

Nem szép látvány, és nem is jó érzés.
Adunk pár tippet, hogyan segíthet a visszeres végtagnak!
A visszér kialakulásának elsődleges oka, hogy a vivő ér fala elveszíti rugalmasságát. A növekvő nyomás miatt fokozatosan meggyengül, elvékonyodik és egyre kanyargósabbá válik a visszér fala. A kitágult visszér már nem képes ellátni a funkcióját, nem képes a szív felé továbbítani a vért, így gyakorlatilag „többet árt, mint használ” – mondják a sebészek, akik az eltávolítás mellett vannak. Persze senki sem szívesen megy neki egy bármilyen beavatkozásnak. Amíg csak lehet halogatjuk, de persze kezelni – amennyire csak lehet – kezeljük.
Az illóolajok segíthetnek
Gyanút kell fognunk, ha a láb nehézzé válik, ha megduzzad a bokánk, a lábszárunk és mindezt viszketés kíséri. Gyakori tünet az izomfáradtság és az éjszakai lábgörcs. Ez utóbbit azonnal enyhíteni kell vagy hideg, vagy meleg zuhannyal, megelőzésében pedig fontos szerepe van annak, hogy mennyi káliumban gazdag élelmiszert fogyasztunk.
A Medical News Today online újság arról írt, hogy az illóolajok alkalmazása segíthet a tünetek enyhítésében. Számos tanulmány arra utal, hogy az illóolajok, például a szőlőfajták, a levendula csökkentik a pókhálószerűen elterülő erek megjelenését, illetve a meglévőeket halványítani képesek.
A Német Dermatológiai Társaság folyóiratban megjelent tanulmány szerint a napi 360-720 milligramm dózisú vörös szőlőkivonat igazolhatóan segített csökkenteni az erek duzzadását. Egy 2018-as kutatás azt mutatja, hogy a tengerifenyőkéreg-illóolaj, más néven tengerifenyő-olaj gyulladásgátló hatású. Bár a tanulmány arra is utal, hogy a kutatásban még a szükségesnél kevesebb vizsgáltak, de az eddigi eredmények is igen biztatóak.
Vannak jól bevált esszenciák is, amelyek segítenek a visszér okozta tünetek enyhítésében, például a feszítő, viszkető érzés megfékezésére.
A mozgás mindig jó ötlet
Háló Edina szakgyógyszerész szerint a krémek feltétlen jót tesznek, de emellett ajánlott a kompressziós harisnyák használata, illetve az álló vagy ülő munkát végzőknél a rendszeres séta, bármilyen mozgás, mert erre szükség van a vér pangásának megakadályozására. A visszér olyan véna, vivő ér, amely a szövetek felől szállítja az oxigénben szegény vért a szívbe. Az alsó végtagokon a folyamat elősegítésére és a gravitáció legyőzésére billentyűk alakultak ki. Lépéskor az izmok összehúzódnak és a vér előre halad a visszérben.
A visszérben magasan lévő vér az izom elernyedésekor visszazuhanna, ha a billentyű nem akadályozná meg. A kiürült szakaszban a nyomás lecsökken és hatást gyakorol az oda beömlő felületes vénákra, így a bőr vénás rendszere is tud ürülni. Fontos tudni, hogy a visszérnek nem tesz jót a meleg vízben való üldögélés, viszont nagyon jótékony hatása van annak, ha úgy alszunk, hogy a lábunk alá magas párnát teszünk, vagyis a lábunk legyen magasabban a fejünknél – javasolja a szakgyógyszerész.
Vincze Kinga