a szájápolás lényege, de az utóbbi tényező, vagyis az idő fontosságát nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Egészen pontosan azt, hogy a szájhigiéniát, fogaink ápolását már születéskor el kell kezdeni, rögtön a tejfogak tisztításával. Ez ugyanis a későbbi egészséges fogazat záloga, mert a kihulló tejfogak épsége nagyban meghatározza az azokat követő maradó fogak állapotát, ráadásul a kisgyermekkorban megtanult szokások életünk végéig meghatározóak lehetnek. 

Nem fog fájni!
A fogínyproblémák elsődleges okát a plakkok, a fogak felszínén megtelepedő baktériumok jelentik. A legfontosabb a jó tisztítási technika, amivel minden plakkmaradványt el lehet tüntetni a fogakról, különös tekintettel az ínyszélekre. A szakemberek azt tanácsolják, hogy ne csak a fogfelszínek, de a fogközök alapos tisztítására és a fogkrém kiválasztására is figyeljünk!

Naponta háromszor mossunk alaposan fogat, és ne féljünk a fogorvostól, mert az elhanyagolt fogak nemcsak esztétikai vagy önértékelési problémákat okozhatnak, de sok kellemetlen tünet – például tisztátlan bőr, visszatérő, makacs fejfájás, fáradékonyság vagy alvászavar – okozói is lehetnek.

Gyökerénél a bajt!
A fogbetegségeket két nagy csoportra oszthatjuk: a fogágy gyulladásos problémáira és a fogszövetben zajló gyulladásokra. A fogágy gyulladásai általában kicsi intenzitású, tompa fájdalomként kezdődnek. A legfontosabb észrevehető jel az ínyvérzés, illetve a kellemetlen szájíz, megváltozott szájszag. Ilyenkor a szájüregi baktériumflóra egyensúlya felborul és emiatt elpusztul a foggyökerek körüli csont. Mindez foglazuláshoz, fogvesztéshez vezethet. Ha 3-4 nap után rendszeres, alapos fogmosás ellenére sem szűnik meg a vérzés, érdemes mihamarabb szakemberhez menni.  

Akár egy rossz fogpótlás is okozhat ínygyulladást, ezért fontos a kezelés, amelynek első lépése a fogkő eltávolítása. A fogszövet gyulladásos betegségei közül a legfontosabbak a szuvasodások, illetve azok szövődményei. A szuvasodás egyik jele lehet, ha édes ételek fogyasztásakor villanásszerű, rövid ideig tartó erős fájdalom jelentkezik. Amikor a hő hatása megszűnik, a panasz is enyhül, ami arra utal, hogy a fogszövetek dehidratálódnak. A szakorvosok azt tanácsolják, hogy válasszunk elektromos fogkefét, és mindennap használjunk fogselymet! 

A magyarok átlagosan évente alig három tubus fogkrémet vásárolnak – a rendszerváltás óta nem javult a statisztika. A skandináv országok lakóinak több mint háromnegyede évente kétszer felkeresi a fogorvosát, ezzel szemben a magyaroknak csupán a fele jár rendszeresen szakrendelőbe. Sokan félnek a kezelésektől, pedig ma már olyan korszerű technikák vannak, amelyek száz százalékban segítenek az érzéstelenítésben.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája