

A szürkehályog – orvosi nevén: katarakta – azaz a szemlencse elhomályosodása nem egy meggyógyítható „betegség”, hanem egy olyan állapot, mely az életkor előrehaladtával fokozatosan alakulhat ki, válhat egyre súlyosabbá, végül akár vakságot is okozhat. A szürkehályogtól szenvedők látása csak egy olyan műtéttel állítható helyre, melynek során a szemlencsét egy szövetbarát lencsével helyettesítik. A szemműtéttől azonban sokan megijednek, s elkezdenek „kompromisszumos megoldás” után kutatni…
Az internet korát éljük, ami persze az egészségügyi problémákkal küzdők mentalitását is befolyásolja. Akik például – s ez 50 év felett különösen jellemző – látásélességük, színlátásuk romlására panaszkodnak, gyakran szembesülnek a diagnózissal: szürkehályogjuk van, ami csak az elhomályosodott szemlencse műtéti eltávolításával, műlencse beültetésével orvosolható. Ez persze sokakban ellenérzést szül, s annak ellenére, hogy az operáció sikeressége, hatásossága napjainkban példaértékű, ráadásul gyors, és különösebb fájdalommal sem jár, a páciensek többsége megpróbál „más utakat” keresni…
„Népi gyógymódok”
Itt jön képbe az internet „bölcsessége”, amiben most sem kell csalódnunk… A sóoldatos szemfürdőtől kezdve a diófalevél, vérehullató fecskefű, és egyéb gyógynövények oldatainak, teáinak alkalmazásán át az akupunktúráig, homeopátiás
szerekig számos „gyógymód-javaslatot” találhatunk. Ezek jobb esetben csak a szürkehályog súlyosbodásának elkerülését, rosszabban a gyógyítását ígérik. Ám az orvostudomány jelenlegi álláspontja szerint erre nincs mód. Az érintetteknek meg kell barátkozniuk a műtéti beavatkozás gondolatával, amelyre évente több tízezren vállalkoznak is.
A valódi segítség
Ám abban is egyetértenek a szemorvosok, hogy a szürkehályog nem végzetszerű, s aki tudatosan őrzi az egészségét, odafigyel a megelőzésre, e téren is előnybe kerülhet. A szürkehályog kialakulásában ugyanis az étrend, az életmód és a környezeti tényezők játsszák a főszerepet!
Hollauer Tibor