

A fogyókúrás gyógyszerek egyik kevésbé ismert mellékhatása lehet a tápanyaghiány. Különösen a fehérjebevitelre kell odafigyelni azoknak, akik gyógyszerek segítségével szeretnének megszabadulni a felesleges kilóktól.
Az utóbbi években népszerűvé váltak a szemaglutidot vagy limagrutidot tartalmazó fogyást segítő gyógyszerek. Lassítják a gyomor ürülését, teltségérzetet okoznak, az agy jóllakottság, éhségérzet és jutalmazó központjára hatva csökkentik az étvágyat, kikapcsolják az ételek örömszerző szerepét. A falási rohamokat is megszüntetik, és kismértékben növelik a raktározott energia felhasználását.
A tekintélyes New England Journal of Medicine című folyóiratban 2021-ben megjelent tanulmány szerint a szemaglutid-tartalmú készítményeket használók egy része az általános fogyás részeként jelentős mértékben, majdnem 40 százalékkal veszített sovány testtömegéből, beleértve az izmokat és a csontokat is. Mivel a legtöbb fogyókúrás módszer (nem csak a gyógyszeres) csökkentheti az izomtömeget, az egészséges izmok és csontok megőrzéséhez létfontosságú a rendszeres fehérjebevitel.
Szakértők egyetértenek abban, hogy a fogyókúrás gyógyszerek önmagukban nem jelentenek megoldást, az egészséges testsúly eléréséhez viselkedés- és életmódbeli változtatásokra is szükség van. Végezzen naponta legalább 30 perc mérsékelt testmozgást, részesítse előnyben a magas fehérjetartalmú étkezést, minimalizálja a cukros italokat, összpontosítson a teljes értékű élelmiszerekre, továbbá aludjon minden éjjel legalább hét órát, hogy optimális legyen az anyagcsereműködése.
Hogyan előzheti meg a fehérjehiányt?
Ha fogyni szeretne, a kitűzött célnak megfelelően kérjen útmutatást szakorvostól vagy dietetikus szakembertől a személyes fehérjeszükséglete megállapításához. A fogyókúra ideje alatt érdemes rendszeresen ellenőriztetni szervezete fehérjeszintjét, hogy az esetleges hiányállapotot idejekorán felismerjék.
A sovány fehérjék nélkülözhetetlenek a szervezet számára, csirke, pulykára, hal, tojás, bab, szójatermékek és alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztásával megelőzheti a hiányállapot kialakulását. Ezek az alapanyagok biztosítják, hogy a szervezet hozzájusson az esszenciális aminosavakhoz.
Ha a fogyókúrás gyógyszeres kezelés miatt nincs étvágya, esetleg émelyeg, az alacsony kalóriatartalmú fehérjeitalok fogyasztásával biztosíthatja a fehérjebevitelét anélkül, hogy rosszul érezné magát.
Ki használhatja az Ozempicet?
Az egyik legismertebb fogyást segítő gyógyszer a szemaglutid hormont tartalmazó Ozempic-injekció. Ezt a vényköteles gyógyszert a vércukorszint stabilizálására hozták létre, mellékhatásaként pedig a fogyás is beindul. Azok a 2-es típusú cukorbetegek használhatják, akik jelentős túlsúlytól szenvednek, és a megfelelő étrend, valamint a rendszeres mozgás mellett sem indult el náluk a fogyás. Ugyanakkor az Ozempic sem csodaszer: legfeljebb 15 százalékos testsúlycsökkenés érhető el a használatával, így a valódi életmódváltást nem helyettesíti. Mellékhatása is lehet: a hasnyálmirigy izgalmát okozza, ami hasnyálmirigy-gyulladást idézhet elő.
Az Európai Gyógyszerügynökség arra figyelmeztet, hogy az Ozempic-injekciót már hamisítják. Magyarországon egyelőre még nem találtak hamisítványt, de Ausztriában néhányan már kórházba kerültek emiatt. A betegek vércukorszintje lezuhant, hipoglikémiás állapotba kerültek, valamint más mellékhatások is jelentkeztek náluk. Az osztrák hatóságok vizsgálata szerint a hamisított készítmény inzulint tartalmazhatott az Ozempic hatóanyaga helyett. A vásárlók arra figyelhetnek fel, hogy a hamis termékeken nincs márkajelzés, és a színük is eltér az eredetitől.
Szerdahelyi Krisztina