• 2025. április 24., csütörtök

Gyomorégető ünnepek


2024.12.16

A felnőttek közel fele legalább havonta egyszer küzd gyomorégéssel. Ez az arány azonban decemberben, az ünnepek környékén a többszörösére emelkedik. Ennek fő okai a túlevés, a gyorsan evés, a zsíros, fűszeres és savas ételek, a szénsavas üdítők, a cukros sütemények, az édességek és a dohányzás. Sajnos az ízletes magyar konyha és a tipikus ünnepi fogások nem segítenek a megelőzésben.



Agyomorégés a szegycsont mögött jelentkező égető, fájdalmas érzés, mely akár a nyak vagy a váll irányába is kisugározhat. A helytelen és rendszertelen táplálkozás valamint a sok stressz következtében gyengül a gyomor természetes védekező rendszere és akár reflux, gyomorfekély vagy –gyulladás is kialakulhat.
 
Kinek ne lenne ismerős a gondolat, hogy majd az újévben abbahagyom a dohányzást, nem iszok annyi alkoholt, nem eszek annyi édességet vagy nem iszok energiaitalokat. Igen ám, de a szervezetünk nem így működik. Pont azzal ártunk a legtöbbet, hogy a végleteket feszegetjük. Megengedjük magunknak, hogy az óévben már annyit együnk, igyunk amennyit csak akarunk és majd az újévben koplalásra vesszük magunkat. Természetesen nem könnyű nemet mondani az ünnepi ételekre, azonban lehet őket mértékkel fogyasztani. 
 
Trükkök a túlevés elkerülésére
Az alábbi tanácsok megfogadásával pedig máris sokat tehet a gyomorégés elkerülése érdekében és nem is kell januárig várnia a betartásukkal!
  1. Ha saját maga főz, válasszon soványabb húsokat és alacsonyabb zsírtartalmú hozzávalókat (például tejfölt, tejet). A köretekkel is lehet egy kicsit trükközni: próbáljon minél több párolt zöldséget csempészni a menübe. Ha rizzsel keveri őket például, akkor talán még a válogatósabb családtagok is megeszik.
  2. Egyen lassan és rágjon alaposan!
  3. Alvás előtt 3 órával már ne egyen semmit!
  4. Szénsavas üdítő és ásványvíz helyett válassza a szénsavmentes vizet!
  5. Érdemes olyan gyógyteákat is fogyasztani, amik segítik az emésztést – alkalmas erre a célra például a kakukkfű és citromfű.
  6. Napi 2 kávénál ne igyon többet!
  7. Csínján az alkohollal és a dohányzással! 
  8. Ne nasizzon tévézés közben! Észre se vesszük, milyen sokat fogyasztunk a süteményekből, ha nem figyelünk oda. Ha nem tud lemondani a rágcsálnivalóról, akkor az legyen alma vagy sárgarépa.
  9. Ne felejtkezzen el a mozgásról! Nem karácsonykor kell elkezdeni sportolni, de sétálni érdemes, legalább a kivilágításban is gyönyörködhet. 
dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája